Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Blocuri Noi in Bucurestii Noi/Damaroaia_2009-2014

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5260 replies to this topic

Poll: Blocuri Noi in Bucurestii Noi/Damaroaia_2009-2014 (66 member(s) have cast votes)

Care din cele 2 asociatii considerati ca are dreptate in demersurile sale?

  1. http://ascdbn.ro/ (Asociatia Salvati Cartierele Damaroaia si Bucurestii Noi) (54 votes [81.82%] - View)

    Percentage of vote: 81.82%

  2. http://www.administratorimobileubm.ro (Asociaţia Constructorilor din Damaroaia) (12 votes [18.18%] - View)

    Percentage of vote: 18.18%

Vote

#5221
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004
Este pe naiba "vandut 100%", ce s-a construit in 2012, de exemplu blocul de pe B-dul Luptatorilor nr.22 construit de Roman in 2009, are doua apartamente vandute din 10, din pricina ca alt dezvoltator i-a trantit un alt bloc pe laterala si toti potentialii cumparatori fug intins cand vad cat de apropriate sunt unul de celalalt. Plus culoarea fatadei, un maron inchis dizgratios.Pe B-dul Gloriei sunt doua blocuri din 2011 care sunt ocupate nici pe sfert, dezvoltatorul cere pret prea ridicat, iar compartimentarea interioara si spatiile comune sunt prost gandite. Vanzarile merg slab peste tot in Bucuresti(cu cateva exceptii, blocurile mari sau situate central, unde se vand apartamentele 100% inainte de inceperea lucrarilor, chiar). Insa sunt si blocuri care s-au dat instant, chiar daca existau sicane din partea ASCDBN asupra lor, cumparatorilor nu le-a pasat de disputele juridice pe care le-a avut dezvoltatorul cu terti.
Legat de chestia cu ferestrele luminate seara, sau neluminate, majoritatea proprietarilor au iluminat modern, nu stau ca taranu` cu bec in tavan sa se vada din strada, au rolete ocultante, etc. Ce e bun si ieftin se vinde rapid, ce e scump si aiurea construit se va vinde la anu` si la multi ani.

#5222
big_bear

big_bear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 11.04.2013
Asa sunt si apartamente din 2008 nevandute...ca nu au gandit o compartimentare optima sau pentru ca cer prea mult pe ele...vezi imobilul de pe Jiului...cel cu cofetaria la parter.
Are un membru al ASCDBN un apartament acolo inca din 2008 (sau 2009, nu mai stiu exact)...ce sa vezi, nu l-a vandut nici pana astazi!!! De ce?!...pentru ca nu mai plateste nimeni 200.000 euro pentru un apartament!

Dar aceste situatii sunt rare, un apartament la alte 100 vandute!

#5223
csercses

csercses

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 18.07.2010

 big_bear, on 17 decembrie 2014 - 22:36, said:

.vezi imobilul de pe Jiului...cel cu cofetaria la parter.
Are un membru al ASCDBN un apartament acolo inca din 2008 (sau 2009, nu mai stiu exact)...


Saracu' de tine, incerci sa discreditezi si continui sa mananci c..t la greu! Daca ai ceva de zis, probeaza! Macar zi-i cum il cheama, ca doar ai vazut listele cu menmbrii si adresele, tu mancatorule de.....

#5224
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Mie mi se pare ingrozitor ca in secolul 21..se construieste in bataie de joc. Decat niste blocuri facute in bataie de joc, atat ca arhitectura cat si ca rezistenta, prefer niste terenuri virane. Este bataie de joc ca niste samsari cu 2 clase isi bat joc de un om care se "vinde" la o banca 30 de ani ca sa-si indeplineasca visul. SI eu am vrut sa-mi iau intr-un cartier nou (popesti leordeni-dimitrie leonida) dar am fost scarbit de dezvoltator...un cioflingar cu 2 clase (el negru, bmw-ul alb..) care-mi explica mie cum asteapta "sa se usuce placa" sa poate continua lucrarile. Dupa cum am mai spus, intr-un alt cartier nou (zona titan) care a dat "frumusete" zonei, ma invita dezvoltatorul sa vad un super apartament unde blocurile sunt asezate la 2m unul de celalat si din balcon intinzand mana puteam sa pun mana pe blocul vecin. Toate geamurile erau pe aceasta parte. Am un prieten care are un apartament luat in damaroaia nemutandu-se inca. A asteptat sa plece dezvoltatorul cu familia lui o satra...de oameni (ca sa nu zic altfel). Langa blocul lui, s-a mai facut un bloc la 2-3 m distanta. Norocul lui este ca doar o camera este pe partea cu acest bloc.
Persoanal, daca as avea puterea in maini..pe acesti cioflingari, samsari, rromi ( sa nu se simta jigniti ca-i fac altfel) le-as da puscarie pe 30 ani. Atat cat se "vinde" posibilul cumparator la o banca.

 csercses, on 17 decembrie 2014 - 21:43, said:

Lita 17, impreuna cu alte 10 cladiri, nu au procesul verbal de receptie semnat de Politia Locala a Sectorului 1 (ne-au comunicat asta oficial) si, totusi, au fost intabulate (!!!) si vandute.

Deci, Lita 17, infrumuseteaza orasul?  Sau este facuta dupa chipul si asemanarea proprietarilor? Outlaws!
Comentariul era la misto Posted Image  nu se poate vorbi de infrumusetarea zonei cu astfel de constructii, opere de arta Posted Image

Edited by micutu82, 19 December 2014 - 10:25.


#5225
csercses

csercses

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 18.07.2010

 micutu82, on 19 decembrie 2014 - 09:57, said:

Este bataie de joc ca niste samsari cu 2 clase isi bat joc de un om care se "vinde" la o banca 30 de ani ca sa-si indeplineasca visul.


Cazul Gloriei 14: "samsarul" care construieste in spatele blocului si le astupa ferestrele celor de la Gloriei 14, este una si aceeasi persoana care a construit blocul de pe Gloriei 14. A stat pana a vandut toate apartamentele, dupa care s-a apucat de a doua cladire. Credeti ca le-a spus ceva cumparatorilor cand le-a vandut apartamentele? De ce credeti ca a mai facut ferestre, cand stia clar ca urmeaza sa fie astupate? Sau agentul imobiliar credeti ca le-a spus ceva "fraierilor"?

#5226
big_bear

big_bear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 11.04.2013
Intelege odata ca orice om care lucreaza pentru mine, nu ascunde nimic...cu atat mai putin aspectul acestor ferestre pe calcan...
Asa ca iti recomand sa incetezi cu denigrarile. Deja am impresia ca am fost destul de domn cu tine, dar sa stii ca ma pot cobora la nivelul tau, daca tii neaparat!
Orice om care lucreaza pentru mine ii informeaza pe clienti, astfel ca nici un client nu ia vreo decizie fara sa stie care sunt avantajele si dezavantajale imobilului asupra caruia clientul se decide...pentru ca sa fim seriosi, nu cred ca poate spune cineva ca a cumparat undeva si a gasit numai avantaje...
Orice locuinta ai cumpara tot trebuie sa existe un compromis...chiar si atunci cand iti construiesti in regie proprie ceva, tot faci anumite compromisuri!

Deci, pentru ultima oara, iti recomand sa incetezi sau vei suporta consecintele!

#5227
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Când am fost in popesti leordeni am gasit un ap. foarte misto. Blocul era pe colt, deci pe doua laturi era drumul. Din păcate toate ap. aveau niste ferestre pe  partea cu strada si celelalte ferestre pe partea cu un teren viran. Am zis pas de frica sa nu rămân fara "lumina".
Păcat ca autoritatile nu leagă acesti nenorociti. Din păcate, in momentul de fata, nu poti decât sa-i blestemi

#5228
csercses

csercses

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 18.07.2010

 big_bear, on 19 decembrie 2014 - 23:24, said:

Intelege odata ca orice om care lucreaza pentru mine, nu ascunde nimic...cu atat mai putin aspectul acestor ferestre pe calcan...
Asa ca iti recomand sa incetezi cu denigrarile. Deja am impresia ca am fost destul de domn cu tine, dar sa stii ca ma pot cobora la nivelul tau, daca tii neaparat!
Orice om care lucreaza pentru mine ii informeaza pe clienti, astfel ca nici un client nu ia vreo decizie fara sa stie care sunt avantajele si dezavantajale imobilului asupra caruia clientul se decide...pentru ca sa fim seriosi, nu cred ca poate spune cineva ca a cumparat undeva si a gasit numai avantaje...
Orice locuinta ai cumpara tot trebuie sa existe un compromis...chiar si atunci cand iti construiesti in regie proprie ceva, tot faci anumite compromisuri!

Deci, pentru ultima oara, iti recomand sa incetezi sau vei suporta consecintele!

Este interesant cum te-ai simtit cu musca pe caciula.

Ce consecinte?

#5229
big_bear

big_bear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 11.04.2013
Nu m-am simtit cu musca pe caciula, dar din momentul in care ai inceput sa postezi pe acest forum, nu scrii altceva in afara de:
- minciuni
- denigrari
- sloganuri rasiste
- "avioane" si "SF"

Nu mai amintesc de vitejia ta cu procesele, cu blocuri demolate, cumparatori aruncati in strada...etc...dupa ce ai luat-o in barba...ai inceput sa dai vina pe statul roman si pe legea din Romania!

Eu inca din primele postari am scris negru pe alb care sunt plusurile si care sunt minusurile acestor imobile...dar tu ai insistat in prostia ta, ca altfel nu pot s-o numesc!

S-ar putea sa te gandesti mult prea departe la consecinte...dupa cum ai vazut pana acum eu sunt scurt si la obiect!

#5230
csercses

csercses

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 18.07.2010
Toate contractele de vanzare cuprind declaratii ale proprietarilor, Caraiani, Sotiri, Stoiani, Ciulini, Miriuti, etc, in care se declara ca nu sunt probleme juridice cu aceste blocuri. ISC-ul ne-a declarat ca au 42 de plangeri penale facute la Procuratura. Pe cati dintre cumparatori, tu si gasca ta de borfasi, i-ati insttintat de acest lucru?

Din cate am observat in ultimii doi ani, dubele vin dupa voi prin cartier, nu dupa noi! Vezi ca se mai pregateste un lot!

Inca n-am avut noi sa ne ocupam si de asta, dar cate blocuri au fost construite pe terenuri dobandite prin acte false, prin asa zisa uzucapiune,  la Tribunalul din Dambovita?

Revin. Ce consecinte? Sau suferi te sindromul Mircea Badea?

http://www.timesnewr...cu-bataia-la-tv

#5231
big_bear

big_bear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 11.04.2013
Esti atat de ingust la minte incat nu poti sa vezi mai departe de jumatate de metru in fata ta!

Cine a vorbit de bataie?!, dar se pare ca iti cam tremura mainile pe tastatura!...

In caz ca nu stiai, in momentul in care proprietarul da o declaratie pe proprie raspundere, acea declaratie vizeaza doar obiectul contractului, nu si restul apartamentelor...ti-am mai explicat odata asta.
Mai mult de atat, cumparatorul este scutit de orice, ca doar nu el declara, iar pe langa asta este si protejat de statul roman pentru orice evictiune...stii, este vorba de dreptul proprietatii!!!

Pune mana si mai citeste, comunistule!

#5232
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

 big_bear, on 20 decembrie 2014 - 00:45, said:

Eu inca din primele postari am scris negru pe alb care sunt plusurile si care sunt minusurile acestor imobile...dar tu ai insistat in prostia ta, ca altfel nu pot s-o numesc!
S-ar putea sa te gandesti mult prea departe la consecinte...dupa cum ai vazut pana acum eu sunt scurt si la obiect!
Ne-am lămurit deja cît de obiectiv ești. Cel mai bun exemplu e ăsta:

 big_bear, on 17 decembrie 2014 - 22:21, said:

vedeti pozele atasate si puteti sa spuneti ce credeti ca preferati sa vedeti in cartier!!!
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Rar am pomenit o asemenea aberație. De ce ne prezinți tu numai aceste alternative? Doar nu sînt astea singurele posibilități! E ca și cum te-ar întreba cineva cum preferi să mori astăzi: de cuțit sau de glonț? Răspunsul corect nu este să alegi una din aceste alternative aberante, ci să spui că nu vrei deloc să mori astăzi. Același lucru e valabil și pentru pozele tale: în locul caselor vechi și dărăpănate nu trebuie în nici un caz să apară blocurile stupide care au umplut cartierul, ci case noi care respectă integral toți indicatorii urbanistici conform legii. Am mai spus-o și o repet: cine vrea neapărat să facă blocuri are la dispoziție multe cartiere din oraș (în care legea prevede alte valori ale parametrilor despre care s-a tot vorbit pe-aici), plus întregul județ Ilfov (care se umple și el treptat de blocuri, mai ales în zonele din apropierea capitalei). În loc să se chinuie atît de mult să depășească limitele legii cu blocuri prea înalte și prea mari, așa-zișii dezvoltatori din cartier ar putea să profite de libertatea de a construi în Titan sau Militari sau Popești-Leordeni, că doar nu-i împiedică nimeni - ba chiar ar putea să construiască fără probleme blocuri mult mai înalte, ar putea să facă 10 etaje în loc de 3-4 și ar cîștiga mai mulți bani decît în Bucureștii Noi și Dămăroaia, nu-i așa?

Edited by pletosu, 20 December 2014 - 11:14.


#5233
big_bear

big_bear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 11.04.2013
In cazul acesta eu zic sa va bateti sa schimbati PUG-ul, sa transformati zona in L1e...doar locuinte individuale!
Altfel, nu are nimeni dreptul sa imi spuna ce sa construiesc pe proprietatea mea, cat timp legea imi permite P+2+M, cu locuinte multifamiliale!

#5234
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007
Transformarea mansardei în etaj reprezintă o încălcare a legii.
Transformarea subsolului în demisol locuibil reprezintă o încălcare a legii.
Așa-zișii dezvoltatori din cartier nu fac altceva decît să încalce legea, cu complicitatea unor șmecheri din diverse instituțiii de stat.
Să sperăm că într-o bună zi vor fi pedepsiți cu toții așa cum merită.

#5235
vlad_alexandru

vlad_alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 14.05.2014
http://www.imobiliar...uresti-233.html

Este unul dintre blocurile care fac obiectul acestor discutii?

#5236
big_bear

big_bear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 11.04.2013

 vlad_alexandru, on 20 decembrie 2014 - 12:16, said:

http://www.imobiliar...uresti-233.html

Este unul dintre blocurile care fac obiectul acestor discutii?

Nu mai exista demult imobile nou construite care sa faca obiectul acestor discutii...cu atat mai mult imobilul despre care te interesezi tu.Acesta este situat pe str. Strabuna, este un imobil S+P+2+M, cu 8 apartamente, fiecare cu locul lui de parcare. Sunt numai apartamente de 3 careme in acest imobil. Mai sunt disponibile doar cele de la parter, nefiind sigur de cel de pe spate + curte.Pentru acest imobil, ASCDBN a primit un raspuns de la ISC in urma sesizarilor...raspuns in urma caruia nu au ce sa faca, isi rod unghiile!

Pletosule,

Traiesti in trecut. Nu mai exista imobile nou construite cu apartamente la demisol si mansarda supradimensionata!

#5237
csercses

csercses

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 18.07.2010

 big_bear, on 20 decembrie 2014 - 12:36, said:

Nu mai exista demult imobile nou construite care sa faca obiectul acestor discutii...

http://ascdbn.ro/?page_id=42
Mitropolit Varlaam 72
Berveni 27
Ciresoaia 112
Natatiei 57
Elocintei 17A

Faptui ca nu sunt mai multe este ca noi nu putem sa ne luptam cu toti borfasii din Bucurestii Noi, Damaroaia, Chitila, Straulesti, Softpedia...
Noi acum ne luptam cu sistemul care le permita astora sa se simta asa bine in Romania si/sau sa glasuiasca liberi pe forumuri si sa emita numai aberatii si impostuiri!

Ca de exemplu, asta:

 big_bear, on 20 decembrie 2014 - 11:01, said:


In caz ca nu stiai, in momentul in care proprietarul da o declaratie pe proprie raspundere, acea declaratie vizeaza doar obiectul contractului, nu si restul apartamentelor...ti-am mai explicat odata asta.
Mai mult de atat, cumparatorul este scutit de orice, ca doar nu el declara, iar pe langa asta este si protejat de statul roman pentru orice evictiune...stii, este vorba de dreptul proprietatii!!!


Edited by csercses, 20 December 2014 - 13:11.


#5238
csercses

csercses

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 18.07.2010

 vlad_alexandru, on 20 decembrie 2014 - 12:16, said:

http://www.imobiliar...uresti-233.html

Este unul dintre blocurile care fac obiectul acestor discutii?

Daca vrei sa vezi daca respecta legea, verifica urmatoarele:
1. Blocul are o lungime mai mica de 15 metri? Raspuns: nu.
2. Are retragere jumatate din inaltime (adica vreo 5 metri) fata de proprietatea din dreapta? Raspuns: nu.
3. Parcarea din fata blocului permite stationarea unui autoturism fara sa ocupe domeniul public? Raspuns:nu.
4. Blocul S+P+2E+M respecta CUT 1.3? Raspuns: nu.
5. Sunt asigurate 10 locuri de parcare? Raspuns Nu.
6. Parcarea de la subsol este functionala la capacitate maxima? Raspuns: cel mai probabil nu.
7. S-a platit taxa de 10000 euro pentru fiecare loc de parcare lipsa? Raspuns:nu.
8. Proprietatea are gard la strada (conform PUG)? Raspuns: nu.
9. Exista garaje vandute la subsol: Raspuns: cel mai probabil nu, pentru ca urmeaza sa fie compartimentate si umplute cu neamurile constructorului.

Este acest bloc construit legal? Raspuns: nu.

Pericolele la care se expun cumparatorii: ISC-ul, Prefectul (conform Legii 50/1991, Legea 554/2004 a Contenciosului administrativ), vecinii sau "orice persoana care se considera afectata" poate cere anularea autorizatiei.

Va amintim ca ISC-ul a emis cinci avize de nelegalitate in Bucurestii Noi si Damaroaia. Si este doar inceputul.
Toate aveau declaratia vanzatorilor ca sunt in regula!

Exista 13 imopbile intabulate fara procesul verbal de receptie la terminarea lucrarilor (deci ilegal conform 7/1996 Legea cadastruliu). Toate contractele de vanzare cumparare au declaratia vanzatorilor ca sunt in regula!

Deci, ganditi cu capul vostru sau uitati-va in gura impostorilor si lasati-va pe mana borfasilor. Your choise!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate