Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare parbriz la reprezentanta

Interogare baza de date

Probleme Hyundai/bobina inductie ?

Problema centrala IsoTwin Condens...
 telecomanda universala/Naim uniti...

Upgrade 3060 Ti vs 4070 ?

Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !
 Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 

parere laptop acer

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
rares815

rares815

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 26.08.2008
Hai kum ca toate laptopurile sunt plastic, mai putin cele business cu carcasa de aluminiu, dar preturile sar de 1000 de euro lejer. Intr-adevar gasesti un Toshiba mai scump decat un Acer la aceeasi configuratie. Dar nu poti zice ca Acer e peste Dell, Toshiba, Sony. Succes in alegere xcdvdme.

#20
bogdanozaurus

bogdanozaurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.02.2006

View Postrares815, on 5th September 2009, 14:57, said:

Hai kum ca toate laptopurile sunt plastic, mai putin cele business cu carcasa de aluminiu, dar preturile sar de 1000 de euro lejer. Intr-adevar gasesti un Toshiba mai scump decat un Acer la aceeasi configuratie. Dar nu poti zice ca Acer e peste Dell, Toshiba, Sony. Succes in alegere xcdvdme.
:lol:  s-a gasit unu' sa zica ca acer e peste dell sau sony ??!!??  asta e din categoria "loganu' da clasa la audi si bmw" .....

#21
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postbogdanozaurus, on 5th September 2009, 18:59, said:

asta e din categoria "loganu' da clasa la audi si bmw" .....

Acer nu are laptopuri de top - politica firmei e una de low-cost pentru cei care vor un ecran si o tastatura  :rolleyes:

#22
kum

kum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 23.05.2005

View Postrares815, on 5th September 2009, 14:57, said:

Hai kum ca toate laptopurile sunt plastic, mai putin cele business cu carcasa de aluminiu, dar preturile sar de 1000 de euro lejer. Intr-adevar gasesti un Toshiba mai scump decat un Acer la aceeasi configuratie. Dar nu poti zice ca Acer e peste Dell, Toshiba, Sony. Succes in alegere xcdvdme.

Si unde anume am afirmat eu ca Acer-ul e peste Dell, Toshiba, Sony?


View Postbogdanozaurus, on 5th September 2009, 18:59, said:

:lol:  s-a gasit unu' sa zica ca acer e peste dell sau sony ??!!??  asta e din categoria "loganu' da clasa la audi si bmw" .....

Pasarica...(ca sa folosesc o expresie consacrata de base), cand ai sa si intelegi ceea ce citesti va fi o mare realizare pentru tine!
Daca nu pricepi conceptul: Acer-ul e mai bun ca alta marca PENTRU O SUMA ANUME (adica, sa-ti explic mai pe intelesul tau: daca ai 900 de euro si vrei sa-ti iei un laptop cat mai performant, la banii aia gasesti un Acer mai performant decat un Dell)! Nu contest faptul ca Acer-ul e conceput low-cost si la un nivel de mijloc, ca sunt laptoape care bat la fundulet Acer-ul, dar alea coasta scump! Sunt pentru cine isi permit! Mai mergi si tu pe afara si in alte scopuri decat capsuni/... si ai sa vezi ca aia sunt mult mai pragmatici ca noi! Asa, ca pentru tine, ACER-ul e cea mai vanduta marca de laptoape in Italia! Si nu numai! Da aia nu conduc audi si bemve! Aia conduc Fiat, Peugeot, Renault, ... Si nu le sta in gat! La noi romanul l-a facut ma-sa in bemve!
Asa ca te rog sa incetezi cu sloganuri din astea fumate... Ca fac rau la sanatate! Nu faci decat sa te acoperi singur de litera3!

#23
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postkum, on 5th September 2009, 23:24, said:

alea coasta scump! Sunt pentru cine isi permit!

Discutam de un buget de 2300 RON - plastice ieftine fara pretentii indiferent de marca - asa ca nu e cazul sa ne agitam degeaba  :rolleyes:

Sa ne pastram energia pentru discutiile ce vizeaza un buget de peste 5000 RON  <_<

#24
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
cred ca un adaptor usb la firewire ti-ar scadea din viteza portului dedica de firewire.

sau ma insel eu?

#25
rares815

rares815

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 26.08.2008

View Postbogdanozaurus, on 5th September 2009, 18:59, said:

:lol:  s-a gasit unu' sa zica ca acer e peste dell sau sony ??!!??  asta e din categoria "loganu' da clasa la audi si bmw" .....

Am scris in postul meu ca Acer este peste Dell si Toshiba :huh: ? Citeste mai bine data viitoare. De acum o dam in off-topic.

#26
bogdanozaurus

bogdanozaurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.02.2006

View Postkum, on 5th September 2009, 23:24, said:

Si unde anume am afirmat eu ca Acer-ul e peste Dell, Toshiba, Sony?




Pasarica...(ca sa folosesc o expresie consacrata de base), cand ai sa si intelegi ceea ce citesti va fi o mare realizare pentru tine!
Daca nu pricepi conceptul: Acer-ul e mai bun ca alta marca PENTRU O SUMA ANUME (adica, sa-ti explic mai pe intelesul tau: daca ai 900 de euro si vrei sa-ti iei un laptop cat mai performant, la banii aia gasesti un Acer mai performant decat un Dell)! Nu contest faptul ca Acer-ul e conceput low-cost si la un nivel de mijloc, ca sunt laptoape care bat la fundulet Acer-ul, dar alea coasta scump! Sunt pentru cine isi permit! Mai mergi si tu pe afara si in alte scopuri decat capsuni/... si ai sa vezi ca aia sunt mult mai pragmatici ca noi! Asa, ca pentru tine, ACER-ul e cea mai vanduta marca de laptoape in Italia! Si nu numai! Da aia nu conduc audi si bemve! Aia conduc Fiat, Peugeot, Renault, ... Si nu le sta in gat! La noi romanul l-a facut ma-sa in bemve!
Asa ca te rog sa incetezi cu sloganuri din astea fumate... Ca fac rau la sanatate! Nu faci decat sa te acoperi singur de litera3!
loaza: pasarica sa-i zici lu muma-ta ! acu , cateva info pe care sa le rumegi cu cei 2 neuroni pe care ii exhibi pe aici:
1)sunt posesor si de logan si de opel astra. nu inseamna ca nu sunt constient de "calitatile" unui logan.2) merg destul de des pe afara , merci de sfat saracule ! vorbeam de mentalitatile din Ro dar risti sa faci overclocking la perechea de neuroni incercand sa intelegi. 3) acer, indiferent de gama (sau de pret, sa inteleaga unu ca tine) tot sunt proaste. un dell/hp din gama entry level tot va fi mai fiabil ca orice acer high-end . NU am dell sau hp dar , spre deosebire de tine (din fericire...) nu fac spume la gura considerand ca ce am eu este cel mai bun/fiabil/etc. si, mai ales, nevrozat frustrat si amarat, nu incep prin a-i jigni pe ceilalti membri ai acestui forum.intorce-te in grota din care te-ai prelins si mori cu aceru tau za best of za best in brate.

Edited by bogdanozaurus, 06 September 2009 - 00:20.


#27
Principessa85

Principessa85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.07.2009

View PostSpadasinulFricos, on 30th August 2009, 18:03, said:

renunta la acer, sunt printre cele mai slabe laptopuri. Alege un toshiba, dell, hp. Sunt mult mai bune!!

Eu sunt foarte multumita de Acer, cand mi l-am luat, toata lumea spunea ca mi-am luat teapa cu el dar au trecut aproape 3 ani si sunt super multumita de el...
Ne dam cu parerea despre Acer, incearcam sa dam un sfat daca suntem in masura sau vorbim din experienta despre Acer, nu despre asta e topicul de fapt? De ce sa ne certam?

Edited by Principessa85, 06 September 2009 - 00:42.


#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Mda... vorbiti... din putul gandirii. Asa laudati Dell-urile alea de zici ca-s poleite cu aur. Ma leși? In America, patria dell-ului, sunt cunoscute problemele lor, mai ales cu suportul tehnic, care din motive de reducere a cheltuielilor au fost mutat in India. Asta e doar un mic exemplu. Oricum, plasticul ala pe care scrie dell, hp, acer, nu inseamna niimic. De ce? Pentru ca laptopurile in sine sunt produse de alte firme (nu toate, dar intelegeti ideea). Nu credeti? Aruncati un ochi aici. E un pic mai vechi, primul articol gasit asa, la repezeala, dar lucrurile nu s-au schimbat, ca principii.

Quote

acer, indiferent de gama (sau de pret, sa inteleaga unu ca tine) tot sunt proaste. un dell/hp din gama entry level tot va fi mai fiabil ca orice acer high-end
fanboi much? :nonobad:  Nu exista diferenta asa mare intre fabricanti, nu te minti singur. Am pus mana pe destule laptopuri la viata mea si vreau sa zic ca intre cele entry-level nu-i mare diferenta. Cele de nivel superior sunt mai bune ca cele de baza, evident (un extensa de la Acer e mai bine construit decat un HP sau Dell de baza, extensa fiind mai sus decat aspire). Ma rog, ce vroiam sa zic este ca toti sunt o apa si-un pamant. Ca sa ajunga sa vîndă un laptop la 500$ fata de 1000 cat erau echivalent acum cativa ani (adica cele de baza) inseamna ca ai facut reduceri de undeva. Indiferent ca te cheama Dell sau Acer sau oricine. Momentan topul international de vanzari e cam asa: 1.HP 2.Dell 3.Acer Cu posibilitatea ca Acer sa urce pe locul 2 daca Dell nu iese pe profit anul asta. Ajungi in top 3 din cauza ca esti prost si ca orice Dell e mai bun ca un Acer high end, nuu?

Nu mai tineti asa de tare cu o firma sau alta. Totate vor sa iti ia banii. Tu trebuie sa fii destul de destept sa iti iei ce e mai bun pe piata in momentul ala, indiferent ca scrie pe el Dell, Hp, Acer, Toshiba. Alege marja de pret in care te poti incadra, vezi care are cele mai bune/performante componente si dai bataie. Oricum e o loterie la laptopuri, am vazut Toshiba murind la 2 luni de cand a fost luat, Dell la 2 saptamani si Acer care merge de 3 ani fara numar. Asta inseamna ca Acer e de 200 de ori mai bun decat cele mentionate anterior? Nu, inseamna ca asa a fost norocul. Putea sa fie invers si tot aia era.

#29
xcdvdme

xcdvdme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 10.06.2008
nu va mai certati degeaba .:) m-am hotarat o sa iau asus-ul asta Attached File  watermark_42921_3651_1227184077.jpg   10.52K   8 downloads cu detalii aici : http://www.pcfun.ro/...50vc-fp022-asus .Are tot ce vreau core 2 duo,2ghz 3 gb pe ram maxim 4 nvidia 512 figerprint,are si tuner dvbt-t webcam chiar si face recogntition ...:)si cred e e destul de ok laptop-ul are fsb 800.. .si sa stiti ca pot sa imi iau laptop si la 50 de mil...dar nu vreau sa arunc atatia bani pe un laptop pentru ca ,eu zic ca nu are rost sa bagi atatia bani intr-un laptop. :)

#30
kum

kum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 23.05.2005

View Postbogdanozaurus, on 6th September 2009, 01:20, said:

loaza: pasarica sa-i zici lu muma-ta ! acu , cateva info pe care sa le rumegi cu cei 2 neuroni pe care ii exhibi pe aici:
1)sunt posesor si de logan si de opel astra. nu inseamna ca nu sunt constient de "calitatile" unui logan.2) merg destul de des pe afara , merci de sfat saracule ! vorbeam de mentalitatile din Ro dar risti sa faci overclocking la perechea de neuroni incercand sa intelegi. 3) acer, indiferent de gama (sau de pret, sa inteleaga unu ca tine) tot sunt proaste. un dell/hp din gama entry level tot va fi mai fiabil ca orice acer high-end . NU am dell sau hp dar , spre deosebire de tine (din fericire...) nu fac spume la gura considerand ca ce am eu este cel mai bun/fiabil/etc. si, mai ales, nevrozat frustrat si amarat, nu incep prin a-i jigni pe ceilalti membri ai acestui forum.intorce-te in grota din care te-ai prelins si mori cu aceru tau za best of za best in brate.

Vezi cat esti de prost? Unde m-am legat eu de ma-ta?
"1)sunt posesor si de logan si de opel astra." Aici se discuta de masini sau de laptoape? Ia zi, opelul e al lui tac-tu si loganu' a lu' ma-ta, nu? Ti-a promis ca ti-l da tie cand o sa faci 18 ani?
"2) merg destul de des pe afara , merci de sfat saracule ! vorbeam de mentalitatile din Ro " Sarac esti tu si cu pretena ta! Tot va mai primesc astia la capsuni? Credeam ca s-au saturat de voi! Asa ca pentru tine, eu cand ma duc pe afara nu stau in baraci (ca tine) ci doar la hotel! Si nu ma duc pt. 2-3 zile, ci cateva luni pe an! Asa ca vorbesc in cunostinta de cauza!
Tot de mentalitatea romaneasca vorbeam si eu, dar tu esti mai prost ca unu'noaptea ca sa intelegi ce am vrut sa spun!
"3) acer, indiferent de gama (sau de pret, sa inteleaga unu ca tine) tot sunt proaste."  Zi sa mori tu!

Poate de la colegul intelegi mai bine:

View PostMembruAnonim, on 6th September 2009, 10:08, said:

Mda... vorbiti... din putul gandirii. Asa laudati Dell-urile alea de zici ca-s poleite cu aur. Ma leși? In America, patria dell-ului, sunt cunoscute problemele lor, mai ales cu suportul tehnic, care din motive de reducere a cheltuielilor au fost mutat in India. Asta e doar un mic exemplu. Oricum, plasticul ala pe care scrie dell, hp, acer, nu inseamna niimic. De ce? Pentru ca laptopurile in sine sunt produse de alte firme (nu toate, dar intelegeti ideea). Nu credeti? Aruncati un ochi aici. E un pic mai vechi, primul articol gasit asa, la repezeala, dar lucrurile nu s-au schimbat, ca principii.

fanboi much? :nonobad: Nu exista diferenta asa mare intre fabricanti, nu te minti singur. Am pus mana pe destule laptopuri la viata mea si vreau sa zic ca intre cele entry-level nu-i mare diferenta. Cele de nivel superior sunt mai bune ca cele de baza, evident (un extensa de la Acer e mai bine construit decat un HP sau Dell de baza, extensa fiind mai sus decat aspire). Ma rog, ce vroiam sa zic este ca toti sunt o apa si-un pamant. Ca sa ajunga sa vîndă un laptop la 500$ fata de 1000 cat erau echivalent acum cativa ani (adica cele de baza) inseamna ca ai facut reduceri de undeva. Indiferent ca te cheama Dell sau Acer sau oricine. Momentan topul international de vanzari e cam asa: 1.HP 2.Dell 3.Acer Cu posibilitatea ca Acer sa urce pe locul 2 daca Dell nu iese pe profit anul asta. Ajungi in top 3 din cauza ca esti prost si ca orice Dell e mai bun ca un Acer high end, nuu?

Nu mai tineti asa de tare cu o firma sau alta. Totate vor sa iti ia banii. Tu trebuie sa fii destul de destept sa iti iei ce e mai bun pe piata in momentul ala, indiferent ca scrie pe el Dell, Hp, Acer, Toshiba. Alege marja de pret in care te poti incadra, vezi care are cele mai bune/performante componente si dai bataie. Oricum e o loterie la laptopuri, am vazut Toshiba murind la 2 luni de cand a fost luat, Dell la 2 saptamani si Acer care merge de 3 ani fara numar. Asta inseamna ca Acer e de 200 de ori mai bun decat cele mentionate anterior? Nu, inseamna ca asa a fost norocul. Putea sa fie invers si tot aia era.




Da' nu esti tu de vina, ci parintii, ca au facut un asemenea copil prost!
Lasa! Nu te mai chinui! Asculta-ti Guta in continuare si lasa chestiile astea cu laptoapele in pace, ca esti varza! Mai baga un NFS ceva, si simte-te implinit!
Hai sictir!

Edited by kum, 06 September 2009 - 12:44.


#31
xcdvdme

xcdvdme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 10.06.2008
am deschis tocpiul acesta ca sa ma ajutati sa imi aleg un laptop nu sa va certati .Deci  repet ce am postat mai sus poate vede cineva:))
nu va mai certati degeaba .(IMG:http://forum.softpedia.com/style_emoticons/default/smile.gif) m-am hotarat o sa iau asus-ul asta Fișier atașat  watermark_42921_3651_1227184077.jpg ( 10.52KB ) Număr de descărcări: 1
cu detalii aici : http://www.pcfun.ro/...50vc-fp022-asus .Are tot ce vreau core 2 duo,2ghz 3 gb pe ram maxim 4 nvidia 512 figerprint,are si tuner dvbt-t webcam chiar si face recogntition ...:)si cred e e destul de ok laptop-ul are fsb 800.. .si sa stiti ca pot sa imi iau laptop si la 50 de mil...dar nu vreau sa arunc atatia bani pe un laptop pentru ca ,eu zic ca nu are rost sa bagi atatia bani intr-un laptop. (IMG:http://forum.softpedia.com/style_emoticons/default/smile.gif)

#32
rares815

rares815

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 26.08.2008
ripper unde esti -_-? xcdvdme nu stiu de ce ai nevoie de fingerprint reader si facial recognition. Dar daca iti place, iti indeplineste toate dorintele, poti sa-l iei. Una peste alta, are tot ce vrei, dar se putea si mai bine ;). Succes.

Edited by rares815, 06 September 2009 - 13:29.


#33
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postxcdvdme, on 6th September 2009, 13:58, said:

sa stiti ca pot sa imi iau laptop si la 50 de mil...dar nu vreau sa arunc atatia bani pe un laptop pentru ca ,eu zic ca nu are rost sa bagi atatia bani intr-un laptop. (IMG:http://forum.softpedia.com/style_emoticons/default/smile.gif)

Depinde ce vrei sa faci cu el - altminteri ajunge si un netbook la 990 RON  :rolleyes:

Revenind la sistemul ales de tine - pot spune doar ca e un low-cost tipic - ia macar unul cu 3 ani garantie pentru 2700 RON  -_-

#34
xcdvdme

xcdvdme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 10.06.2008

View Postrares815, on 6th September 2009, 14:05, said:

ripper unde esti -_-? xcdvdme nu stiu de ce ai nevoie de fingerprint reader si facial recognition. Dar daca iti place, iti indeplineste toate dorintele, poti sa-l iei. Una peste alta, are tot ce vrei, dar se putea si mai bine ;). Succes.
mai bine cum ar fii? pai de ce mai bine nu are procesor bun ..sau ce sa poate mai bine? descrie

View PostAMDG, on 6th September 2009, 14:21, said:

Depinde ce vrei sa faci cu el - altminteri ajunge si un netbook la 990 RON  :rolleyes:

Revenind la sistemul ales de tine - pot spune doar ca e un low-cost tipic - ia macar unul cu 3 ani garantie pentru 2700 RON  -_-
se gaseste la 25 si daca la ce fite aveti voi unii in cap daca la banii astia e low cost atunci nu stiu ce sa mai zic.. poate ca orice va place voua sa cumparati trebuie sa indeplindeasca mia de euro , nu? ce sistem mai bun ca asta vezi tu la pretul asta si cu garantie 3 ani..? asus e o marca buna... cum zicea cineva mai sus: daca merge bine poate sa fie orice marca asta nu conteaza mai ases pretul vrei sa fie si cu cristale pe el sa nu mai fie low cost ?
ia zi tu MACAR un motiv de ce e low cost .sa te vad

Edited by xcdvdme, 06 September 2009 - 13:41.


#35
Rockrider

Rockrider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 18.07.2009
Imi cer scuze ca ma bag unde nu-mi fierbe oala, dar sunt 2 motive ca e Low-Cost:
1. Fiabilitatea (In maxim 3 ani nu o sa mai poata fi folosit in majoritatea cazurilor). E adevarat ca la pretul lui e "paine calda", dar nici sa stai toata ziua buna ziua prin service-uri cu el ca "Are garantie". Pentru ce mai e laptop? Sa-l transporti mai usor de acasa la service?
2. Laptopurile decente in general sar de 3000-3500 de ron (Mid-Range-uri) iar cele catalogate drept "Desktop Replacement" de la 5000 de ron in sus, deci undeva Asus a facut economie daca ofera Mid-Range la pret de Low End (1000-2500 de ron), La Cooler (Se incinge mai tare si se dezlipesc unele componente de la caldura), la tastatura (Dupa 1 an incepe sa se deplaseze tastele) , La carcasa (Plastic chinezesc si subtire, componentele nu sunt la fel de protejate in caz ca ti-l da copilul jos de pe masa etc.)

Nu incerc sa ma dau destept, nici nu sunt dar asta e parerea mea si e sustinuta de multi.

#36
xcdvdme

xcdvdme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 10.06.2008

View PostRockrider, on 6th September 2009, 14:56, said:

Imi cer scuze ca ma bag unde nu-mi fierbe oala, dar sunt 2 motive ca e Low-Cost:
1. Fiabilitatea (In maxim 3 ani nu o sa mai poata fi folosit in majoritatea cazurilor). E adevarat ca la pretul lui e "paine calda", dar nici sa stai toata ziua buna ziua prin service-uri cu el ca "Are garantie". Pentru ce mai e laptop? Sa-l transporti mai usor de acasa la service?
2. Laptopurile decente in general sar de 3000-3500 de ron (Mid-Range-uri) iar cele catalogate drept "Desktop Replacement" de la 5000 de ron in sus, deci undeva Asus a facut economie daca ofera Mid-Range la pret de Low End (1000-2500 de ron), La Cooler (Se incinge mai tare si se dezlipesc unele componente de la caldura), la tastatura (Dupa 1 an incepe sa se deplaseze tastele) , La carcasa (Plastic chinezesc si subtire, componentele nu sunt la fel de protejate in caz ca ti-l da copilul jos de pe masa etc.)

Nu incerc sa ma dau destept, nici nu sunt dar asta e parerea mea si e sustinuta de multi.
ok am inteles , e clar nu vreau sa mi se intample asta ,atunci recomanda-mi tu ceva ok

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate