Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Blocuri Noi in Bucurestii Noi/Damaroaia_2009-2014

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5260 replies to this topic

Poll: Blocuri Noi in Bucurestii Noi/Damaroaia_2009-2014 (66 member(s) have cast votes)

Care din cele 2 asociatii considerati ca are dreptate in demersurile sale?

  1. http://ascdbn.ro/ (Asociatia Salvati Cartierele Damaroaia si Bucurestii Noi) (54 votes [81.82%] - View)

    Percentage of vote: 81.82%

  2. http://www.administratorimobileubm.ro (Asociația Constructorilor din Damaroaia) (12 votes [18.18%] - View)

    Percentage of vote: 18.18%

Vote

#1
bubuianu82

bubuianu82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.08.2009
Buna ziua!

Dechid acest subiect in speranta ca voi gasi niste informatii.
Caut si eu ca tot tanarul care vrea o casa de ceva timp apartamente noi la preturi accesibile.Din ce am cautat de vreo 3 luni cele pe care mi le permit se gasesc in cartierul bucurestii noi,pe stradute,intre case.
Blocurile sunt noi,au inaltime de maxim 3 etaje...nu stiu cum au obtinut autorizatie de constructie deoarece acolo sunt numai case maxim P+1.
De aici si semnele mele de intrebare.Oare actele sunt in regula?A cumparat cineva de la acesti propietari cu credit,au comentat cei de la banca sau de la fond(pt cei care cumpara cu Prima Casa),cum s-au comportat propietarii,au acceptat si prelungirea precontractelor daca existau intarzieri de la fond?

Eu am vizitat weekendul acesta mai tot cartierul si nu prea mai sunt apart de 2 camere,numai 3 si sar de 100k.Cele 2 la preturi mai accesibile se afla la mansarda.Oriunde opream propietarii se "sapau" intre ei,ca ala n-are acte,ca ala n-are autorizatie s.a.m.d... Nu stiu daca sa am incredere in astfel de oameni de aceea astept niste impresii,poate de la cineva care chiar a cummparat in zona si cu credit...

#2
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008

View Postbubuianu82, on 8th September 2009, 16:23, said:

Buna ziua!

Dechid acest subiect in speranta ca voi gasi niste informatii.
Caut si eu ca tot tanarul care vrea o casa de ceva timp apartamente noi la preturi accesibile.Din ce am cautat de vreo 3 luni cele pe care mi le permit se gasesc in cartierul bucurestii noi,pe stradute,intre case.
Blocurile sunt noi,au inaltime de maxim 3 etaje...nu stiu cum au obtinut autorizatie de constructie deoarece acolo sunt numai case maxim P+1.
De aici si semnele mele de intrebare.Oare actele sunt in regula?A cumparat cineva de la acesti propietari cu credit,au comentat cei de la banca sau de la fond(pt cei care cumpara cu Prima Casa),cum s-au comportat propietarii,au acceptat si prelungirea precontractelor daca existau intarzieri de la fond?

Eu am vizitat weekendul acesta mai tot cartierul si nu prea mai sunt apart de 2 camere,numai 3 si sar de 100k.Cele 2 la preturi mai accesibile se afla la mansarda.Oriunde opream propietarii se "sapau" intre ei,ca ala n-are acte,ca ala n-are autorizatie s.a.m.d... Nu stiu daca sa am incredere in astfel de oameni de aceea astept niste impresii,poate de la cineva care chiar a cummparat in zona si cu credit...
Cel mai bine este sa solicitati actele ( in primul rand Autorizatia de construire ), sa va luati un consultant/ avocat si sa mergeti la Primaria care a emis actele, ca sa verificati.

#3
Kanoknual

Kanoknual

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 22.02.2007
Blocurile din Bucuresti Noi, Damaroaia...cele mai multe sunt construite de catre dezvoltatori "samsari". Nu am dat curs vrunei oferte, dar m'as ferii de ei. Pe langa acte, care nu se stie c'ar fi in regula, nu cred ca'ti doresti sa'i ai vecini sau sa fi singurul lor vecin/locatar si sa platesti intretinerea ptr tot blocul.
Un sfat gratuit si dezinteresat: intereseaza'te fff bine inainte sa te bagi in vreo tranzactie prin bucurestii noi, in special cu cei de etnie.

#4
bubuianu82

bubuianu82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.08.2009

View PostKanoknual, on 8th September 2009, 19:42, said:

Blocurile din Bucuresti Noi, Damaroaia...cele mai multe sunt construite de catre dezvoltatori "samsari". Nu am dat curs vrunei oferte, dar m'as ferii de ei. Pe langa acte, care nu se stie c'ar fi in regula, nu cred ca'ti doresti sa'i ai vecini sau sa fi singurul lor vecin/locatar si sa platesti intretinerea ptr tot blocul.
Un sfat gratuit si dezinteresat: intereseaza'te fff bine inainte sa te bagi in vreo tranzactie prin bucurestii noi, in special cu cei de etnie.


Da,adevarul ca la cate apartamente am vazut in putine cladiri am vazut locatari...In Buc Noi cam toti de vand apartamente noi in blocuri gen vila sunt de etnie.Ms de sfaturi!

#5
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008

View Postbubuianu82, on 9th September 2009, 08:48, said:

Da,adevarul ca la cate apartamente am vazut in putine cladiri am vazut locatari...In Buc Noi cam toti de vand apartamente noi in blocuri gen vila sunt de etnie.Ms de sfaturi!

Fals.
Am un prieten 100% roman, 100% nesamsar, care a construit un bloc (spatiu comercial la perter - nu se vinde, spatiu comercial etaj 1 - nu se vinde, birouri etaj 2 - nu se vinde) in care are o singura unitate de vanzare: un penthouse la etajul 3. A cumparat de la albi care au luat la randul lor de la boierul Bazilescu (terenul) si a construit fara sa magareasca PUZ-ul. Totul corect. Are vreo 120-130 mp utili (includ si terasa de 20 mp) si costa undeva la 900-950 eur / mp construit (nu util).

Mai multe nu stiu dar pot sa va dau numarul omului de telefon.

Nu toti sunt tigani.
Sunt tigani in zona.
Eu planuiesc sa ma mut pe undeva pe acolo dar in zona de albi.

Zona are asa: partea dupa Chitilei - preponderent neagra, partea intre Chitilei si Bucurestii Noi - metisa si partea intre Bucurestii Noi si Lacul Grivita - mofturosi albi.

Asta ca sa mai clarific cateva aspecte.
Pot ajuta si cu datele de contact ale unui agent cu bun simt care se ocupa de zona.
Nu cumpara apartament in bloc decat cu recomandari si de la albi.
Ca sa nu mori la cutremur.

Succes,

Radu

#6
bubuianu82

bubuianu82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.08.2009

View Postmikkailis, on 13th September 2009, 14:13, said:

Fals.
Am un prieten 100% roman, 100% nesamsar, care a construit un bloc (spatiu comercial la perter - nu se vinde, spatiu comercial etaj 1 - nu se vinde, birouri etaj 2 - nu se vinde) in care are o singura unitate de vanzare: un penthouse la etajul 3. A cumparat de la albi care au luat la randul lor de la boierul Bazilescu (terenul) si a construit fara sa magareasca PUZ-ul. Totul corect. Are vreo 120-130 mp utili (includ si terasa de 20 mp) si costa undeva la 900-950 eur / mp construit (nu util).

Mai multe nu stiu dar pot sa va dau numarul omului de telefon.

Nu toti sunt tigani.
Sunt tigani in zona.
Eu planuiesc sa ma mut pe undeva pe acolo dar in zona de albi.

Zona are asa: partea dupa Chitilei - preponderent neagra, partea intre Chitilei si Bucurestii Noi - metisa si partea intre Bucurestii Noi si Lacul Grivita - mofturosi albi.

Asta ca sa mai clarific cateva aspecte.
Pot ajuta si cu datele de contact ale unui agent cu bun simt care se ocupa de zona.
Nu cumpara apartament in bloc decat cu recomandari si de la albi.
Ca sa nu mori la cutremur.

Succes,

Radu



Eu din cat m-am plimbat pe acolo si ce am vazut,nu prea am vazut albi...oricum mi-am facut o parere si m-am reorientat.Multam de sfaturi!

#7
melix

melix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.04.2010
buna ziua!
as dorii si eu cateva informatii dela persoanele care s-au mutat in bucurestii noi
in primul rand, vreau sa stiu daca sta cineva la blocurile gen vila cu trei etaje,
daca sunt construite bine, respectiv cele de pe strada durau, care e a treia dupa paRCUL BAZILESCU. LA 50 DE PE PARTEA STANGA E UN BLOC
CUNOASTE CINEVA zona???
cum e cu talhariile pe acolo??
e o zona periculoasa?
te ataca cineva pe strada, ziua sau seara?
sunt probleme cu cei de etnie?
majoritatea care vand sunt tot de etnie...
in blocul acesta s-au mutat deja 6 familii.
sunt foarte interesat si astept cu nerabdare raspunsurile celor care stau acolo sau ale celor care s-au mutat de curand in blocuri degenul asta
multumesc

#8
piticutza1

piticutza1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.03.2008

View Postmelix, on 1st April 2010, 12:10, said:

buna ziua!
as dorii si eu cateva informatii dela persoanele care s-au mutat in bucurestii noi
in primul rand, vreau sa stiu daca sta cineva la blocurile gen vila cu trei etaje,
daca sunt construite bine, respectiv cele de pe strada durau, care e a treia dupa paRCUL BAZILESCU. LA 50 DE PE PARTEA STANGA E UN BLOC
CUNOASTE CINEVA zona???
cum e cu talhariile pe acolo??
e o zona periculoasa?
te ataca cineva pe strada, ziua sau seara?
sunt probleme cu cei de etnie?
majoritatea care vand sunt tot de etnie...
in blocul acesta s-au mutat deja 6 familii.
sunt foarte interesat si astept cu nerabdare raspunsurile celor care stau acolo sau ale celor care s-au mutat de curand in blocuri degenul asta
multumesc


Buna,

Si eu sunt interesata sa cumpar in aceeasi zona. Am vazut un apt de 2 camere cu garaj inclus la 85.000 eur. Bloc facut din caramida, peretii despartitori intre camere tot din caramida. Intr-adevar proprietarul blocului este de etnie. Nu stiu daca am sa cumpar deoarece este printre primele apartamente vazute si tot sper sa gasesc un apt de 2 camere la un pret mai scazut.

Din cate cunosc zona dinspre baza Laromet este una buna unde sunt din ce in ce mai putini cei de etnie. Zona nu este una periculoasa, am niste prieteni care stau la casa si au 2 copii iar pana acuma nu au avut probleme.

Melix poti te rog sa-mi spui cu cat ai gasit apt-ul de pe Durau?

Multumesc anticipat

#9
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Zona Bucurestii Noi este o zona foarte buna in esenta. Ca pe fiecare straduta gasesti cel putin cate o familie etcnica, asta e altceva :D. Chiar si asa insa, e o zona destul de linistita din cunostintele mele, adica nu, in nici un caz nu te talhareste cineva sau faze de acest gen. Pe partea cu Sos Chitila sunt si mai multi, dar nici chiar acolo nu am auzit de probleme.
Bloculetele din zona..ee, aici depinde. In general mai toate astea ieftine sunt facute..ieftin, normal, deci implicit cu potentiala probleme. Pana la urma depinde foarte mult de noroc si de echipa care a construit, ca degeaba vrea omul sa faca o cladire ok daca Doreii isi bat joc si nu ii supravegheaza cineva foarte atent. Sunt convins insa ca exista destule cladiri foarte ok, deci succes la cautari si informati-va cat mai bine la orice oferta.

#10
dmonicutza

dmonicutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.02.2005
Dragilor,
eu locuiesc in zona, pe strada de langa durau si nu am avut probleme cu "etnici" cum spuneti voi. si am copil de scoala care se joaca pe strada, zona e linistita si verde.
Dar eu locuiesc la casa, si nu stiu vilele de cine sunt facute sau ce vecini gasiti.

#11
csercses

csercses

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 18.07.2010
Eu locuiesc in Bucurestii Noi de 10 ani. Stau la casa. Daca vreti sa cumparati apartamente in blocuri facute de tiganii din zona, eu va sfatuiesc sa va ganditi de doua ori. S-ar putea sa ajungeti sa fiti singurul locatar intr-un bloc in care locuieste o satra intreaga, care repreta manele la subsol, cu bulibasa sef de scara. Nu este gluma, este caz concret. Locuind in zona am urmarit multe blocuri in timpul executiei. Sincer, eu nu as avea curajul sa ma mut intr-un asemenea bloc. Pe langa faptul ca, dupa ce te muti, constati ca tiganii au cumparat si terenul vecin si iti fac un bloc la 3 m. Mergeti in Damaroaia si convingeti-va.

#12
ASAL

ASAL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.10.2010
Buna,

Ti-a gasit ap? in ce zona? As dori sa caut si sa ma mut in Damaroaia.
Astept impresii de la cineva care s-a mutat recent.
Merci

#13
AdiUat

AdiUat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.04.2010
salut,

mi-am cautat si eu apartament de 2 sau de 3 camere atat in Buc Noi cat si in Damaroaia. ce e drept, multe constructii noi sunt construite de persoane de culoarea pamantului, dar am ramas impresionat cat de bine sunt construite unele dintre ele. Parintii prietenei mele sunt ingineri constructori cu multi ani de betoane/ structuri la activ si au spus ca doua dintre blocurile la care i-am dus ca sunt foarte bine din punctul de vedere al rezistentei. Unele apartamente sunt facute cu bun gust dar trebuia sa puna omul parchet din-acela lucios, imitatie de bambus.

Preturile sunt mari, pot spune, sar lejer de 1000 de E/mp util.

Plusuri:

1- locatia OK, linistita, cartier cu strazi dispuse rectangular, asfaltate, am vazut 2 provideri mari de Telecom in zona; metrou in Mai 2011
2- unele blocuri noi sunt construite ok, au invatat oamenii ca daca fac un bloc bine, se vand apartamentele si va putea construi in continuare
3- poti discuta varianta de supraevaluare pt a ramane cu ceva cash in buzunar dupa credit (normal, cu contract de imprumut la notar)

Minusuri:

1- unii samsari sunt deja la a 4, la a 5-a constructie, au adunat deva bani si nu vor sa mai negocieze
2- exista riscul sa te muti si sa fii inconjurat de rromulani. isi aduc "fratii" in bloc, multi dintre ei au trecut la diferite religii si se "infratesc"
3- construiesc foarte multe apart pe etaj, la o locatie erau 7. in concluzie, demisol + P + 1 +2+ mansarda..aprox 30 de apartamente.
4- preturi exagerate la unele apartamente

o seara buna.

#14
octavian25

octavian25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.01.2007

View PostAdiUat, on 27th October 2010, 22:05, said:

salut,

mi-am cautat si eu apartament de 2 sau de 3 camere atat in Buc Noi cat si in Damaroaia. ce e drept, multe constructii noi sunt construite de persoane de culoarea pamantului, dar am ramas impresionat cat de bine sunt construite unele dintre ele. Parintii prietenei mele sunt ingineri constructori cu multi ani de betoane/ structuri la activ si au spus ca doua dintre blocurile la care i-am dus ca sunt foarte bine din punctul de vedere al rezistentei. Unele apartamente sunt facute cu bun gust dar trebuia sa puna omul parchet din-acela lucios, imitatie de bambus.

Salutare tuturor,
Se pare ca zona Damaroaia e destul de atractiva pentru cei cu venituri medii ce doresc un confort decent. Si eu am umblat in zona respectiva in ideea de a cauta un ap cu 3 camere. E adevarat ca am vazut fel si fel de constructii cu structura dubioasa.... Dar presupunand ca mi-ar placea un apartament in acea zona din toate punctele de vedere, tot nu pot sa trec cu vederea faptul ca pe acolo trec toate avioanele ce aterizeaza pe Baneasa. Si zgomotul e infernal mai ales ca trec la 100-200 de m de case pentru aterizare. De fiecare data cand am fost acolo am auzit toate avioanele. Chiar aseara am fost intr-o plimbare sa vad cum e seara zona. Cam ciudata...intunecata...nu mi-a dat un sentiment de siguranta. Poate ptr altii nu e important, dar ma gandesc ca deocamdata avem doar o masina si sotia ar trebuii sa strabata stradutele acelea seara de seara...

Agentii imobiliari sunt si ei cam "colorati"....

@AdiUat, cred ca stiu la ce ap te referi cand spui de imitatia de bambus. :)

In concluzie din punctul meu de vedere m-as muta acolo doar ca ultima solutie si doar daca preturile ar scadea undeva la 60.000 pt 3 cam.

#15
iuliad

iuliad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.11.2010
Si noi cautam in zona, si am vazut f multa apartamente de vanzare.Preturile sunt cam mari si mi se pare dubios si mie faptul ca au primit autorizatii de constructie P+X  etaje in conditiile in care acolo sunt f multe case.O alta problema este faptul ca netul e plin de anunturi si toate anunturile au aceleasi poze facute unui singr apartament.Am vb cu un dezvoltator daca-l pot numi asa.Dupa voce mai mult de 17-18 ani nu i-as fi dat si era foarte curios cand o sa primeasca avansul si cand primeste restul banilor.Problema cea mai alarmanta este ca el acum vrea sa intepe ca sa toarne fundatia...sa nu uitam totusi ca e sfarsit de noiembrie...ce naiba fundatie e aia?Ma mut ca sa am unde muri la primul cutremur?

#16
tottenham_1882

tottenham_1882

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 26.09.2007
Exista apartamente la preturi ok atat in bucurestii noi cat si pe jiului sau dobrogeanu gherea.
Intr-o zi le-am luat la rand, TOATE SUNT FACUTE DE TIGANI.
La pret te intelegi cu ei, insa cine garanteaza ca nu iti cade plafonul in cap?!
Plus ca multe din ele sunt goale, asa cum spunea cineva, risti sa te muti sa sa fii singur in bloc..
Pe Jiului blocurile sunt inconjurate de case de tigani, iesi pe balcon si vezi puradeii in curte.. :D

#17
Kickazz

Kickazz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 28.03.2007
exista cartier la periferie cu preturi mai mici? nu cred
dar cu potential la fel de mare? nici atat.

preturi in buc. noi damaroaia sunt la fel ca iesirile din buc din parti mai nasoale dpmdv.

de saptamani bune vizitez zona si vad blocuri zidite bine, mult peste cele din ansambluri mai mari facute de "romani". cat timp nu esti inconjurat de romi, e ok. gen pta 16 feb.

#18
dinmarius

dinmarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 27.06.2011

View Posttottenham_1882, on 19th January 2011, 12:16, said:

Exista apartamente la preturi ok atat in bucurestii noi cat si pe jiului sau dobrogeanu gherea.
Intr-o zi le-am luat la rand, TOATE SUNT FACUTE DE TIGANI.
La pret te intelegi cu ei, insa cine garanteaza ca nu iti cade plafonul in cap?!
Plus ca multe din ele sunt goale, asa cum spunea cineva, risti sa te muti sa sa fii singur in bloc..
Pe Jiului blocurile sunt inconjurate de case de tigani, iesi pe balcon si vezi puradeii in curte.. :D
Fugi de ele, sunt construite de tiganii pentiscostali din clanul Onoriu-Gabi Lunca. Calitatea constructiei este foarte proasta, cazi cu ele la cutremur. Evita teapa!
Vezi ca la intersectia Bucurestii Noi-Pajura, sunt blocuri noi construite, realizate de o firma ce vechi state si pretul este extrem de mic: 1000 E/mp. Ai si Piata la 200 m si metrou.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate