Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

INTERNET ORANGE

- - - - -
  • Please log in to reply
3646 replies to this topic

#1243
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003

View Postadrian001, on 16th May 2012, 15:59, said:

Acum am vazut ca ai abonament de voce + abonament de date, deci vad ca la voi la abonametul de voce limitarea e la 3.6 Mbps (poate chiar 3 Mbps)/1.5 Mbps, la cartela de voce e 3.6 Mbps/384 Kbps. Totusi daca ai un modem de la Huawei ai putea sa ne spui ce scrie la Negotiated QoS in MDMA.

Am un K3765 de la vodafone, decodat. Testez si revin...

#1244
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

View PostAirBoy, on 16th May 2012, 15:26, said:

Am un K3765 de la vodafone, decodat. Testez si revin...


Ce ai mai făcut? Ai testat ?

#1245
cosmin_m70

cosmin_m70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 11.05.2012
Una bucata intrebare:
Am mai adresat-o si alta data si cred ca asa este dar am nevoie de o confirmare concreta.
Daca vi se termina traficul inclus si aveti ziua 128 Kb/sec dar optiunea Happy Night activa,noaptea dupa ora 00,00, Orange va da viteza mare la download pana la 7 dimineata?
Vreau un raspuns de la cineva care a testat acest lucru.
De ce vreau acest raspuns? Am fost la Ploiesti intr-un punct - reprezentanta Orange si am intrebat concomitent la doi consultanti = amandoi " tufe de Venetia "! Unul mi-a spus ca noaptea,nu se consuma din traficul inclus in abonament,lucru ce-l stiam si eu dar cu viteza mi-a spus ca nu stie concret,el credea ca daca ai ajuns la 128 ziua,la fel este si daca te loghezi la ora 00,00.Al doilea,mai "tufa" decat primul,mi-a spus ca Orange nu contorizeaza traficul noaptea dar viteza este in "functie de incarcarea retelei"  :unsure:  :wacko:  I-am cerut sa-mi "traduca" si mie ce-a vrut sa spuna... mi-a spus ca,dupa cum intelege el oferta... viteza prinsa cu un minut sau doua inainte de ora 00,00 - aceea este toata noaptea! Nici nu stia ca,daca vrei sa nu ti se contorizeze traficul,trebuie sa dai disconect ... sa zicem cu 5 minute inainte de ora 00,00 si sa revii la 00,02 sa zicem ca sa fim siguri ca am intrat in optiune si nu se mai consuma din traficul inclus.
Acum,vin si eu cu rugamintea ca, cineva dintre cei ce stiu si au testat,sa ma lumineze si pe mine ca vedeti ce " podoabe" de consultanti are Orange Store din Ploiesti,B-dul Independentei! Nu stiu pe ce-si iau oamenii aia salariul si cine angajeaza asemenea "specimene"!
Rog seriozitate,este in joc un abonament ce vreau (am intentionat si mai demult) sa-l fac pe cheltuiala mea,unui var mai sarac care isi doreste un net portabil dar fara limitari la download.Baiatul vrea sa descarce filme si jocuri,vrea sa vada chair si noaptea un film on-line si are acoperire orange 3G HSPA+ in zona unde locuieste.
Multumesc anticipat celui care a testat si imi va oferi un raspuns concret!

Edited by cosmin_m70, 20 May 2012 - 22:43.


#1246
sergiu37

sergiu37

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.11.2006
Uite aici: http://www.orange.ro...night/iq/186622

Paragraful de mai jos explică clar treaba.
De asemenea pentru a beneficia de viteza ridicata de transfer, trebuie ca traficul inclus in abonament sa nu fie consumat integral. Daca traficul inclus a fost consumat integral si viteza a fost limitata la 128 Kbps, atunci si in intervalul 00:00 - 7:00 vei avea viteza limitata.

#1247
cosmin_m70

cosmin_m70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 11.05.2012

View Postsergiu37, on 21st May 2012, 14:30, said:

Uite aici: http://www.orange.ro...night/iq/186622

Paragraful de mai jos explică clar treaba.
De asemenea pentru a beneficia de viteza ridicata de transfer, trebuie ca traficul inclus in abonament sa nu fie consumat integral. Daca traficul inclus a fost consumat integral si viteza a fost limitata la 128 Kbps, atunci si in intervalul 00:00 - 7:00 vei avea viteza limitata.
Multumesc,am primit raspunsul asteptat! Voi stii ce sa fac atunci cand achizitionez acel abonament pentru varul meu!
Iata extras din Orange Help,este util si pentru altii... poate vad si "tufele de Venetia" via Ploiesti:
Optiunea Happy Night presupune ca sesiunile de internet incepute si incheiate in intervalul 00:00-07:00 nu vor consuma din traficul inclus in abonament.



Pentru a beneficia de aceasta gratuitate este necesar ca sesiunea de internet sa inceapa dupa ora 00:00 si sa fie incheiata inainte de ora 7:00.



De asemenea pentru a beneficia de viteza ridicata de transfer, trebuie ca traficul inclus in abonament sa nu fie consumat integral. Daca traficul inclus a fost consumat integral si viteza a fost limitata la 128 Kbps, atunci si in intervalul 00:00 - 7:00 vei avea viteza limitata.



Pentru a merge pe exemplul tau, daca ai integral cei 3GB de trafic si te conectezi la ora 00:01 si te deconectezi la ora 6:59, la urmatoarea reactualizare a serviciului Cronos, vei vedea ca traficul de 3GB se regaseste integral, deci nu se consuma pe intervalul mentionat mai sus.

Edited by cosmin_m70, 21 May 2012 - 22:47.


#1248
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
În seara asta am observat unele mici modificări pe partea de upload:


[ http://www.speedtest.net/result/1965842940.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/1965845404.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1249
cosmin_m70

cosmin_m70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 11.05.2012

View Postvio73, on 22nd May 2012, 21:28, said:

În seara asta am observat unele mici modificări pe partea de upload:


[ http://www.speedtest.net/result/1965842940.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/1965845404.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ohoho... la fel ca la Vodafone (vezi sectiunea,am poze acolo cu viteza)! Au scos limitarile la upload,iti merge pe maxim! Bine,nu atingi cei 5 Mb/sec teoretici,n-ai cum fiindca tehnologia nu-ti permite dar ai maxim posibil! Ai grija la trafic,nu-l consuma pe tot fiindca si noaptea vei avea tot 128 Kb/sec... tocmai vorbeam in post-ul anterior!
In rest,bravo Orange! Asa viteze mai zic si eu!

#1250
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

View Postcosmin_m70, on 22nd May 2012, 22:26, said:

Ohoho... la fel ca la Vodafone (vezi sectiunea,am poze acolo cu viteza)! Au scos limitarile la upload,iti merge pe maxim! Bine,nu atingi cei 5 Mb/sec teoretici,n-ai cum fiindca tehnologia nu-ti permite dar ai maxim posibil! Ai grija la trafic,nu-l consuma pe tot fiindca si noaptea vei avea tot 128 Kb/sec... tocmai vorbeam in post-ul anterior!
In rest,bravo Orange! Asa viteze mai zic si eu!


Unii colegi de forum mi-au spus că nu influențează deloc ploaia viteza, dar mie abia îmi depășește de 12 Mb/s când este nor rău sau ploaie, iar când este senin merge cu peste 13 Mb/s! Una peste alta au făcut treabă foarte bună cu netul ăsta, lucru la care mă așteptam și știi că ți-am zis de acum un an! Dacă ar mai lăsa ceva, adică pe la 12 euro-30 GB și noaptea moka ( așa cum ziceai tu la Vodafone) ar fi extraordinar, dar cred că va mai trece ceva timp până atunci. Oricum, are viteze foarte bune în rural, dar în orașe stă ceva mai slab!

[ http://www.speedtest.net/result/1967190316.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Unul cu ping foarte bun:
[ http://www.speedtest.net/result/1967194873.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vio73, 23 May 2012 - 14:54.


#1251
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Nu am zis ca nu influenteaza deloc, am zis ca nu influenteaza mai deloc ... si asta se vede si din testele tale.

Uite si ce ziceam eu mai demult ...

Quote

vio73, on 8th April 2012, 09:07, said:

Iată ?i în condi?ii de ploaie toren?ială coolspeak.gif :

Ploaia, ninsoarea si ce mai vreti voi nu afecteaza prea mult undele electromagnetice din scpectrul 900 - 2100 Mhz. Pentru a avea o influenta mare trebuie ca picaturile de plaoie sa aiba dimensiuni comparabile cu lungimea de unda a undelor electromagnetice. De pe la panda Ku (12 Ghz) in sus ploaia incepe sa fie o problema serioasa.

Edited by adrian001, 23 May 2012 - 18:42.


#1252
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

View Postadrian001, on 23rd May 2012, 18:35, said:

Nu am zis ca nu influenteaza deloc, am zis ca nu influenteaza mai deloc ... si asta se vede si din testele tale.

Uite si ce ziceam eu mai demult ...



Ploaia, ninsoarea si ce mai vreti voi nu afecteaza prea mult undele electromagnetice din scpectrul 900 - 2100 Mhz. Pentru a avea o influenta mare trebuie ca picaturile de plaoie sa aiba dimensiuni comparabile cu lungimea de unda a undelor electromagnetice. De pe la panda Ku (12 Ghz) in sus ploaia incepe sa fie o problema serioasa.


Scuze pentru neînțelegere, acum am priceput ce ai vrut să spui exact! Și pot să și confirm că ai dreptate pentru că de când cu vremea asta urâtă mi-a mai scăzut ceva din viteză, dar nesemnificativ!

#1253
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Contul webcare e total praf si pulbere.....mi-am luat internetul colibri13 cu modemul wi-fi, dupa activare, primul lucru care k-am facut a fost sa imi adaug numarul de telefon internet la numarul de prepay, totul ok, ieri (dupa doua zile de la activare) imi arata ca mai am trafic 4780 MB din 5000 si un cost suplimentar de 0.05 euro (am trimis un sms de pe el).....astazi de dimineta imi arata un trafica de 5120 din 5000 si un const suplimentar 0 euro, in ideea in care factura nu s-a emis e tot 0 euro de plata. In loc ca traficul sa scada, normal ca se consuma stand pe net, la astia creste....
Sau...cumva mi s-a emis factura (sincer, nu stiu inca care este data de facturare fiind foarte nou abonamentul) dar totusi in webcare nu a apaut inca suma de plata?

Edited by cuculea, 26 May 2012 - 07:28.


#1254
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Mai asteapta vreo 1-2 zile, poate se ajusteaza si isi ''revine''. :P

#1255
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Da, e clar, data si ora actualizarii vad ca se tot schimba, dar valoarea cantitatii de date pe care am consumat-o , de 2zile a inghetat acolo, si am facut transfer la greu.....e cam naspa webcare ul de la orange. Sincer, cel de la cosmote, asa primitiv cum era, dar se actualiza la maxim jumatate de ora fara gresala.

#1256
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

View Postcuculea, on 27th May 2012, 07:59, said:

Da, e clar, data si ora actualizarii vad ca se tot schimba, dar valoarea cantitatii de date pe care am consumat-o , de 2zile a inghetat acolo, si am facut transfer la greu.....e cam naspa webcare ul de la orange. Sincer, cel de la cosmote, asa primitiv cum era, dar se actualiza la maxim jumatate de ora fara gresala.


Baga simul de date intr-un telefon si apeleaza la 415 sau *115# si vezi ce mesaj iti da! Acolo vezi mai corect si mai rapid si spune rezultatul! Bafta! :peacefingers:

Edited by vio73, 27 May 2012 - 08:11.


#1257
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Orange a lansat doua aplicatii online: una care ar permite utilizatorilor sa-si aleaga planul tarifar in functie de nevoile de internet si alta pentru testarea vitezei de internet

Orange a anuntat joi lansarea a doua aplicatii online, una prin care utilizatorii au posibilitatea de a-si alege planul tarifar care se potriveste cel mai bine nevoilor de folosire a serviciului de internet mobil, iar alta prin care se poate testa viteza de download cat si a celei de upload a conexiunii la internet pe aparatul folosit.

Prin intermediul primei aplicatii, 'Alege oferta potrivita', "clientul poate selecta tipul de dispozitiv de pe care intentioneaza sa se conecteze la internet (telefon, smartphone, laptop sau tableta), serviciile pe care doreste sa le utilizeze si durata sau frecventa folosirii, iar aplicatia ii recomanda cel mai potrivit abonament sau optiune de internet mobil".

Cea de a doua aplicatie, 'Testeaza viteza', "ofera posibilitatea testarii atat a vitezei de download cat si a celei de upload a conexiunii la internet pe aparatul folosit. In plus, clientii vor putea distribui usor rezultatele obtinute sub forma unei imagini".

http://economie.hotn...ei-internet.htm

Alege oferta.
Testeaza viteza.

[ http://speedtest.ookla.com/result/1676380680.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by danutz1, 31 May 2012 - 12:53.


#1258
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Mare lucru nu au facut nici cu una nici cu alta, test-ul de viteza este identic cu speedtest (adica este acelasi) numai ca nu poti schimba serverul.

Uite ce zice la mine Cosmote-ul acum (modem 7.2 Mbps):

[ http://speedtest.ookla.com/result/1676386467.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by adrian001, 31 May 2012 - 13:03.


#1259
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

View Postadrian001, on 31st May 2012, 14:02, said:

Mare lucru nu au facut nici cu una nici cu alta, test-ul de viteza este identic cu speedtest (adica este acelasi) numai ca nu poti schimba serverul.

Uite ce zice la mine Cosmote-ul acum (modem 7.2 Mbps):

[ http://speedtest.ookla.com/result/1676386467.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Mare scofală Ady! Ăștia de la Orange tot descoperă mereu lucruri noi, dar care au fost descoperite de alții cu mult înainte!

http://speedtest.ook.../1676451962.png

Iată și la mine pe ruter Huawei e 960 ( de 7,2 ), pe două calculatoare în același timp! :OK:

Nicio diferență față de speedtest.net!

Iată și pe un singur Pc, dar cu două pagini deschise:

http://speedtest.ook.../1676469076.png

Edited by vio73, 31 May 2012 - 14:37.


#1260
graunte

graunte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 06.12.2010
cum maresc si eu viteza la idiotu asta de net ca merge ca p..a si stau la aprox 3km de antena lor si tot degeaba,am luat si prelugitor si...... cred ca e o pierdere de bani interenetu de la orange si nu numai.
http://speedtest.ook.../1676946210.png

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate