Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 

Anii '80 in Romania comunista!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1007 replies to this topic

#973
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007

 cap_tepos, on 4th September 2010, 21:09, said:

Nu este exclus ca criza actuala coroborata cu prostia patentata a acestui chiorete sa ne aduca intr-o situatie mai rea ca atunci.

da ! adevarat dar ti-a dat spanchiul si solutia ! FLIT AFARA !

#974
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Dar ce licee aveau compuetere în anii '80?

#975
sowhatsowhat27

sowhatsowhat27

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 124
  • Înscris: 27.08.2010

 xdaniel, on 23rd August 2009, 13:22, said:

Pe diferite topicuri pe forumul asta ne-am tot confruntat cu nostalgici care ne explicau cat de bine era pe vremea comunismului comparativ cu anii '90 ai tranzitiei. Am si eu o rugaminte pentru nostalgici: sa comenteze pe marginea acestui articol!
http://www.adevarul....e-de-peste.html
:console:  Ce-ti mai face  "bloculetul "? da' nevasta cu ...mari?  :naughty:

#976
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Dragii mei! Veti tanji dupa vremurile acestea. Nu va dati seama ce ne va astepta pe viitor :-s

#977
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Dar care este exact blocul lui XDaniel? Când mergi pe Șos. Pantelimon e un bloc spre Iancului și altul spre Baicului.

#978
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,880
  • Înscris: 27.06.2006

 xdaniel, on 23rd August 2009, 13:22, said:

Pe diferite topicuri pe forumul asta ne-am tot confruntat cu nostalgici care ne explicau cat de bine era pe vremea comunismului comparativ cu anii '90 ai tranzitiei. Am si eu o rugaminte pentru nostalgici: sa comenteze pe marginea acestui articol!

De exemplu in 1981, dupa ce murise tata in 1980:

Nu zic ca era m-ai bine in anii 80 dar prezint urmatoarele fapte si voi sa le analizati:

- eram student (bursier) la Politehnica in Bucuresti, mama era pensionara (pensie medie de "tehnician") si locuiam intr-un apartament din Dr. Taberei.
- nu plateam in casa aproape nimic...mama din pensie ei platea intretinerea, telefonul, hainele mele - chiar ma enerva cand ma lua de mana si ma ducea pe la magazinul Adam sa imi ma-i cumpere niste pantaloni, la magazinul Bizon sau Clujeana de pe Lipscani sa imi cumpere pantofi sau ma ducea la croitorul (Pasare il chema pe croitor) de la Gara de Nord sa imi m-ai faca un costum sau un pantalon.
- din bursa mea imi permiteam sa ies cu o fata pe la un bar saptamanal ba chiar uneori si la restaurant (Carul cu Bere, Bucur, Doina...etc). Uneori mergeam cu taxiul...
- din bursa mea imi permiteam sa imi cumpar tigari chinezesti si sa strang bani astfel incat sa merg in fiecare vacanta de vara la mare (cazare la particulari) dar si la munte cu cortul in septembrie.
- niciodata cat am fost student bursier nu am cerut bani de la mama.
- mai mult...cand am ajuns sa iau salariu ca inginer stagiar mi-am permis sa ii cumpar mamei un televizor color.

Nostalgie...imi placeau emisiunile de dimineata (ora 9) ale lui Cornel Chiriac de la Radio Europa Libera de pe cand eram in liceu...probabil ca de aceea ascult acum in masina numai Deep Purple, Led Zeppelin si altii asemenea de pe vremea aia.

Edited by gabicen, 05 September 2010 - 02:42.


#979
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007

 gabicen, on 5th September 2010, 03:37, said:

De exemplu in 1981, dupa ce murise tata in 1980:

Nu zic ca era m-ai bine in anii 80 dar prezint urmatoarele fapte si voi sa le analizati:

Mai fa asa ceva si in ziua de azi. :|
S-au dus vremurile acelea...

#980
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

 Disturber, on 5th September 2010, 12:01, said:

Mai fa asa ceva si in ziua de azi. :|
S-au dus vremurile acelea...
Da, in vremurile astea se moare de foame.

Cat costa un pantalon de la nea Croitoru? Cat costa o pereche de pantofi Clujana? Cat mai costa o prajitura la "Doina"?

A, dar nu mai vreti pantaloni de doc, pantofi romanesti si prajituri savarine?
Vreti Kenvelo, Zara, Adidas si mall?
Pai da, de asta "se traieste prost" acum.

Si solutia cu "toate e scumpe": ca sa economisiti curent va rog sa ascultati la radio numai pe timpul emisiunii cu Cornel Chiriac, si sa folositi TV-ul doua ore/zi, exact ca pe vremea lui Ceasca.

Ce temperatura aveti iarna in camere? Nu... lasati-o fix pe aia ca pe vremea lui ceasca. LOL

Edited by ciureanuc, 05 September 2010 - 12:25.


#981
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 cristi7004, on 4th September 2010, 20:56, said:

Se vorbeste numai despre mancare, totul se reduce la paine si piciore de porc(adidasi).Aduceti-va aminte si depre libertate, cand spuneam ceva despre tovarasi si ne uitam precauti in stanga-dreapta!Sau cat de greu puneai mana pe o carte buna!Sa nu mai vorbesc de muzica...
Regretam perioada aceea numaidin cauza nostalgiei,a copilariei pierdute pentru totdeauna si a adolescentei lipsita de griji!!(cel putin asa cred)
Amintiti-va ce ochi ato facut cand ati vazut pentru prima oara un casetofon sau un calculator...
Comunistii ne-au indobitocit,asa cred eu.
Nu numai din cauzele astea, ci si din cauza sigurantei locului de munca, nivelului scazut de violenta etc. Iar intre noi fie vorba, daca e s-o luam asa, am facut ochii mari si dupa revolutie cand vedeam televizor color sau casetofon, fie el si cel mai banal! Pe urma si cand au aparut la noi pagerele, apoi telefoanele mobile etc. deci nu e vorba de asta. Totusi, mi-aduc aminte de inceputul anilor '90, cand un apartament cu 2 camere costa 700000 de lei in bloc nou construit (aia din blocurile vechi construite in anii '70 cumparasera apartamentele la 100000 de lei -norocul lor!), la fel ca un televizor color Samsung in 1994!
Mai ia si azi asa ceva daca mai poti, un apartament la pretul unui tv -si culmea, tocmai cand inflatia era in floare!

#982
alyna85

alyna85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.08.2010
Nu pot sa fac o comparatie corecta cu vremea comunismului pt ca nu am trait-o(eram prea mica :) ), stiu cum era din auzite si din ceea ce am citit .

Referitor la achizitia unei case: eu vreau sa am o casa a mea, nu sa stau cu chirie o viata . E clar ca la nivelul salariilor din Romania nu o poti lua fara credit (asta in cazul in care nu o cumpara parintii sau ai o mostenire ). Sunt deacord : fac credit pe 15-20 ani dar vreau sa am o stabilitate , nu sa ma trezesc cu 2 ani inainte de finalul creditului ca nu pot sa mai achit ratele din cauza sistemul (somaj din ce in ce mai mare, locuri de munca din ce in ce mai putine, taxe marite peste noapte pe care nu aveai de unde sa le preconizezi cand ai semnat contractul de creditare ..).
Si nu mi se pare normal sa ma duc sa muncesc in strainatate cativa ani ca sa -mi iau o casa. In plus cei mai multi care pleaca acolo au un nivel de trai destul de scazut daca vor sa puna niste bani deoparte (muncesc in conditii in care nu ar munci in tara, pe posturi pe care nu le-ar ocupa in tara : oameni cu studii pe care chiar ii duce capul care lucreaza ca menajera, constructii sau mai stiu eu ce )

De ce nu pot sa muncesc aici si sa fac aceeasi achizitie, sa nu-mi fie frica sa ma angajez la un asemenea contract pe o durata mai mare  ?

#983
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

 gabicen, on 5th September 2010, 03:37, said:

Nu zic ca era m-ai bine in anii 80

sa imi m-ai faca un costum sau un pantalon
Cred că ai o problemă cu m-ai/mai.


În altă ordine de idei, articolul din Adevărul cu "tovarășii" forțați să ia conserve de pește pentru a putea lua și salamul de Sibiu cred că reflectă situația tristă din acele vremuri. Bine că nu le-am prins.  :notangel:

#984
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,100
  • Înscris: 20.12.2007

 duculeana, on 5th September 2010, 16:33, said:

sigurantei locului de munca, nivelului scazut de violenta
Siguranta locului de munca adica indiferent ce ai face cat ai face o sa te tina "aia" uitati de ea si aruncati-va in competitie. Nu o sa mai existe asa ceva indiferent de ce dobitoc de Ponta vine la putere pentru ca asiaticii aia mici vor trage ca sclavii si vor lua locurile de munca "sigure"
Nivelul scazut de violenta - era un topic cu locurile periculoase din Bucuresti unde am prezentat un studiu facut de mine personal - 1985 fata de 2005. Si nu e bai baietzi asa cum credeti , nu e deloc asa.

 alyna85, on 5th September 2010, 16:39, said:

.. eu vreau sa am o casa a mea, nu sa stau cu chirie o viata .
Sa ai ao casa proprietate personala costa bani si asa va fi de acum incolo. Asa este peste tot in afara , e decizia ta daca iti iei uncredit sau nu si nimeni decat nu poate fi facut responsabil pentru faptul ca peste 20 de ani o sa ai un moment prost in viata.

 duculeana, on 5th September 2010, 16:33, said:

Mai ia si azi asa ceva daca mai poti, un apartament la pretul unui tv -si culmea, tocmai cand inflatia era in floare!
Si daca te uiti la rubricile schimburi din dec 1989 vezi ca se dadeau masini pe carne de porc.

Nu mai cita situatii aberante rezulate ale unor vremuri de rapida schimbare cu aspecte aberante

Edited by Kokoshmare, 05 September 2010 - 16:00.


#985
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Nu știu dacă a mai fost postat acest articol, dar ar trebui recitit de mulți care postează pe aici:

Quote

Scurta memorie a raului la romani



Intr-un anumit fel, memoria exercita o functie protectoare. Oamenii uita. Iar uitarea aduce dupa sine si iertarea. Cei care uita au marea sansa de a fi despovarati de patimi, de resentimente si de indoieli. Au insa marea nesansa ca pot repeta o istorie trista, ca se pot inchina acelorasi idoli si ca, neavand de ce anume fugi, nu au, in consecinta, nici spre ce anume sa se indrepte.

Nostalgia indeamna, adesea, pe oameni la reverie, la induiosare si la interiorizare, caci nostalgia este o fereastra care de obicei se inchide spre launtru. Scurta memorie a raului naste, insa, o nostalgie atipica, spre timpuri care par a fi fost idilice si fata de care orice schimbare se preschimba in amenintare. De aceea nostalgicul memoriei scurte este agresiv revendicativ. El socoteste ca vremurile cele noi nu i-au adus decat suferinta si compara, pana la obarsie, vremurile de azi, mai strambe, cu cele de ieri. si invariabil, "Tot inainte era mai bine".

Se spune adesea ca inainte de 1990 salariile erau mai acoperitoare, ca suta de lei era suta de lei si puteai face o gramada de lucruri cu ea, in timp ce acum salariile abia ajung pentru mancare si intretinere.

Atentie: nu doresc sa descriu traiul de azi mai imbelsugat decat este si sa indulcesc amaraciunile cu vorbe de circumstanta. Doresc doar sa fac o comparatie utila celor care au o memorie prea scurta.

Intr-adevar, inainte vreme salariile, socotind ca puteai cumpara cu ele, erau mai mari, dar pareau mai mari comparand cu lumea de atunci si cu structura de atunci a consumului. Sa comparam de pilda, un salariu mediu de 2.800 de lei pe luna cu un salariu mediu de 6-7 milioane de lei de azi. Daca astazi am trai ca atunci, vom constata cu surprindere ca salariul este mai mare. Anume daca vom bea cafea cu naut, vom manca salam cu soia si ciorba din tacamuri de pasare. Daca vom avea apa calda de doua ori pe saptamana si o temperatura de 10-12 grade in apartamente, cheltuielile cu intretinerea vor fi cu totul altele. Daca am avea o portie de 20 de litri de benzina, cartele la oua, ulei si zahar, daca nu am putea cumpara decat automobile Dacia si televizoare alb-negru, cu siguranta ca banii s-ar scurge mai incet din buzunare. Ori daca am cumpara portocale doar de Anul nou si am ticsi congelatoarele cu carne de la postul din iarna ori cu legume din vara. Chestiunea este ca acum structura consumului este cu totul alta si presiunea ofertei este cu mult mai mare. In fata unor vitrine mai ispititoare, buzunarele par mai goale. Cu alte cuvinte, o comparatie intre puterea de cumparare a salariilor din trecut si a salariilor de azi este afectata de o nevoie sociala ce are o cu totul alta acoperire intr-o economie libera decat intr-una centralizata.

In plus, daca vom da sens si timpului vom vedea ca lucrurile sunt si mai complicate. Acum carnea de pasare costa 80.000 lei kg, inainte costa 22 de lei. De fapt costa 22 de lei plus zece metri ori doua ore de coada. Inflatia nu se masura in procente, ci in metri sau ore. Timpul pe vremea aceea nu facea doi bani, caci nu puteai sa-ti mai iei un serviciu sau daca munceai in acelasi loc dublu tot atatia bani luai, ba chiar pierderea de timp iti oferea prilejul sa mai auzi bancuri politice. Cati isi pot permite azi, cu exceptia pensionarilor, poate, sa stea la cozi interminabile, fara sa aiba certitudinea ca or sa "apuce", cati stau la coada la o halba de bere, rabdand ca birtasul sa-i toarne in halba scursurile de la cei dinainte?

Altii incearca sa compare puterea de cumparare raportand-o la echivalentul in dolari. Adica 2800 lei impartit la 12 lei dolarul prin ultimii ani ai comunismului face cam 250 de dolari pe luna. Dar cine putea fructifica un astfel de curs de schimb? Un pachet de tigari Kent de 1,10 dolari se vindea la piata neagra cu 70 de lei. O pereche de blugi de 25 de dolari se vindea cu 800-1000 de lei. Nu mai vorbim de video-casetofoane. De fapt, cursul de schimb real era 55lei/dolar, ceea ce insemna ca echivalentul in dolari al salariului mediu era de vreo 50 de dolari.

Cu cat memoria raului este mai scurta, cu atat orizonturile de timp ale strategiilor reformatoare se stramteaza si ramanem captivi in imediat.

Articolul de mai sus a apărut în ziarul Ziua, în martie 2006. Autorul este Varujan Vosganian.

#986
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,100
  • Înscris: 20.12.2007

 inside_spy, on 5th September 2010, 17:07, said:

Nu știu dacă a mai fost postat acest articol, dar ar trebui recitit de mulți care postează pe aici:



Articolul de mai sus a apărut în ziarul Ziua, în martie 2006. Autorul este Varujan Vosganian.
Varujan versiunea 2006 difera fata de versiunea 2010 conform informatiilor oferite de producatorul Dinu Patriciu prin gura purtatorului de cuvant Crin Antonescu

#987
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Mie mi s-a părut un articol bun, atâta tot. Habar n-am cine e nenea ăsta, nu știam că lucrează la ziarul lui Dinu Patriciu și nici nu-mi pasă.

#988
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,593
  • Înscris: 05.11.2009

 duculeana, on 5th September 2010, 16:33, said:

Nu numai din cauzele astea, ci si din cauza sigurantei locului de munca, nivelului scazut de violenta etc. Iar intre noi fie vorba, daca e s-o luam asa, am facut ochii mari si dupa revolutie cand vedeam televizor color sau casetofon, fie el si cel mai banal! Pe urma si cand au aparut la noi pagerele, apoi telefoanele mobile etc. deci nu e vorba de asta. Totusi, mi-aduc aminte de inceputul anilor '90, cand un apartament cu 2 camere costa 700000 de lei in bloc nou construit (aia din blocurile vechi construite in anii '70 cumparasera apartamentele la 100000 de lei -norocul lor!), la fel ca un televizor color Samsung in 1994!
Mai ia si azi asa ceva daca mai poti, un apartament la pretul unui tv -si culmea, tocmai cand inflatia era in floare!
deci tie ti se pare normal ca un amarat de tembelizor sa coste cat o casa  :rolleyes:

 alyna85, on 5th September 2010, 16:39, said:

Nu pot sa fac o comparatie corecta cu vremea comunismului pt ca nu am trait-o(eram prea mica :) ), stiu cum era din auzite si din ceea ce am citit .

Referitor la achizitia unei case: eu vreau sa am o casa a mea, nu sa stau cu chirie o viata . E clar ca la nivelul salariilor din Romania nu o poti lua fara credit (asta in cazul in care nu o cumpara parintii sau ai o mostenire ). Sunt deacord : fac credit pe 15-20 ani dar vreau sa am o stabilitate , nu sa ma trezesc cu 2 ani inainte de finalul creditului ca nu pot sa mai achit ratele din cauza sistemul (somaj din ce in ce mai mare, locuri de munca din ce in ce mai putine, taxe marite peste noapte pe care nu aveai de unde sa le preconizezi cand ai semnat contractul de creditare ..).
Si nu mi se pare normal sa ma duc sa muncesc in strainatate cativa ani ca sa -mi iau o casa. In plus cei mai multi care pleaca acolo au un nivel de trai destul de scazut daca vor sa puna niste bani deoparte (muncesc in conditii in care nu ar munci in tara, pe posturi pe care nu le-ar ocupa in tara : oameni cu studii pe care chiar ii duce capul care lucreaza ca menajera, constructii sau mai stiu eu ce )

De ce nu pot sa muncesc aici si sa fac aceeasi achizitie, sa nu-mi fie frica sa ma angajez la un asemenea contract pe o durata mai mare  ?


nu inteleg un lucru. Cum poate statul (o entitate abstracta) sa iti garanteze tie ca o sa ai stabilitate? Cum vrei sa-ti asigure stabilitate , mai ales daca lucrezi la privat(desi si la stat ar trebui sa nu fie chiar asa de sigure locurile de munca, adica cum zic unii ca la stat trebuie sa iesi la pensie la locul de munca pe care l-ai avut inca de la inceput) ? Si mai ales ce te faci daca nivelul stabilitatii pentru mine e mai mare decat pentru tine? Eu daca vreau vila cu 10 camere, mertan la poarta, dar nu ma duce capul sa ii fac, cum dracu am stabilitate? Nu mai astepta de la stat sa-ti faca bine, statul e de rahat oricum a-i da-o. Tu singura iti faci bine. Si doar de la tine poti astepta bine. Ca de la altii si de la stat, numai la rau te poti astepta

#989
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

 vanitty, on 5th September 2010, 17:41, said:

. Cum poate statul (o entitate abstracta) sa iti garanteze tie ca o sa ai stabilitate?
Daca guvernul nu respecta legile, nu imi ofera stabilitate. Cand modifica codul  fiscal, si masurile intra in vigoare dupa 2 zile, nu dupa 6 luni, cum e legea, nu imi ofera stabilitate.
Cand  vine cu norme care contravin legii, nu im ofera stabilitate.
Cand se modifica sistemul de admitere in liceu si de absolvire a bacalaureatului in fiecare an, de admitere in facultate, nu imi ofera stabilitate.
Cand schimba modalitatea de calcul a pensiilor o data la cativa ani, nu imi ofera stabilitate.
Cand schimba serviciile medicale pe care  le pot primi, desi platesc din ce in ce mai mult, nu imi ofera stabilitate.
Cand am drumuri pe care am sanse din ce in ce mai mari sa am accident / sa mor , nu am stabilitate.
Cand inchide scoli, cand face doctorii sa plece in alta tara, nu imi ofera stabilitate.
Cand politia nu isi face treaba si justitia nu functioneaza, nu am stabilitate.

Ce  zici, acum poti  gasi si alte exemple singur ?

#990
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,593
  • Înscris: 05.11.2009
stii foarte bine ca nu la asta se referea tanti de mai sus. Ci ea vroia ca indiferent de orice sa aiba intotdeauna salariu. Si eu ii explicam ca nimeni nu poate sa-ti garanteze asta. Inafara de populistii de 2 lei

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate