Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Cadere masiva de retea la Orange

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
146 replies to this topic

#55
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
Si din nou datele Orange pica in Bucuresti.

#56
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,700
  • Înscris: 26.11.2001
Ieri am observat ca netul nu mai mergea deloc, ori mergea foarte greu, dar mergea perfect prin VPN, ceea ce ma face sa cred ca sunt probleme cu teava pe extern.
Site-urile hostate in Romania mergeau.

#57
nebv2004

nebv2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 02.08.2006

View PostCourage, on 8th October 2009, 14:31, said:

Ieri am observat ca netul nu mai mergea deloc, ori mergea foarte greu, dar mergea perfect prin VPN, ceea ce ma face sa cred ca sunt probleme cu teava pe extern.
Site-urile hostate in Romania mergeau.

la fel cum presupun si eu, au probleme cu accesul din si inspre afara tarii, probabil o o problema printre multe altele... acum merge ma intreb numai pana cand?

are careva IP fix?

#58
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Orange sabotat?

Defecțiunea la sistemul de telecomunicații al Aeroportului "Henri Coandă" Otopeni a fost cauzată de tăierea în trei locuri a rețelei de fibră optică a Orange Business Services, au declarat, miercuri, agenției MEDIAFAX, reprezentanții companiei de telecomunicații.

http://www.comunic.r...rvices/1/61156/

#59
nebv2004

nebv2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 02.08.2006

View Postdanutz1, on 8th October 2009, 14:38, said:

Orange sabotat?

Defecțiunea la sistemul de telecomunicații al Aeroportului "Henri Coandă" Otopeni a fost cauzată de tăierea în trei locuri a rețelei de fibră optică a Orange Business Services, au declarat, miercuri, agenției MEDIAFAX, reprezentanții companiei de telecomunicații.

http://www.comunic.r...rvices/1/61156/


probabil ca este un sobotor de 10 zile cu "detectorul" in cautarea de fibre optice de la Orange... cum prinde una, cum o taie... astazi a avut in vedere si aeroportul! si ca sa fie sigur a taiat trei
daca asa o fi nici eu nu as gasi o scuza mai buna decat sa dau vina pe sabotori ... hai sa fim seriosi!  nu mai cred nici o stire

#60
sind

sind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,105
  • Înscris: 28.03.2007

View Postnebv2004, on 8th October 2009, 16:23, said:

probabil ca este un sobotor de 10 zile cu "detectorul" in cautarea de fibre optice de la Orange... cum prinde una, cum o taie... astazi a avut in vedere si aeroportul! si ca sa fie sigur a taiat trei
daca asa o fi nici eu nu as gasi o scuza mai buna decat sa dau vina pe sabotori ... hai sa fim seriosi!  nu mai cred nici o stire
nu ti se pare ceva dubios ca pica fibra din nord si la maxim juma de h pica si backup din sud?
mai sa fie...cum se gaseste cineva cu tarnacopul in fiecare zi sa rupa fibra optica la fiecare 1 luna?
come on - nu trb sa fi paranoic sa ti se para sabotaj

#61
nebv2004

nebv2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 02.08.2006

View Postsind, on 8th October 2009, 16:01, said:

nu ti se pare ceva dubios ca pica fibra din nord si la maxim juma de h pica si backup din sud?
mai sa fie...cum se gaseste cineva cu tarnacopul in fiecare zi sa rupa fibra optica la fiecare 1 luna?
come on - nu trb sa fi paranoic sa ti se para sabotaj


doar daca au inceput sa-si taie singuri venele, in lipsa de explicatii tehnice veridice, clare, verificabile.... cam ce asteptati sa spuna ? stiti avem X routere si nu prea mai stim sa le configuram, ca ne-au cam plecat oamenii si au ramas doar managerii care nu mai stiu pe unde sa scoata camasa? pe 28 (cum sustinea cineva mai sus) ne-am prins urechile cu un cisco, pe 29 nu recunoastem nimic, pe 30 recunoastem ca nu merge daca insistati, ne cade site-ul tot la doua zile impreuna cu reteaua de date, da este OK pentru Romania

se lucreaza, nu stim la ce, nu stim pana cand, nu stim de ce... in fine se lucreaza .... de 10 zile       mult norok !!!

#62
mailman

mailman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 04.11.2005

View Postnebv2004, on 8th October 2009, 16:24, said:

doar daca au inceput sa-si taie singuri venele, in lipsa de explicatii tehnice veridice, clare, verificabile.... cam ce asteptati sa spuna ? stiti avem X routere si nu prea mai stim sa le configuram, ca ne-au cam plecat oamenii si au ramas doar managerii care nu mai stiu pe unde sa scoata camasa?

Pai cam asa, aia sunt manageri, ce, crezi ca stiu chestii concrete, pun ei osul la treaba cand e de lucru la greu? Naaaaaa. Cel putin nu in romanica. Ete ghinion, s-a taiat fibra optica in trei locuri in aceeasi zi. Ai naibii sabotori. 

#63
xndoe

xndoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,439
  • Înscris: 16.08.2003

View Postnebv2004, on 8th October 2009, 17:24, said:

doar daca au inceput sa-si taie singuri venele, in lipsa de explicatii tehnice veridice, clare, verificabile.... cam ce asteptati sa spuna ? stiti avem X routere si nu prea mai stim sa le configuram, ca ne-au cam plecat oamenii si au ramas doar managerii care nu mai stiu pe unde sa scoata camasa? pe 28 (cum sustinea cineva mai sus) ne-am prins urechile cu un cisco, pe 29 nu recunoastem nimic, pe 30 recunoastem ca nu merge daca insistati, ne cade site-ul tot la doua zile impreuna cu reteaua de date, da este OK pentru Romania

se lucreaza, nu stim la ce, nu stim pana cand, nu stim de ce... in fine se lucreaza .... de 10 zile       mult norok !!!

Si mai exact de ce le-au plecat oamenii ?
Nu pot sa cred ca lipsa de personal "calificat" e sursa acestor probleme.

#64
cianet

cianet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 19.08.2009
"Efectul cumulat al trei tăieri pe rețeaua de fibră optică a impactat rețeaua de comunicații Orange Business Services, ce deservește operatorul care face check-in pe Aeroportul Internațional Otopeni. Echipa de ingineri a făcut eforturi pentru a restabili funcționarea în cel mai scurt timp", au afirmat reprezentanții Orange Business Services." ( http://www.mediafax....ervices-4969457 )

Deci efectul cumulat a impactat reteaua.

#65
xndoe

xndoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,439
  • Înscris: 16.08.2003

View Postiozefini, on 8th October 2009, 10:12, said:

lasand la o parte caderea de retea eu am altceva de semnalat,minunatul site orange sectiunea webcare care ma intereseaza pe mine este neupdatata de 2 luni pe contul meu.din august nu s-a mai updatat partea cu facturile&cronos.nimeni n-a reusit sa imi dea vreo explicatie.de rahat!!!

Corect!
Pe webcare cronosul nu mai e updatat din 20.09 + nu apare confirmarea platii ultimei facturi efectuata pe 22.09

#66
mailman

mailman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 04.11.2005

View Postxndoe, on 8th October 2009, 17:04, said:

Nu pot sa cred ca lipsa de personal "calificat" e sursa acestor probleme.

Si de ce anume nu poti crede?

#67
fabytm

fabytm

    4G+

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,643
  • Înscris: 30.06.2009
Nasol rau, faza cu aeroportul...Sper sa rezolve in cel mai scurt timp si sa isi revina reteaua la loc.

#68
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,700
  • Înscris: 26.11.2001

View Postnebv2004, on 8th October 2009, 15:36, said:

are careva IP fix?

Eu am si folosesc apn: lant
IP fix costa 5 euro/luna... :o

#69
nebv2004

nebv2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 02.08.2006
ce-au facut, ce n-au facut, de ieri dupa-amiaza merge beton !

#70
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View Postcianet, on 8th October 2009, 18:06, said:

"Efectul cumulat al trei tăieri pe rețeaua de fibră optică a impactat rețeaua de comunicații Orange Business Services, ce deservește operatorul care face check-in pe Aeroportul Internațional Otopeni.
Fiber cut? E ceva mult mai mare. La mine pe bloc au schimbat trei antene de 3G și la centrală au umblat dar nu știu dacă au reușit să facă o brânză. E o chestie la nivel național cu orange...

Edited by kineceler, 09 October 2009 - 14:59.


#71
MikaEL

MikaEL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 25.08.2003
mai are cineva probleme cu Orange astazi, 11 oct 2009? nu-mi mai merge pe orice telefon as incerca...

#72
fabytm

fabytm

    4G+

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,643
  • Înscris: 30.06.2009
In Bucuresti, nu stiu, dar in Timisoara merge brici Orange...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate