Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

BlackBerry Curve 8520

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
312 răspunsuri în acest subiect

#91
roacharu

roacharu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 244
  • Înscris: 26.01.2010
Cautati cu atentie, versiunea .822 are bug-uri mari, fapt recunoscut si de RIM.

 paul_kelso, on 4th November 2010, 20:11, said:

Nu, folosesc la apn orange. Nu am BIS. Nu-i un capat de tara consumul, dar in comparatie cu palringo sau meebo e mare. Oricum, la interfata jos palaria. Merita!

Cu softul, din pacate nu pot sa-i fac update. Nu vrea nicicum. Am incercat faza cu delete vendor, apoi run as admin pe loader.exe dar apoi imi zice ca nu am nevoie de update, ca-i totul la zi. Mi-a dat roacheru de lecturat de pe crackberry, alta versiune si tot nu vrea.

Din ce am vazut, se pare ca pentru a face update daca nu ai BIS e alta metoda. Parca ti-am dat-o si pe aia, dar continea cuvantul wipe si te-ai speriat  :coolspeak:

#92
pires

pires

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 21
  • Înscris: 04.09.2008
Salut !
Sunt mandrul posesor la unui blackberry curve 8520 , l-am luat la cartela printr-o oferta de la orange la un pret acceptabil (650) cu obligatia de a folosi cel putin o luna optiunea Blackberry 9 pentru cartela 50MB . Acum netul imi merge pe aceasta optiune specifica Blackberry ,  pe care intentionez sa o deazactivez luna viitoare.. Stie cineva ce setari sa fac sau unde le gasesc ca sa pot folosi internetul in mod normal (fara optiune/abonament blackberry) tot de la orange ?  Aveti idee daca se pierde garantia folosind acele setari ?

     per total sunt multumit de telefon
1. tastatura mi se pare usor de folosit , mai usor ca la E 71-ul unui coleg , memorie destula 256 MB plus un card de 2 Gb care a venit la pachet pentru aplicatii de zi cu zi,  pentru cei care vor filme,enciclopedii se poate folosi si un card de maxim 32 gb
2. in principiu stau pe mess , trimit cateva mail-uri cu atachements si pe diverse siteu-ri nu prea complicate , se misca acceptabil
3. ca aplicatii vine cu word, excel si power point  dar nu am gasit suport pentru .PDF , daca stiti de unde se poate download-a (gratis) v-as ruga sa puneti link
4. ecranul este destul de mare , se poate vedea un film in conditii acceptabile pt un telefon la acest pret , fara conectare

#93
cotzomyn

cotzomyn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.654
  • Înscris: 10.01.2010
cum se pot copia contactele din memoria telefonului in sim?
la voi se incarca telefonul in maxim 1 ora? dupa jumatate de ora fara ca sa umblu la el ma uit la stare si imi arata 90% ...la voi este tot asa?


 pires, on 9th November 2010, 18:36, said:

Salut !
Sunt mandrul posesor la unui blackberry curve 8520 , l-am luat la cartela printr-o oferta de la orange la un pret acceptabil (650) cu obligatia de a folosi cel putin o luna optiunea Blackberry 9 pentru cartela 50MB . Acum netul imi merge pe aceasta optiune specifica Blackberry ,  pe care intentionez sa o deazactivez luna viitoare.. Stie cineva ce setari sa fac sau unde le gasesc ca sa pot folosi internetul in mod normal (fara optiune/abonament blackberry) tot de la orange ?  Aveti idee daca se pierde garantia folosind acele setari ?

     per total sunt multumit de telefon
1. tastatura mi se pare usor de folosit , mai usor ca la E 71-ul unui coleg , memorie destula 256 MB plus un card de 2 Gb care a venit la pachet pentru aplicatii de zi cu zi,  pentru cei care vor filme,enciclopedii se poate folosi si un card de maxim 32 gb
2. in principiu stau pe mess , trimit cateva mail-uri cu atachements si pe diverse siteu-ri nu prea complicate , se misca acceptabil
3. ca aplicatii vine cu word, excel si power point  dar nu am gasit suport pentru .PDF , daca stiti de unde se poate download-a (gratis) v-as ruga sa puneti link
4. ecranul este destul de mare , se poate vedea un film in conditii acceptabile pt un telefon la acest pret , fara conectare

daca renunti la obt nu vei mai putea folosi yahoo messenger,in schimb sunt programe inlocuitoare gen nimbuzz. cand intri in word ai in josul paginii un link pt pdf

#94
andreibabor

andreibabor

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 18.10.2007
salut
am tot cautat pe net o aplicatie dictionar englez roman sau rom-eng pt bb8520 exista asa ceva?

#95
sburdy_77

sburdy_77

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 18.05.2007
Intrebare: am un BB 8520, codat pe Vodafone, cu abonament de voce si un abonament smartphone de 1GB. Nu am abonament special de blackberry. Cu ab. de date de 1 GB, pot folosi internetul pt navigare? Cei de la Vodafone mi-au zis ca nu, ca imi trebuie cel de BB, pt ca nu pot seta APN-ul? Imi explicati un pic mai clar va rog.
Multumesc mult.

#96
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.983
  • Înscris: 08.08.2005
Poti. Normal ca cei de la vdf ti-au zis ca nu ca ei trag pe abonamente "costisitoare" ca sa le iasa targetul sa "manance si gura lor ceva".

Setezi bine mersi apn-ul live.vodafone etc, si iti merge browserul web, si alte aplicatii third party. Va trebui sa gasesti substituenti pentru messenger, mail. II gasesti pe topicul freeberry.

#97
radudobrec

radudobrec

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 240
  • Înscris: 08.01.2008

 paul_kelso, on 4th November 2010, 19:54, said:

Nu chiar putine. Ieri mai aveam 58 mb ramasi, iar azi dimineata 50. Eu l-am instalat aseara si tot aseara am si vorbit cam 15 minute, intensiv. Inainte de trilian consumam in jur de 3 mb pe zi. Deci 5 mb in plus cu trilian :)

Nu stiu cum iti consuma tie asa mult, dar l-am folosit si eu, si-mi consuma f putin... nici nu cred ca s-a apropiat de 0.5 MB 20-30 minute vorbite intr-o zi...

#98
radudobrec

radudobrec

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 240
  • Înscris: 08.01.2008
Care este ultimul Firmware pentru acest model ? Eu am 5.0.0.900 ( este acelasi lucru cu v5.0.0.1626). Are cineva idee daca o sa iasa OS6 pentru 8520?

Editat de radudobrec, 14 decembrie 2010 - 21:26.


#99
mancuso

mancuso

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 747
  • Înscris: 20.09.2005

 radudobrec, on 14th December 2010, 21:19, said:

Care este ultimul Firmware pentru acest model ? Eu am 5.0.0.900 ( este acelasi lucru cu v5.0.0.1626). Are cineva idee daca o sa iasa OS6 pentru 8520?

ultima versiune de fw este 5.0.0.1036 (1682) pe platforma 5.2.0.104.
OS6 nu o sa iasa pe 8520, platforma hardware a telefonului nu suporta.

#100
cotzomyn

cotzomyn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.654
  • Înscris: 10.01.2010
stie cineva cum pot debrandui acest tel ?

#101
Living4Fun_22

Living4Fun_22

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 11.03.2011
iti spun sincer ca blackberry a inceput deja sa le ia fata celor dela nokia cu mai multe modele....eu sunt posesor de blackberry bold 9000 si nici nu se compara makar cat de putin cu nokia e 71 :nonobad:

are displayul de 2.46  -_-

#102
cotzomyn

cotzomyn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.654
  • Înscris: 10.01.2010

 Living4Fun_22, on 11th March 2011, 16:00, said:

iti spun sincer ca blackberry a inceput deja sa le ia fata celor dela nokia cu mai multe modele....eu sunt posesor de blackberry bold 9000 si nici nu se compara makar cat de putin cu nokia e 71 :nonobad:

are displayul de 2.46  -_-
cei de la nokia bat pasu pe loc...faza e ca la bb esti nevoit sa iti iei BIS pt a utiliza tel din toate pct. de vedere pe cand la nokia nu.


Niste jocuri sau site-uri cu jocuri pt acest model stie cineva? M-ar interesa Midnight Pool,PES 2011,Real Footbal 2011

#103
fabulous

fabulous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 125
  • Înscris: 27.12.2006
Salut baieti .Vreau sa imi iau un blackberry 8520.Problema este ca este codat si branduit orange.
1)Din cate am inteles se poate decoda ieftin nu?
2) Dupa decodare,pot folosi normal wi-fi-ul si din cand in cand internetul pe optiune vodafone live? Din cate stiam nu poti folosi internet decat de la bb,s-a mai schimbat ceva intre timp?
3) Se aude destul de tare in casca?

Multumesc mult.

#104
thechaser

thechaser

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 569
  • Înscris: 04.08.2004

 fabulous, on 29th March 2011, 12:14, said:

Salut baieti .Vreau sa imi iau un blackberry 8520.Problema este ca este codat si branduit orange.
1)Din cate am inteles se poate decoda ieftin nu?
2) Dupa decodare,pot folosi normal wi-fi-ul si din cand in cand internetul pe optiune vodafone live? Din cate stiam nu poti folosi internet decat de la bb,s-a mai schimbat ceva intre timp?
3) Se aude destul de tare in casca?

Multumesc mult.

da, se poate decoda ieftin (aprox 5 dolari pe ebay, la service-uri pe la noi te duce mai mult, am vazut in jur de 30-50 lei)
poti folosi wi-fi fara probleme indiferent daca este codat sau nu
in ceea ce priveste optiunea vodafone live, ai aici la aria blackberry un threat ''Sa creed FreeBerry''. la pagina 5 ai un tutorial scurt scris de mine cum sa faci sa iti mearga netul fara a fi nevoie de BIS (abonament dedicat blackberry). in plus poti folosi si opera mini ca browser
sunetul este bun in casca, se aude tare si clar, ai si optiuni pentru un fel de ''egalizator'' cu 3 moduri - normal, trable boost si bass boost :)
e un telefon bun, singura lipsa majora fiind faptul ca nu are 3g

#105
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.892
  • Înscris: 16.04.2007
Sunt f multumit de acest telefon. De mai bine de 1 an il folosesc si merge de rupe. Singurul dezavantaj este, dupa cum spunea si colegul de mai sus, lipsa 3G. Oare pt modelul asta nu se poate face update la OS 6? A incercat cineva?

#106
thechaser

thechaser

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 569
  • Înscris: 04.08.2004

 tudor_ionutz2000, on 1st April 2011, 11:21, said:

Sunt f multumit de acest telefon. De mai bine de 1 an il folosesc si merge de rupe. Singurul dezavantaj este, dupa cum spunea si colegul de mai sus, lipsa 3G. Oare pt modelul asta nu se poate face update la OS 6? A incercat cineva?

din cate stiu eu, nu se poate face update la os 6. cauta totusi pe forums.crackberry.com, pate gasesti vreun leak sau hybrid

#107
cotzomyn

cotzomyn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.654
  • Înscris: 10.01.2010
am cautat si eu si se pare ca nu suporta 6...

#108
cotzomyn

cotzomyn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.654
  • Înscris: 10.01.2010
la voi prima liniuta la baterie dupa cat timp se termina ? la mine cam repede in 4-5 ore....da in rest ma tine bateria scade greu apoi ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate