Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

BlackBerry Curve 8520

- - - - -
  • Please log in to reply
312 replies to this topic

#19
kiphtea69

kiphtea69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 03.08.2006
Salutare. Ca sa impartasesc opiniile altor useri de pe aici, si eu tot e72 asteptam, dar cum momentan nu apare (si chiar daca apare, va fi la un pret supraevaluat) ma gandesc sa ma reorientez la un nou telefon pt vorbit, navigat si mail. Logodnicei mele i-am cumparat un e71 de care e foarte multumita si daca nu ar fi avut ea (nu imi place sa dau banii de 2 ori pe acelasi lucru, fie el si bun) , mi-as fi cumparat si eu tot e71. Am vazut ca la VF acest telefon (BB 8520) pleaca de la 79 euro (nu stiu exact daca include si tva) pentru o conectare noua. Ma gandeam sa fac o negociere pentru firma cu astia de la VF ca deja am o oferta destul de bunicica de la Orange dar ma deranjeaza treaba cu portarea numerelor. Daca as obtine un pret bun pentru niste 8520, as ramane la VF.
Acum vine partea de nelamuriri.
1- De ce spuneti (unii din voi) ca acest telefon e o asa mare porcarie ?
2- Se simte asa tare lipsa 3g in cazul unei conexiuni de date de la VF ? (la voce nu vad unde ar putea fi diferenta)
3- Aplicatii pt BB gasesc sau e un fel de platforma Apple ?
4- La ce lipsuri (sau diferente) sa ma astept fata un telefon/ smartphone normal ?

As dori saptamana asta sa incerc sa achizitionez macar unul pentru a-l testa. Mai poate cineva oferi prime impresii dupa utilizarea telefonului ?

#20
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
1. motivele mele ar fi: f. mic, tastatura mica, lipsa 3g, memorie mica.
2. daca te intereseaza doar mailurile, nu. daca navighezi si pe web, da iar daca-l mai conectezi si la laptop sa te dai cu el pe net deja e...sf
3. nu. f. putine free si proaste, doar cateva pe bani si bunicele...si cam atat.
4. lipsa aplicatii free (ca pt symbian/win mobile/palm); lipsa touchscreen sau tastatura mai mare; si deja aceste doua puncte spun cam tot.

#21
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Tocmai am cumparat eu unul pentru prietena mea.

La prima vedere asa, un plus mare ar fi scroll-ul care este optic, la cele cu bila exista problema murdariei care il facea sa functioneze aiurea rau. Sa vedem si asta optic cum o  sa se prezinte pe termen lung. Atentie ca pachetul Vodafone NU contine toc, deci trebuie achizitionat separat. Am incercat tocul de la 8900-le meu si se potriveste perfect, aviz celor care vor sa cumpere. Oricum, sunt curios daca prin alte parti vine cu toc.

View Postspare-me, on 19th October 2009, 19:23, said:

1. motivele mele ar fi: f. mic, tastatura mica, lipsa 3g, memorie mica.

M-am gandit si eu la asta dar cred ca treaba asta cu "foarte mic" e o problema doar pentru un barbat, niste degete feminine nu cred ca se vor impiedica in comenzi.

#22
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Am gasit husa pe un magazin online (nu mai stiu care) cu 105 RON, si aceeasi husa pe vodafone.ro la 59 RON. Arata destul de bine, astept sa ajunga ca sa va zic daca se potriveste sau nu.

Attached Files



#23
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Se potriveste foarte bine husa, am facut o alegere buna  ^_^ . Repet, un pret neobisnuit de mic la vodafone online in comparatie cu alte magazine. Bravo lor.

#24
hyperyon

hyperyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,776
  • Înscris: 19.12.2003
asteptam mai multe opinii a celor care l-au achizionat..chestii de care s-au lovit..la ce au ramas placut impresionati..hinturi...ce au descoperit etc
oricum in cele din urma mi-am achizionat si eu acest BB..astept sa imi vina de la orange ..a fost comanda online
soft-uri suplimentare nu prea o sa am nevoie...pentru ca detin pe iphone cam toata gama care imi trece prin cap
un mail..un browser...un yahoo imi este destul

#25
suicid3u

suicid3u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 10.10.2007

View Posthyperyon, on 6th November 2009, 11:48, said:

asteptam mai multe opinii a celor care l-au achizionat..chestii de care s-au lovit..la ce au ramas placut impresionati..hinturi...ce au descoperit etc
oricum in cele din urma mi-am achizionat si eu acest BB..astept sa imi vina de la orange ..a fost comanda online
soft-uri suplimentare nu prea o sa am nevoie...pentru ca detin pe iphone cam toata gama care imi trece prin cap
un mail..un browser...un yahoo imi este destul

eu folosesc un BB 8900 la orange. e cel mai tare tel pe care l-am avut vreodata. e drept, nu ma prea intereseaza alte aplicatii pentru el, asa ca nu sufar din cauza asta. spre deosebire de alte telefoane pe care le-am avut( nk, se, htc), bb-ul este foarte stabil, nu se blocheaza aproape niciodata... la htc innebuneam pana sa-mi deschida o lista de apeluri, sau daca aveam nevoie sa resping un apel si sa sun inapoi f repede, ma umplea de nervi. bb-ul nu imi da nici o bataie de cap din pt asta de vedere.
e drept, nu are cea mai buna grafica, insa nici nu caut asta. caut un telefon care sa nu ma lase cand am nevoie de el.  :D  si isi face treaba fara probleme.
viteza de conexiune mi-a dat ceva batai de cap: trecand de a htc cu 7.2 la edge, am avut un mic soc, insa nu ma deranjeaza atat de tare incat sa vreau alt telefon.
mai am in paralel si un se k850- inainte de bb as fi dat orice telefon ptr un k850... acum il tin pe post de ceas desteptator.  :P

#26
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
sincer...nu prea ai atins niciun punct din ce intreba el...
softul nu e asa stabil cum pare...fata de alte so-uri da erori f. rar dar definitive.
cand ti s-o buli o data softul numai cu jml wipe si flashrom o sa-l mai repari ;) cum am patit eu la bold dupa o luna de la achizitie :w00t:...
grafica pauza...aplicatii pauza...

#27
leeroy

leeroy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 06.09.2004
cine ma poate ajuta cu o tema de bb sa pot sa o pun pe un 8520? e vrb de scribble. -_-

#28
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
try here:

http://store.themes4...-85xx_c_16.html

#29
hyperyon

hyperyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,776
  • Înscris: 19.12.2003
sa inteleg ca toate temele se platesc? :-s nu exista ceva free ...inteleg la softuri..dar chiar si la teme? :-/
pana si psn [playstation network] au teme gratis si teme cu bani

#30
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eh na...exista si teme free DAR, dupa cum am mai spus, majoritatea, chiar si temele, sunt cu plata :lol:

#31
suicid3u

suicid3u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 10.10.2007

View Postspare-me, on 8th November 2009, 18:44, said:

sincer...nu prea ai atins niciun punct din ce intreba el...
softul nu e asa stabil cum pare...fata de alte so-uri da erori f. rar dar definitive.
cand ti s-o buli o data softul numai cu jml wipe si flashrom o sa-l mai repari ;) cum am patit eu la bold dupa o luna de la achizitie :w00t:...
grafica pauza...aplicatii pauza...

de fapt omul cerea opinii de la utilizatori: exact asta i-am spus si eu: opinia mea in calitate de utilizator.
imi pare rau daca bb-ul tau s-a bulit, insa al meu nu are nici o problema. oricum, daca ai garantie la el, nimic nu ar trebui sa te impiedice sa il trimiti in service.
si ca sa-ti fac pe plac si sa raspund si pe puncte:
1. nu spun ca telefonul e o mare porcarie, pentru mine e foarte bun
2. la orange(conexiune edge) se simte lipsa 3G-ului. probabil la vodafone(conexiune gprs) se va simti si mai tare.
3. ai un fel de magazin online din care poti cumpara tot felul de chestii, insa nu am intrat decat de pe telefon, si la ceea ce-am vrut eu sa cumpar mi-a spus ca nu sunt disponibile pentru romania.
4. viteza e un minus, si probabil lipsa temelor/aplicatiilor pentru impatimiti.
inca ceva: bb 8520 nu  mai are trackball, are un trackpad optic. din cate-am inteles, se defecteaza mult mai greu, insa mie mi s-a parut mult mai dificil de manevrat. probabil tine si de obisnuinta- si trackball-ul parea greu de utilizat la inceput.

#32
hyperyon

hyperyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,776
  • Înscris: 19.12.2003
mersi de raspunsuri
marti il ridic si eu de la sediul cargus [mi-a ajuns azi..dar marti iau salariul..nu ma asteptam sa ajunga asa rapid..]
am vazut ca are wi-fi...deci lipsa 3g-ului nu ar trebui sa fie o problema asa mare...am rabdare la descarcat mailuri...iar la servici..acasa am wi
teme...ma intereseaza [ca nha..ma mai plictisesc si vreau sa schimb ceva]...o sa am nevoie de surse...sper sa nu fie complicat de "montat"
o sa vedem si cu trackpadul optic cum e treaba..nu i-am facut un test inainte sa il achizionez..deoarece in shop-uri in iasi..nu il aveau expus...si cand am intrebat de el..mi-au spus ca au dar nu sunt expuse...sa astept...sa termine cu clienti..etc...si am zis..pas
revin cu mai multe informatii pe marti

#33
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008
Vreau si eu sa stiu daca pot utiliza acest telefon pentru a vorbi gratis si nelimitat pe skype folosind internetul prin WIFI ?

#34
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postgandrei3, on 17th February 2010, 00:00, said:

Vreau si eu sa stiu daca pot utiliza acest telefon pentru a vorbi gratis si nelimitat pe skype folosind internetul prin WIFI ?


pam-pam....nu poti :)
in primul rand va trebui sa gasesti client.
doi, va trebui sa poti seta apn-ul pe wifi pentru clientul ala si nu pe date :)
which, din cate stiu, iz pretty imposibăl :D

#35
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008
Sa inteleg ca nu pot vorbi gratis nelimitat skype to skype de pe un telefon mobil prin wifi, atunci acest telefon e bun pt. ceea ce vreau eu sa fac ?
http://shop.skype.co...ra-handset.html

Edited by gandrei3, 17 February 2010 - 14:21.


#36
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu stiu. probabil ca este. daca citesti acolo si spune ca da, atunci da.
eu ti-am spus doar ca pe BB Curve 8520 nu poti.
pentru ca trebuie sa gasesti un client, eventual si pe bani, care sa suporte skype si doi care in loc sa mearga prin apn blackberry sa emarga prin apn wifi.
ceea ce  nu cred. pentru ca pe BB profilele wifi si Bluetooth sunt f. ciudate.
atat din auzite cat si din experienta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate