Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Stafilococ auriu + colonii candida albicans

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 17.04.2007
salutare... de aprox. 2 luni dimineata expectorez ca si cand as avea puroi in gat pe timp de gripa insa nu am fost racit nu tusec nu am febra nu ma doare in gat etc. pe masura ce timpul a trecut am inceput sa expectorez si in timpul zile nu numai dimineata.(o substanta maronie cu o structura mai vascoasa decat cea a salivei obisnuite) Saptamana trecuta am facut un examen sputa si am fost diagnosticat astfel: "s-au dezvoltat numeroase colonii de Stafilococ auriu. Pe mediul sabouraud s-au dezvoltat rare colonii de Candida albicans". Ce inseamna asta? este grav :confuzzled: ? si ce tratament ati recomanda? (saptamana aceasta ajung si la medicul de familie dar nu am prea mare incredere in acesta nefiind multumit in trecut ) Multumesc anticipat :D

#2
lorenza

lorenza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.04.2007

 Drag0n_X, on 8th September 2009, 23:06, said:

salutare... de aprox. 2 luni dimineata expectorez ca si cand as avea puroi in gat pe timp de gripa insa nu am fost racit nu tusec nu am febra nu ma doare in gat etc. pe masura ce timpul a trecut am inceput sa expectorez si in timpul zile nu numai dimineata.(o substanta maronie cu o structura mai vascoasa decat cea a salivei obisnuite) Saptamana trecuta am facut un examen sputa si am fost diagnosticat astfel: "s-au dezvoltat numeroase colonii de Stafilococ auriu. Pe mediul sabouraud s-au dezvoltat rare colonii de Candida albicans". Ce inseamna asta? este grav :confuzzled: ? si ce tratament ati recomanda? (saptamana aceasta ajung si la medicul de familie dar nu am prea mare incredere in acesta nefiind multumit in trecut ) Multumesc anticipat :D
Nu ati precizat multe. Daca sunteti femeie sau barbat sau daca sunteti fumator.  :D  Daca fumati, e bine s-o mai rariti, macar pana trece tusea aceasta. Pare sa fie o bronsita care tinde sa devina cronica. Daca sunteti femeie, in timpul tratamentului antibiotic, asigurati-va ca nu sunteti gravida fara sa stiti. Pentru stafilococ antibioticul de electie este oxacilina in doza de 2g pe zi, luati 1 cp de 500 mg la 6 ore, vreme de 5 zile. Pentru Candida se administreaza cu rezultate bune Nistatin de 3 ori pe zi 1 tb de 500.000 unitati pana la disparitia simptomelor, (durere in gat sau limba alba) si inca o zi dupa aceea. Problema este ca aveti nevoie de reteta, ca nu le primiti altfel de la farmacie. Buna e si tinctura de propolis bauta cate o lingurita cand apar accesele de tuse. Si imunostimulatoarele v-ar fi de folos; mergeti pe la magazinele naturiste si vedeti ce produse sunt din gama aceasta. Pentru infectii trenante, lungi e foarte buna Ganoderma. Exista tablete facute de Dacia plant, parca.

#3
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 17.04.2007
multumesc mult de raspuns si imi cer scuze ca nu am mentionat ca sunt baiat am 18 ani, nu fumez deloc si nu tusesc niciodata dar limba intradevar o am incarcata... inca o data multumesc pentru raspuns

#4
dricsulescu

dricsulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 02.07.2009

 lorenza, on 9th September 2009, 00:06, said:

Nu ati precizat multe. Daca sunteti femeie sau barbat sau daca sunteti fumator.  :D  Daca fumati, e bine s-o mai rariti, macar pana trece tusea aceasta. Pare sa fie o bronsita care tinde sa devina cronica. Daca sunteti femeie, in timpul tratamentului antibiotic, asigurati-va ca nu sunteti gravida fara sa stiti. Pentru stafilococ antibioticul de electie este oxacilina in doza de 2g pe zi, luati 1 cp de 500 mg la 6 ore, vreme de 5 zile. Pentru Candida se administreaza cu rezultate bune Nistatin de 3 ori pe zi 1 tb de 500.000 unitati pana la disparitia simptomelor, (durere in gat sau limba alba) si inca o zi dupa aceea. Problema este ca aveti nevoie de reteta, ca nu le primiti altfel de la farmacie. Buna e si tinctura de propolis bauta cate o lingurita cand apar accesele de tuse. Si imunostimulatoarele v-ar fi de folos; mergeti pe la magazinele naturiste si vedeti ce produse sunt din gama aceasta. Pentru infectii trenante, lungi e foarte buna Ganoderma. Exista tablete facute de Dacia plant, parca.
foarte frumos. diagnostic, tratament si prostit cu plante fara macar sa vezi omul la ochi. mai exista o chestie ce se numeste anamneza, si aia e facuta ca sa poti pune un dgn corect, nu doar asa, ca sa nu se plictiseasca medicul. si nci stetoscopul ala nu se tine dupa git doar ca sa te dai medic.evita pe viitor sa dai antibiotice si sa pui diagnostice  pe net, ca faci mai mult rau decit bine

dragon, probabil ai o faringita cronica si o infectie cu candida dupa cite spui tu. mergi la medicul de familie sa iti dea  diagnostic si tratament, caci el stie mai bine. daca nu esti multumit de el, cere-i o trimitere pentru orl si acolo ti se va da un tratament adecvat. pina ajungi la medic, incepe sa faci gargara cu apa si bicarbonat de sodiu alimentar(o lingurita de bicarbonat la o cana apa) , in special seara, inainte de culcare, sa mai domolesti candidoza.

#5
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 17.04.2007
multumesc de raspuns luni sau marti ajung la doctor o sa incerc chiar acum gargara cu apa si bicarbonat :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate