Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

BlackBerry Curve 8520

- - - - -
  • Please log in to reply
312 replies to this topic

#37
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

View Postspare-me, on 17th February 2010, 16:27, said:

nu stiu. probabil ca este. daca citesti acolo si spune ca da, atunci da.
eu ti-am spus doar ca pe BB Curve 8520 nu poti.
pentru ca trebuie sa gasesti un client, eventual si pe bani, care sa suporte skype si doi care in loc sa mearga prin apn blackberry sa emarga prin apn wifi.
ceea ce  nu cred. pentru ca pe BB profilele wifi si Bluetooth sunt f. ciudate.
atat din auzite cat si din experienta.

Eu nu stiam sa fie customizabil, adica nu ai posibilitatea sa selectezi ce conexiune foloseste o aplicatie, asta daca aplicatia in sine nu-ti da posibilitatea sa-i indici conexiunea; cu toate acestea, eu stiu ca daca wifi e disponibil, are prioritate in fata 3G/GPRS.

#38
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008
Dar nu exista vreun alt telefon care sa ii poti seta mai usor WIFI-ul, de exemplu un nokia cu symbian sau ipod touch ?

#39
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postgandrei3, on 17th February 2010, 17:19, said:

Dar nu exista vreun alt telefon care sa ii poti seta mai usor WIFI-ul, de exemplu un nokia cu symbian sau ipod touch ?


ba da, bineinteles, pe orice nokia cu symbian s60 (e sau n) care are wifi poti sa pui fring, skype etc...

#40
nph

nph

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.01.2008
@gandrei3 daca te documentezi mai bine si cu ceva batai de cap vei reusi sa faci ceea ce doresti, numai ca din cate am citit experienta nu e tocmai cea asteptata (cauta aceste aplicatii IM+ care te costa si iSkoot care este gratis). Asta este acuma, dar in viitorul apropiat Skype va lansa o aplicatie proprie pentru blackberry, iar atunci vei putea cu siguranta sa faci ceea ce mentionai mai sus.

@spare-me "pe bb 8520 nu poti", dar pe celelalte? :) "apn bb/apn wifi" cu apn wifi nu prea ai nimerit-o! eu inteleg ce vrei sa spui dar poate cei care nu cunosc raman putin in ceata.

numai bine.

#41
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
"dar in viitorul apropiat..."

dar in viitorul care ? in secolul 47 !? suntem in secolul 21 cand mai toate companiile serioase produc smartphone-uri capabile de orice
nokia, SE, htc, motorola, palm, samsung..

intelegeti ca BB este pentru mail text si atat.
degeaba incearca ei sa puna o camera...un music player sau niste wallpapere mai dragute daca nu poti vedea un amarat de email html sau daca nu poti folosi browserul fara abonamentul magic.

mi-e scarba pana peste cap de superpromovarea din Romania "email push si documente la dispozitia ta oricand, office"
nu mai zic ca pe orice symbian sau windows mobile ai push email cand vrei tu prin activsync sau programe 3rd party, iar mai nou (2008) chiar si cu nokia messaging, DAR pe orice smartphone si mai ales pe WinMobile poti edita/crea/etc orice documente office + internet explorer.

ceea ce pe BB nu poti, fara abonament. pentr uca din programe 3rd party (daca le cumperi) nu vei putea deschide atasamente si daca le faci nu le vei putea trimite ;)

@nph...ia explica-mi tu cu ce nu am nimerit-o!?
un program (browser, IM, mail) merge printr-un APN (Access point network)
APN-ul default ( cu care merg mailul, de ex. sau browserul sau communicatorul sau im-ul default) este "Blackberry"

Daca nu ai abonament de date poti folosi anumite programe 3rd party cu apn "internet" pentru orange si parca "internet.vodafone.ro" pentru vodafone.

cand un program te intreaba de apn te intreaba "blackberry, internet sau WIFI"...
pentru ca nu toate, daca esti DEJA conectat la WIFI vad acea conexiune ca default...

dar este irelevant atat timp cat e o procarie...:)

Edited by spare-me, 18 February 2010 - 08:58.


#42
Nael

Nael

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 24.08.2004
ca sa ajungi la push de pe un exchange, fara server de bb, cum poti face dand cat mai putine gauri?

#43
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostNael, on 18th February 2010, 17:10, said:

ca sa ajungi la push de pe un exchange, fara server de bb, cum poti face dand cat mai putine gauri?


presupun ca pe blackberry nu ?
nu cred ca ai cum.

programe 3rd party ca tiggit mail nu cred ca stiu mai mult de pop si imap.

pe orice alt telefon e simplu...

#44
Nael

Nael

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 24.08.2004

View Postspare-me, on 19th February 2010, 08:50, said:

presupun ca pe blackberry nu ?
nu cred ca ai cum.

programe 3rd party ca tiggit mail nu cred ca stiu mai mult de pop si imap.

pe orice alt telefon e simplu...

pe un win mobile sa zicem

#45
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
lol...pai pe un windows mobile e...de la sine :)
microsoft activsync direct push

pur si simplu mergi la messaging si setezi casuta de mail si e push instant, daca nu e pop3/imap ci microsoft exchange :)

si pe un Symbian, sa zicem, tot intrinsec e, cu mail for exchange...

Edited by spare-me, 19 February 2010 - 10:01.


#46
nph

nph

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.01.2008
ooau!! a cam deviat putin discutia de la primul post, intrebarea baiatului.
"in viitorul apropiat" = in mai se lanseaza aplicatia, mai exact va fi ceva serviciu in plus pt X firma din US (nu mai retin numele, dar pot sa caut) care va include conv bla bla bla. Ideea este ca se v-a lansa aplicatia, nu stiu daca va fi exclusiv pentru utilizatorii acelei retele, dar cu siguranta dupa ce trece euforia de inceput, va fi disponibil si celorlalti utilizatori de bb. (aici este o info din mai multe surse de pe net + o parere personala, deci nu spun ca 100%)

referitor la bb in general si la ce s-a mentionat mai sus, DA, push se poate si pe WM prin exchange si pe Symbian, dar ca si calitate al serviciului utilizatorii "power" inclina spre bb. Eu nu sunt posesor de bb, am fost de wm si de symbian, dar ma orientez spre bb din mai multe motive, mai mult experimentale pentru ca inca nu pot spune nimic pro sau contra.

oricum, la mine in lista pe 1 e WM apoi symbian, ramane sa vedem cum e cu bb. Un lucru e sigur, bb far serviciul lor de date este 0.

#47
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
imi pare rau pentru tine dar ca sa te citez "nu prea ai nimerit-o":

1) push e push! indiferent daca pe aparat scrie BB sau WM.
daca tu crezi ca scrie in fruntea ta "power user" doar pentru ca folosesti un telefon mai prost e problema ta.
dar oamenii care nu se pricep trebuie sa poata lua o  decizie corecta. pentru ca scrie pe el Blackberry nu trebuie sa primesti mesaje text ca acum 10 ani.

2) cu toate ca unii va comportati ca si cum ati fi actionari pe la vreo firma de telefonie mobila, eu vorbesc impartial in calitate de intens utilizator al majoritatii telefoanelor de pe piata. bb, symbian sau wm.

3) deci, daca nu e vorba de pop3/impa ci de mx exchange, bb e 0 si cu si fara abonamentul de date.

4) aplicatie pe bani exista si acum, dar e inuman sa dai 2500 de lei pe BB9700 si apoi sa cumperi un soft suplimentar..penibil...
winmob si symbian dau CLASA...

#48
Nael

Nael

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 24.08.2004

View Postspare-me, on 19th February 2010, 10:00, said:

lol...pai pe un windows mobile e...de la sine :)
microsoft activsync direct push

pur si simplu mergi la messaging si setezi casuta de mail si e push instant, daca nu e pop3/imap ci microsoft exchange :)

si pe un Symbian, sa zicem, tot intrinsec e, cu mail for exchange...

un exchange care nu e deschis in afara retelei ?

#49
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu cunosc acest termen.

adica un exchange care functioneaza doar in LAN sau ce !?
n-am auzit si nu vad rostul unui asemenea email.

#50
Nael

Nael

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 24.08.2004
un exchange pe care nu il poti accesa din afara lanului

#51
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu vad rostul unui asemenea server de mail dar presupun ca nimic nu-l poate accesa.
cu atat mai mult BB fata de windows mobile.

#52
Nael

Nael

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 24.08.2004
Sa reformulez:
Se da un server exchange pe care nu il poti accesa remote (nu iti poti citi mailul din afara lanului). Cum faci sa ai acces la e-mail din afara in cel mai secure mod?

#53
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pai ce ma intrebi pe mine !?
ai senzatia ca sunt network expert ? avem alta arie pentru asta

aici vorbea mdespre BLACKBERRY si despre mail, pe BB sau pe alte telefoane.

mergi pe aria de networking pentru intrebarea ta

#54
Nael

Nael

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 24.08.2004
voiam sa te intreb ce varianta de push mai secure decat BB ai

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate