Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

DigiMobil a lansat serviciul de „roaming international“ international

- - - - -
  • Please log in to reply
1386 replies to this topic

#1315
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View PostNeaceasca85, on 01 august 2016 - 19:30, said:

las' ca face maica-mea 10 euro la Orange lejer. Posted Image
Vine cu tine in Antalya?

#1316
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,071
  • Înscris: 14.10.2008
Suntem chit, in sensul negativ, eu nu am prietena, ea nu mai are sot din 2014, nu am cum sa merg singur de nebun in Antalya, dar e pacat sa nu merg. Plus ca continuarea traditiei cu mare in fiecare an inca din 1985 ii face bine, sa resimta mai putin pierderea, valabil si la mine ca tata a deschis in 2008 mersul acolo incat asa de mult imi place ca nu ma sperie nici "razboiul" din Turkye, dimpotriva, tarifele de roaming scad, serviciile se imbunatatesc ca sunt disperati, efecte pozitive ale puciului.

View Postcatalinman, on 01 august 2016 - 20:08, said:

Daca o sa ai Wi-Fi la hotel poti sa folosesti fara probleme Digi Oriunde. Posted Image

Bine, asta daca nu blocheaza turcii VOIP-ul. Posted Image)))

Ia si fa-ti cont Digi Oriunde si instaleaza aplicatia pe telefonul tau. Din fericire, exista Digi Oriunde si pe Windows Phone.

Mi-am facut planul ca tiganul in 2015 si m-am trezit ca netul e 50 de euro pe fiecare device in parte. Cum laptopul e primordial, am exclus telefonul.

Oricum e clar ca Grecia are net varza, Turcia net destul de bun, cu Grecia nu sar de 200 mbps de aici de pe FL 1000, cu Turcia si cu Mallorca am 400-500. La turci la hotel am 11 mbps de obicei, numai in 2012 am avut cablu cu 40 mbps.

Edited by Neaceasca85, 02 August 2016 - 00:45.


#1317
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
Se poate folosi o cartela Digi.Mobil in roaming international punand-o in slotul secundar 2G al unul telefon dual-sim? Intreb asta, deoarece pe slotul principal 3G va fi o cartela cumparata din tara respectiva, ce va fi folosita inclusiv pentru trafic de date, iar punerea ei in 2G ar insemna viteza foarte mica la traficul de date.

Edited by bloodhand, 28 January 2017 - 11:40.


#1318
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,549
  • Înscris: 16.12.2006
Da. In roaming international poti sa stai cu SIM-ul Digi Mobil si pe retele GSM.

#1319
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 15.05.2010

View Postcatalinman, on 28 ianuarie 2017 - 11:43, said:

Da. In roaming international poti sa stai cu SIM-ul Digi Mobil si pe retele GSM.

s-a dat drumul la roaming si pe digi mobil prepay?

#1320
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006

View Postcatalinman, on 28 ianuarie 2017 - 11:43, said:

Da. In roaming international poti sa stai cu SIM-ul Digi Mobil si pe retele GSM.
Multumesc mult pentru raspuns. Nu de alta, dar domnisoara de la call center Cluj mi-a tot repetat ca ei nu ofera suport pe 2G, indiferent de roaming national/international/fara roaming.

E foarte avantajos cu roaming-ul international la Digi, mai ales daca te suna cei din tara, desigur cu un abonament optim 2, ca oricum minutele nationale si internationale incluse sunt de prisos. De asta, singurele motive pentru care trebuie sa iei cartela din tara respectiva ar fi cele legate de internet si de posibilitatea de a fi sunat si de a suna fara costuri pe numerele din tara respectiva. Si totusi, n-ar strica sa se scoata orice granite tarifare cu privire la roaming, asa cum se vehiculeaza in viitorul apropiat. Sa speram ca asta va viza si traficul de date.

Edited by bloodhand, 28 January 2017 - 13:38.


#1321
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,549
  • Înscris: 16.12.2006

View Postpupama, on 28 ianuarie 2017 - 12:17, said:

s-a dat drumul la roaming si pe digi mobil prepay?
Nu.

#1322
Cross-Gleam

Cross-Gleam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 16.01.2006

View Postcatalinman, on 15 iulie 2016 - 15:07, said:

Incepand de astazi, 15 iulie, Digi Mobil reduce semnificativ tarifele pentru traficul de date mobile in roaming international pentru clientii companiei - persoane fizice si juridice - care calatoresc in Turcia. Astfel, tariful perceput pentru traficul de date mobile scade acum la 0,06 euro/MB, fata de 10,5 euro/MB.

Digi Mobil aplica, de asemenea, tarife accesibile de doar 0,17 euro/minut pentru apelurile initiate catre Romania sau alte tari din Uniunea Europeana si pentru convorbirile locale, iar pentru un apelurile primite sunt taxate cu 0,0114 euro/minut. Trimiterea unui mesaj text costa doar 0,06 euro, iar mesajele primite nu implica niciun cost suplimentar din partea clientilor Digi Mobil. Tarifele nu includ TVA.

Apel efectuat (euro/minut, fara TVA)  SMS trimis(TVA fara)  Trafic internet (euro/MB, fara TVA)

Catre Romania  Apel primit  Local in Turcia  International UE  0.06  0.06

0,17  0,0114  0,17  0,17
Pentru a avea acces in roaming international, utilizatorii trebuie sa isi activeze serviciul de roaming pe teritoriul Romaniei.  Activarea se poate face telefonic la 031.400.7777 sau la *777 sau direct in ContulMeuDigi.

Informatii suplimentare despre serviciile Digi se gasesc pe www.rcs-rds.ro sau in magazinele Digi si punctele de prezenta ale companiei.

Digi Mobil este serviciul de telefonie mobila din portofoliul RCS & RDS,  unul dintre cei mai importanti operatori de telecomunicatii din regiune care furnizeaza servicii in Romania, Ungaria, Spania si Italia. La finalul lunii aprilie, Digi Mobil avea peste 2 milioane de abonati, persoane fizice, in numai doi ani de la relansarea serviciului si o cota de piata estimata de 25% din piata abonamentelor pentru persoane fizice. Reteaua 3G Digi Mobil este dezvoltata in benzile de 900 Mhz si 2.100 Mhz si este completata de reteaua 4G cu o acoperire, la nivel de semnal exterior, de 89% in Bucuresti si de 30% in Ilfov. Acoperirea de tip exterior a retelei 3G Digi Mobil a crescut in perioada 2015-2016 cu 10% ajungand la peste 94% din populatie la nivelul tarii.

Se pare ca s-au modificat tarifele la roaming : au scazut la primire in UE dar au crescut in Turcia. Acum este 0,10 euro/min.

#1323
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,626
  • Înscris: 20.10.2006
In curand digimobil va fi pe bune cel mai ieftin, si in roaming! Adica gratuit.

#1324
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostLunaCrystal, on 31 ianuarie 2017 - 15:53, said:

In curand digimobil va fi pe bune cel mai ieftin, si in roaming! Adica gratuit.
Sper să se aplice gratuitatea în roaming, măcar la anul când va pleca fiul meu în Portugalia cu colegii lui de la școală și cu profesorii.

#1325
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,626
  • Înscris: 20.10.2006
In prezent din pacate Digi e cel mai scump in roaming, dar asta maxim pana in iunie. Acum Digi e singurul care nu are optiuni de roaming mai ieftin. Si singurul care nu are roaming deloc la cartela.

#1326
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,549
  • Înscris: 16.12.2006
Inca 3 luni si am scapat de roaming international. :D

#1327
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostLunaCrystal, on 06 martie 2017 - 18:13, said:

In prezent din pacate Digi e cel mai scump in roaming.

Da, mai ales in Turcia :D

#1328
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,626
  • Înscris: 20.10.2006
Exact, inclusiv in Turcia. 1 Gb de internet costa in Turcia:
- DigiMobil 72 de euro tva inclus
- Vodafone 1,2 Gb costa 32 de euro + tva cu optiunea roaming pe zi
- Orange 10 euro cu optiunea internet in Turcia
- Telekom nu imi dau seama daca sunt optiuni la cartela in caz ca nu sunt costa 4000 de euro, la abonament costa ~ 83 de euro.

Dupa cum se vede si la roaming in Turcia doar telekom e mai scump decat Digi. Si diferentele nu sunt deloc nesemnificative.

Nota: pentru simplificare am considerat 1 Gb=1000 mb nu 1024.

#1329
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostLunaCrystal, on 07 martie 2017 - 00:14, said:

Exact, inclusiv in Turcia. 1 Gb de internet costa in Turcia:
- DigiMobil 72 de euro tva inclus
- Vodafone 1,2 Gb costa 32 de euro + tva cu optiunea roaming pe zi
- Orange 10 euro cu optiunea internet in Turcia
- Telekom nu imi dau seama daca sunt optiuni la cartela in caz ca nu sunt costa 4000 de euro, la abonament costa ~ 83 de euro.

Dupa cum se vede si la roaming in Turcia doar telekom e mai scump decat Digi. Si diferentele nu sunt deloc nesemnificative.

Nota: pentru simplificare am considerat 1 Gb=1000 mb nu 1024.


Hai sa vorbim de tarife individuale, nu de tarife cu extraoptiuni, ca atunci iau si eu in calcul cel mai ieftin abonament DiGi care este de minim 4 ori mai mic decat celelalte abonamente de la celelalte retele.

#1330
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,626
  • Înscris: 20.10.2006
La tarife individuale la toti e foarte scump, nici digi nu face exceptie degeaba e mai ieftin decat la ceilalti ca tot nu prea e de folosit daca nu esti om de bani gata. Diferenta este ca la ceilalti exista extraoptiuni cu care poti reduce mult costurile pe cand la Digi nu, aici Digi a ramas in urma.

Edited by LunaCrystal, 07 March 2017 - 16:41.


#1331
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostLunaCrystal, on 07 martie 2017 - 16:32, said:

La tarife individuale la toti e foarte scump, nici digi nu face exceptie degeaba e mai ieftin decat la ceilalti ca tot nu prea e de folosit daca nu esti om de bani gata. Diferenta este ca la ceilalti exista extraoptiuni cu care poti reduce mult costurile pe cand la Digi nu, aici Digi a ramas in urma.

Amice, pentru a "beneficia" de extraoptiunea platita pentru roaming timp de 1-2 saptamani/an, trebuie sa platesc de minim 4 ori mai mult IN FIECARE luna a anului. Care e logica?

Legat de tarife individuale cu Turcia, vezi ca la Digi e de 10 ori mai ieftin decat la ceilalti. Adica e 7c/MB spre deosebire de 7E/MB

Edited by Extinct, 07 March 2017 - 16:54.


#1332
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,626
  • Înscris: 20.10.2006
Nu trebuie, optiunea se plateste doar atata timp cat nu esti pe teritoriul romaniei, chiar daca o ai activa permanent.

Da, e de 10 ori mai ieftin la tariful standard, insa tot mai ieftin cu optiune la altii. Asa si la Digi e mai ieftin cu abonament, nu mai bine stati toti pe cartela ca e mai scump si fara obligatii de a incarca lunar?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate