Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

DigiMobil a lansat serviciul de „roaming international“ international

- - - - -
  • Please log in to reply
1386 replies to this topic

#721
vladonero

vladonero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 12.10.2005

View Postfilip.serban, on 01 martie 2014 - 01:45, said:


Sterge-le (setarile) si o sa mearga. Asa am patit eu prin Olanda. Le-am sters si a inceput sa-mi mearga netul in roaming.
Buna ziua

Ai sters APN-urile de tot? Sau ai sters toate setarile de la fiecare APN . La mine apar 3 APN-uri de la TIM

#722
talex007

talex007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.11.2005
Nu folosi APN-urile de la TIM ca nu or sa mearga tot timpul.Eu folosesc setarea RDS-ului adica la APN treci doar internet si atat!Asa merge sigur.L-am folosit asa inclusiv in Olanda!

#723
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postvladonero, on 01 martie 2014 - 10:16, said:

Buna ziua

Ai sters APN-urile de tot? Sau ai sters toate setarile de la fiecare APN . La mine apar 3 APN-uri de la TIM

Am sters tot. Nu stiu de ce, dar la iPhone nu e nevoie sa configurez niciun APN. Merge internetul direct si nu are nimic configurat la APN din cate se poate vedea. Nu stiu de ce si de unde aveam APN pentru TIM.
[ https://i.imgur.com/E9lp4wS.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#724
$orin

$orin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 06.09.2007
Daca am vorbit in Uk pe mobil ,Vodafone Uk , ami ia din minutele incluse sau se plateste separat,  am optim 2 deocamdatã.

#725
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005

View Post$orin, on 02 martie 2014 - 00:41, said:

Daca am vorbit in Uk pe mobil ,Vodafone Uk , ami ia din minutele incluse sau se plateste separat,  am optim 2 deocamdată.
Din cate am vazut pe site-ul RDS, daca vorbesti pe retele mobile din UE, in cazul tau, Marea Britanie, ai un tarif de 2.48 eurocenti / minut.
Cele 200 de minute incluse din abonament le poti folosi doar national (fix si mobil) si international: fix in UE, fix si mobil in US si China.
Asta e valabil daca ai sunat din Romania in UK, daca ai sunat, fiind in roaming, atunci te-a costat 10 eurocenti / minut, conform tabelului de aici, Marea Britanie face parte din zona 1.

Edited by Ciubex, 02 March 2014 - 02:03.


#726
$orin

$orin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 06.09.2007

View PostCiubex, on 02 martie 2014 - 01:59, said:


Din cate am vazut pe site-ul RDS, daca vorbesti pe retele mobile din UE, in cazul tau, Marea Britanie, ai un tarif de 2.48 eurocenti / minut.
Cele 200 de minute incluse din abonament le poti folosi doar national (fix si mobil) si international: fix in UE, fix si mobil in US si China.
Asta e valabil daca ai sunat din Romania in UK, daca ai sunat, fiind in roaming, atunci te-a costat 10 eurocenti / minut, conform tabelului de aici, Marea Britanie face parte din zona 1.
Mulțumesc pt raspuns, am vazut si eu , zic ca e bine 2,48 centi e chiar ok.

#727
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
O intrebare daca activez roaming-ul pe Huawei U1000S mi se decodeaza?Adica il pot folosi si in alta retea 3G?

#728
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005

View Postfilip.serban, on 01 martie 2014 - 15:02, said:

Am sters tot. Nu stiu de ce, dar la iPhone nu e nevoie sa configurez niciun APN. Merge internetul direct si nu are nimic configurat la APN din cate se poate vedea. Nu stiu de ce si de unde aveam APN pentru TIM.
Am observat si eu acest lucru cand am facut trecerea la iOS 7, nu am mai introdus APN-ul, iar internetul 3G functiona, asa ca am lasat gol de atunci. E valabil si pentru functia hotspot.

#729
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
ZIGZAG20, eu cand mi-am activat roamnig-ul am primit pentru telefonul asociat cartelei, in cazul meu un Huawei U1220s, un cod de deblocare si intr-adevar era deblocat de retea. Am testat telefonul cu o cartela de la Cosmote :)
De fapt am acitvat roaming-ul pentru ambele numere mobile ce le detin si pentru fiecare telefon am primit cod de deblocare.

Edited by Ciubex, 08 March 2014 - 13:29.


#730
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdeathnite, on 08 martie 2014 - 13:10, said:

Am observat si eu acest lucru cand am facut trecerea la iOS 7, nu am mai introdus APN-ul, iar internetul 3G functiona, asa ca am lasat gol de atunci. E valabil si pentru functia hotspot.

Si pe iOS 6 era la fel. N-am setat niciodata APN-ul pe iPhone.

#731
vali1712

vali1712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.03.2006
Am si eu o intrebare. E nevoie de un anume sim pt acces in roaming ? Pt ca la mine zice ca simul nu accepta roaming in schimb am roamingul de voce activat. Cum naiba vine asta ? Pana acum nu am avut ocazia sa il testez in roaming ca abia mi-am facut abonamentul.

Attached Files



#732
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
E nevoie de un SIM special care sa-ti permita sa schimbi codul IMSI al cartelei. Majoritatea sim-urilor noi de la RDS sunt de acest tip.
Daca ai cartela intr-un telefon ar trebui sa-ti apara un meniu Change IMSI sau SIM Toolkit, daca accesezi acel meniu vei avea un alt meniu cu National si Roaming. Prin accesarea unuia dintre cele doua variante se schimba automat codul IMSI al cartelei, schimbarea e necesara doar in unele tari in care RDS-ul nu are acord direct de roaming. (lista tari cu acord direct)

#733
vali1712

vali1712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.03.2006
Am gasit chestia aia cu change imsi. Deci trebuie sa setez pe roaming cand ies din tara daca e o tara fara acord direct. Am priceput... Mersi...

#734
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
S-a extins numarul de tari cu interconectare directa, precum si parteneriatele de roaming de date :coolspeak:

Attached Files



#735
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Cu androidarul meu am mai avut probleme la conectarea la retelele mobile din tarile asa-zise cu interconectare directa, imediat dupa aterizare, asa ca am luat-o pe metoda old-school: change imsi pe la roaming international/extern din sim-toolkit si totul a functionat de minune.....

#736
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Eu am avut ceva problem cu change imsi-ul in Turcia ... in fine

#737
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009

View Postvasilemadalincristian, on 13 martie 2014 - 19:19, said:

S-a extins numarul de tari cu interconectare directa, precum si parteneriatele de roaming de date Posted Image
da tu zilnic verifici? tot timpul tu ai adus la cunostinta asta Posted Image
Vad ca s-a introdus Germania, tara care ma interesa pe mine. Mai astept Ucraina, Republica Moldova si Bosnia.

Edited by Bukovina, 13 March 2014 - 19:43.


#738
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Nici chiar zilnic :P

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate