Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Blocuri Noi in Bucurestii Noi/Damaroaia_2009-2014

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5260 replies to this topic

Poll: Blocuri Noi in Bucurestii Noi/Damaroaia_2009-2014 (66 member(s) have cast votes)

Care din cele 2 asociatii considerati ca are dreptate in demersurile sale?

  1. http://ascdbn.ro/ (Asociatia Salvati Cartierele Damaroaia si Bucurestii Noi) (54 votes [81.82%] - View)

    Percentage of vote: 81.82%

  2. http://www.administratorimobileubm.ro (Asociația Constructorilor din Damaroaia) (12 votes [18.18%] - View)

    Percentage of vote: 18.18%

Vote

#5239
big_bear

big_bear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 11.04.2013
Bineinteles ca bati campii din nou, cu tot felul de prostii...

Problema este mult mai simpla: II CERI PROPRIETARULUI: proiect, autorizatie, planuri avizate spre neschimbare...si restul documentelor, inclusiv cartea tehnica pentru a putea sa observi etapele de executie!

Daca sunt toate in regula, nu trebuie sa asculti la habarnisti, care nu stiu sa interpreteze o lege (aviz Xerxes si altii)...

#5240
csercses

csercses

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 18.07.2010

 big_bear, on 21 decembrie 2014 - 00:29, said:

Bineinteles ca bati campii din nou, cu tot felul de prostii...

Problema este mult mai simpla: II CERI PROPRIETARULUI: proiect, autorizatie, planuri avizate spre neschimbare...si restul documentelor, inclusiv cartea tehnica pentru a putea sa observi etapele de executie!


Revin si pentru ursii mai grei de cap: ISC-ul a dat aviz de nelegalitate pentru cinci autorizatii de construire emise de PMB si de PS1. Toate aveau ce spune asta mai sus.

#5241
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013

 pletosu, on 20 decembrie 2014 - 11:10, said:

Ne-am lămurit deja cît de obiectiv ești. Cel mai bun exemplu e ăsta:

Rar am pomenit o asemenea aberație. De ce ne prezinți tu numai aceste alternative? Doar nu sînt astea singurele posibilități! E ca și cum te-ar întreba cineva cum preferi să mori astăzi: de cuțit sau de glonț? Răspunsul corect nu este să alegi una din aceste alternative aberante, ci să spui că nu vrei deloc să mori astăzi. Același lucru e valabil și pentru pozele tale: în locul caselor vechi și dărăpănate nu trebuie în nici un caz să apară blocurile stupide care au umplut cartierul, ci case noi care respectă integral toți indicatorii urbanistici conform legii. Am mai spus-o și o repet: cine vrea neapărat să facă blocuri are la dispoziție multe cartiere din oraș (în care legea prevede alte valori ale parametrilor despre care s-a tot vorbit pe-aici), plus întregul județ Ilfov (care se umple și el treptat de blocuri, mai ales în zonele din apropierea capitalei). În loc să se chinuie atît de mult să depășească limitele legii cu blocuri prea înalte și prea mari, așa-zișii dezvoltatori din cartier ar putea să profite de libertatea de a construi în Titan sau Militari sau Popești-Leordeni, că doar nu-i împiedică nimeni - ba chiar ar putea să construiască fără probleme blocuri mult mai înalte, ar putea să facă 10 etaje în loc de 3-4 și ar cîștiga mai mulți bani decît în Bucureștii Noi și Dămăroaia, nu-i așa?
Din pacate, realitatea nu permite nimic altceva decat ce se intampla concret, acum, nu are rost sa discutam discutii, bineinteles ca aceste bloculete P+2+M nu sunt vreo capodopera arhitectonica nemaivazuta, dar reprezinta singura optiune viabila economic, simplu!
Altminteri, tot asa cum Dvs. va plac casele parter "de lux", mie imi plac blocurile de 12-16 etaje. De ce nu s-ar construi, ha? Pam-pam!
Este intr-adevar o aberatie ce se intampla, normalitatea ar fi fost ca in 1990, de exemplu, intreg cartierul sa fie rostogolit de buldozere, si sa se construiasca un ansamblu de blocuri masive, cu parcuri, statie de metrou chiar la 100 m distanta, cu sala de sport, cinematograf, casa de cultura, etc, etc-dar cred ca nu mai necesar sa explicam de ce nu s-a intamplat asta in ultimii 25 de ani.
Dezvoltatorii acestia fac ce pot, cum se pricep, uneori la limita legalitatii, alteori nu foarte bine gandit, etc, etc- cui nu-i place ce fac ei,sa inceapa el sa faca mai bine.

#5242
Gixon99

Gixon99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 05.08.2014
Imi place ca ii numesti dezvoltatori. In curand dezvoltator o sa fie sinonim cu puscarias...

#5243
big_bear

big_bear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 11.04.2013

 Gixon99, on 22 decembrie 2014 - 00:02, said:

Imi place ca ii numesti dezvoltatori. In curand dezvoltator o sa fie sinonim cu puscarias...

Exact asa se numesc toti cei care dezvolta ceva...DEZVOLTATOR!Tot asa se numesc si cei care au construit in cartier:- Kaufland, Carrefour, Penny, MegaImage- Gradinite- Centrul Comercial Feeria Baneasa (la 10 min)Toti acestia si multi altii se numesc DEZVOLTATORi.Oricum, ce am observat este pur si simplu peste orice limita a bunului simt...pe voi, "aparatorii" cartierului, nu va intereseaza ca cei care isi cumpara un apartament sa ia poate o alta decizie, care poate fi mai buna sau mai proasta...pe voi va intereseaza sa ii puneti pe fuga din cartier...Norocul celor care sunt cu capul pe umeri si nu asculta "in gura voastra", celor care iau decizia de a cumpara un apartament in zona dupa ce verifica documentele si vad ca totul este in regula...pentru ca una este sa stai in aceasta zona unde totul este usor accesibil, alta este sa stai in Militari...sa faci dimineata 45 min, de la Gorjului la Apaca...

Xerxes,

Aberezi ca de obicei cu multe lucruri...iti mai repet odata...CUT-ul de 1.3 este pentru P+2, nu pentru P+2+M...pentru M se suplimenteaza aria desfasurata!...
Referitor la imprejmuire...pe lateral este oricum imprejumuit, iar in fata afla ca nu esti obligat sa pui gard pe limita de proprietate, poti sa il pui in aliniament cu imobilul, astfel incat sa inchizi tot frontul stradal, chiar daca il inchizi mai retras...
Mai mult, retragerea laterala trebuie sa fie jumatate, din inaltimea pana la cornisa, ti-am mai spus ca retragerea minima trebuie sa fie de 3m, nu de 5m...asa scrie in lege, negru pe alb...
Cu locurile de parcare ai ramas ancorat in trecut....asa ca nu avem ce comenta!

Oricum, ne are rost sa mai continui, deoarece tu esti pe langa subiect...ai ramas cu ideile tale comuniste de membru de partid...

Cel mai tare ma uimesti cu abominatii de genul: "cladirea trebuie sa aiba maxim 15m lungime"...

Bai comunistule, in lege scrie ca peretele calcan nu trebuie sa depaseasca 15m lungime, nu imobilul...dar tu iar citesti din cartile de colorat

Iar aia cu 10 locuri de parcare ai scos-o din benzile de desene!!!

In lege scrie ca trebuie asigurat un numar de locuri de parcare egal cu numarul de apartamente + 20%...adica la 6 apartamente...trebuie sa ai 7 locuri de parcare!

#5244
RogerWaters

RogerWaters

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 13.05.2013
Ce-ti mai place sa aburesti :)

 big_bear, on 22 decembrie 2014 - 01:19, said:

Iar aia cu 10 locuri de parcare ai scos-o din benzile de desene!!!
In lege scrie ca trebuie asigurat un numar de locuri de parcare egal cu numarul de apartamente + 20%...adica la 6 apartamente...trebuie sa ai 7 locuri de parcare!

 big_bear, on 20 decembrie 2014 - 12:36, said:

Nu mai exista demult imobile nou construite care sa faca obiectul acestor discutii...cu atat mai mult imobilul despre care te interesezi tu.Acesta este situat pe str. Strabuna, este un imobil S+P+2+M, cu 8 apartamente, fiecare cu locul lui de parcare.


#5245
REVILO

REVILO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 27.03.2013

 big_bear, on 20 decembrie 2014 - 12:36, said:

Nu mai exista demult imobile nou construite care sa faca obiectul acestor discutii...cu atat mai mult imobilul despre care te interesezi tu.Acesta este situat pe str. Strabuna, este un imobil S+P+2+M, cu 8 apartamente, fiecare cu locul lui de parcare. Sunt numai apartamente de 3 careme in acest imobil. Mai sunt disponibile doar cele de la parter, nefiind sigur de cel de pe spate + curte.Pentru acest imobil, ASCDBN a primit un raspuns de la ISC in urma sesizarilor...raspuns in urma caruia nu au ce sa faca, isi rod unghiile!

Pletosule,

Traiesti in trecut. Nu mai exista imobile nou construite cu apartamente la demisol si mansarda supradimensionata!

Ciresoaia 112 este unul din imobilele construite in 2014 cu mansarda supradimensionata, in fapt este etaj. Autorizatia are nr 574 si este eliberata in 05 sep 2014 pentru Sotir Estera Elena. In calcan sunt ferestre din caramida sticla tip nevada dar puse pe ax sa bateze.
Ce spui, traim in trecut?

#5246
csercses

csercses

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 18.07.2010

 big_bear, on 22 decembrie 2014 - 01:19, said:


Aberezi ca de obicei cu multe lucruri...iti mai repet odata...CUT-ul de 1.3 este pentru P+2, nu pentru P+2+M...pentru M se suplimenteaza aria desfasurata!...
Referitor la imprejmuire...pe lateral este oricum imprejumuit, iar in fata afla ca nu esti obligat sa pui gard pe limita de proprietate, poti sa il pui in aliniament cu imobilul, astfel incat sa inchizi tot frontul stradal, chiar daca il inchizi mai retras...
Mai mult, retragerea laterala trebuie sa fie jumatate, din inaltimea pana la cornisa, ti-am mai spus ca retragerea minima trebuie sa fie de 3m, nu de 5m...asa scrie in lege, negru pe alb...
Cu locurile de parcare ai ramas ancorat in trecut....asa ca nu avem ce comenta!

Oricum, ne are rost sa mai continui, deoarece tu esti pe langa subiect...ai ramas cu ideile tale comuniste de membru de partid...

Cel mai tare ma uimesti cu abominatii de genul: "cladirea trebuie sa aiba maxim 15m lungime"...

Bai comunistule, in lege scrie ca peretele calcan nu trebuie sa depaseasca 15m lungime, nu imobilul...dar tu iar citesti din cartile de colorat

Iar aia cu 10 locuri de parcare ai scos-o din benzile de desene!!!

In lege scrie ca trebuie asigurat un numar de locuri de parcare egal cu numarul de apartamente + 20%...adica la 6 apartamente...trebuie sa ai 7 locuri de parcare!


Pentru ca vad ca ai probleme provenite, probabil, dintr-o dislexie profunda, persevereaza:

  ARTICOLUL 14 - ÎMPREJMUIRI
L2a + L2b ‑ se va menţine caracterul existent al împrejmuirilor astfel:
-gardurile spre stradă vor fi transparente, vor avea maxim 2,00
m înălţime din care un soclu opac de 0,60 m. şi vor fi dublate de gard viu;

ARTICOLUL 9 - STAŢIONAREA AUTOVEHICULELOR
L2a + L2b -staţionarea autovehiculelor se admite numai în interiorul parcelei, deci în afar
a circulaţiilor publice.

ARTICOLUL 6 ( AMPLASAREA CLĂDIRILOR FAŢĂ DE LIMITELE LATERALE ŞI POSTERIOARE ALE PARCELELOR
- clădirile se vor cupla respectând sistemul existent pe o adâncime care nu va depăşi 15 metri de la aliniament,cu o retragere faţă de limita laterală opusă a parceleiegală cu jumătate din înălţimea la cornişă, dar nu mai puţin de 3.0 metri


Explicatie ajutatoare:
inaltime  bloc = 10 m
jumatate din 10 este 5
5>3
rezulta retragere 5 m

CALCÁN2, calcane, s. n. 1. Perete exterior din spate (fără deschizătură) al unei case (destinat să fie acoperit de zidul asemănător al unei clădiri vecine).

Explicatie ajutatoare: daca blocul este situat pe limita de prorietate si are 25 de m, rezulta ca zidul exterior numic calcan are tot 25 m.

Explicatie ajutatoare pentru numarul necesar de locuri parcare:
8 x 1.2 = 9.6
numar necesar de garaje: 10.


 big_bear, on 22 decembrie 2014 - 01:19, said:

Xerxes,  

...ai ramas cu ideile tale comuniste de membru de partid...


Ieri, 21 Decembrie, s-au implinit 25 de ani de cand plecam de acasa impreuna cu un prieten spre Intercontinetal, fara sa stim daca ne mai intoarcem. Sunt unul dintre cei putini, maxim 1000 de oameni, care au infruntat direct regimul comunist si inarmat al lui Ceausescu in centrul Bucurestiului, de pe 21 pana pe 22, inainte sa ajunga coloanele de manifestanti, cand totul s-a transformat in circoteca. Am trait momente dramatice si traumatizante pe care nu am chef sa le impartasesc unui ghertoi pe internet. Atunci eram anul doi la facultate. Deci nu am cum sa fiu nici comunist, nici militian, cum sustii tu si contabilul cu personalitati multiple pe internet.

#5247
big_bear

big_bear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 11.04.2013
Pentru ultima data iti explic ca alora mici de 3 ani!!!

1. INALTIMEA LA CORNISA NU ESTE ACELASI LUCRU CU INALTIMEA IMOBILULUI!!!

Deci exemplu: inaltime la cornisa = 6m, inseamna retragere laterala de 3m, chiar daca inaltimea la coama este de 9-10m...cat de greu poate fi sa intelegi asta???

2. LUNGIMEA DE CUPLARE A CLADIRILOR NU ESTE ACELASI LUCRU CU LUNGIMEA UNEI CLADIRI.

Exemplul 2: ma cuplez la calcan pe 15m, dar fac un imobil de 21m. Pe diferenta de 6m, ma retrag 60cm fata de calcan, conform Cod Civil...ia-o p'asta!!!

3. Ai 8 apartamente, obligatoriu 10 locuri de parcare...in sfarsit spui si tu un lucru corect! BRAVO!

In final iti zic s-o lasi moale cu lauda despre marele Revolutionar Xerxes...cred ca erai sub pat la cea mai mica adiere de vant!

Edited by big_bear, 22 December 2014 - 18:43.


#5248
danutpopala

danutpopala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.05.2013

 big_bear, on 22 decembrie 2014 - 18:42, said:

Pentru ultima data iti explic ca alora mici de 3 ani!!!

1. INALTIMEA LA CORNISA NU ESTE ACELASI LUCRU CU INALTIMEA IMOBILULUI!!!

Deci exemplu: inaltime la cornisa = 6m, inseamna retragere laterala de 3m, chiar daca inaltimea la coama este de 9-10m...cat de greu poate fi sa intelegi asta???
Big,

bloculetele voastre au  : demisol, parter inalt, 2 etaje, mansarda. Lasind mansarda si demisolul la o parte, si presupunind ca toate au doar parter si doua etaje, cum poti spune ca au la cornisa 6 m? aveti doar 2m inaltime/nivel ( incluzind si placile )? casa in care locuiesc eu are fix 6 m la cornisa - si n-am doua etaje...nici demisol...

#5249
big_bear

big_bear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 11.04.2013
Danut,

Eu nu am spus ca aceste imobile au inaltimea la cornisa 6m...eu incercam sa ii explic lui Xerxes, ca inaltimea la cornisa nu este acelasi lucru cu inaltimea imobilului...

Imobilele din zona au retragere 3m pe lateral deoarece asa scrie in Certificatul de Urbanism si mai departe in Autorizatie...nu eu emit aceste acte. Aceste acte sunt emise de Primarie...deci ei iti pot raspunde de ce dau retragere laterala 3m!

In mod normal inaltimea la cornisa la un imobil S+P+2+M este de 9m, in cazul in care proiectul nu are acoperis tip "mansart" (cum se foloseste si in zonele de munte mai des) iar in acest caz inaltimea la cornisa poate fi si de 4m...

Ma repet, nu este cazul imobilelor din Bucurestii Noi, cu acoperis tip mansart...

#5250
danutpopala

danutpopala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.05.2013
deci, autorizatia respecta sau nu legea ( dpdv al retragerilor )?

#5251
big_bear

big_bear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 11.04.2013
Danut,

Daca eu depun un proiect cu 12 etaje, cu suprafata de x mp, pe un teren de y mp, iar primaria imi emite Autorizatie Construire.
Eu construiesc conform autorizatiei, imi iau receptia, intabulez etc...ce treaba am eu sa verific ce imi emit ei?

Revenind si vorbind din punct de vedere al unuia care cunoaste legea, va spun ca nu ati reusit nici pana acum sa realizati ca autorizatiile sunt emise conform legilor si nici nu o sa reusiti vreodata, pentru ca unii nu inteleg nici bazele, ce sa mai vorbim de alte interpretari ale legii!

Iti dau un exemplu simplu: daca nu construiesc perete calcan, de ce legea ma obliga sa ma retrag doar 60cm, chiar daca inaltimea pana la cornisa este de 9m?!

#5252
danutpopala

danutpopala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.05.2013
cred ca gresesti cu cei 60 cm. de fapt nu cred, sunt sigur.
revenind insa la autorizatie, ai dreptate, nu e deloc treaba ta sa verifici ce-ti dau ei, mai ales daca "gresesc" in favoarea ta...eu ca vecin, te voi crede de buna credinta...
insa, in momentul in care iti arat ca greseala de care ai beneficiat imi lezeaza un drept, si-ti cer sa opresti lucrarea si sa repari greseala, iar tu nu o faci, ci continui sa construiesti in ciuda faptului ca ISC-ul ti-a cerut sistarea lucrarilor, in ciuda faptului ca eu te-am dat in judecata, etc, deja nu mai esti de buna credinta, si ma faci sa cred ca acea greseala nu a fost intamplatoare.

#5253
csercses

csercses

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 18.07.2010

 big_bear, on 22 decembrie 2014 - 18:42, said:

Pentru ultima data iti explic ca alora mici de 3 ani!!!

1. INALTIMEA LA CORNISA NU ESTE ACELASI LUCRU CU INALTIMEA IMOBILULUI!!!

Deci exemplu: inaltime la cornisa = 6m, inseamna retragere laterala de 3m, chiar daca inaltimea la coama este de 9-10m...cat de greu poate fi sa intelegi asta???

2. LUNGIMEA DE CUPLARE A CLADIRILOR NU ESTE ACELASI LUCRU CU LUNGIMEA UNEI CLADIRI.

Exemplul 2: ma cuplez la calcan pe 15m, dar fac un imobil de 21m. Pe diferenta de 6m, ma retrag 60cm fata de calcan, conform Cod Civil...ia-o p'asta!!!

3. Ai 8 apartamente, obligatoriu 10 locuri de parcare...in sfarsit spui si tu un lucru corect! BRAVO!

In final iti zic s-o lasi moale cu lauda despre marele Revolutionar Xerxes...cred ca erai sub pat la cea mai mica adiere de vant!

Tembelismul atinge cote maxime!

1.La toate blocurile tiganesti, inaltimea la cornisa este de 10 m. De cele mai multe ori este scrisa si in autorizatie.
2. Da un singur exemplu de bloc retras de la calcan si cu cei 60 cm! Cum, nu exista nici macar unul?
3....

Cand te bagi in tarate te mananca porcii! Asa cum am considerat sub demnitatea mea sa-mi justific actiunile de atunci cu certificate de revolutionar si sa ma adun in gasti cu toti impostorii, consider ca este sub demnitatea mea sa-mi justific curajul unuia ca tine. Daca nu eram eu si altii ca mine, acum erai cel mai tare potcovar din Cojeasca si nu mai aveai ocazia sa debitezi tampenii pe aici. Heil sicktir!

#5254
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,972
  • Înscris: 14.09.2004

 big_bear, on 22 decembrie 2014 - 01:19, said:

Exact asa se numesc toti cei care dezvolta ceva...DEZVOLTATOR!Tot asa se numesc si cei care au construit in cartier:- Kaufland, Carrefour, Penny, MegaImage- Gradinite- Centrul Comercial Feeria Baneasa (la 10 min)Toti acestia si multi altii se numesc DEZVOLTATORi.Oricum, ce am observat este pur si simplu peste orice limita a bunului simt...pe voi, "aparatorii" cartierului, nu va intereseaza ca cei care isi cumpara un apartament sa ia poate o alta decizie, care poate fi mai buna sau mai proasta...pe voi va intereseaza sa ii puneti pe fuga din cartier...Norocul celor care sunt cu capul pe umeri si nu asculta "in gura voastra", celor care iau decizia de a cumpara un apartament in zona dupa ce verifica documentele si vad ca totul este in regula...pentru ca una este sa stai in aceasta zona unde totul este usor accesibil, alta este sa stai in Militari...sa faci dimineata 45 min, de la Gorjului la Apaca...



Ai numi "dezvoltatori" pe investitorii din Damaroaia si ai compara cu dezvoltatorii care au construit Feeria Baneasa este ca si cum ai spune ca rachetomodelisti sint constructori de rachete spatiale ca si cei de la NASA Posted Image Posted Image Posted Image
Mai ramine sa spui ca blocurile lor cu penthouse-uri  seamana cu cele al lui Gaudi.....moderniste Posted Image

#5255
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 big_bear, on 22 decembrie 2014 - 21:54, said:

Daca eu depun un proiect cu 12 etaje, cu suprafata de x mp, pe un teren de y mp, iar primaria imi emite Autorizatie Construire. Eu construiesc conform autorizatiei, imi iau receptia, intabulez etc...ce treaba am eu sa verific ce imi emit ei?
Daca se intampla asta, concluzia logica nu este nici ca functionarii sunt prosti, nici ca esti tu nemaipomenit de norocos (culmea, de vreo 200 de ori).

Concluzia logica este ca avem de-a face cu acte de coruptie.

#5256
NeoB

NeoB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 11.11.2014
:)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate