Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

parere laptop acer

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 xcdvdme, on 6th September 2009, 14:59, said:

ok am inteles , e clar nu vreau sa mi se intample asta ,atunci recomanda-mi tu ceva ok

Schimba ori bugetul ori asteptarile  :rolleyes:

Un Dell 1545 ar fi ok la banii pe care i-ai propus initial.

http://www.emag.ro/n...-p001-271646920

#38
Rockrider

Rockrider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 18.07.2009
Am dat o mica cautare si am gasit 3 variante pt tine, o sa mai caut si alte firme sa vad ce gasesc.
Faptul ca toate 3 sunt DELL e pt ca pe langa faptul ca am auzit de la unu si de la altul "Sunt Fiabile, Nu se incing (daca nu au AMD), singurii care dau 3 ani garantie" am si propia experienta. Acum scriu de pe un Desktop DELL de acum 6-7 ani cu P4 si 512 MB RAM, sa numai pomenesc de placa video integrata pe placa de baza. Singurele probleme pe care le-am avut cu el a fost Windowsu care aduna toate prostiile si se virusa (din neglijenta mea). In rest pe partea hardware merge perfect si acum.
Mai am si un laptop DELL Latitude 100L Series cumparat cam prin aceias perioada pe care l-am folosit pana acum, cu Intel P3/P4 (Numai stiu exact) si 128 RAM upgradat la 512 RAM ulterior. La acesta i sa dus bateria (Numai tine decat 15 min) si acum 1 an i-am curatat COOLER-ul care acumulase prea mult praf. NU MI S-A DEFECTAT NIMIC IN ATATIA ANI! In schimb am un prieten care detine un ACER (Aspire cred...) care s-a defectat dupa 2 ani de folosiinta (Garantia).
De Asus nu cunosc personal persoane care sa foloseasca, dar din ce am auzit se situeaza undeva cam la aceias clasa cu acer (Cu o idee mai fiabil) pe modelele ieftine (2000-3000 RON) si cam la aceias clasa cu HP/Toshiba Sattelite la modelele mai scumpe(3500-5000-7000 RON)

Si ca si asa am lungito, o sa fiu scurt si la obiect:

O varianta ar fi acest DELL Inspiron care cam la acelas pret cu ASUS-ul. Are Intel Core 2 Duo de 2,1 GHZ (O idee mai puternic ca ASUS), 3GB RAM Maxim 4. DAR placa video are memoria dedicata destul de mica, 256 si e ATI 4330.  Nu are FingerPrint reader si nici Facial Recognition, dar nu vei fi urmarit de macinarea sufleteasca "Daca o sa pice...?"

O alta varianta ar fi DELL Studio 1555 . Configuratia e cam inversul inspiron-ului. Acesta are Intel Pentium Dual Core de 2,0 GHZ (Nu ma intreba care e diferenta intre Core 2 Duo si asta ca nu stiu, poate ne explica cineva) 2GB RAM dar MAXIM 8 (Deci poti sa maresti mai tarziu destul de mult). Iar placa video este tot un ATI 4570 cu 512 MB dedicata (Deci mai puternica decat cealalta). Iaras fara fingerprint si facial recognition. Configuratia asta nu tias recomandao ca e mai scumpa si cam la acelas nivel cu cel de sus (Numai ca unu e in placa si unu in procesor)

Totusi daca poti plusa pana la 2900 de lei poti lua varianta ASTA a STUDIO-ului de mai sus cu Intel Core 2 Duo de 2.0 GHZ, 4GB RAM si placa video ca cea de mai sus, numai ca are 256 dedicat, deci oarecum fiind o placa mai buna o sa fie putin mai slaba decat cel la 2800 RON, dar ai un procesor mai bun! Iaras lipseste Fingerprint si facial.

In concluzie eu ti leas recomanda pe primul si pe ultimul, primul daca poti renunta la jocuri mai puternice si al doilea daca le vrei si pe alea cat de cat si mai poti pune 2 milioane.
PS: Sunt sigur ca sunt persoane mult mai competente pe forum care-ti pot da sfaturi, de aceea daca am gresit ceva e din nestiinta si va rog sa ma corecteze ceilalti useri. O sa ma mai uit pe la Toshiba si pe la HP ca sigur sunt si acolo oferte destul de bune in bugetul tau (Poate chiar mai bune, la dell se plateste cel mai mult brandul si renunta la placi video).
PS2: Cum spuneam, nu exista configuratie care sa le aiba pe toate (Ca ASUS-ul) dar macar ai garantia ca il poti pastra mai multi ani si ca nu o sa-ti pice in ziua a 2a dupa ce a expirat garantia.

Later Edit: Mai vezi si HP-ul asta cu AMD. Pare sa aiba o placa video destul de buna. Daca nu mai ai si variantele astea de configuratie:
Asta si Asta

Edited by Rockrider, 06 September 2009 - 16:23.


#39
xcdvdme

xcdvdme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 10.06.2008
as vrea un core 2 duo cu nvidia de 512 si fignerprint .nu vreau face recognition ci doar fingerprint si ceva sa tina mult.

uite ce am gasit eu :
1.http://www.pcfun.ro/sisteme/notebook/notebook-asus-m50sa-asus nu cred ca are firewire
2.http://www.pcfun.ro/sisteme/notebook/notebook-hewlett-packard-pavilion-dv5-1181-p8600-4gb-320gb-vhp-hewlett-packard
3.http://www.pcfun.ro/sisteme/notebook/notebook-asus-m60vp-t6500-4g-500gb-asus

#40
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 xcdvdme, on 6th September 2009, 18:56, said:

as vrea un core 2 duo cu nvidia de 512 si fignerprint .nu vreau face recognition ci doar fingerprint si ceva sa tina mult.

Interesant ca ai ajuns deja la 4000 RON - inca putin si o sa te gandesti la Dell Studio XPS 16   :rolleyes:

#41
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
i-ati dell dar cauta de acum o baterie de rezerva.

aia originala o sa te tina 5 luni si 28 de zile dara are 6 luni garantie sau 11 luni si 28 de zile daca are un an garantie.'

cu alte cuvinte, nu iti lua dell decat daca platesti 1.000 de lei pe unul de 4.000.

#42
laptophd

laptophd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.09.2009

 AMDG, on 6th September 2009, 20:21, said:

Interesant ca ai ajuns deja la 4000 RON - inca putin si o sa te gandesti la Dell Studio XPS 16   :rolleyes:
interesant e ca vreau ceva bun si nu stiu daca ajunge la 40 de mil. macar 30.. daca ai face ceva bun si ai avea o sugestie

#43
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 laptophd, on 6th September 2009, 20:27, said:

interesant e ca vreau ceva bun

Daca vrei doar fiabilitate e ok un Dell 1545 - ceva bun ar fi un Dell Studio XPS 16 sau Toshiba Qosmio X300 - pe la 5.000 RON  :rolleyes:

#44
xcdvdme

xcdvdme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 10.06.2008
deci o sa iau asus-ul n50vc fp022 sau asta http://www.pcfun.ro/...asus-m50sa-asus sau ceva mai scump asta http://www.pcfun.ro/...hewlett-packard

Edited by xcdvdme, 07 September 2009 - 10:44.


#45
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 xcdvdme, on 7th September 2009, 11:42, said:

deci o sa iau asus-ul n50vc fp022 sau asta http://www.pcfun.ro/...asus-m50sa-asus sau ceva mai scump asta http://www.pcfun.ro/...hewlett-packard

Ma amuza ca insisti cu 1-2 ani garantie in loc de 3 :rolleyes:

#46
xcdvdme

xcdvdme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 10.06.2008

 AMDG, on 7th September 2009, 12:17, said:

Ma amuza ca insisti cu 1-2 ani garantie in loc de 3 :rolleyes:
pai de unde.. vrei sa gasesc ce vreau eu .. zi-mi tu un laptop cu confuguratia care o vreau eu cu 3 ani garantie... acum de ce nu mai e bun hp-ul vad ca are doar 1 an garantie... zi tu un laptop cu adevarat bun.daca nici hp-ul asta la 40 de mil nu e bun ca are 1 an garantie inseamna ca e mai bun asus=ul fp022 ca are 2

#47
xcdvdme

xcdvdme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 10.06.2008

 AMDG, on 7th September 2009, 12:17, said:

Ma amuza ca insisti cu 1-2 ani garantie in loc de 3 :rolleyes:
nu mai zici nimic? recomanda tu un laptop cu 3 ani garantie daca gasesti...

#48
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 xcdvdme, on 8th September 2009, 14:14, said:

nu mai zici nimic? recomanda tu un laptop cu 3 ani garantie daca gasesti...


http://www.emag.ro/n...-p001-271646906

Amuzant e ca astia se zgarcesc pana si la un Alienware de 9.999 RON ce are 2 ani garantie  :rolleyes:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate