Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

operatie extirpare polipi nazali

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
dannnah

dannnah

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.11.2008
Buna tuturor,
as dori sa va intreb daca aveti idee cam cat ar costa o operatie de extirpare a polipilor nazali. Mai exact cat mai e spaga, atat la doctor cat si la anestezist (anestezie generala). Nu de alta, dar daca nu "cotizezi" corespunzator te trezesti ca cine stie ce iti mai fac...asa ca trebuie sa ma conformez.
Multumesc!
Dana

#2
bull_terrier

bull_terrier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.08.2009
Nu stiu care sunt preturile pt ca am facut-o acum multi ani, dar eu iti recomand foarte serios sa faci operatia cu ANESTEZIE TOTALA....si poate in clinica privata.........
......o sa povestesc ce am patit eu in copilarie in urma cu ceva ani.....
M-au TORTURAT cu o operatie de polipi facuta in copilarie fara anestezie, doar cu o pastiluta de incurajare sau ..tampire  :deadtongue:

Tin minte perfect cum doctorul a bagat o chestie patrata ca un cleste pe gura, cu care tragea si simteam cum imi pocnea si paraia ceva pana in creier, durerea era ingrozitoare. :death: ...legat de maini si o asistenta grasa imi tinea capul ......apoi doctorul mi-a prins picioarele intre picioarele lui, si de durere l-am lovit cu piciorul in testicule,  :coolspeak: tipa si el  nu doar eu ... am scapat si din stransarea grasei si apoi se rugau ca mai aveau doar un polip cica   :cursing:....ingrozitor. .......incercati sa va imaginati scena si peste tot era sange pe sortul ala de cauciuc................asa se opera in Romania in urma cu ceva ani in spitale de stat.... :death:

Nu vreau sa te descurajez ,sunt sigur ca lucrurile s-au schimbat, si daca o sa faci operatia, calitatea viatii tale o sa fie imbunatatita.
Multa bafta.

Edited by bull_terrier, 21 September 2009 - 04:02.


#3
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
Ma intereseaza si pe mine acest subiect. E vorba despre o fetita de 5 ani, care medicul generalist o suspecteaza de polipi. Maine insa va urma vizita la un medic ORL, insa as dori sa aflu, cam cat ''costa'' aceasta operatie de polipi (polipectomie), la un spital din Bucuresti!
Multumesc!

Edited by planner26, 08 February 2012 - 23:34.


#4
papagalicesti-invataturi

papagalicesti-invataturi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.12.2011
Operatia clasica e traumatizanta. Cea cu anestezie locala, cu ajutorul endoscopului poate fi traumatizanta daca nu ti se face calmant pentru frica. Poti sa faci atac de panica daca vezi tot ce se petrece.
Din punctul asta de vedere cea mai indicata e anestezia totala. Nu prea e indicat sa bagi anestezie totala doar pentru niste polipi, ca doar e substanta nociva pentru corp.

Ideal ar fi sa se poata vindeca cu tratament sau macar sa obtii micsorarea polipilor cu ceva tratamente naturiste sau homeopate.

Stie cineva metode de tratament pentru micsorarea polipilor? Si pe mine ma intereseaza mult acest subiect.

Edited by papagalicesti-invataturi, 21 April 2012 - 10:18.


#5
papagalicesti-invataturi

papagalicesti-invataturi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.12.2011
De ce nu se mai extrag polipii cum se extrag maselele, asa cum se facea de atata timp?
Acum iti face anestezie totala, stai internat cateva zile pana la o saptamana in spital, iti face analize, te programeaza cine stie cand dracu la operatie.

Pe mine m-a programat peste o luna. Ma interneaza, dar nu ma opereaza imediat ci a doua sau a  treia zi ca sa stai in tensiune psihica.
Inainte te duceai astazi in cabinet, iti facea o injectie, iti dadea cu un spray sau iti mai dadea o pastila, erai amortit in zona respectiva, poate ceva durere dar scapai naiba in aceaiasi zi.

eu nu pot sa respir bine de vreo 4 luni si nici nu ma pot odihni noaptea din cauza asta. si trebuie sa mai astept o luna.

preferam sa ma doara rau cateva momente dar sa scap si astazi daca se poate.
de ce nu se mai face extractia ca inainte?

#6
luminitapana

luminitapana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 14.05.2012
Am fost operata de sinuzita polipoasa frontala si maxilara bilaterala la ORL Panduri.
M-au externat dupa 5 zile,desi imi curgea sange din nara dreapta la externare.
Am dat o gramada de bani-la doctor,anestezist,asistenta sefa,asistente + banii pe medicamente.
Asa e in Romania!

Desi a trecut aproape o luna de la operatie,inca mi se mai umfla ochiul drept din cand in cand si.mai am dureri la maxilarul drept superior.O saptamana am avut dureri infioratoare la maxilarul drept.Am trrcut numai cu medicamente de durere f.tari si antibiotice.Imi curgea o substanta din ochi care imi ustura ingroxitor ochiul ,efectiv il ardea,care ardea si obrazul.

Ce sa insemne asa ceva? Exista vreun remediu ?

#7
popioan

popioan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 31.12.2008
stie cineva un spital bun pt operatie de polipi?m-am operat de 2 ori si s-au refacut rapid.va multumesc!!!

#8
cocor

cocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 13.04.2008

 popioan, on 6th August 2012, 14:35, said:

stie cineva un spital bun pt operatie de polipi?m-am operat de 2 ori si s-au refacut rapid.va multumesc!!!
Iti recomand Spitalul Militar din Sibiu Dr. Chelcea! Domnul Doctor este de nota 10!

#9
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

 popioan, on 6th August 2012, 15:35, said:

stie cineva un spital bun pt operatie de polipi?m-am operat de 2 ori si s-au refacut rapid.va multumesc!!!
si se vor reface in continuare oriunde te-ai opera daca nu iti iei tratamentul postoperator

#10
DIANORA

DIANORA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.08.2012

 cocor, on 10th August 2012, 22:30, said:

Iti recomand Spitalul Militar din Sibiu Dr. Chelcea! Domnul Doctor este de nota 10!
BUNA, AS DORI MAI MULTE DETALI DESPRE OPERATIA FACUTA DE DUMNEAVOASTRA IN SIBIU LA DR. CHELCEA?  VA MULTUMESC ANTICIPAT

#11
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Si pana la urma care e spaga, cat se da? Fetita mea de 4 ani jumatate a fost programata pentru operatie vinerea viitoare, si nu prea stiu multe despre asta.
In cat timp trec durerile definitiv? Ce antibiotic se recomanda postoperator?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate