Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

E-mail-uri de pe telefon? Cum?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

Poll: Ai putut sa trimiti de pe telefonul mobil e-mail-uri? (78 member(s) have cast votes)

Ai putut sa trimiti de pe telefonul mobil e-mail-uri?

  1. Primesc si trimit. (44 votes [56.41%])

    Percentage of vote: 56.41%

  2. Primesc, nu pot trimite. (6 votes [7.69%])

    Percentage of vote: 7.69%

  3. Nu primesc, pot trimite. (3 votes [3.85%])

    Percentage of vote: 3.85%

  4. Nu primesc si nici nu pot trimite. (25 votes [32.05%])

    Percentage of vote: 32.05%

Vote Guests cannot vote

#19
alin179

alin179

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 23.02.2005

Spiritul, on May 16 2005, 14:31, said:

pune SMTP asta : relay.orange-gsm.ro
ar trebui sa merga ... nu are restrictii
ar trebui sa mearga chiar daca nu ai orange
si nu pune nimik la autentificarea pe SMTP ... nu iti trebe nici user si nici parola
Take Care

<{POST_SNAPBACK}>





am incercat si eu asa cum ai zis tu si nu reusesc. am un nokia 6230 si wap unlimited de la orange. mailul e pe yahoo. am mai cautat si pe alte forumuri si acolo se zicea ca doar pe yahoo.co.uk poti primi mailuri ca are server de pop3. ma poate ajuta cineva?

#20
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,888
  • Înscris: 03.02.2005
Nu stiu daca ai cont pe yahoo.co.uk ai acces prin pop3 la mail-uri, totusi indiferent de situatie vezi ce trebuie sa setezi pentru a trimite/primi e-mail-uri cu un program obisnuit de e-mail, gen: Outlook Express sau Netscape....
Testeaza-ti conexiunile cu acestea si apoi incearca sa "potrivesti" setarile pe telefonul tau, eu cel putin asa am facut.
Mai intai mi-am configurat sa primesc: serviciul POP3 si apoi am trecut mai departe... la trimis: SMTP... eu aici am avut probleme
A... vezi poate trebuie sa-ti configurezi vre-un profil de conectare prin GPRS, in care APN (Access point-ul) sa fie ceva pentru INTERNET si nu WAP, la mine a trebuit sa-i "specific" si asta ;)
Bafta!

#21
ThEDaMn3d

ThEDaMn3d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 02.04.2004
Pe Connex a reusit careva sa-l faca sa mearga cu cont de GMail?

#22
leeroy

leeroy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 06.09.2004

secarica, on May 17 2005, 10:21, said:

Corectează-mă dacă greșesc, dar eu nu cred că Zapp poate fi folosit pentru citirea e-mailului curent.
Adică presupun că de pe telefonul cu Zapp pot să-mi iau e-mailul de pe contul de la Zapp, dar nu și de pe un cont deja existent în altă parte.

Cristi

<{POST_SNAPBACK}>


Eu am citit si am trimis mail-uri din yahoo de pe un Z-710i de la zapp. Dar este mult mai avantajos contul de pe zappmobile pt afli imediat ca ai primit un mail plus nu este nevoie neaparat sa te conectezi la internet ca sa vezi de la cine e pt ca in SMS iti spune cine ti l-a trimis si ce subect are. In plus din 2 apasari de taste esti in casuta de mail. A... uitasem: SMS-ul este gratuit. :coolspeak:

So...

Cine poate sa mai dea ca mine, de pe mobil, un reply in max 2 minute la un mail???? Exclus cei care au deja zapp. :D

#23
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 27.06.2004

ThEDaMn3d, on May 25 2005, 17:06, said:

Pe Connex a reusit careva sa-l faca sa mearga cu cont de GMail?

<{POST_SNAPBACK}>


Eu, vezi mai sus...

#24
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

DonDokken, on May 25 2005, 18:53, said:

Eu, vezi mai sus...

<{POST_SNAPBACK}>

Cu WAP GPRS Free nu merge?

#25
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 27.06.2004
Prin WAP GPRS nu merge..

#26
YoYo69ErS

YoYo69ErS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 02.05.2005
Eu intru frumos pe wap, intru pe www.yahoo.com, și de acolo trimit/primesc mail-uri  fără probleme, nu mă complic cu smtp, pop3 și alte nebuneli  :deadtongue: . În plus, stau și pe mess, cu niște prețuri chiar amărâte (4 cenți/10 kb de date transferați).

#27
ThEDaMn3d

ThEDaMn3d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 02.04.2004

DonDokken, on May 17 2005, 19:03, said:

Am votat cu prima varianta! Am un Motorola V600 si folosesc contul de la gmail pentru posta. Configurarea telefonului s-a facut foarte usor si a mers din prima. Dar nu inainte de a-mi activa optiunea pentru Internet GPRS la Connex.

<{POST_SNAPBACK}>


Imi poti trimite si mie pe PM ce setari ai bagat? Multumesc.

#28
stratificat

stratificat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 19.04.2005
pentru Gmail nu e vb de providerul de net ... ci de securizarea pe SMTP ... pe care Gmail o cere si mai cere si alte porturi decat cele standard ...deci ... urmareste instructiunile de pe GMAIL si daca le ai si in tel va merge .. dar nu prin WAP

Pentru imaptimitii de mail ... va recomand noul serviciu Blackberry ...cu mail-push ...

Yahoo nu ofera din cate stiu eu client de pop3 gratuit ... deci pentru cel care dorea sa isi seteze contul de mail ... sa nu mai incerce ... nu va merge prin pop3 dar va merge de pe un tel cu browser de web ...ex Opera

#29
joe4joe

joe4joe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 01.06.2005

Ciubex, on May 18 2005, 09:23, said:

E fain ca pot trimite atasate si fisiere.... de pe telefon, de exemplu cateva poze care le am facute si mai vreau sa mi le salvez.
Nu e foarte rentabil, avand in vedere ca la Orange prin GPRS 1 MB costa 1.2 $, totusi fata de Connex, unde este 4 centi pentru 10 kb.... e o diferenta mare.

Inca o data multumesc pentru ajutor! :)

<{POST_SNAPBACK}>

am un k500i si catela orange cu wap nelimitat poate cineva sa-mi spuna plsss ce setari are pe un k500 si care ii merg?

#30
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004

stratificat, on May 31 2005, 23:02, said:

pentru Gmail nu e vb de providerul de net ... ci de securizarea pe SMTP ... pe care Gmail o cere si mai cere si alte porturi decat cele standard ...deci ... urmareste instructiunile de pe GMAIL si daca le ai si in tel va merge .. dar nu prin WAP

Pentru imaptimitii de mail ... va recomand noul serviciu Blackberry ...cu mail-push ...

Yahoo nu ofera din cate stiu eu client de pop3 gratuit ... deci pentru cel care dorea sa isi seteze contul de mail ... sa nu mai incerce ... nu va merge prin pop3 dar va merge de pe un tel cu browser de web ...ex Opera

<{POST_SNAPBACK}>


Aproape cu orice broswer de pe un telefon cu wap merge, nu e neaparat sa aiba broswer de web, te asigur eu ca am incercat cu mai multe telefoane si inca prin apn-ul de wap, ce-i drept insa ca nu poti trimite atasamente.

#31
rrrazvan

rrrazvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 06.01.2004
Eu am reusit sa bag mail pe telefon din prima, desi nu am folosit in viatza mea outlook sau alti clienti de mail ,si nu am habar ce inseamna pop,smtp, etc.
Am folosit un cont gmail si urmatoarele setari:

Incoming Mail (POP3) Server - requires SSL:
pop.gmail.com
Use SSL: Yes
Port: 995

Outgoing Mail (SMTP) Server - requires TLS:
smtp.gmail.com (use authentication)
Use Authentication: Yes
Use STARTTLS: Yes (some clients call this SSL)
Port: 465 or 587

Account Name: your Gmail username (including '@gmail.com')
Email Address: your full Gmail email address ([email protected])
Password: your Gmail password

Please note that if your client does not support SMTP authentication, you won't be able to send mail through your client using your Gmail address.

si nu uitati sa bifati: enable POP de la rubrica : settings > forwarding and POP

#32
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Eu cu 6230-u meu si wap gprs...cu 4centi /10kb....spuneti-mi si mie ce solutie am pentru a lua e-mail cu pop3 pe telefon?

#33
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

Jarrive, on Jun 3 2005, 11:43, said:

Eu cu 6230-u meu si wap gprs...cu 4centi /10kb....spuneti-mi si mie ce solutie am pentru a lua e-mail cu pop3 pe telefon?

<{POST_SNAPBACK}>


extraoptiunea Connex 3G.prin wap nu merge,trebuie internet GPRS activat(care e inclus in extraoptiunea 3G)

Edited by IP-XENTRIC, 03 June 2005 - 11:28.


#34
diud

diud

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 17.11.2004

Jarrive, on Jun 3 2005, 10:43, said:

Eu cu 6230-u meu si wap gprs...cu 4centi /10kb....spuneti-mi si mie ce solutie am pentru a lua e-mail cu pop3 pe telefon?

<{POST_SNAPBACK}>



trebuie sa ai cont de email pe gmail de ex caci ei au POP3

in loc de setarile lor pt vodafone pui ceea ce este pe site la Gmailin telefon mergi la setari mesaje email si acolo iti creezi profilul

si la settings trebuie sa dai la POP3 enable




<<<<<<<<<<<<<<<

Mailbox name = ce vrei tu
E-mail address = [email protected]
My Name =
Outgoing SMTP server = smtp.gmail.com
Incoming server type = POP3
Incoming POP3 server = pop.gmail.com
POP3 user name = usernameul de la mail
POP3 password =

In other settings you need to check
Include signature = No
Use SMTP authorisation = Yes
SMTP user name = usernameul tau
SMTP password = parola contului
Outgoing SMTP port = 587
Incoming POP3 port = 995
Reply-to-address =
Secure login = off
Retrieve e-mails = 30

In SMTP connection settings
Proxies = Disabled
data bearer = GPRS

Bearer settings
GPRS access point = Internet[COLOR=red]
Authentication type = Normal
Login type = Automatic
User name =
Password =


Faza e ca la mine e orange wap cu 4$ pe luna, insa deoarece la APN (acces point ) trebuie sa pui "internet", la connex parca e internet.connex.ro( nu sunt sigur) si asta inseama suplimentar taxare poe trafic( la orange e 1$ pt 1.2Mb trafic)

sper ca am lamurit una alta

oricum dc vrei sa activezi cel mai bine e sa suni la rel cu clinetii si sa intrebi ce setari se pun la BEARER SETTINGS (nume si dc trebuie sau nu user name si pass)

spor la treaba
si sper sa mearga

eu am renuntat. intru de pe wap pe contul de gmail si desi dureaza mai mult, citesc si trimit emailuri linistit

#35
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
pentru un Sony Ericsson T630( cu extraoptiunea 3G activata),poate cineva sa-mi dea setarile pt Email clientul incorporat?am trimis si prin OTA si degeaba....am incercat cu mymail,rdslink,nimic....a reusit cineva pe un T630?multumesc anticipat

Edited by IP-XENTRIC, 12 June 2005 - 10:08.


#36
gabello

gabello

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 08.06.2005
Voi nu stiti ca a aparut CDMA ul pe la noi?Cu Hyundai,S200,Z710,Z720 trimiti si primesti maluri,+ca te poate notifica de pe portal prin SMS,cand primesti mail (de la cine,subiect,adresa)si asta-i gratuit;taxarea la timp petrecut(2centi/min) :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate