Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Cand trece RDS la HD ?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
anda88

anda88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 25.09.2008
RDS se axeaza numai pe internet su digi si uita de HDTV?


Cu toate torentele dar este imposibil sa tii pe un HDD de 4 Tb , programul pe o saptamana la NG HD, Discovery HD, Viasat HD ?

Stie cineva cand intra RDS pe HD ?

#2
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
La anul

#3
eucarata

eucarata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 04.08.2009

 Blackhawk, on 12th September 2009, 19:57, said:

La anul
...si la multi ani :roflmao:
momentan nu au acest "termen" in plan ;)

#4
snitel

snitel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 25.07.2009
Who gives a fudge? As prefera oricand un serviciu video-on-demand. Sa-mi aleg eu filmul/documentarul/meciul transmis HD la care sa ma uit prin internet (si cu un abonament fiberlink de min. 50 mbps n-ar trebui sa fie probleme de calitate).
Lasati televiziunea sa moara in liniste. (Bunica n-are nevoie de HD. Pe televizorul ei Tehnicolor o poate vedea pe Andrea Marin foarte bine).

#5
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

 anda88, on 12th September 2009, 19:56, said:

RDS se axeaza numai pe internet su digi si uita de HDTV?


Cu toate torentele dar este imposibil sa tii pe un HDD de 4 Tb , programul pe o saptamana la NG HD, Discovery HD, Viasat HD ?

Stie cineva cand intra RDS pe HD ?
Raspunsul este foarte simplu : probabil cand termina de achitat creditele. Sau probabil cand serviciul Digi.Mobil le va aduce suficienti bani!
Pentru moment RDS nu da semne sa se ocupe de cei ~200.000 de clienti "second hand" care folosesc serviciul Cablelink si care platesc mai mult pentru niste viteze de 5-6Mbps.

#6
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Banuiesc si eu.. tu esti dl. director?
Au avut vreodata ceva in plan? Comunicate de presa au avut vreodata? Mai intai o sa apara intr-un orasel pe nume Oradea IPTV si dupa aia daca se poate face o afacere din HD in Romania, o sa se introduca un pachet HD. Nu cred ca se apuca vreunu de investit in IPTV fara HD, nici nu stiu daca mai gasesti fara..

#7
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004

 Farrell, on 12th September 2009, 22:02, said:

Raspunsul este foarte simplu : probabil cand termina de achitat creditele. Sau probabil cand serviciul Digi.Mobil le va aduce suficienti bani!
Pentru moment RDS nu da semne sa se ocupe de cei ~200.000 de clienti "second hand" care folosesc serviciul Cablelink si care platesc mai mult pentru niste viteze de 5-6Mbps.

Rds introduce treptat fiberlink peste tot,deci in timp va inlocui toata reteaua cablelink.Au si ei prioritati si inainte sa mearga in zonele de case se concentreaza sa acopere zone noi de blocuri.Dar in Oradea sunt zone de case unde au inceput sa introduca fiberlink deja de ceva vreme...deci aveti rabdare.
Cat despre hd...intai vor lansa iptv,sper ca orasul pilot va fi tot Oradea.

#8
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

 holmes, on 12th September 2009, 22:08, said:

Rds introduce treptat fiberlink peste tot,deci in timp va inlocui toata reteaua cablelink.Au si ei prioritati si inainte sa mearga in zonele de case se concentreaza sa acopere zone noi de blocuri.Dar in Oradea sunt zone de case unde au inceput sa introduca fiberlink deja de ceva vreme...deci aveti rabdare.
Cat despre hd...intai vor lansa iptv,sper ca orasul pilot va fi tot Oradea.
Acum, e "logic" ca treptat sa introduca, sa faca si sa dreaga!!! Treptat si RTC a coborat de la monopol la "lupta de gherila" cu Dolce, internet ieftin, etc. Tot treptat va introduce IPTV, la fel cum si RDS, tot treptat, va inlocui Cablelinkul, va introduce TV Digital, HD, etc.  :lol:

Edited by Farrell, 12 September 2009 - 21:30.


#9
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Se inlocuieste tot inclusiv "vechiul Fiberlink", nu doar Cablelink.

#10
jeekxoo

jeekxoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 04.07.2005
Panaramele alea de la UPC trag cat pot de coaxialul intins de Astral.
Nu investesc nimic serios in retea. O sa-i ia dracu pe termen lung.
DVB-C va fi obsolete in scurt timp. Iroseste banda aiurea. :death:

#11
snitel

snitel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 25.07.2009

 Farrell, on 12th September 2009, 22:29, said:

Acum, e "logic" ca treptat sa introduca, sa faca si sa dreaga!!! Treptat si RTC a coborat de la monopol la "lupta de gherila" cu Dolce, internet ieftin, etc.
Pai fa-ti abonament la Romtelecom. Asa ii poti pedepsi pe cei de la RDS cel mai bine. Insa mie chiar si CableLink-ul mi se pare o afacere buna la 10 mbps down si 2 mbps up pt 29 Lei.

O alta chestie pe care am vazut-o printr-un screenshot pe aici era ca pe FiberLink ai si IPv6. Imi poate confirma cineva? Incercati http://ipv6.google.com  (dar sa nu aveti router care stie doar ipv4)

#12
zildjian

zildjian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.03.2008

 snitel, on 12th September 2009, 23:17, said:

Pai fa-ti abonament la Romtelecom. Asa ii poti pedepsi pe cei de la RDS cel mai bine. Insa mie chiar si CableLink-ul mi se pare o afacere buna la 10 mbps down si 2 mbps up pt 29 Lei.

...
Si eu sunt utilizator Cablelink, iar pentru 49lei/luna primesc 6Mbps down cu 1,5up. Ca sa-mi ofere pe Cablelink 10Mbps down RDS mi-a cerut sa trec pe abonament Cablelink Bussines cu 15euro/luna+TVA. Mi-au spus ca reteaua Cablelink nu mai reprezinta pentru ei o prioritate si nu mai investesc in ea, iar cei 10Mbps sunt maximul.
Pe site sunt trecute cu totul alte abonamente http://www.rdslink.r..._abonamente.htm
Parerea mea e ca RDS isi trateaza in felul acesta cu dispret clientii Cablelink. Ar trebui sa ofere abonamentul de 5Mbps undeva la 3-5lei/luna avand in vedere ca pentru 39 de lei ofera 50Mbps metro/internet.
Scuze pt OffTopic.

Edited by zildjian, 12 September 2009 - 22:55.


#13
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

 zildjian, on 12th September 2009, 23:54, said:

Parerea mea e ca RDS isi trateaza in felul acesta cu dispret clientii Cablelink.
Parerea mea proprie si personala este ca rds va renunta la cablelink in timp, pe modelul digi.tel. Cine vrea sa ramana la ei va fi trecut pe net mobil sau net fix prin telefon, cine nu cauta alternative. Probabil cand vor mai creste putin vitezele la hsdpa.
Cat despre hd... de unde pana unde? Nu prea curand. Asa oricine poate sa ceara orice furnizorului dar daca serviciile nu sunt cerute de minim x% dintre clienti cine sa faca investitia si de ce?

Edited by kineceler, 12 September 2009 - 23:04.


#14
rollandcar

rollandcar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 23.12.2007

 kineceler, on 13th September 2009, 00:00, said:

Cat despre hd... de unde pana unde? Nu prea curand. Asa oricine poate sa ceara orice furnizorului dar daca serviciile nu sunt cerute de minim x% dintre clienti cine sa faca investitia si de ce?
V-am mai scris pe alt topic ca seful de la comercial business mi-a zis ca vor da drumu' la IPTV pana la sfarsitul anului 2009 si ca sa imi intareasca cele relatate a mentionat ca toate locatiile din Constanta care sunt pe Fibra Optica (verificat de mine cand a venit un lucrator la cutia RDS a blocului)au echipamente G.P.O.N.

Edited by rollandcar, 13 September 2009 - 07:06.


#15
snitel

snitel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 25.07.2009

 zildjian, on 12th September 2009, 23:54, said:

Si eu sunt utilizator Cablelink, iar pentru 49lei/luna primesc 6Mbps down cu 1,5up. Ca sa-mi ofere pe Cablelink 10Mbps down RDS mi-a cerut sa trec pe abonament Cablelink Bussines cu 15euro/luna+TVA.
Si atunci, de ce nu treci pe Romtelecom? Gizaz, parca te-ar fi legat cu cablul de gat.

#16
zildjian

zildjian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.03.2008

 snitel, on 13th September 2009, 09:47, said:

Si atunci, de ce nu treci pe Romtelecom? Gizaz, parca te-ar fi legat cu cablul de gat.
Sunt in perioada de preaviz. Am optat pentru asta http://www.upc.ro/pa.../digital/tv_net
Telefonie fixa nu imi trebuie.
Voi reveni, probabil, la RDS dupa ce-si up-grade-aza reteaua si oferta pe strada mea.

#17
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006

 zildjian, on 12th September 2009, 23:54, said:

Si eu sunt utilizator Cablelink, iar pentru 49lei/luna primesc 6Mbps down cu 1,5up. Ca sa-mi ofere pe Cablelink 10Mbps down RDS mi-a cerut sa trec pe abonament Cablelink Bussines cu 15euro/luna+TVA. Mi-au spus ca reteaua Cablelink nu mai reprezinta pentru ei o prioritate si nu mai investesc in ea, iar cei 10Mbps sunt maximul.
Pe site sunt trecute cu totul alte abonamente http://www.rdslink.r..._abonamente.htm
Parerea mea e ca RDS isi trateaza in felul acesta cu dispret clientii Cablelink. Ar trebui sa ofere abonamentul de 5Mbps undeva la 3-5lei/luna avand in vedere ca pentru 39 de lei ofera 50Mbps metro/internet.
Scuze pt OffTopic.

si la rtc ..... din 6mbs poate o sa ai 1.....2.....

#18
vannn

vannn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 30.08.2009

 rollandcar, on 13th September 2009, 08:04, said:

V-am mai scris pe alt topic ca seful de la comercial business mi-a zis ca vor da drumu' la IPTV pana la sfarsitul anului 2009 si ca sa imi intareasca cele relatate a mentionat ca toate locatiile din Constanta care sunt pe Fibra Optica (verificat de mine cand a venit un lucrator la cutia RDS a blocului)au echipamente G.P.O.N.

Ce legatura are una cu alta ?

Pot sa ofere IPTV si daca le suporta 10Mbps fiecare conexiune la nivel de abonat. Problema sunt banii, care nu sunt.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate