Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 

DigiMobil a lansat serviciul de „roaming international“ international

- - - - -
  • Please log in to reply
1386 replies to this topic

#685
Esperatul

Esperatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 19.07.2006
atunci nu mai bine iti dai cu parerea la tine la gradinita? Stai la tine in banca daca iti pui problema asta din an in pasti,

#686
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
solutia cea mai eficienta e o cartela/abonament din ro cu roaming pentru urgente si apeluri incoming din tara in rest deobicei iesi cel mai bine cu o cartela locala cu minute,sms si trafic de net inclus.

#687
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

View PostLunaCrystal, on 15 ianuarie 2014 - 21:47, said:

Pai atunci practic ai avut un singur telefon activ, celalat nu e al tau nu te privesc costurile. Si asa in 2 nu a platit fiecare roamingul lui, adica 30 de eurox2 ?


Cam una/an ca nu imi place strainatatea, merg cam de nevoie sau obligatie mai mult. Unu din motive e chiar costul roamingului, daca nu am bani macar 6-7 euro/disponibili pentru roaming mai bine stau in tara. Cand am mers in Grecia 8-9 zile din pacate insa cu parintii nu exista roaming pe zi si am platit mai mult decat ar costa roamingul pe zi pentru toate zilele doar pentru internet si sms-uri pe drum pana am ajuns la destinatie unde am cumparat o cartela locala cu greu ca nu am stiut limba, dar am fost documentat aici pe forum inainte de plecare cu ve cartela imi trebuie si ce setari.
Pai si atunci de ce aiurezi pe aici? Eu am cel putin 6 luni, cu schimbari aproape zilnice de tara si mai rau fara posibilitatea de a cumpara intotdeauna o cartela locala. Inca ceva ca a venit vorba de Turcia. In frumoasa tara ce creste intr-un an cat EU viseaza in zece nu prea ai cum sa cumperi cartela pe simplul motiv ca trebuie sa iti inregistrzi telefonul la un oficiu vamal cred ca ii zice. Asta ptr. ca ei considera ca ai toate sansele sa vii cu un telefon de afara si vrei sa-l vinzi prin tara. Nu-s prosti la cati turci sunt prin Germania nu ar mai vinde operatorii nimic, ar fi fost de apreciat sa se fi introdus si la noi asa ceva..... dar sa revenim la oile noastre Daca ar fi doar de alergat poate ar merita dar e si un pic cam scump. Concluzia celor care au stat mai mult pe la ei, fie cumperi stick de date cu sim special ptr asa ceva si nu-i bai, fie un telefon 3G mai ieftin careb sa stie hotspot, fie alergi si cauti birocratii turci si te apuci de completat formulare.

Ti-am mai desenat si inalte parti, la capitolul vorbire afara iesi cel mai ieftin cu ei, decat sa dau 29E doa pe abonament, prefer sa ii vorbesc la 2,5 centi/minutul Vezi ce calup de minute iese. La naiba doar de aia 3E taxa vorbesc de ragai! Tu vorbesti de o iesire pe an, cand ai scris prima data credeam ca esti mai tot timpul prin afara. Da ptr o iesire pe an poate se merita sa nu te legi la cap cu Digi, poate daca as fi stat in tara as fi dat 29E la Vodafone. Asa nu ii vad rostul, am minute gala cu care nu am ce face pe simplul motiv ca sunt in imposibilitatea sa le utilizez! Ibca ceva, unde merg eu in Grecia, in gaoza numita Agio Theodori, pe langa Corint te poti usura cu bolta pe semnalul tutror operatorilor, nu ai 3G! Adica as fi platit la Vdafone un abonamet scump, le-as mai fi dat si 3E pe zi ca sa imi fac nervi cand as fi vazut ca netul merge fix ca asta de la vapor! Mai bine ma duc la barul de la poarta rafinariei, ma relaxez un pic si folosesc DigiOriunde  ca sun ei si ce sa vezi, nu mai dau nici un ban! Asa ca prefer Digi, care desi mi-au tras-o contracul trecut cu a lor casuta vocala, tot am iesit mai ieftin!

Asa ca daca ai ceva de spus din prisma unuia care calatoreste mult si atunci cand o face are nevoie de comunicare ptr a mentine legatura cu familia te rog sa o faci. Altfel ca unul care iese dint tara odata pe an si are nevoie sa isis anunte prietenii la fiecare 5 minute prin sms pe unde a ajuns si nu poate sa auda in casti decat un radio romanesc on-line ospecifica clar lucru asta. Sa stim cu cne discutam!

#688
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,529
  • Înscris: 16.12.2006
Stiti ca la abonamentele Digi Mobil Optim tarifele de roaming sunt mai mici decat cele standard Digi Mobil nu ?

Ei bine, tarifele mai mici in roaming se vor aplica pentru toate abonamentele Digi Mobil.

Scaderea tarifelor se aplica incepand cu data de 1 ianuarie 2014 si e valabila pentru Digi Mobil Plus la 2.48 euro, Digi Mobil in Familie la 1.24 euro si vechile abonamente aflate in share (gratuite). De asemenea, se aplica si pentru abonamentele mobile bussines.

Noile tarife, valabile pentru toate abonamentele Digi Mobil le gasiti pe site http://rcs-rds.ro/te...tionale/roaming

#689
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
A scazut si tariful pe MB trafic. Inainte era 20 centi/MB acum este 16.

Ceea ce intereseaza pe majoritatea sunt tarifele in roaming cu tarile UE:
  • apel local si catre RO - 10 centi/minut
  • apel primit    - 2 sau 3 centi/minut
  • SMS transmis   - 3 centi

Edited by danutz1, 06 February 2014 - 12:31.


#690
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,529
  • Înscris: 16.12.2006
Iar in afara de asta, a scazut si pretul pentru convorbiri internationale in UE.

Pentru abonamentele de 1.24 euro, 2.48 euro sunt acelasi tarife la apelurile internationale ca la Optim.

Spre deosebire de roaming, scaderea tarifelor la apeluri internationale UE nu se aplica si pentru ab. in share (cele gratuite), se aplica doar la cele platite.

De asemenea, se aplica si pentru abonamentele bussines cu plata.

P.S. O sa anunt scaderea tarifelor internationale si pe topicul principal Digi Mobil.

#691
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,886
  • Înscris: 03.02.2005

View Postdanutz1, on 06 februarie 2014 - 12:27, said:

A scazut si tariful pe MB trafic. Inainte era 20 centi/MB acum este 16.
Depinde de tara, ca-n US, e 2.20 eu / MB, fara TVA.
Am fost in US, si am preferat sa iau o cartela cu 69$ (pretul include si altele) pentru date moka timp de 8 zile, si am facut vreo 148MB.

0.16 eu / MB, fara TVA:

Quote

Spania, Marea Britanie, Irlanda, Suedia, Lituania, Polonia, Norvegia,Latvia (Letonia), Malta, Slovacia, Portugalia, Slovenia, Luxembourg, Liechtenstein, Franta, Belgia, Cipru, Islanda, Gibraltar, Estonia, Bulgaria,Grecia, Finlanda, Cehia, Danemarca, Ungaria, Austria, Germania, Olanda.


#692
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,529
  • Înscris: 16.12.2006
Pai era vorba de tarile din Europa. ;)

Americanii sa ne scoata vizele mai intai si pe urma mai discutam.

#693
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Tariful de 2.5c cu tot cu TVA, batut in cuie prin contract, loveste in orice provider Voip, inclusiv betamax/dellmont!

#694
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,594
  • Înscris: 20.10.2006

View Postdanutz1, on 06 februarie 2014 - 12:27, said:

A scazut si tariful pe MB trafic. Inainte era 20 centi/MB acum este 16.

Ceea ce intereseaza pe majoritatea sunt tarifele in roaming cu tarile UE:
  • apel local si catre RO - 10 centi/minut
  • apel primit                   - 2 sau 3 centi/minut
  • SMS transmis              - 3 centi
Vesnica problema, sms-uri mai ieftine in roaming decat in reteaua nationala. Fain de cei care locuiesc aproape de granita, pot face ceva economii.

#695
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
SMS national = 3 centi
SMS roaming = 3 centi.

Unde sunt mai ieftine in roaming?

#696
TurboHamster

TurboHamster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 02.10.2013
La abonamentele Optim, un SMS trimis costa tot 3 centi + TVA (si gratis in retea)

#697
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@LunaCrystal: stii ce e mai trist? Ca eu la orange platesc 10 centi sa sun un numar orange, in tara!
La digi un SMS national e 3 centi, la abonamentele Optim.

Edited by easy90rider, 06 February 2014 - 14:07.


#698
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,594
  • Înscris: 20.10.2006
La unele abonamente sms-ul costa 4 centi in tara.

#699
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Tot mai ieftin ca la orange...

#700
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Noile tarife de roaming se aplica tuturor clientilor sau doar celor noi? Eu daca am semnat un contract in care sunt stipulate tarifele vechi, se produce vreo schimbare la abonamentul meu in acest caz?

#701
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
da tu crezi ca rds e orange sau cosmote?! normal ca se aplica tuturor abonatilor...

#702
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,529
  • Înscris: 16.12.2006
Se aplica pentru totii clientii, plus ca tu oricum beneficiai de ele pentru ca ai abonament Optim.

Tu ai avut tarifele astea din prima zi cu abonament Optim 3. ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate