Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

INTERNET ORANGE

- - - - -
  • Please log in to reply
3646 replies to this topic

#1225
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

View Postdumitrascuiovan, on 11th May 2012, 11:15, said:

Nici in visurile cele mai "umede", Vodafone n-o sa ofere aceste viteze in zone unde au implementat 21,6 Mb/sec,nici daca infasuram modemul cu cablu USB cu tot,de vreo sectoriala!
Revenind la subiect,este posibil... mi s-a intamplat si mie pe reteaua unde sunt abonat,sa am sub antene 5 Mb/sec si upload foarte bun,in jur de 3,2 Mb/sec iar acasa in camera mea,unde mai mereu NU trec de 3 linii datorita betoanelor,sa obtin download de 7 Mb/sec.
Concluzia... cel putin la mine in Ploiesti - modemul se conecteaza simultan pe 2 NodeB-uri,blocul aflandu-se la 300 respectiv 800 m de cele 2 statii si desi semnalul este slab spre mediu,vitezele obtinute sunt superioare amplasarii directe sub antena!
In cazul tau,in curte la confluenta dintre 2 sectoriale,vitezele pot fi superioare decat daca te-ai afla direct sub releu in "bataia" unei singure antene.
Da,este posibil sa ai viteze mai mari in curte la tine si acelea sa fie maximul posibil,decat daca te-ai afla direct sub antena!


Mulțumesc domnul Cosmin! E cam greu de crezut pentru că celelalte antene se află la minim 12 Km, dar cred că una dintre antene bate direct spre zona unde am făcut eu zilele trecute teste! Acolo, pe direcția aia nu sunt copaci sau altfel de vegetație și nici obstacole! În restul curții, testat garantat nu prinde mai mult decât iau în casă! Nici acolo, dacă nu orientez modemul cu ledul care pâlpâie pe direcția antenei nu iau viteza aia! :o

#1226
cosmin_m70

cosmin_m70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 11.05.2012

View Postvio73, on 11th May 2012, 14:35, said:

Mulțumesc domnul Cosmin! E cam greu de crezut pentru că celelalte antene se află la minim 12 Km, dar cred că una dintre antene bate direct spre zona unde am făcut eu zilele trecute teste! Acolo, pe direcția aia nu sunt copaci sau altfel de vegetație și nici obstacole! În restul curții, testat garantat nu prinde mai mult decât iau în casă! Nici acolo, dacă nu orientez modemul cu ledul care pâlpâie pe direcția antenei nu iau viteza aia! :o
LED-ul este plasat in spatele antenei interne a modemului.Tu,practic trebuie sa orientezi una din lateralele modemului pe directia antenei (ceea ce faci deja).Este OK!
P.S. - Vezi ca de astazi,ne auzim cu ID-ul asta mai "cu cartile pe fata"! :)

#1227
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

View Postcosmin_m70, on 11th May 2012, 15:27, said:

LED-ul este plasat in spatele antenei interne a modemului.Tu,practic trebuie sa orientezi una din lateralele modemului pe directia antenei (ceea ce faci deja).Este OK!
P.S. - Vezi ca de astazi,ne auzim cu ID-ul asta mai "cu cartile pe fata"! :)


Am băgat la cap! Iar ești cameleon! Dar ce zici, nu se poate întâmpla în mod practic ce am spus eu? Deci nu pot prinde acea viteză decât în anumite puncte care vin perpendicular pe una din cele 3 antene ale site-ului? De asemenea, eu cred că eroarea cu speedtest nu poate fi atât de mare și de atâtea ori pentru că atunci putem pune sub semnul întrebării toate testele de pe forum, nu? De unde știi care sunt corecte și care sunt erori?  :)

Edited by vio73, 11 May 2012 - 18:45.


#1228
cosmin_m70

cosmin_m70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 11.05.2012
Salut!
O orientare buna a modemului in directia antenei,aduce un spor de performanta in stabilitate si viteza.In primul rand,nu uita ca modemul nu numai ca receptioneaza unde radio dar si emite antenei aceste unde.Releul trebuie sa "auda" cat mai bine ce emite modemul fiindca viteza de download este strans legata de uploadul ce-l face modemul trimitand "salve" de semnale pentru a "cere ceva" in Internet!
Ba da,se poate intampla ce ai zis tu iar cautarea unei pozitii optime a modemului in raport cu semnalul venit de la antena,duce la viteze stabile si ridicate.Propagarea undelor in GSM WCDMA se face si prin reflexii,dispersie temporala,de aceea antenele sunt de regula asezate la 120 grade.
Una peste alta,ai o orientare a zonei unde locuiesti,extrem de favorabila si modemul este bine "auzit" de NodeB de aici vitezele foarte bune obtinute! Eroarea de Speedtest,nu este o eroare,ti-am specificat fenomenul,vitezele obtinute sunt reale cu ceva + - acolo!
Sa stapanesti sanatos abonamentul iar noaptea,dupa ora 00,00 pana la 7 dimineata, "da-i talpa"! :)  :OK:

Edited by cosmin_m70, 11 May 2012 - 21:28.


#1229
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

View Postcosmin_m70, on 11th May 2012, 21:20, said:

Salut!
O orientare buna a modemului in directia antenei,aduce un spor de performanta in stabilitate si viteza.In primul rand,nu uita ca modemul nu numai ca receptioneaza unde radio dar si emite antenei aceste unde.Releul trebuie sa "auda" cat mai bine ce emite modemul fiindca viteza de download este strans legata de uploadul ce-l face modemul trimitand "salve" de semnale pentru a "cere ceva" in Internet!
Ba da,se poate intampla ce ai zis tu iar cautarea unei pozitii optime a modemului in raport cu semnalul venit de la antena,duce la viteze stabile si ridicate.Propagarea undelor in GSM WCDMA se face si prin reflexii,dispersie temporala,de aceea antenele sunt de regula asezate la 120 grade.
Una peste alta,ai o orientare a zonei unde locuiesti,extrem de favorabila si modemul este bine "auzit" de NodeB de aici vitezele foarte bune obtinute! Eroarea de Speedtest,nu este o eroare,ti-am specificat fenomenul,vitezele obtinute sunt reale cu ceva + - acolo!
Sa stapanesti sanatos abonamentul iar noaptea,dupa ora 00,00 pana la 7 dimineata, "da-i talpa"! :)  :OK:


Mulțumesc foarte mult! Acum am vreo 30 GB incluși în abonament  și mai am vreo 5 neconsumați până pe 14 mai (inclusiv)! Mă încadrez de voie și nu mai am alt internet! Noaptea nu l-am folosit deloc! E super ok pentru mine! Prețul e un pic mai piperat (17,5 euro, tva inclus), dar îl mai tai eu tura următoare! Oricum, alții plătesc 25 euro pentru ce am eu și nici nu le merge așa! Pe aici, al meu este cu mult și peste netul fix ( Romtelecom), care are cam maxim 6 Mb/s!  :coolspeak:


P.S. Pardon, am uitat că mai am 100 MB pe telefon!

Edited by vio73, 12 May 2012 - 14:49.


#1230
constantinp

constantinp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 03.04.2012
Cu ce viteza maxima se poate naviga cu optiunea de internet pe mobil Net Fly ca pe Orange.ro nu scrie, ori poate nu am vazut eu. Multumesc.

#1231
abit

abit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 27.07.2006
3,6 Mbit/384Kbit DL/UL (450KB/48KB)

#1232
Galaxy2

Galaxy2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 24.11.2011
pe prepay zona 3G+ (BACAU) optiune de 150 mb inclusi ce viteza ar fi?

#1233
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010
Download: 6.2Mbps. (viteza aprox. constanta +- 20KB/s)

#1234
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Cartela PrePay de date, nu?

#1235
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postconstantinp, on 14th May 2012, 14:46, said:

Cu ce viteza maxima se poate naviga cu optiunea de internet pe mobil Net Fly ca pe Orange.ro nu scrie, ori poate nu am vazut eu. Multumesc.

Cu optiunea Net Fly, la fel ca si pentru Net Run si Net Go ai acces la viteza maxima suportata de retea, 43.2 Mbps download si 1.46 Mbps upload. Desigur, trebuie sa ai si un dispozitiv ce dispune de tehnologia necesara atingerii acestor viteze.

O zi buna,
Orange Helper

#1236
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003

View PostOrange_helper, on 16th May 2012, 13:47, said:

Cu optiunea Net Fly, la fel ca si pentru Net Run si Net Go ai acces la viteza maxima suportata de retea, 43.2 Mbps download si 1.46 Mbps upload. Desigur, trebuie sa ai si un dispozitiv ce dispune de tehnologia necesara atingerii acestor viteze.

O zi buna,
Orange Helper

Buna, pentru Net Friends cu Pantera8 care e viteza maxima? Ca mai mult de 3Mbps reali nu prind nici cu modem, nici cu iPhone 4.
Multumesc.

#1237
Bogdi_Marian9914

Bogdi_Marian9914

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 04.02.2012
Dar optiunile Net Go, Run, Fly pot fi activate si pe o cartela PrePay de voce? Care va fi viteza maxima pe PrePay de voce cu acele optiuni?

View PostAirBoy, on 16th May 2012, 13:49, said:

Buna, pentru Net Friends cu Pantera8 care e viteza maxima? Ca mai mult de 3Mbps reali nu prind nici cu modem, nici cu iPhone 4.
Multumesc.


3 Mbps reali? Adica 3x8=24 Mbps ?

Edited by Bogdi_Marian9914, 16 May 2012 - 13:32.


#1238
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003

View PostBogdi_Marian9914, on 16th May 2012, 14:20, said:

Dar optiunile Net Go, Run, Fly pot fi activate si pe o cartela PrePay de voce? Care va fi viteza maxima pe PrePay de voce cu acele optiuni?




3 MBps? Adica 3x8=24 Mbps ?

tu chiar nu vezi de ochi? Unde am scris eu MBps?

#1239
Bogdi_Marian9914

Bogdi_Marian9914

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 04.02.2012

View PostAirBoy, on 16th May 2012, 14:21, said:

tu chiar nu vezi de ochi? Unde am scris eu MBps?


Nu ai scris MBps dar ai scris mbps reali

#1240
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Pai probabil se referea ca atat prinde in mod normal la un download nu neaparat intr-un speedtest. Si la fel de reali sunt si Mbps si MBps ...

@AirBoy pai esti limitat la 3.6 Mbps/384 Kbps.

@OrangeHelper Cum adica limitare la 1.46 Mbps pe upload la un optiune de date care nu e chiar ieftina, voi acolo la Orange sunteti intregi la cap ? Si aporpo de ce inca nu scrie pe site-ul Orange la fiecare optiune de date la ce viteza e limitata ?

#1241
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003

View Postadrian001, on 16th May 2012, 15:36, said:

@AirBoy pai esti limitat la 3.6 Mbps/384 Kbps.

Mersi... Uploadul e ~1.5Mbps

#1242
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Acum am vazut ca ai abonament de voce + abonament de date, deci vad ca la voi la abonametul de voce limitarea e la 3.6 Mbps (poate chiar 3 Mbps)/1.5 Mbps, la cartela de voce e 3.6 Mbps/384 Kbps. Totusi daca ai un modem de la Huawei ai putea sa ne spui ce scrie la Negotiated QoS in MDMA.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate