Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Ce mi s-a furat astazi

- - - - -
  • Please log in to reply
480 replies to this topic

#55
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Mda, de bine ce spuneam mai sus ca de cand am scapat de Dacie nu am mai avut probleme, sambata seara am constatat ca mi-au disparut si mie capacelele de la ventil, din alea cromate...
Au rezistat totusi mai mult de doi ani...

#56
iulicuta2000

iulicuta2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 07.04.2005
citind topicul asta,primul lucru care l-am facut a fost sa verific daca mai am capacele la valve :D si le mai am,au un an de cand sunt pe masina,vad ca nu le-a insusit altcineva :D
sunt fericit,pana acum nu m-au pradat hotii,poate si pentru ca nu am broaste de chei la usi(am oltcit,deci doar 2 usi :D ) si nici la haion,chiar m-a distrat nenea la spalatorie care tot cauta butonul pentru haion intre luminatoarele numarului,i-am deschis din telecomanda si a ramas perplex! :D
in schimb,am o cunostinta care in 10 minute a ramas fara multe chestii in masina(tot oltcit) basca i-au aprins si farurile la masina,si i s-a descarcat bateria in 2 ore cat a stat el in parc...

#57
cengherc

cengherc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 19.01.2007
Pai ce capace ai ? Ca se fura numa' alea verzi si alea cromate. Alea negre nu se fura.
Mie de-alea verzi mi-au furat 3 din ele in 2 saptamani. Cred ca pustii de pe la bloc. Dupa aia mi-am pus de-alea negre. Si acu' trebuie sa-i zic ca e azot in roti de fiecare data cand ma duc cu ele la umflat.

#58
iulicuta2000

iulicuta2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 07.04.2005
am din aluminiu cu striatii,argintii asa...nu-s nici lucioase nici mate,dar sar in ochi destul de repede :D

#59
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,693
  • Înscris: 30.01.2006
Hai sa va spun sa dati cu pietr in mine pana se consuma pietrele de pe planeta.
Cand aveam vreo 8, 9 ani imi cumparase tata bicileta, una mica, Pegas, dar era prima la care se umflau rotile. Si uite asa am furat eu cred ca 300 de capace de roti, toate din vina unui prieten de aceeasi varsta care nu l-am mai vazut de multi ani, si care a venit cu ideea. De atunci nu am mai furat nimic, dar ma gandesc ca niste capace de ventil nu le pot fura decat ciutanii din jurul blocului, altfel nu vad ce hot ar fura asemenea maruntis.
Eu pe ale mele nu cred ca mi le-a furat nimeni niciodata.

#60
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004

View Posttest_driver, on 9th September 2009, 12:35, said:

Si uite asa am furat eu cred ca 300 de capace de roti, ...., dar ma gandesc ca niste capace de ventil nu le pot fura decat ciutanii din jurul blocului, ..
daca ai niste capace in stare bune de VW sint interesat (pe 15" sa fie )

#61
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009
Daca spun ca mi s-a furat inima sunt on-topic?

#62
hauebu

hauebu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 06.07.2009

View PostEvergreen, on 9th September 2009, 12:39, said:

daca ai niste capace in stare bune de VW sint interesat (pe 15" sa fie )
si eu as fi interesat de unele de 16"

Attached Files



#63
halford

halford

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 25.09.2006
N-o sa ma credeti, azi mi-au disparut bandourile de pe usi la Loganul sotiei ... doamne, hotii astia sunt chiar retardati ?

#64
mc_h

mc_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 07.10.2005
Mda...din nefericire exista riscul sa scriu si eu aici pe topic pe viitor  :confuzzled: . A doua spargere in parcarea de la bloc in ultimele saptamani. De data asta victima a fost un Tico, caruia i-a indoit portiera in partea de sus, a bagat mana si a deschis usa. Nu a luat nimic, nici casetofonul  :death: . A rascolit doar in torpedou.

Acum intrebarea este...ce pot face eu ca sa-mi imbunatatesc sansele de a nu-mi gasi masina sparta? Nu las nimic la vedere, fata de la mp3 o ascund, detectorul la fel, actele le iau cu mine. Am alarma, suna la deschiderea oricarei portiere, capota sau portbagaj, am reglat senzorul de soc sa fie mai sensibil (in limite de bun simt...sa nu trezesc vecinii la fiecare adiere a vantului), dar totusi e destul de intunecata si izolata parcarea (chit ca e la 2 metri de bloc). Daca o las la strada principala oare e mai ok? Strada cu 2 benzi pe sens, lumina, circula masini cam la orice ora din noapte.
Camere video nu prea am cu cine sa pun...majoritatea vecinilor sunt pensionari.

Si inca ceva. Daca o gasesc dimineata sparta, ce sa fac pentru a spori sansele de gasire a hotului si de recuperare a pagubei? Sun la 112...vine cineva? Se iau amprente? Sau am asteptari prea mari de la Politia Romana  :thumbdown:

Sper ca raspunsurile la intrebarile astea sa ajute si alte persoane. Multumesc

#65
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
macar un bec cu senzor de miscare s-ar putea pune...
un + e sa stergi urmele ventuzelor ca sint si isteti ce sparg masini doar daca vad urmele alea desi tu nu ai instrumentele ascunse in masina

#66
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,693
  • Înscris: 30.01.2006

View PostEvergreen, on 9th September 2009, 12:39, said:

daca ai niste capace in stare bune de VW sint interesat (pe 15" sa fie )


Bine mey, ma refeream la capacele de ventil, ce sa fac, au luato degetele pe dinainte. Aveam niste capace de BMW, dar prea tarziu acum, iar cele 300 sunt disparute demult.

#67
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Mie mi s-a furat sigla spate de la Logan faza 2 :) Lucrat frumos, nu e zgariata vopseaua de dedesubt dar totusi se vad urmele de surubelnita.

#68
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007

View Postmc_h, on 9th September 2009, 14:13, said:

Si inca ceva. Daca o gasesc dimineata sparta, ce sa fac pentru a spori sansele de gasire a hotului si de recuperare a pagubei? Sun la 112...vine cineva? Se iau amprente? Sau am asteptari prea mari de la Politia Romana  :thumbdown:
Sa nu ai asteptari prea mari (am eu un topic despre un hot; le-am dus si poze si degeaba). Totusi e bine sa chemi politia sa ia amprente in caz ca prind pe careva si-l cauta (si) dupa amprente.

#69
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,614
  • Înscris: 15.06.2007

View Posthalford, on 9th September 2009, 13:20, said:

N-o sa ma credeti, azi mi-au disparut bandourile de pe usi la Loganul sotiei ... doamne, hotii astia sunt chiar retardati ?
poate a frecat masina pe undeva si nu a vrut sa pice prost in fata ta. Iar cine fura bandouri, nu fura ca sa traiasca cu banii, ci pentru ca ii trebe la masina lui....
Cand am vazut cat costa un stergator de hayon ( cat un set pentru cele de parbriz) la ce credeti ca m-am gandit? :notangel:

Mi-e mi-au furat mp3player+boxe super faine din dacie. Din fata casei, ca mi-a fost lene sa bag masina in curte. Am crezut ca visez!!!  Ah am uitat, mi-a furat si pulanu, aka bata de baseball.
Si mi-am adus amite , ca am fost la o expozitie de masini , si am parcat pe strada, masina (Dacia) o aveam de 2 sapt, nou nouta, au incercat sa o fure, ca am gasit deschis la compartimentul de sigurante. Mi-au luat doar un telefon bosch antic din masina, o caramida inca de pe vremea aia.  Cand am ajuns la masina mi s-a parut mie suspect ceva, erau 2 tipi se mai uitau spre directia mea, dar stateau intr-un scuar pentru statia de tramvai. Si ei erau 2 eu eram cu femeia. Ce era sa fac, sa ma duc sa-i perchezitionez?  Aveam 19 ani atunci.
Daca l-as prinde , i-as fute un baros peste mana, ca sa il amputeze ciomu ulterior.
M-a anuntat politita dupa 2 sau 3 ani, ca au prins un tigan borat, care a furat baterii, si chiar dacii cu totu. Eu cred ca l-au pus sa semneze in fundu tabelului, in care erau toate furturile din ultimii 3 ani. Si  asa a iesit politia cu fata curata. Caca-mas pe fata ei de militie, ca nu-si fac treaba deloc. Culmea ca Opleul de multe ori l-am parcat in acelasi loc, si l-am uitat neincuiat... e mai sigur, ca macar nu-i sparge geamu, sau strica incuietoarea.


Si , sa mergem mai departe: Voi cum ati reactiona cand ati vedea/surprinde hoti la masina?

Edited by tfmercedez, 16 September 2009 - 11:59.


#70
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Hai ca povestea mea n-o intrece nimeni pana acum. :D

Acum vreo 5-6 ani ai mei aveau o Dacie 1300 (?!). Joi noapte, suna la poarta. Ma uit la ceas 3:30. Stiam ca la ai mei in camera nu se auzea soneria asa ca ies eu sa arunc un ochi de la balcon.

Aud pe cineva vorbind cu un vecin: Politia, aici plutonier x-ulescu, ne puteti spune cum il cheama pe proprietarul masinii. Sa-mi stea inima cand am realizat ca e politia la usa. Astia ma vad si ma roaga sa cobor ca a avut loc o spargere. Il trezesc si pe taica-mio (care era sa faca si el atac de inima cand s-a trezit cu mine langa el zicand ca-i politia la usa la ora aia :D) si mergem sa vedem despre ce e vorbaaaaa.

Masinuta era cocotata pe niste butuci de lemn si rotile erau furate. Toate patru! Si toate usile deschise larg (dar dinauntru n-au avut ce fura). Cand au trecut politistii cu rondul au gasit-o asa. Intai au sunat la vecinii de vis-a-vis (ca masina era parcata peste strada) si-au aflat ca de fapt este a noastra. Evident ca faptasul nu l-au gasit niciodata! De fapt, ne-au zis din prima ca nu-i nici o sansa deci presupun ca nici nu l-au cautat.

Oricum, de atunci ai mei nu au mai parcat masinile pe strada decat ziua :)

#71
lucicop

lucicop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 18.07.2006
Apropo de sters urmele de ventuza :D Cine are rabdare, sa faca asta, cine nu, poate incerca sa lase torpedoul deschis, ca sa se vada ca nu ai lasat acolo aparatul :D Eu practic metoda asta cu succes de aprox un an, va tin la curent in caz ca esueaza...

#72
iulicuta2000

iulicuta2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 07.04.2005

View Postlucicop, on 16th September 2009, 13:06, said:

Apropo de sters urmele de ventuza :D Cine are rabdare, sa faca asta, cine nu, poate incerca sa lase torpedoul deschis, ca sa se vada ca nu ai lasat acolo aparatul :D Eu practic metoda asta cu succes de aprox un an, va tin la curent in caz ca esueaza...

poate ramai fara usa la torpedo  :thumbup:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate