Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

tichete CFR ptr pensionari

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mocutza

mocutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 08.02.2009
Am o intrebare legata de aceste tichete, daca ma puteti ajuta cu un raspuns.

Matusa mea si tatal meu sunt ambii pensionari. Tatal meu este pensionar de doar o luna asa ca el nu beneficiaza de tichete CFR.

Ei vor sa vina la mine la Cluj si as dori sa intreb daca matusa mea care nu are deloc consumate aceste tichete ii poate cumpara si tatalui meu bilet cu reducere de 50%, el urmand sa primeasca primul cupon de pensie inaintea plecarii, deci poate demonstra ca este pensionar.

Sunt nominale aceste tichete?

Este legal asa ceva?

#2
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Sunt nominale si se primesc odata cu talonul de pensie, fiecare pensionar avand dreptul la un numar de calatorii anual.

#3
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Eu stiam ca nu scrie numele pe ele asa ca daca le iei de la un alt pensionar si poti dovedi cu acel cupon de pensie ca esti pensionar nu ar trebui sa ai probleme. Teoretic.

#4
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 06.10.2003
Tata se plimba cu trenul pe tichetele CFR a bunicii mele, deci se poate. Vezi la casa de pensii.

#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 shiva, on 25th August 2009, 09:32, said:

Tata se plimba cu trenul pe tichetele CFR a bunicii mele, deci se poate. Vezi la casa de pensii.



Încă nu l-au prins ăia de la controlul civil, sau supra control, cum li se spune....
Sau, să și aibă chef de luat la întrebări un pensionar care încearcă marea cu degetu'!
Fiecare pensionar are un număr de ordine, care i se atribuie de la casa de pensii teritorială (înscris în partea stânga sus a talonul de pensie) iar la fiecare început de an, primește un talon cu câteva călătorii gratuite, care are același număr înscris... deci, dacă iei călătoriile de la un alt pensionar, iar controlorul (nașu') vrea să "îl facă", îl face foarte simplu și usor.... norocul unor astfel de pensionari e că "nașii" au alte treburi... mai importante ;) decât să dea amendă unui pensionar.......

Edited by copjob2000, 25 August 2009 - 21:44.


#6
mocutza

mocutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 08.02.2009
Tatal meu si-a primit tichetele de calatorie CFR sii nu este trecut numele pe ele dar este trecut CNP-ul.
Mai mult aceste tichete sunt insotite de un talon de pensie mai special la care sunt atasate niste tichete care raman sa fie compostate de nas in tren.

Cred ca in functie de nash poti trece sau nu cu tichetele altuia.

Oricum mersi de sfaturi.

#7
5CoStIcA5

5CoStIcA5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.11.2008
Exista o singura exceptie, pentru sotie, chiar daca nu este pensionara. Verificati la orice agentie de voiaj. La control se va solicita intotdeauna si BI ori CI alaturi de cuponul de pensie (care este nominal) si bilete, tichete, supliment, etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate