Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Viteza de download la DIGI.NET. Probleme/întrebări/etc.

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
18898 replies to this topic

#91
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

holmes, on May 13 2005, 23:13, said:

Ce anume a picat?Da mai multe detalii

Iar despre faza cu 'dar ati downloadat si cu 32' ca raspuns de la rds,eu nu sunt de acord.Mie imi merge cu 32kB/s si pe extern,daca nu imi mergea asa nu acceptam raspunsul cu metro.Asta pt ca ei sunt ISP si trebuie sa vorbeasca despre viteza de internet(garantata sau nu,dar totusi limita la internet sa fie in discutie)si cand faci reclama cu o viteza,aia trebuie sa fie.
Daca de ex eu nu fac nimic in metro,si vad ca am limitare,ce o sa-mi zica sa fac trafic metropolitan?Pai...si atunci de ce m-am mai legat la net?
Nu sunt de acord cu scuza cu metropolitanul,sper sa nu fie vorba de asta.Daca va fi,voi fi nemultumit,nu neaparat de viteza,ci de reclama mincinoasa!Sa fi lasat la fel sau sa fi scris ca e vb de metro.

<{POST_SNAPBACK}>


Ok da-mi tu un site extern, trag de pe el si iti pun un screenshot. Iar ei fac reclama la o anumita viteza si chiar ti-o dau. Ca e pe metropolitan aia e alta poveste. Poate la tine sunte-ti putini abonati RDS in bloc. La mine sunt 6 doar pe scara mea si asta sa fie cauza ptr care imi merge cu 16kB/s pe extern. Sincer nu cred ca am ce sa le fac. Zi-mi tu ce sa le fac sau sa le zic. Eu personal i-am penalizat prin trecerea de la abonamentul de 39 la cel de 9. Asta in conditiile in care am pastrat abonamentul de 39 destul timp. Cum am vazut indiferenta lor am considerat ca 30$ stau bine si la mine nu numai la ei.
Si i-am avertizat ca daca nu vad 32 si pe extern nu mai platesc 39 (2 ani au fost de ajuns), deci daca esti tu mai bun sau mai norocos  :worthy:

Edited by Materium, 14 May 2005 - 15:35.


#92
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004

Materium, on May 14 2005, 15:32, said:

Ok da-mi tu un site extern, trag de pe el si iti pun un screenshot. Iar ei fac reclama la o anumita viteza si chiar ti-o dau. Ca e pe metropolitan aia e alta poveste. Poate la tine sunte-ti putini abonati RDS in bloc. La mine sunt 6 doar pe scara mea si asta sa fie cauza ptr care imi merge cu 16kB/s pe extern. Sincer nu cred ca am ce sa le fac. Zi-mi tu ce sa le fac sau sa le zic. Eu personal i-am penalizat prin trecerea de la abonamentul de 39 la cel de 9. Asta in conditiile in care am pastrat abonamentul de 39 destul timp. Cum am vazut indiferenta lor am considerat ca 30$ stau bine si la mine nu numai la ei.
Si i-am avertizat ca daca nu vad 32 si pe extern nu mai platesc 39 (2 ani au fost de ajuns), deci daca esti tu mai bun sau mai norocos  :worthy:

<{POST_SNAPBACK}>


Nu are legatura neaparat cati ai in bloc.Daca nu sare niciodata de 16 inseamna ca iti merge bine netu'.Daca iti mergea pe la 5kB/s intelegeam,asa daca iti merge cu 16 inseamna ca acolo ti-e limitat.Si ei nu trebuie sa-ti ofere o parte din internet(sau mai rau,doar metro!) la viteza posibila promisa,ci in general internet.Daca ei iti zic 'viteza up to 256kbps' nu inseamna ca au voie sa-ti bage limitare la INTERNET la 128kbps.Ca nu e garantat si iti va merge cand cum as intelege,dar cand vezi ca ramane acolo la 16 tot timpul e nesimtire!
Nu incerca sa-i pedepsesti doar micsorand abonamentu.Ameninta-i cu OPC,fa scandal,si daca nu raspund atunci chiar fa o sesizare.Repet:ai dreptate din moment ce pe site sau oriunde nu scrie ca viteza e doar pe metro,sau ca e valabila doar seara sau mai stiu io ce prostii.Eu le-am trimis zeci de mailuri,multe fara raspuns,la nemultumirile mele.Despre viteza inca nu am,dar astept noua marire de banda,poate atunci....Sper ca nu!

#93
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Uff Holmes acum cand am stat si m-am gandit, am realizat ca de fapt sunt mai bine de 2 ani; ma apropii de 3 in fapt, fiind unul dintre primii utilizatori ai Cable Link din Constanta. Crezi ca eu nu mi-am dat seama ca sunt limitat la 16kB/s pe extern? Ideea e in felul urmator:
Am fost la OPC atunci cand s-au implini 2,5 luni iar ei ma amanau de pe o zi pe alta. Nu am rezolvat nimic, pe motiv ca nu mi-au luat nici un ban, desi era scrisa clar perioada in care trebuia sa fiu conectat in contract. Cum si cu Politia sunt patit, la aceste doua institutii nu ma mai duc decat daca sunt absolut sigur ca am dreptate. Iar de petetii si mailuri....pai li se rupe.....

#94
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004
Stiu ca doar de luna viitoare incepe promotia,dar mie metropolitan acum imi sare la 64kB/s.Extern sta clintit sa nu sara de 31,5 - 32kB/s.
Sper ca va fi ca data trecuta cand au dublat banda.Atunci pana in promotie am avut tot asa jumatate de luna in care era deschis pe metropolitan.
De pe hub-ul local trag filme cu 64...asta e o noutate.Feels good!

#95
adishor

adishor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 16.11.2004
eu am abonament de 9$, am depasit traficul inclus si dupa cateva zile de limitare a vitezei astazi vad ca iar merge downloadu cu 30-32 kb/s pe extern  :worthy:
A intrat in vigoare oferta noua?

#96
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004

adishor, on May 14 2005, 20:27, said:

eu am abonament de 9$, am depasit traficul inclus si dupa cateva zile de limitare a vitezei astazi vad ca iar merge downloadu cu 30-32 kb/s pe extern  :worthy:
A intrat in vigoare oferta noua?

<{POST_SNAPBACK}>


Cat trafic ai facut mai exact?Nu a intrat oferta noua,cunosc multi care inca au limitarea,nu s-a ridicat inca.Si oricum,si la oferta noua se limiteaza banda.
De unde esti adishor?

Edited by holmes, 14 May 2005 - 22:18.


#97
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 12.10.2002
gata, si la mine a inceput sa- mearga mai repede  :worthy:
60k, astept 1 iunie sa imi mearga cu 90  :peacefingers:

#98
adishor

adishor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 16.11.2004

holmes, on May 14 2005, 22:18, said:

Cat trafic ai facut mai exact?Nu a intrat oferta noua,cunosc multi care inca au limitarea,nu s-a ridicat inca.Si oricum,si la oferta noua se limiteaza banda.
De unde esti adishor?

<{POST_SNAPBACK}>

ieri aveam aprox. 4.5 gb trafic.
Sunt din Oradea

#99
outsdr

outsdr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 03.06.2004
holmes, adishor,zuppy voi aveti abonmente de  15$ sau mai mult ...sau ati cerut sa va mareasca abonamentu respectiv viteza de la 1 Iunie ?

La mine in SM tot cu 32 kb/s merge .......am abonament de 9$

#100
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Pai ideea nu este ca se va mari viteza in functie de abonament, fara cereri exprese?
Oricum, eu am de 20$ (viitorul 19$) si nu se simte absolut nici o diferenta la viteza.

#101
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004

outsdr, on May 15 2005, 12:34, said:

holmes, adishor,zuppy voi aveti abonmente de  15$ sau mai mult ...sau ati cerut sa va mareasca abonamentu respectiv viteza de la 1 Iunie ?

La mine in SM tot cu 32 kb/s merge .......am abonament de 9$

<{POST_SNAPBACK}>


Eu am abon de 15usd.N-am cerut nimic,pur si simplu s-a marit viteza pe metropolitan.Ce va fi de la 1 iunie nu stiu.

#102
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 12.10.2002
am de 15 ... si tocmai facusem trecerea de la ala de 29 la ala de 15  ^_^
acum am cerut din nou sa mi se schimbe abonamentu'   :)

#103
outsdr

outsdr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 03.06.2004
Ok am inteles ... o sa-mi fac si eu de 15 coco :)

#104
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
am suant si eu la ei, si mi-a zis tipa asa: De la 1 automat se trece la noile viteze in functie de cum e contractul; Nu mi-a zis nimik de metropolitan sau extern, mi-a zis doar  ca o sa fie 768 pentru abonamentul de 19, 512 pentru cel de 15 si 256 pentru cel de 9$ ... In schimb mi-a mai zis altceva, mai urat..., am intrebat dak o sa ramana IP-uri fixe, si mi-a zis ca " nu prea, pentru ca se va ajugne destul de curand cand IP-urile se vor schimba la fiecare 24 ore..." , am intrebat dak va fi vreo metoda sa am ip fix, sau sa ma pot conecta de afara la mine, si a zis ca nu prea... pentru ca ip-ul va cam fi dinamic... :(
iar in legatura cu marirea vitezei, inca nu se simte nimik la mine, nu stiu ce se vorbea prin prima pagina p-aici, dar asteptam  :worthy:

#105
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004
Nu vad rostul partii cu ip-ul dinamic.Iar despre faptul ca nu simti nici o diferenta,probabil ca nici nu s-a schimbat nimic la tine.
E normal la rds inainte sa faca vreo schimbare sa mai faca teste la unii abonati.La mine si la cativa poate testeaza sa vada cum merge reteaua cu noile viteze.Sunt mesaje mai vechi pe forum aici cu oameni care au avut perioade cu limitari scoase.
Repet: daca e cineva aici care poate sa-mi spuna ce avantaje ar avea sa treaca la ip-uri dinamice...ca eu nu stiu.Si care ar fi procedura de trecere,in ce ar consta.

#106
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
IP-ul nu este dinamic, pentru ca nu se schimba ... el este static, dar este oferit prin DHCP de serverele RDS. Avantajul este ca nu mai stai sa configurezi tu reteaua, ci ea se configureaza automat in momentul in care conectezi utp-ul in spatele calculatorului.

#107
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004
Bine,si eu care am deja configurat nu mai trebuie sa schimb nimic,nu?

De 3 zile nu mai creste contorul de trafic la mine,desi am facut trafic extern de cel putin 2 giga.Imi place,in ritmul asta nu mai depasesc traficul luna asta!

#108
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Ok ceva se intampla cu RDS. La abonamentul de 9$ la care am trecut teoretic viteza mea de transfer nu poate depasi 32kB/s. Bun uitati-va mai jos si trage-ti concluziile singuri. Apoi explicati-mi si mie. Aia a fost viteza minima tipul tragand cam cu 60kB/s.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate