Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

BlackBerry Curve 8520

- - - - -
  • Please log in to reply
312 replies to this topic

#1
bmd1986

bmd1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 30.07.2008
Salut!
As vrea sa imi cumpar un blackberry 8520 si as vrea sa stiu daca se poate face cumva sa folosesti toate serviciile FARA un abonament blackberry dedicat in reteaua orange, eu momentan avand un abonament de date pe Nokia E71.
Daca nu se poate , ce nu se poate folosi?
Multumesc

#2
goosebumps4

goosebumps4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.12.2007
Vei putea sa folosesti internetul, direct din browser-ul original. Mail-ul incorporat la fel dar va trebui sa il configurezi prin shangmail. Citeste in thread-urile de mai jos, sunt detalii mai multe in ele.

#3
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu da sub nicio forma un e71 cu symbian pt un blackberry daca nu esti business user
n-o sa ai decat regrete.

#4
goosebumps4

goosebumps4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.12.2007
Depinde: Eu unul nu sunt business user si cu toate astea nu suport telefoanele nokia....nokia ca firma a ramas in urma rau de tot, ba chiar mai mult cum utilizez si macintosh am ajuns sa nu mai vreau sa aud de nokia. Ce-i drept nici cu blackberry nu ma prea laudam pana mai acum ceva timp cand am gasit varianta de BDM for mac in versiune beta (inainte foloseam missing sync for blackberry care mergea perfect...doar ca nu puteam sa pun aplicatii).
Depinde de gusturi ...
PS: de ex. eu unul nu pot sa scriu pe tastele alea asa de inghesuite de la e71

#5
bmd1986

bmd1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 30.07.2008
Multumesc de sfaturi

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postgoosebumps4, on 22nd September 2009, 22:35, said:

Depinde: Eu unul nu sunt business user si cu toate astea nu suport telefoanele nokia....nokia ca firma a ramas in urma rau de tot, ba chiar mai mult cum utilizez si macintosh am ajuns sa nu mai vreau sa aud de nokia. Ce-i drept nici cu blackberry nu ma prea laudam pana mai acum ceva timp cand am gasit varianta de BDM for mac in versiune beta (inainte foloseam missing sync for blackberry care mergea perfect...doar ca nu puteam sa pun aplicatii).
Depinde de gusturi ...
PS: de ex. eu unul nu pot sa scriu pe tastele alea asa de inghesuite de la e71

nu e vorba neaparat de nokia.
de ce nu citesti inainte sa postrezi.
e vorba de e71 pentru ca de asta a intrebat el

poate tie-ti place motorola, htc, samsung, etc

blackberry-ul are un soft absolut cretin cu privire la aplicatii 3rd party, mai toate ca lumea sunt pe bani, etc...
daca nu esti business user o sa-ti treaca repede (in general, nu tie)

#7
kwynn

kwynn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 27.07.2009
Am cautat de mi-a venit rau sa vad cat are ecranul de mare acest blackberry 8520.In unele locuri scria ca il are de 2,46'' in alte locuri de 2,64'', am mai vazut ca pe siteul de la orange scria de 2.6''.Pana la urma de cat il are?

Edited by kwynn, 24 September 2009 - 18:43.


#8
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
mereu zic ca nu ma mai uimeste nimic, si totusi...

http://na.blackberry...cifications.jsp

zau ca nu pricep cat de greu era sa intri pe pagina blackberry, doamne iarta-ma
e 2.46...

#9
kwynn

kwynn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 27.07.2009
De acolo am vazut ca are 2,46 insa la orange scrie 2,6, iar pe inca 2-3 situri scrie 2.64.

#10
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
asa, si tu pe cine te bazezi cu privire la credibilitate...pe pagina lui de la blackberry ? sau pe pagina romaneasca de la orange si 'alte site-uri'...

#11
hyperyon

hyperyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,776
  • Înscris: 19.12.2003
ma bate si pe mine un gand sa imi achitizonez acest bb..99euro abo de 13 la orange
insa nu stiu...sunt destui cei 5 mega care ii are in pachet? sa zicem la o navigare text zilnica de 5-10 minute si 10-15 mailuri pe zi?
am inteles ca are si o compresie...daca primesc in mailul de servici sa zicem un jpeg de 1mb el cat o sa imi consume din trafic daca il deschid?
m-ar tenta si bold-ul dar din cate observ diferentele majore tin de procesor [624 / 500] , rezolutia ecranului si faptul ca are gps [mai are ceva important in plus peste care eu am sarit?]
aceste avantaje nu prea m-ar avantaje pentru o dif de 200 de euro la pret...
insa as dori sa stiu daca il recomandati din clasa de bb [stiu ca e nou..nu multi s-au lovit de el..etc]

#12
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
de ce nu te-ar tenta 500 de mega de date in 6 euro care se mai si reporteaza...?
cel mai scump abonament de date, adica, pe care nu-l vei termina pe luna niciodata, de pe telefon.
si-l poti folosi pe orice telefon capabil...

#13
hyperyon

hyperyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,776
  • Înscris: 19.12.2003
pe iphone am pachetul 500 ep telefon + 1gb pe modem la 11...12 euro
ma bate gandul la acest bb...si nha nu stiu daca se pot compara cele doua...pentru ca pe iphone in 5 minute am facut 5 mega..insa nu stiu cum e cu acea compresie la blackberry si cam cum se consuma

#14
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
5 mega nu iti ajung nici cu mama compresiei.
+ca te legi la cap cu un abonament inutil pentru ce vrei tu.
ia-ti orice telefon similar...cu abonament de date obisnuit si ai orice...

#15
hyperyon

hyperyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,776
  • Înscris: 19.12.2003
mda..mersi..deci o sa raman numai cu iphone-ul [oricum nu il schimbam...are loc de cinste la mine in inima]..si ma auta si la mail..si la net si la toate
ca telefon secundar cred ca o sa trec pe nokia 6303

#16
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
blackberry e un miraj pentru multi. a fost inclusiv pt mine ca power user.
pe mine nu ma intereseaza rahaturile cu securitatea si alte bla-bla-uri.
nu sunt terorist si nici nu membru al guvernului american.

iar mailurile pe nokia cu emoze sau cu nokia messaging ajung mai repede pe telefon decat cu bis.
acum am un blackberry cu abonament nelimitat, pe un nr. si crede-ma ca ma apropii amenintator de limita + roamingul.
am un blackberry fara abonament pe care vin mailurile prin schemele ajutatoare de mai sus si pe care NU consum nici 10 % din abonamentul de date atasat
si un nokia e71 pe care de-abia astept sa-l schimb pe un nokia e72 cu abonament de date, mail, messaging, etc...

eu zic ca poti sa-ti iei pur si simplu altceva decat iphone. de exemplu viitorul nokia e72 cu tastatura full sau chiar e71 care e mult mai ieftin acum si e incomparabil.
pe langa constructia de plastic de rahat absolut execrabila inclusiv a bold-ului ce nu se compara cu finisajul unui e71 sau mai ales e72 vei constata un soft stabil, intr-adevar, la BB dar atat de stabil incat faci ceva pe el cand vrei sa pui un soft si-ti cere zeci de certificate si trebuie conectat ca ota nu vrea, si cand il pui isi face update la aceeasi versiunde de soft +0.1in coada etc

#17
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
La ultimele Blackberry sub interfata frumoasa exista tot aceleasi meniuri antice cu font negru pe fond alb ce aminteste de Windows 3.1? Am vazut la cineva Curve si in momentul in care intra mai adinc in meniuri, setari, a aparut o interfata absolut hidoasa pt anul 2009. Un banal text negru pe fond alb cu niste butoane radio de 2 lei. Asa e si la 8250, Bold?

#18
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postblackcat, on 29th September 2009, 22:40, said:

La ultimele Blackberry sub interfata frumoasa exista tot aceleasi meniuri antice cu font negru pe fond alb ce aminteste de Windows 3.1? Am vazut la cineva Curve si in momentul in care intra mai adinc in meniuri, setari, a aparut o interfata absolut hidoasa pt anul 2009. Un banal text negru pe fond alb cu niste butoane radio de 2 lei. Asa e si la 8250, Bold?


bineinteles...si la cele de dupa ele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate