Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

parere laptop acer

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
xcdvdme

xcdvdme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 10.06.2008
salut.vreau sa imi spuneti ce parere aveti despre http://price.ro/pret....008_190724.htm  vreau sa mi-l cumpar.Are cam tot ce vreau in afara de firewire dar nu ma gadndesc la ceva pentru ce mi-ar trebui firewire deci daca o sa imi trebuiasca o sa imi iau un adaptor prin usb .Utlizatori ai acestui laptop si nu numai astept niste pareri MULTUMESC ANTICIPAT!

#2
SpadasinulFricos

SpadasinulFricos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 15.04.2009

 xcdvdme, on 30th August 2009, 14:40, said:

salut.vreau sa imi spuneti ce parere aveti despre http://price.ro/pret....008_190724.htm  vreau sa mi-l cumpar.Are cam tot ce vreau in afara de firewire dar nu ma gadndesc la ceva pentru ce mi-ar trebui firewire deci daca o sa imi trebuiasca o sa imi iau un adaptor prin usb .Utlizatori ai acestui laptop si nu numai astept niste pareri MULTUMESC ANTICIPAT!
renunta la acer, sunt printre cele mai slabe laptopuri. Alege un toshiba, dell, hp. Sunt mult mai bune!!

#3
xcdvdme

xcdvdme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 10.06.2008

 SpadasinulFricos, on 30th August 2009, 18:03, said:

renunta la acer, sunt printre cele mai slabe laptopuri. Alege un toshiba, dell, hp. Sunt mult mai bune!!
ce argumente aduci tu ca sunt slabe?

#4
Traceur

Traceur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.11.2006

 xcdvdme, on 30th August 2009, 20:03, said:

ce argumente aduci tu ca sunt slabe?

Chiar asa! De unde ai scos-o si pe asta? Uite, eu sunt fericitul posesor al unu Acer TravelMate 7730 si pot sa zic ca nu am avut nici un fel de probleme cu el pana acum. (e drept ca il am mai putin de un an )
Ar fi de asteptat sa aduci un agrument cand lansezi o asemenea afirmatie.  :peacefingers:

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu-s slabe deloc. Am avut pana acum 3 laptopuri Acer (2 aspire si actualul, un extensa) care au mers fara probleme. Nu vad nici o diferenta intre ele si altele apartinand altei firme.

#6
bogdanozaurus

bogdanozaurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.02.2006

 xcdvdme, on 30th August 2009, 14:40, said:

salut.vreau sa imi spuneti ce parere aveti despre http://price.ro/pret....008_190724.htm  vreau sa mi-l cumpar.Are cam tot ce vreau in afara de firewire dar nu ma gadndesc la ceva pentru ce mi-ar trebui firewire deci daca o sa imi trebuiasca o sa imi iau un adaptor prin usb .Utlizatori ai acestui laptop si nu numai astept niste pareri MULTUMESC ANTICIPAT!
salut ! mai intai spune-ne la ce il vei folosi. lasand opiniile partizanilor (firesti, pana la un punct: sunt posesori de Acer...), problema nu e ca "nu sunt bune". mai corect este spus ca nu prea sunt fiabile. am destui prieteni care au fost atrasi de configuratii Acer tentante iar dupa 1 - 1/2 ani apar probleme. nici HP nu as recomanda; majoritatea modelelor sub 2000 RON au 1 (unu) singur difuzor & garantie 1 an (asta chiar ca e penibil: si un mouse are garantie mai mare ...). daca nu te deranjeaza aspectele astea doua; HP e destul de fiabil.

#7
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,725
  • Înscris: 06.07.2005

 bogdanozaurus, on 30th August 2009, 07:58, said:

problema nu e ca "nu sunt bune". mai corect este spus ca nu prea sunt fiabile

Exact argumentul asta vroiam sa-l aduc. Acum nu stiu cum e la noile modele, dar acer-urile pe care am umblat eu aveau plastic de o calitate indoielnica, mai ales balamale nasoale.

Daca vrei ceva relativ ieftin, dar fiabil/ cu constructie solida incearca MSI. Ca pret/dotari e peste Acer, dar sub marcile consacrate.

#8
xcdvdme

xcdvdme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 10.06.2008
cineva care are acerul de care am zis.. si ce probleme sa apara la el de exemplu?
nu cred ca gasesc un laptop la configuratia celui de mai sus la banii astia.. vreau sa il foloesc la de toate la jocuri muzica net..etc

Edited by xcdvdme, 31 August 2009 - 10:31.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Acerul de care ai zis nu-l am, dar am un Aspire 5610 din aprilie 2007 care functioneaza fara nici o problema, este al sotiei. Plasticele sunt la nivel mediu, nu mi se par extraordinare, nici sub medie. Troznesc atunci cand strangi de ele, dar in rest nu s-a crapat, nu are nimic. Functioneaza fara probleme.

Extensa, care l-am luat acum o luna, mi se pare superior ca constructie, da impresia ca e mai solid, sa vedem ce poate, ca e nou. Nici o problema cu el, Vista zboara (Intel C2D la 2Ghz, 3 GB ram, placa video ATI). 1900RON

Eu personal am incredere in firma, e drept, e posibil sa fi avut bafta, dar daca ar fi acum sa recomand cuiva sa ia un laptop, nu as avea nici o problema sa recomand acel extensa oricui are nevoie de un sistem excelent dar care nu are treaba cu  jocuri mai actuale

Edited by MembruAnonim, 31 August 2009 - 16:48.


#10
xcdvdme

xcdvdme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 10.06.2008

 MembruAnonim, on 31st August 2009, 17:42, said:

Acerul de care ai zis nu-l am, dar am un Aspire 5610 din aprilie 2007 care functioneaza fara nici o problema, este al sotiei. Plasticele sunt la nivel mediu, nu mi se par extraordinare, nici sub medie. Troznesc atunci cand strangi de ele, dar in rest nu s-a crapat, nu are nimic. Functioneaza fara probleme.

Extensa, care l-am luat acum o luna, mi se pare superior ca constructie, da impresia ca e mai solid, sa vedem ce poate, ca e nou. Nici o problema cu el, Vista zboara (Intel C2D la 2Ghz, 3 GB ram, placa video ATI). 1900RON

Eu personal am incredere in firma, e drept, e posibil sa fi avut bafta, dar daca ar fi acum sa recomand cuiva sa ia un laptop, nu as avea nici o problema sa recomand acel extensa oricui are nevoie de un sistem excelent dar care nu are treaba cu  jocuri mai actuale
de asta ce zici?

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am uitat sa pun linkul cu acel Extensa, poate iti convine mai mult: aici


Producator: Acer

Acer Extensa 5630G-583G32Mn, Intel Core2Duo T5800 2.00GHz, 15.4" WXGA CB, 0.3 MPx, DV ATI Radeon HD 3470 256M-GDDR2, 3GB (2+1)DDRII 667 MHz, 3200GB 5.4K SATA, DVD±RW, 5in1, 802.11b/g/ Draft-N, BT 2.0, 6CELL, linux #Procesor
*Model procesor: Intel Core 2 Duo mobile T5800
Viteza procesor(MHz): 2000
*FSB procesor(MHz): 800
Cache procesor(Kb): 2048 Level 2

#Memorie RAM
*Capacitate memorie: 3072 MB (1x1024 si 1x2048)
Tip memorie: DDR2 667MHz/PC2-5300

#Hard Disk Drive/Unitati Optice
*Capacitate HDD: 320 GB
Interfata HDD: SATA
*Viteza HDD: 5400 RPM
Unitati optice: DVD-RW

#Video
*Placa video: Neintegrata| ATI Mobility Radeon HD 3470
Memorie video(MB): 256 dedicated
*Display: Diagonala display 15.4"| Tip display WXGA(1280x800) CrystalBrite

#Sunet
*Placa sunet: Integrata| Sistem audio stereo Intel High-definition| Difuzoare Stereo incorporate| Microfon incorporat

#Expansiune/ Conectivitate
*Porturi: 4x USB 2.0| Ethernet (RJ-45) | Modem (RJ-11) | DC-in jack for AC adapter | Casti | Difuzor | Microfon | VGA(monitor extern) | High-Definition Multimedia Interface (HDMI) | Type II PC Card | ExpressCard 34/54 slot | Card Reader SD/MMC/MS/MS Pro/xD| eSATA (External SATA)
Comunicatii: Modem 56k| Gigabit Ethernet(10/100/1000Mbs)
*Wireless: 802.11a/b/g/n| Bluetooth

#Body
*Baterie: Lithium-Ion 6cell| Autonomie maxima 2h
Dimensiuni(mm): 360 x 267 x 43
*Greutate(Kg): 2.88

#Diverse
*Sistem operare: Linux
Altele: Camera Web integrata 0.3 MegaPixeli

Quote

de asta ce zici?

E ok.

Edited by MembruAnonim, 31 August 2009 - 16:52.


#12
0000000000

0000000000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 01.05.2008
Eu am un Extensa 5230 de vreo 5 luni si nu am probleme (e drept ca il am de putin timp). L-am transportat cu masina de... 4 ori pe o distanta de ~ 150 KM pe drumuri nu prea bune (gropi, denivelari, ca in Romania) si nicio problema (zicea cineva ca-i plasticul slab).

#13
xcdvdme

xcdvdme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 10.06.2008
ziceam de asta: http://www.pcfun.ro/...50vc-fp022-asus

#14
xcdvdme

xcdvdme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 10.06.2008

 xcdvdme, on 31st August 2009, 20:11, said:

ce ziceti de el?

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Inteleg ca ai nevoie de toate acele "mininimicuri"?:

Webcam incorporat 1.3 Mpx rotativa
Cititor amprente
Kensington Lock
Hybrid TV Tuner (Analog+DVB-T) incorporat
Facial recognition system
Built- in Air Ionizer
Super Hybrid Engine

Cat mai multe prostii incorporate, atat mai multe sanse sa se defecteze mai repede ceva. Vad ca vrei neaparat ceva cu cititor amprente. Daca nu te deranjeaza, as dori sa stiu motivul. Intreb, deoarece o parola bine pusa poate proteja in acelasi mod.

Oricum, eu as prefera ceva fara fite, doar putere de calcul. Daca observi, acel Extensa pe care ti l-am recomandat are aceleasi componente, exceptand placa grafica care acolo e ATI si aici Nvidia. In rest, doar mininimicurile. Dar e cu 7 mil mai ieftin. Destul de consistent.

#16
xcdvdme

xcdvdme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 10.06.2008

 MembruAnonim, on 1st September 2009, 08:46, said:

Inteleg ca ai nevoie de toate acele "mininimicuri"?:

Webcam incorporat 1.3 Mpx rotativa
Cititor amprente
Kensington Lock
Hybrid TV Tuner (Analog+DVB-T) incorporat
Facial recognition system
Built- in Air Ionizer
Super Hybrid Engine

Cat mai multe prostii incorporate, atat mai multe sanse sa se defecteze mai repede ceva. Vad ca vrei neaparat ceva cu cititor amprente. Daca nu te deranjeaza, as dori sa stiu motivul. Intreb, deoarece o parola bine pusa poate proteja in acelasi mod.

Oricum, eu as prefera ceva fara fite, doar putere de calcul. Daca observi, acel Extensa pe care ti l-am recomandat are aceleasi componente, exceptand placa grafica care acolo e ATI si aici Nvidia. In rest, doar mininimicurile. Dar e cu 7 mil mai ieftin. Destul de consistent.
toate acele mini... nu le vreau in afara de webcam dar asa l-am gasit are proc bun si rami.. 3gb si am auzit de majoritatea acerurilor ca se opresc la aproape orice joc pe care il intalnesc ..deci aleg un asus..

#17
xcdvdme

xcdvdme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 10.06.2008
imi spune si mie cineva o parere despre http://www.pcfun.ro/...50vc-fp022-asus cineva care il are... se incalzeste la fel ca acerul..?

Edited by xcdvdme, 03 September 2009 - 08:35.


#18
kum

kum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 23.05.2005
Ia-ti man Acer cu toata increderea! Cei ce zic despre aceasta marca (scuzati cacofonia) ca nu e "fiabila" inseamna ca nu a avut Acer si doar a auzit despre el! Eu sunt la al doilea Acer! Primul l-am avut 2 ani, timp in care l-am folosit la maxim (inclusiv vazut filme seara in pat, cu el pe patura) si nu a avut nici o problema! L-am schimbat cu un altul mult mai potent, cu placa video separata, etc.
Singurul punct slab la aceasta marca este incalzirea excesiva cand il utilizezi intens! De ex. cand mai bag cate un Crysis se incinge mai tare! Dar am rezolvat problema cu un stand/cooler extern!
Daca vrei plastice, ia Toshiba, Sony, etc. Daca vrei doar laptop. mergi pe Acer! Configuratia mea face (ma rog, facea acum cateva luni) vreo 1000 euro!
Uite-te de curiozitate cu cat iei :
- T9400(2,53 GHz, 1066 MHz FSB, 6 Mb L2 Cache)
- GeForce 9600M GT 512 DDR
- 4 Gb DDR2
- 320 Gb HDD (5400 rpm, asta-i mai naspa)
- Blu-ray disc
- etc...

la Sony, Toshiba sau alte marci mai lucioase.

Edited by kum, 04 September 2009 - 15:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate