Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Locuri de muncă în străinătate pt. studenți la I.D

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,677
  • Înscris: 13.06.2004
Sunt student la A.S.E., la I.D. (Seral-frecvență redusă). Am sunat pe la câteva firme care intermediază plecări în U.S.A. pt. studenți, dar mi.au zis că anunțurile nu-s valabile pt. cei de la iedei.
Care pana mea le problema?!!  :death:  :cursing:

#2
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

djl, on May 9 2005, 13:53, said:

Care pana mea le problema?!!  :death:  :cursing:

<{POST_SNAPBACK}>

Nu le-a placut vocea ta :D

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,677
  • Înscris: 13.06.2004
fff

#4
achilles

achilles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 09.05.2005
Problema tine de acordarea vizei faptul ca esti la distanta acordandu-ti mai putina credibilitate in ceea ce priveste intoarcerea in tara. Acest lucru este general valabil nu numai pentru SUA ci si pentru consulatele altor tari , un student la zi fiind mai bine vazut decat unul la distanta.

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,677
  • Înscris: 13.06.2004
E, si, ce n-am voie deloc?

#6
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004
cred ca ai mai multe sanse sa pleci intr-o tara din europa. vizele pt sua sunt greu de obtinut pt oricine. eu sunt la zi, anu I, cu o medie destul de buna si mi s-a zis ca va fi f. greu, desi am contr de munca semnat+contr de inchiriere apart acolo.

in schimb in europa dc ai un contract esti ca si plecat. americanii astia is cam tupeisti ei. De fapt, dc ne gandim ca invadeaza tari, bombardeaza orase si nu le critica nimeni politica externa, crezi ca o sa-si faca careva probleme ca nu ne dau noua viza??!!!! :angry:

#7
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

jedialex1985, on May 9 2005, 22:16, said:

cred ca ai mai multe sanse sa pleci intr-o tara din europa. vizele pt sua sunt greu de obtinut pt oricine. eu sunt la zi, anu I, cu o medie destul de buna si mi s-a zis ca va fi f. greu, desi am contr de munca semnat+contr de inchiriere apart acolo.

in schimb in europa dc ai un contract esti ca si plecat. americanii astia is cam tupeisti ei. De fapt, dc ne gandim ca invadeaza tari, bombardeaza orase si nu le critica nimeni politica externa, crezi ca o sa-si faca careva probleme ca nu ne dau noua viza??!!!! :angry:

<{POST_SNAPBACK}>


Banuiesc ca va referiti la Work&Travel.
Si eu sunt anul I. Mi-au pus conditia sa am peste 9 (tocmai pentru ca sunt anul I), daca eram in an superior imi trebuia peste 7. In afara de asta, toata afacerea costa cam 1500$. Banii astia ti-i recuperezi in state.


@djl: incearca la alta agentie. s-ar putea sa fie mai flexibili sau sa iti ceara anumite garantii. oricum acum e cam tarziu ca sa mai pleci in vara asta.
cred ca problema nu e la ambasada. programul se desfasoara pe baza unor reguli. daca te admit aia in program nu cred ca ai probleme la ambasada.

#8
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004
Am auzit diverse pareri. Unii zic ca tb sa ai peste 9 dc esti la o fac de profil uman si 8 daca esti la una de real, gen politehnica; probabil considera ca sunt grade de dificultate diferita. Eu nu am peste 9, si sunt tot la ase si m-am inscris. am zis sa-mi incerc norocul.

#9
cineva

cineva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 16.03.2005

djl, on May 9 2005, 12:53, said:

Sunt student la A.S.E., la I.D. (Seral-frecvență redusă). Am sunat pe la câteva firme care intermediază plecări în U.S.A. pt. studenți, dar mi.au zis că anunțurile nu-s valabile pt. cei de la iedei.
Care pana mea le problema?!!  :death:  :cursing:

<{POST_SNAPBACK}>


Pai pentru ca vor sa se asigure ca nu ramai acolo!
Nici macar cei din anul I, care sunt la zi, nu prea au sanse sa mearga sa lucreze pe vara in SUA!
Trebuie sa fi cel putin in anul II si sa ai o medie rezonabila ( fara restante)... ca sa speri intr-o plecare acolo.

#10
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004

cineva, on May 10 2005, 20:24, said:

Pai pentru ca vor sa se asigure ca nu ramai acolo!
Nici macar cei din anul I, care sunt la zi, nu prea au sanse sa mearga sa lucreze pe vara in SUA!
Trebuie sa fi cel putin in anul II si sa ai o medie rezonabila ( fara restante)... ca sa speri intr-o plecare acolo.

<{POST_SNAPBACK}>


Ceea ce e o prostie, cu asiguratul ca te mai intorci. Totul depinde de toanele functionarului de acolo. Chestia asta este discutata si pe site-ul romanian-portal.com. Am citit unele posturi de acolo si unii care aveau si job aici nu au putut pleca in timp ce altii care se duceau doar pt cateva saptamani pt a-si vizita rudele, au primit vize pt 10 ani :w00t:

In orice an la fac ai fi, nu vad de ce nu ai putea ramane acolo. Nu cred ca i-ar parea cuiva rau ca a pierdut 2-3 ani din viata la fac, pt a trai de acum incolo in state, iar dupa inca cativa ani poti face si la ei o facultate, numai sa ai actele in regula binentels. Asa ca chestia asta, ca daca esti in an superior, esti mai "legat de tara natala" (citat de pe site-ul ambasadei) dovedeste ori ca sunt ei prosti, ori ne iau pe noi de prosti. Sunt curios daca aceasta conditie este impusa si celor din statele vestice

#11
cineva

cineva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 16.03.2005

jedialex1985, on May 11 2005, 09:43, said:

Ceea ce e o prostie, cu asiguratul ca te mai intorci. Totul depinde de toanele functionarului de acolo. Chestia asta este discutata si pe site-ul romanian-portal.com. Am citit unele posturi de acolo si unii care aveau si job aici nu au putut pleca in timp ce altii care se duceau doar pt cateva saptamani pt a-si vizita rudele, au primit vize pt 10 ani :w00t:

In orice an la fac ai fi, nu vad de ce nu ai putea ramane acolo. Nu cred ca i-ar parea cuiva rau ca a pierdut 2-3 ani din viata la fac, pt a trai de acum incolo in state, iar dupa inca cativa ani poti face si la ei o facultate, numai sa ai actele in regula binentels. Asa ca chestia asta, ca daca esti in an superior, esti mai "legat de tara natala" (citat de pe site-ul ambasadei) dovedeste ori ca sunt ei prosti, ori ne iau pe noi de prosti. Sunt curios daca aceasta conditie este impusa si celor din statele vestice

<{POST_SNAPBACK}>


Acuma eu nu stiu ce invartesc aia care dau vizele... dar ideea e ca cineva care face o facultate la zi, care este in anul II, III, IV si care are si o medie destul de mare, se presupune ca doreste sa ajunga un cetatean respectat si nu un hot de buzunare in America.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate