Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix
 Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit
 

Cum se urca la Babele, cu masina!

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
127 răspunsuri în acest subiect

#91
hood

hood

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 10
  • Înscris: 14.07.2008

 dinmarius, on 23rd August 2011, 12:46, said:

Pe dracul, am fost cu Trabantul in 1998 pana la cabana Babele si nu am atins masina deloc pe jos!
Cand ai fost tu era alta situatia drumului.Am fost eu cu dacia 1300 acum 8 ani pana la babele, a mers ok. In schimb am fost saptamana trecuta cu loganul tot pana la babele si era jalnic drumul. Dar cum are garda mai ridicata a mers, insa ala e drum numai de facut cu jeep/ Chiar m-a intrebat un domn cu jeepul daca masina e de servici de am avut curaj sa ma avant cu ea acolo. Senzatii si masina suprasolicitata zic eu. Am filmat insa pe caseta video. Am sa caut si poze daca am cu drumul acela. nu v-as sfatui sa va incumetati daca nu aveti jeep. Nu am atins masina deloc insa am ramas un pic suspendat cu o roata de pe fata pentru ca nu mai avea pe ce sa calce. Daca vreti sa va convingeti intai urcati pe jos. Sau sunt tipii aceia care va ia la o plimbare de la Busteni cu jeepul pana la babele contra cost desigur. Peisajul superb. Am plecat din Sinaia pe drumul asfaltat pana la Saua Dichiu. De acolo drum forestier bun pana la Piatra Arsa. Pana la Babele jalnic. M-am intors pe acelasi drum pana la cel asfaltat si acolo am facut dreapta spre Bolboci. Drum bun pana la capat la Pestera.

Editat de hood, 30 septembrie 2011 - 19:57.


#92
dogy

dogy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 47
  • Înscris: 20.11.2007

 hood, on 30th September 2011, 20:56, said:

Am plecat din Sinaia pe drumul asfaltat pana la Saua Dichiu. De acolo drum forestier bun pana la Piatra Arsa. Pana la Babele jalnic. M-am intors pe acelasi drum pana la cel asfaltat si acolo am facut dreapta spre Bolboci. Drum bun pana la capat la Pestera.

Am fost weekendul asta pe acolo si lucrurile se prezinta cam asa:
Soseaua asfaltata, din DN71 pana la Dichiu, adica vreo 7-8 kilometri, este al naibii de ingusta pe mare parte din ea, dar se merge aproape excelent. Sunt citeva poze si aici: http://lumeainalbast...ul-babelor.html
Peisajul merita vazut, dar de la cabana Dichiu la Piatra Arsa nu merita facut drumul, din cauza ca e prost.

Editat de dogy, 05 octombrie 2011 - 21:14.


#93
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.175
  • Înscris: 02.04.2007

 floryyn, on 15th September 2011, 09:04, said:

Wow! Tocmai m-am uitat la clipul postat de tine pe youtube. Văd că atât mașina cât și șoferul s-au descurcat excelent pe drumul acela forestier înzăpezit. Ar fi fain să postezi pe aria Auto un mic tutorial despre cum se conduce un 4x4 (bănuiesc că e cu tracțiune integrală Dusterul tău) pe drumuri înguste și înzăpezite. Mai postează pe youtube pe unde ai mai fost că e interesant...
Multumesc de aprecieri!
Am pe Auto un jurnal pe care am pus cam toate iesirile.

#94
likehell23

likehell23

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 28.10.2007
eu nu inteleg de ce atatea griji pentru alegerea masinii!!! In vara anului 2011 am fost cu Vectra C pana la Pestera si am ales drumul acela rau (deci nu cel jumatate asfaltat)!!! iti rupi masina daca vrei sa faci 30-40 de minute! eu am facut aprox 2 ore si ceva condus - 3 ore jumate cu opriri si o masa scurta (inca odata - pe drumul cel rau) si o singura data a trebuit sa fiu atent sa nu ating baia!!! in rest relaxare si multe poze

#95
aikido

aikido

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 331
  • Înscris: 08.11.2005
Am mers pe DJ 713 pana la Piatra Arsa, se urca lejer chiar si pe macadam.
Ca sunt si nesimititi care merg cu "gipu' " pana la Babele, desi e rezervatie, e partea a 2-a. De fapt e chiar coloana de masini, praf etc.
Desi asfaltat pe 70% din traseu, prost gandit - drum foarte ingust, fara parapet, iar la cum intra soferii de duminica cu viteza in curbe pe jumatatea drumului, cred ca vor fi destui morti in 1-2 ani.

#96
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.595
  • Înscris: 03.09.2008
Nu am mai fost la Babele de vreo 3 ani;mai vedeam cate o masina pe acolo;sa inteleg ca e traficul mai aglomerat acuma?Eu zic sa faca autostrada sa urce tot romanul pana la Babele ca sa fie frumos acolo sus,ca in Busteni si Sinaia;ce rahat de tara si ce vremuri cand erau cand coboram in Busteni si o luam pe jos pana sus la Babele;acum decat s afac traseul asta si cand ajung sus sa vad parcarea de masini parca nu mai imi vine.Pacat de aerul curat de acolo si de peisaj.

#97
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.275
  • Înscris: 14.11.2006
Vedeti si aici:
http://forum.softped...howtopic=814966

#98
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.723
  • Înscris: 23.11.2007

 aikido, on 6th August 2012, 17:25, said:

Am mers pe DJ 713 pana la Piatra Arsa, se urca lejer chiar si pe macadam.
Ca sunt si nesimititi care merg cu "gipu' " pana la Babele, desi e rezervatie, e partea a 2-a. De fapt e chiar coloana de masini, praf etc.
Desi asfaltat pe 70% din traseu, prost gandit - drum foarte ingust, fara parapet, iar la cum intra soferii de duminica cu viteza in curbe pe jumatatea drumului, cred ca vor fi destui morti in 1-2 ani.
Eu am fost acum 2 week-enduri pana sus la Babele cu masina. E rezervatie si tocmai de aia e pus un semn la intrarea pe drum care spune "Interzis accesul cu mijloace motorizate in afara drumului public". Deci ai voie cu masina, doar sa nu iesi de pe drum. Oricum nu intri decat cu un 4x4 cu garda la sol mare. Si sincer......... eu am urcat cu masina pana acolo doar pt ca era drumul prost si imi place sa conduc pe astfel de drumuri. Insa nu cred ca am stricat ceva, nu am iesit cu masina de pe drum si nu am lasat mizerie pe acolo. Spre deosebire de alti "ecologisti" care urcau pe jos si aruncau sticlele goale pe unde apucau.

Le: si eu sunt de parere ca au gresit ca il asfalteaza (partea Cuibul Dorului - Piatra Arsa) pentru ca se va umple de grataragii care vor lasa dezastru in urma.

Editat de abunea, 07 august 2012 - 11:19.


#99
aikido

aikido

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 331
  • Înscris: 08.11.2005

 abunea, on 7th August 2012, 10:17, said:

Eu am fost acum 2 week-enduri pana sus la Babele cu masina. Insa nu cred ca am stricat ceva, nu am iesit cu masina de pe drum si nu am lasat mizerie pe acolo. Spre deosebire de alti "ecologisti" care urcau pe jos si aruncau sticlele goale pe unde apucau.

Le: si eu sunt de parere ca au gresit ca il asfalteaza (partea Cuibul Dorului - Piatra Arsa) pentru ca se va umple de grataragii care vor lasa dezastru in urma.

Ai dreptate, eu am mers cu masina doar pt. ca la telecabina e coada si stai cate 2-3 ore (iar copilul nu are rabdare sa stea in soare la coada 3 ore). Acum 10 ani urcam pe jepi sau pe la Malaiesti/Omu, cu rucsacul in spate.
Pe mine, sincer, traficul ala de masini pe platoul Bucegilor m-a derutat (la Piatra Arsa erau vreo 100-130 de masini parcate, alte cateva zeci mergeau spre Babele in continuu+motociclete+ATV).

Nu stiu daca e gresit sa il asfalteze - doar si in Alpi exista sosele ADEVARATE prin toate resorturile - dar modul in care au facut-o este jalnic. Poate e normal sa avem drumuri, dar sa invatam sa le utilizam corect si sa respectam si pe ceilalti. Problema cea mai mare este ca deja in cateva locuri asfaltul a luat-o la vale, nu exista parapet, iar drumul e f. ingust, in unele curbe nu incap 2 masini una pe langa cealalta. In aceste conditii, desi mergeam cu rotile din dreapta exact pe marginea drumului, la 20 de cm de cauciuc era ...prapastie, ei bine, tot veneau idioti cu viteza in curbele fara vizibilitate si mai aveau 5 cm si intrau in mine (ei circuland "preventiv" fix pe mijlocul drumului, ca asa se taie curba la soferu' adevarat).  Repet, mi se pare ca in aceste conditii sansele sa mori pe acel drum sunt mari, oricat de bun sofer esti se gaseste un meserias sa te arunce in ...vale.

#100
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.595
  • Înscris: 03.09.2008

 aikido, on 8th August 2012, 11:08, said:

Ai dreptate, eu am mers cu masina doar pt. ca la telecabina e coada si stai cate 2-3 ore (iar copilul nu are rabdare sa stea in soare la coada 3 ore). Acum 10 ani urcam pe jepi sau pe la Malaiesti/Omu, cu rucsacul in spate.
Pe mine, sincer, traficul ala de masini pe platoul Bucegilor m-a derutat (la Piatra Arsa erau vreo 100-130 de masini parcate, alte cateva zeci mergeau spre Babele in continuu+motociclete+ATV).

Nu stiu daca e gresit sa il asfalteze - doar si in Alpi exista sosele ADEVARATE prin toate resorturile - dar modul in care au facut-o este jalnic. Poate e normal sa avem drumuri, dar sa invatam sa le utilizam corect si sa respectam si pe ceilalti. Problema cea mai mare este ca deja in cateva locuri asfaltul a luat-o la vale, nu exista parapet, iar drumul e f. ingust, in unele curbe nu incap 2 masini una pe langa cealalta. In aceste conditii, desi mergeam cu rotile din dreapta exact pe marginea drumului, la 20 de cm de cauciuc era ...prapastie, ei bine, tot veneau idioti cu viteza in curbele fara vizibilitate si mai aveau 5 cm si intrau in mine (ei circuland "preventiv" fix pe mijlocul drumului, ca asa se taie curba la soferu' adevarat).  Repet, mi se pare ca in aceste conditii sansele sa mori pe acel drum sunt mari, oricat de bun sofer esti se gaseste un meserias sa te arunce in ...vale.
Ce bine.Poate se rupe drumul de tot si nu mai ajung masini la Babele;foarte curand se va transforma acel peisaj intr-o mare de smecheri,pitipoance pe tocuri care coboara din mercedesuri,gratare peste tot,etc.etc

#101
serban55

serban55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 82
  • Înscris: 09.10.2011
Salut,

Am fost pe 27 04 2013 pe ruta Moroieni-Zanoaga-Bolboci-Pestera-Piatra Arsa si retur pe la Bolboci-Zanoaga si apoi la intersectia spre  stg  Sinaia prin Saua Dichiu-Cuibul Dorului-Sinaia.
Pe scurt cateva impresii proaspete si la zi.
In Moroieni am urmat primul indicator spre Pestera ,luind-o de fapt prin cartierul tiganesc din Moroieni (am inteles ca acolo s-au filmat scene din Borat).Drum asfaltat ,cu sparturi dar ok pana la sanatoriul Moroieni.Normal se poate ajunge la sanatoriu si prin a doua intrare din DN 71 prin satul Glod,dar am luat- o spre Hotel Pestera la primul indicator.La sanatoriul Moroieni gasiti indicator spre H Pestera pe DJ 714(29 km) care este cam off road ,s-a mai pus recent criblura , 29 km estimat in 1,5 ore ,dar peisajele merita efortul.La un moment dat gasiti o intersectie cu un canton.La stg este drum de 10 min pana la cabana Scropoasa si lacul Scropoasa(de vis).apoi reveniti la canton si urcati pe langa el spre Pestera(aveti indicatoare) inclusiv spre vila Coteanu(14 km-langa Bolboci).De la Bolboci o luati pe malul lacului pe drum asfaltat spre Zanoaga-Pestera-Piatra Arsa.La un moment dat asfaltul se termina dar drumul e acceptabil vre-o 3 km pana la Pestera-P Arsa.Retur pe acelasi drum pana la intersectia cu drumul Saua Dichiu-Cuibul Dorului-Sinaia.Drumul are panou de drum inchis circulatiei dar se circula ,mai greu pe unele portiuni caci se topea zapada si era noroi,dar dupa cativa km este asfaltat(DJ 713) pana la intersectia cu DN 71 unde aveti optiunea stg Sinaia sau dreapta Moroieni-T argoviste.
Am vazut ulterior ca pe drumul asfaltat  DJ 713 ,la o intersectie langa o cabana cu un rezervor mare se poate lua si la dreapta(sensul de mers dinspre Sinaia ,respectiv stg sensul dinspre Bolboci ,am inteles ca se ajunge la Babele pe acolo(asfalt+criblura),personal nu am fost.
Drum bun tuturor iubitorilor de drumetii auto ,merita mai ales ca in perioada urmatoare ziua este lunga.

#102
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 944
  • Înscris: 22.02.2011
Se mai lucreaza la asfaltare spre Babele?
Ajunsesera cu asfaltarea pana aproape de intersectia cu drumul catre Piatra Arsa.

#103
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.829
  • Înscris: 07.02.2003
Aia e asfaltata demult pana la Piatra Arsa, de anul trecut se vede asfaltul in imaginile satelitare din toamna de la google... problema e cat au mai avansat acum ca se lauda ca au ajuns pana aproape de Babele... acu nu stiu aproapele asta cum e de fapt... iar Piatra Arsa nu este Babele :)

http://www.jurnalulp...Q.NuxD14mc.dpbs
"Cu maşina până la Babele"
"Gata cu cozile imense la Telecabina din Buşteni. Drumul spre Babele a fost asfaltat printr-un parteneriat între consiliile judeţene din Prahova şi Dâmboviţa DJ 713, Drumul Daciei, cum l-a denumit Mircea Cosma, a fost asfaltat.
„Lucrările au demarat în anul 2010, iar zilele trecute, împreună cu subprefectul Rodica Paraschiv am făcut prerecepţia lucrărilor. Acum putem ajunge cu maşina la Babele, iar TransBucegiul este mult mai spectaculos decât faimoasa Transalpina”, a declarat Mircea Cosma, preşedintele CJ Prahova."

Chiar as fi interesant sa confirme cineva acu la sfarsitul lunii cand se da drumul oficial (acuma inca e in constructie)... pana unde este asfalt exact dupa intersectia catre dj713b (Piatra Arsa).

#104
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.723
  • Înscris: 23.11.2007
Am vazut un articol in Adevarul de dimineata, e asfaltat pana la bifurcatia cu Piatra Arsa. Restul e off-road, probabil fiindca e rezervatie. Nu poti intra pe drumul de la bifurcatie pana la Babele fara o masina cu garda la sol mare.

#105
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Pentru Rosia Montana vad ca se protesteaza, dar cand oare se va protesta si pentru violarea naturii in felul in care se face prin Bucegi?

#106
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.829
  • Înscris: 07.02.2003

 abunea, on 21 august 2013 - 09:35, said:

Am vazut un articol in Adevarul de dimineata, e asfaltat pana la bifurcatia cu Piatra Arsa. Restul e off-road, probabil fiindca e rezervatie. Nu poti intra pe drumul de la bifurcatie pana la Babele fara o masina cu garda la sol mare.
.
Da se pare ca e cum stiam, numai pana la intersectie, in rest e permis cu conditia sa nu iesi de pe drumul public, fiind rezervatie (e un afis acolo).

#107
2na_fox

2na_fox

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 19
  • Înscris: 01.01.2009

 andreic, on 18 septembrie 2013 - 14:54, said:

.
Da se pare ca e cum stiam, numai pana la intersectie, in rest e permis cu conditia sa nu iesi de pe drumul public, fiind rezervatie (e un afis acolo).
A fost eu sambata 14 septembrie si in doua ore am avut parte de soare, lapovita si ninsoare. Drumul este asfaltat pana la intersectia cu Piatra Arsa. Aici erau parcate foarte multe masini. Parapeti si balustrade nu sunt pe toata lungimea lui. Sunt unele portiuni pe marginea drumului unde cred ca mai lucreaza pentru intarirea malurilor. Din Sinaia se merge pe drumul spre Targoviste pana la indicatorul pentru "Pestera" si aici se face la dreapta (eu nu am vazut indicator de Babele sau Piatra Arsa).  Privelistea de pe platou este foarte frumoasa.

#108
mereuprobleme

mereuprobleme

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 366
  • Înscris: 31.08.2010
A trecut iarna cu bine acest drum?Nu de alta dar am hotarat cu fata mea sa dam o fuga in natura sa ne umplem cocoasele de sanatate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate