Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Problema factura

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Metodios

Metodios

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 13.06.2009
Am si eu o problema cu factura RDS.De cateva luni incoace am inceput sa primesc facturi in care este inclus si serviciul Cable Link,cu toate ca eu am fost trecut la Fiber Link de peste 3 ani.Am fost la relatii cu clientii in fiecare luna,am facut sesizare scrisa,mi s-a promis ca se va rezolva si ma vor suna ei,dar nu s-a intamplat nimic si primesc in continuare facturi marite.
A mai avut cineva aceasta problema?Ce ma sfatuiti sa fac?

Multumesc.

#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Sfat simplu: OPC.

#3
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Detaliaza exact ce abonament fiberlink ai si cu ce te tarifeaza ei exact.

Edited by Florinbv, 20 September 2009 - 15:01.


#4
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
si platesti si pentru fiberul pe care il folosesti si pentru cableul pe care nu il folosesti? sau iti figureaza cable dar tu platesti o singura data abonamentul de fiber?
in cazul 1 e nasoala treaba.
in cazul 2 las-o asa.

#5
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Bun venit in clubul abonatilor RDS !! ;) Eu am datorii de 15 milioane pentru firma de net pe care o aveam inainte si pe care tot ei au preluat-o si inlocuit-o ca provider pentru mine. Adica as avea de platit, conform lor, in plus si providerul pe care l-au inlocuit, de la inlocuire si pana in prezent, ca si cum as fi avut contract simultan si cu ei si cu firma respectiva, care nu mai exista de acum 2 ani ca provider, si in situatia in care chiar RDS a taiat cablul de la firma precedenta si l-au inlocuit cu al lor.

Cu OPC nu stiu daca faci ceva, sunt cam "jmekeri" RDS. Nu platesti si incerci sa-ti cauti alt provider, cum am facut si eu. Am metropolitan download si UPLOAD de 10 MB (bytes, nu bites) pe secunda, si IPTV, la 35 RON pe luna. Fara bataie de cap, fara tampenii.

Edited by SINEKT, 20 September 2009 - 15:22.


#6
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Nu crezi ca e o mica mare diferenta intre cazul tau si al lui?
Tu ti-ai taiat cablul de retea si putin ti-a pasat
La el o eroare in baza de date. Singura problema e RC la RDS mai poarta numele de OPC, sunt mai eficienti asa..
http://www.anpc.gov....i...8&Itemid=54

Edited by Blackhawk, 20 September 2009 - 15:37.


#7
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Am mai explicat de o mie de ori ca au fost 2 adrese, unde la una, intr-adevar, mi-am taiat eu cablul, dar la a doua au venit angajati RDS si au taiat vechiul cablu si l-au tras pe cel nou al lor, din cutia de pe scara, cel vechi fiind tras pe bloc. Si chiar si asa, frate, au preluat firma, cum sa mai existe in acelasi timp 2 abonamente, cand cel vechi nici macar nu mai avea link pe cablu ? In fine. Vad nshpe persoane nemultumite de RDS, si multi, dar chiar foarte multi, care prefera sa arunce cu milioanele la Romtelecom pentru o banda de cateva sute de kilo. Oare de ce ?

Edited by SINEKT, 20 September 2009 - 15:39.


#8
Metodios

Metodios

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 13.06.2009

View PostFlorinbv, on 20th September 2009, 15:39, said:

Detaliaza exact ce abonament fiberlink ai si cu ce te tarifeaza ei exact.

Am Fiber Link 1 si ei tarifeaza si Fiber Link si Cable Link.

View Postmaistoru, on 20th September 2009, 16:13, said:

si platesti si pentru fiberul pe care il folosesti si pentru cableul pe care nu il folosesti? sau iti figureaza cable dar tu platesti o singura data abonamentul de fiber?
in cazul 1 e nasoala treaba.
in cazul 2 las-o asa.

Da.Platesc pentru amandoua.

Deci,ce pot face?Sa trimit e-mail la Bucuresti?

#9
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Atata timp cat ai facut sesizari in acest sens la relatii cu clientii din localitatea de care apartii si ai numarul de intregistrare al acestora, poti apela cu incredere la OPC, specificandu-le situatia si numarul sesizarilor tale.
Nu trebuie sa te tot "rogi" ba la tine in oras, ba la Bucuresti... ti-ai facut datoria de consumator.
Ah, sa nu uit, la OPC cere ca la solutionare sa ti se recalculeze abonamentele achitate in plus pentru a ti se scadea din valoarile urmatoare. Urmareste ca suma sa apara cu minus in facturile urmatoare.

Edited by Ciubex, 20 September 2009 - 15:49.


#10
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

View PostSINEKT, on 20th September 2009, 16:19, said:

Bun venit in clubul abonatilor RDS !! ;) Eu am datorii de 15 milioane pentru firma de net pe care o aveam inainte si pe care tot ei au preluat-o si inlocuit-o ca provider pentru mine. Adica as avea de platit, conform lor, in plus si providerul pe care l-au inlocuit, de la inlocuire si pana in prezent, ca si cum as fi avut contract simultan si cu ei si cu firma respectiva, care nu mai exista de acum 2 ani ca provider, si in situatia in care chiar RDS a taiat cablul de la firma precedenta si l-au inlocuit cu al lor.

din cunostintele mele firmele se preiau si cu activ si cu pasiv. deci trebuie sa platesti si datoriile pe care le aveai catre defuncta firma de prestari servicii internet.
tu esti pe principiul alora care cred că, daca rup ei copia lor de contract acasa, se si reziliaza automat contractul.

#11
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Postmaistoru, on 20th September 2009, 15:54, said:

deci trebuie sa platesti si datoriile pe care le aveai

Sa inteleg ca te contrazici singur ? :lol:

Eu am de platit niste datorii pe care le aveam in timpul functionarii noului RDS si care culmea, inca se mai "factureaza", nu datorii pe care le acumulasem PANA in momentul preluarii firmei. Nu inteleg de ce sunteti asa de incapatanati ! Lucrati cumva la RDS astia de le luati partea ? :naughty:

In fine, nu ma mai stresez pentru ca oricum ma steluta-steluta pe ei din toate partile si din toate unghiurile. Na poftim, net + TV, din care netul merge la viteza dubla de download si cam de 5 ori uploadul RDS, totul la 35 RON abonament lunar. Stiu, este imposibil nu ? E o smecherie la mijloc. :rolleyes:

Edited by SINEKT, 20 September 2009 - 17:01.


#12
cocor

cocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 13.04.2008

View PostMetodios, on 20th September 2009, 15:40, said:

Am Fiber Link 1 si ei tarifeaza si Fiber Link si Cable Link.



Da.Platesc pentru amandoua.

Deci,ce pot face?Sa trimit e-mail la Bucuresti?

Du-te in audienta la sefii RCS-RDS din localitatea ta de domiciliu, poate ca asa, ti se va rezolva problema.

#13
totusi

totusi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 30.05.2009

View PostSINEKT, on 20th September 2009, 18:00, said:

Na poftim, net + TV, din care netul merge la viteza dubla de download si cam de 5 ori uploadul RDS, totul la 35 RON abonament lunar. Stiu, este imposibil nu ? E o smecherie la mijloc. :rolleyes:
Spuneti-ne si noua de unde putem lua o asa minunatie!

#14
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

View PostSINEKT, on 20th September 2009, 18:00, said:

Sa inteleg ca te contrazici singur ? :lol:

Eu am de platit niste datorii pe care le aveam in timpul functionarii noului RDS si care culmea, inca se mai "factureaza", nu datorii pe care le acumulasem PANA in momentul preluarii firmei. Nu inteleg de ce sunteti asa de incapatanati ! Lucrati cumva la RDS astia de le luati partea ? :naughty:

In fine, nu ma mai stresez pentru ca oricum ma steluta-steluta pe ei din toate partile si din toate unghiurile. Na poftim, net + TV, din care netul merge la viteza dubla de download si cam de 5 ori uploadul RDS, totul la 35 RON abonament lunar. Stiu, este imposibil nu ? E o smecherie la mijloc. :rolleyes:

nu ma contrazic deloc. poate nu stii tu ce sunt acelea active si pasive. ca sa nu mai fii facturat de rds trebuie sa depui o cerere de reziliere intre 1-15 ale lunii. ca sa iti fie acceptata cererea trebuie sa platesti la zi toate datoriile si eventuala taxa de reziliere in cazul in care mai ai din perioada contractului.
si da lucrez pentru rds, e vreo problema?

#15
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

"totusi" said:

Spuneti-ne si noua de unde putem lua o asa minunatie!

Cartier Berceni, B-dul Constantin Brancoveanu, Bucuresti.


"maistoru" said:

da lucrez pentru rds, e vreo problema?

Da, este o problema, pentru ca lucrand pentru RDS esti clar interesat sa le vinzi serviciile, sa le faci reclama si sa oferi o imagine pozitiva despre firma.

Edited by SINEKT, 20 September 2009 - 17:31.


#16
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
sunt interesat sa ajut omul cand are o problema. daca citesti primul meu post de pe acest topic ai sa vezi ca asta am facut.

#17
cipy1185

cipy1185

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 11.04.2007

View PostSINEKT, on 20th September 2009, 16:19, said:

Am metropolitan download si UPLOAD de 10 MB (bytes, nu bites) pe secunda, si IPTV, la 35 RON pe luna. Fara bataie de cap, fara tampenii.
daca tu zici ca WebTV de la ilink e IPTV esti mare .....

Edited by cipy1185, 20 September 2009 - 17:38.


#18
Razvan91

Razvan91

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 19.09.2008
si mie imi vine factura mare de vreo 2 luni. am abonamentul la internet cel mai mare. la inceput aveam si reciverul ala pentru HBO si plateam cu tot cu el 68 de lei parca, dupa 6 luni am renuntat si plateam cam 60 de lei nu mai stiu sigur. de 2 luni platesc 75 lei si nu stiu pentru ce, nu primesc nici o factura acasa. am intrebat de ce platesc asa de mult si mi-a spus sa vorbesc mai putin la telefonul fix. nici macar nu il folosesc :|

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate