Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

BRD Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
3068 replies to this topic

#55
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007

View Postictin, on 20th September 2009, 17:29, said:

Pana la urma am reusit si eu as fiu proprietar de prima casa. Dupa aproape 5 luni de cand am vazut apartamentul prima oara, si peste 2 luni de la semnarea precontractului, vineri am semnat toate actele, iar vanzatorii si-au ridicat banii pe loc. Nu stiu daca as mai putea sa o iau de la inceput daca m-as intoarce in timp, dar macar s-a rezolvat pana la urma
Felicitari!

Cred ca BRD a incercat sa isi spele pacatele acumulate pana acum, punand la dispozitie banii in aceeasi zi.

Despre taxe notariale, cu aproximatie, ne poti spune ceva?

View PostCamy-Lydie, on 20th September 2009, 20:12, said:

Noi avem o banuiala ca tocmai ni s-a oprit pe undeva dosarul!
Am trimis si evaluarea, toate actele, am inteles ca juristul bancii nu a mai cerut altceva- asta de o saptamana si 2 zile.
Problema e ca, din cate ne-am interesat, nu s-a sunat la serviciu nici la mine, nici la sotul meu.
La voi cum au decurs lucrurile?
Ma tem sa nu fie ceva expirat, sau ceva care sa fi oprit dosarul.
Sa nu fi plecat ofiterul de credit in concediu. Pentru siguranta, fa o vizita la Banca. La noi, cei cu dosare depuse de la inceputul lui iulie, lucrurile au mers cam greu, daca d-abia acum am terminat.

Edited by Alta_, 20 September 2009 - 20:57.


#56
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Deci s-a terminat Alta?
Ai cheile?
Te apuci de renovari?

Ma bucur mult pentru tine.
Sa fie intr-un ceas bun si sa o stapanesti sanatoasa!

#57
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007

View PostCorina2009, on 20th September 2009, 22:08, said:

Deci s-a terminat Alta?
Ai cheile? Te apuci de renovari?
Ma bucur mult pentru tine.
Sa fie intr-un ceas bun si sa o stapanesti sanatoasa!
Multumesc foarte mult! Tre' sa dau de baut! Abia de mi-am revenit un pic. Nu am cheile, probabil in 2 saptamani. Maine ziceai ca ai evaluarea, iti tin pumnii!

#58
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Daaa...cum ne-am intalnit la Fond sau pe site trebuie sa ne intalim si sa sarbatorim.
Cam asa trebuie, sa vina maine evaluatorul dar sigur sigur nu e ...urmaresc cursul dosarului si trebuie sa ma sune....

#59
ictin

ictin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 11.01.2008

View PostAlta_, on 20th September 2009, 21:57, said:

Felicitari!

Cred ca BRD a incercat sa isi spele pacatele acumulate pana acum, punand la dispozitie banii in aceeasi zi.

Despre taxe notariale, cu aproximatie, ne poti spune ceva?
Taxele notariale au fost de 33400 RON cu tot cu autentificarea conventiei la 44.000 euro. 22400 contractul CVC si restul conventia.

#60
SaraHaytham

SaraHaytham

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.09.2009
Felicirati celor care deja ati semnat cvc. Eu am semnat martea trecuta contractele de credit si garantare, am vb. cu notarul si azi urma sa se programeze intalnirea pentru semnarea cvc. Sun la banca si imi spune ca cele doua contracte, semnte marti, s-au intors la fond, ca sa semneze si ei ( probabi contractul de credit). Acum spun ca nu se stie exact cand putem semna cvc, depinde iar, de fond. Asa a fost si la voi??

#61
ictin

ictin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 11.01.2008

View PostSaraHaytham, on 21st September 2009, 09:57, said:

Felicirati celor care deja ati semnat cvc. Eu am semnat martea trecuta contractele de credit si garantare, am vb. cu notarul si azi urma sa se programeze intalnirea pentru semnarea cvc. Sun la banca si imi spune ca cele doua contracte, semnte marti, s-au intors la fond, ca sa semneze si ei ( probabi contractul de credit). Acum spun ca nu se stie exact cand putem semna cvc, depinde iar, de fond. Asa a fost si la voi??
La mine nu. Fondul nu mai are nimic de semnat. In momentul in care au trimis contractul de garantare gata semnat, nu mai ai treaba cu fondul. Eu tot marti am semnat contractul de credit, si din acel moment am avut ok-ul pt. semnarea CVC, miercuri am semnat asigurarea imobilului. Cred ca ofiterul tau de credit e cu capul in nori. Eu am avut noroc, ca la mine a fost excelent ofiterul de credit si din momentul in care au ajuns actele in agentie totul a mers bine.

#62
SaraHaytham

SaraHaytham

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.09.2009

View Postictin, on 21st September 2009, 10:06, said:

La mine nu. Fondul nu mai are nimic de semnat. In momentul in care au trimis contractul de garantare gata semnat, nu mai ai treaba cu fondul. Eu tot marti am semnat contractul de credit, si din acel moment am avut ok-ul pt. semnarea CVC, miercuri am semnat asigurarea imobilului. Cred ca ofiterul tau de credit e cu capul in nori. Eu am avut noroc, ca la mine a fost excelent ofiterul de credit si din momentul in care au ajuns actele in agentie totul a mers bine.
Si mie mi se pare ciudat. Contractul de credit il semneaza doar banca si imprumutatul, nu si fondul. Iar pe CG erau toate semnaturile si stampilele fondului. Nu inteleg nimic. Marti imi spunea ca nu-mi poate da exemplare din CC si CG, ca trebuiesc trimise iar in centrala, pentru a primi ok-ul pentru semnarea cvc.
Sper sa nu fie vreo problema... si ne-am si mutat ...

#63
ictin

ictin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 11.01.2008

View PostSaraHaytham, on 21st September 2009, 10:38, said:

Si mie mi se pare ciudat. Contractul de credit il semneaza doar banca si imprumutatul, nu si fondul. Iar pe CG erau toate semnaturile si stampilele fondului. Nu inteleg nimic. Marti imi spunea ca nu-mi poate da exemplare din CC si CG, ca trebuiesc trimise iar in centrala, pentru a primi ok-ul pentru semnarea cvc.
Sper sa nu fie vreo problema... si ne-am si mutat ...
Da, faza cu refuzarea de a iti da exemplarele din CC si CG la semnare e normala. Dupa semnare se trimit scanate in centrala si se pune la dispozitie suma de bani. La semnarea CVC primesti cate un exemplar din fiecare act. Eu am plecat cu un brat de acte de la semnarea CVC: exemplar din CC conditii particulare, CC conditii generale, CG, vre-o 3 conventii, asigurarea imobilului, actele cu istoricul imbilului. Asa ca daca va mai duceti la semnare sa va luati si o geanta dupa voi. Probleme nu au de ce sa fie, atata timp cat s-a ajuns la semnarea contractuli de credit nu sunt probleme. "Probleme" pot sa fie cu ofiterul de credit sau cu contactul lui din centrala care nu cunosc porcedura.

#64
SaraHaytham

SaraHaytham

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.09.2009

View Postictin, on 21st September 2009, 10:50, said:

Da, faza cu refuzarea de a iti da exemplarele din CC si CG la semnare e normala. Dupa semnare se trimit scanate in centrala si se pune la dispozitie suma de bani. La semnarea CVC primesti cate un exemplar din fiecare act. Eu am plecat cu un brat de acte de la semnarea CVC: exemplar din CC conditii particulare, CC conditii generale, CG, vre-o 3 conventii, asigurarea imobilului, actele cu istoricul imbilului. Asa ca daca va mai duceti la semnare sa va luati si o geanta dupa voi. Probleme nu au de ce sa fie, atata timp cat s-a ajuns la semnarea contractuli de credit nu sunt probleme. "Probleme" pot sa fie cu ofiterul de credit sau cu contactul lui din centrala care nu cunosc porcedura.

Da , se pare ca astia cam au probleme. Stiu ca dupa semnarea actelor, tipa le-a pus intr-un plic pe care a scris cu marker rosu "catre CRSC...". Deci a trimis la aia originalele, nu copiile. In fine, sper sa se trezeasca la realitate si sa imi dea ok-ul mai repede. Ii mai bat la cap si eu...
:D Merci de sfatul cu geanta.

#65
bubulina27

bubulina27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.08.2009

View Postvali3_08, on 19th September 2009, 07:08, said:

Urmeaza analiza in BO care inseamna  analiza de risc, iar apoi trebuie semnata de cativa directori. Al meu e de luni in BO, si din cate mi-a zis tipa de la banca, e posibil pe luni-marti sa fie gata. Faza e ca imi expira antecontractul pe 30 Sept.


buna! ai primit un raspuns de la banca.eu inca nimic.au trecut o saptamana jumate.lunga mai e asteptarea asta.

#66
elenusk

elenusk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.09.2009
Buna ziua,

Astazi am depus o parte din acte la BRD suc C-tin Brancoveanu. MAi are cineva dosarul aici?

Eu am o nedumerire, si anume:
Ofiterul de credite mi-a cerut copii dupa actele apartamentului ca sa le trimit in centrala pt o verificare juridica si daca sunt ok o sa mergem sa facem precontractul. Asa s-a intamplat si in cazul vostru?

#67
SaraHaytham

SaraHaytham

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.09.2009

View Postelenusk, on 21st September 2009, 18:15, said:

Buna ziua,

Astazi am depus o parte din acte la BRD suc C-tin Brancoveanu. MAi are cineva dosarul aici?

Eu am o nedumerire, si anume:
Ofiterul de credite mi-a cerut copii dupa actele apartamentului ca sa le trimit in centrala pt o verificare juridica si daca sunt ok o sa mergem sa facem precontractul. Asa s-a intamplat si in cazul vostru?
Pai e mai bine asa. Mie mi-a cerut si precontractul, odata cu actele apartamentului. Oricum, analiza juridica dureaza max. 2-3 zile.

#68
ciutulica

ciutulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 07.07.2008
Gata si eu am semnat ieri. Si acum incepe nebunia amenajarilor

#69
Eagles

Eagles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 10.10.2007

View PostSaraHaytham, on 21st September 2009, 22:20, said:

Pai e mai bine asa. Mie mi-a cerut si precontractul, odata cu actele apartamentului. Oricum, analiza juridica dureaza max. 2-3 zile.

la mine analiza juridica a durat 1 saptamana

#70
SaraHaytham

SaraHaytham

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.09.2009

View Postciutulica, on 22nd September 2009, 07:00, said:

Gata si eu am semnat ieri. Si acum incepe nebunia amenajarilor

Felicitari. Noi am facut invers: intai ne-am mutat si amenajat si inca n-am semnat cvc; nu stiu de ce dureaza atat de mult!

#71
kraluca

kraluca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.09.2009

View Postictin, on 21st September 2009, 10:50, said:

Da, faza cu refuzarea de a iti da exemplarele din CC si CG la semnare e normala. Dupa semnare se trimit scanate in centrala si se pune la dispozitie suma de bani. La semnarea CVC primesti cate un exemplar din fiecare act. Eu am plecat cu un brat de acte de la semnarea CVC: exemplar din CC conditii particulare, CC conditii generale, CG, vre-o 3 conventii, asigurarea imobilului, actele cu istoricul imbilului. Asa ca daca va mai duceti la semnare sa va luati si o geanta dupa voi. Probleme nu au de ce sa fie, atata timp cat s-a ajuns la semnarea contractuli de credit nu sunt probleme. "Probleme" pot sa fie cu ofiterul de credit sau cu contactul lui din centrala care nu cunosc porcedura.
buna
la mine nu stau la fel lucrurile: am semnat CG care s-aintors la fond, ne-au spus sa mergem la notar si sa facem cerere pt cartea funciara (nu cunosc termenii de specialitate), dupa care, cu actele de la apartament notarul sa intocmeasca contracul vc, care urmeaza a fi trimis la agnetie, dupa care la sucursala. cand vine OK-ul de la sucursala pt contractul vc, vine si contractul de credit. si referitor la plati, ne-a spus ca le vo face pe toate în acceasi zi.
nici nu stiu ce sa mai zic

#72
Eagles

Eagles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 10.10.2007
0213026163 Serviciul calitate (pe site apare la contact ca fiind nr. pentru reclamatii si sesizari)
0213026161 Vocalis

Eu am sunat la primul numar. Dupa ce am ascultat putina muzica mi-a raspuns o tipa f. amabila. Cum titularul cererii de credit este sotia mi-a cerut numarul ei de telefon si dupa cateva minute a sunat-o sa verifice. Dupa inca cateva minute a sunat-o si i-a spus ca dosarul pleaca astazi la fond. Dosarul era la ei in centrala de miercuri dimineata.

Care aveti dosare in asteptare in centrala va sfatuiesc sa sunati.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate