Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Anii '80 in Romania comunista!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1007 replies to this topic

#37
tictacseb

tictacseb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.08.2009

 maistoru, on 23rd August 2009, 16:08, said:

daaaa e bine sa muncesti la patron peste 8 ore pe zi si sa iei sub 10 milioane ( nu e cazul meu dar majoritatea romanilor de rand in sistemul asta lucreaza ). si e si mai bine sa itibagi pielea in saramura ca sa iti iei o casa si sa platesti la ea 30 de ani. sau sa iei un amarat de logan cu rate in 10 ani. in timpo ce parintii mei au luat apartament cu 2 camere ( aproape in centrul bucurestiului - calea vitan langa posta) cu banii jos ( au scos avansul de dacia ) + ce mai stransesera. si nu erau securisti erau simpli muncitori pe santier, atat sofer, mama impegat de miscare.

traiasca basescu, sa traiti bineeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!
in timp ce un medic probabil avea acelasi lucru. Desi poate medicul merita mai multe.. Normal ca celor de jos le convenea egalizarea, insa fii sigur ca alora ce puteau mai mult nu le-a convenit.

#38
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008

 maistoru, on 23rd August 2009, 16:20, said:

ideea e ca din salariu pe santier, 2 oameni, in maxim 5 ani au strans banii de un apartament, intre timp plecand si in concedii si mai platind si chirii pe unde au stat si avand si un copil mic ( subsemnatul ). in ziua de azi iti faci credit ipotecar pe 30 de ani pentru un apartament si nici asa nu stii daca reusesti sa iti platesti toate ratele.
Ba, tu lucrai la Alimentara! :death:

#39
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

 andreic, on 23rd August 2009, 16:24, said:

Pai ti-am spus mecanismul, subevaluarea serviciilor, bunurilor astfel incat si salariile de fapt erau mici dar cum restul erau subevaluate logic ca puteai lua, insa nu puteai lua decat ce vroia statul sa-ti dea. Cum crezi ca statele comuniste incercau sa-si arate suprematia fata de vest altfel decat prin subevaluare ca politica de stat. Treaba merge atata timp cat nu lasi oamenii sa cheltuie limitand ofertele. Iti ramaneau bani si ziceai uite ce misto e in comunism, pana aruncai un ochi afara si vedeai ca ce aveai tu e praf :)
mi se rupe in paispe ca sunt subevaluate serviciile atata timp cat imi permit sa le am.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa am inteles. deci deci treaba e ca unii sa aibe bani multi si sa isi permita lucruri multe la preturi supraevaluate ( cele din ziua de azi ) iar restul sa moara de foame si sa doarma prin cartoane sau canale. deci voi vreti un astfel de sistem in care sa voi sa va dati mari in loc sa fie bine pentru toata lumea. rusine sa va fie celor ce ganditi astfel.

Edited by maistoru, 23 August 2009 - 15:33.


#40
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,761
  • Înscris: 07.02.2003

 maistoru, on 23rd August 2009, 16:32, said:

mi se rupe in paispe ca sunt subevaluate serviciile
Pai normal, esti pacalit de stat, spalat pe creier sa crezi ca mai bine nu se poate, normal ca ti se rupe cat timp credeai ca aveai "valoare" :P Vezi exact de aici a plecat capra vecinului mentalitate care si azi rezista... sistemul a bagat in mintile oamenilor ca e bine, ei vedeau ca puteau cumpara cate ceva si credeau ca e oki, elitele munceau mai mult si erau platiti la fel de prost insa muncitorii erau mai fericiti fiind sustinuti din ce munceau restul; clasa muncitoare trebuia sustinuta cumva... ei bine orice sistem de felul asta are picioare mici.
Faza cea mai tare este ca si in comunism ca si in alte regimuri intotdeauna au fost oameni bogati si oameni saraci (fara pile la partid), doar ca in comunism si cei saraci credeau ca sunt bogati pentru ca nici macar nu-si imaginau ca se putea si mai bine, se multumeau cu frectii si "siguranta" in campul muncii indiferent cum prestau dadeau 3 citate din Ceausescu si nu mai puteau fi dati afara de la locul de munca chiar daca lucrau prost.

 tictacseb, on 23rd August 2009, 16:28, said:

in timp ce un medic probabil avea acelasi lucru. Desi poate medicul merita mai multe.. Normal ca celor de jos le convenea egalizarea, insa fii sigur ca alora ce puteau mai mult nu le-a convenit.
Basca si chestia asta, corect.

Edited by andreic, 23 August 2009 - 15:42.


#41
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Își aduce aminte careva de conservele de orez cu spanac ?   :bigwhitegrin:

#42
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008

 maistoru, on 23rd August 2009, 16:32, said:

mi se rupe in paispe ca sunt subevaluate serviciile atata timp cat imi permit sa le am.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa am inteles. deci deci treaba e ca unii sa aibe bani multi si sa isi permita lucruri multe la preturi supraevaluate ( cele din ziua de azi ) iar restul sa moara de foame si sa doarma prin cartoane sau canale. deci voi vreti un astfel de sistem in care sa voi sa va dati mari in loc sa fie bine pentru toata lumea. rusine sa va fie celor ce ganditi astfel.
Daca tu nu ai o calificare care sa-ti permita sa castigi mai multi bani si/sau ai avut ghinionul sa-ti alegi o cariera in care se castiga prost, asta nu inseamna ca sistemul LA CARE ASPIRAM e defect. Defectele societatii noastre provin DIRECT din comunismul pe care-l iubesti. Occidentalii de ce traiau mai bine decat romanii pe vremea comunismului? Sau tu crezi ca nu traiau mai bine?  :w00t:

#43
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

Quote

"Desartaciuni sunt toate cele omenesti. Cate nu raman dupa moarte! Nu merge cu noi bogatia, nu ne insoteste marirea, caci venind moartea toate aceste pier." "Unde este aurul si argintul? Unde este multimea slugilor si strigarea? Toate sunt tarana, toate cenusa, toate umbra." "Adusu-mi-am aminte de proorocul ce striga : eu sunt pamant si cenusa; si iarasi m-am uitat in morminte si am vazut oase goale si am zis : oare, cine este imparatul sau ostasul, bogatul sau saracul, dreptul sau pacatosul?"

deci e mai bine ca doctorii ( foarte bine pentru cei ce fac binele fara sa ceara bani si se multumesc cu ce primesc dupa puterea financiara a pacientilor ) sa aibe bani sa isi permita de toate si sa tina restul de bani la ciorap iar restul sa moara de foame. ceva nu se leaga aici. de ce trebuie sa ne impartim in paturi sociale? de ce sa nu fie bine pentru toti? daca te faci doctor te faci doctor ca sa faci bine nu ca sa te umpli de bani.

in final toti ajungem intr-un singur loc, dupa cum zicea celebru' pistruiatul : "das is mata".

 xdaniel, on 23rd August 2009, 16:49, said:

Daca tu nu ai o calificare care sa-ti permita sa castigi mai multi bani si/sau ai avut ghinionul sa-ti alegi o cariera in care se castiga prost, asta nu inseamna ca sistemul LA CARE ASPIRAM e defect. Defectele societatii noastre provin DIRECT din comunismul pe care-l iubesti. Occidentalii de ce traiau mai bine decat romanii pe vremea comunismului? Sau tu crezi ca nu traiau mai bine?  :w00t:

am terminat o facultate si sunt inscris la un master, lucrez la o firma foarte cunoscuta si castig la ora actuala muuuult mai bine decat parintii mei. eu nu iubesc comunismul, dar decat democratie in care se fura pe fata fara pic de rusine si lumea moare de foame mai bine viata de pe vremea lu impuscatu'.

Edited by maistoru, 23 August 2009 - 15:53.


#44
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008

 tomaso, on 23rd August 2009, 16:48, said:

Își aduce aminte careva de conservele de orez cu spanac ?   :bigwhitegrin:
Eu imi aduc aminte ca prin 1988 si 1989 mergeam pe maidane si pe langa lacurile raului Colentina sa culeg urzici sa mi le gateasca mama acasa. Urzicile imi placeau gatite de mama, conserve de peste si creveti nu suportam.

#45
tictacseb

tictacseb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.08.2009

 maistoru, on 23rd August 2009, 16:50, said:

deci e mai bine ca doctorii ( foarte bine pentru cei ce fac binele fara sa ceara bani si se multumesc cu ce primesc dupa puterea financiara a pacientilor ) sa aibe bani sa isi permita de toate si sa tina restul de bani la ciorap iar restul sa moara de foame. ceva nu se leaga aici. de ce trebuie sa ne impartim in paturi sociale? de ce sa nu fie bine pentru toti? daca te faci doctor te faci doctor ca sa faci bine nu ca sa te umpli de bani.

in final toti ajungem intr-un singur loc, dupa cum zicea celebru' pistruiatul : "das is mata".
pentru ca nu suntem toti egali. Si pentru ca cel ce munceste mai mult, gandeste mai mult, e mai inteligent merita mai mult. Asta intr-o societate normala, nu neaparat in romania. Si oricum, acolo (in vest) exista o clasa de mijloc, care nu e nici ala sarac (din diverse motive), insa nici nu huzureste pe milioane de euro, ci lupta zi de zi sa aiba o casa , o masina, tot ce trebuie in viata de zi cu zi.Si e perfect normal sa dorim o clasa de mijloc, ce-si obtine bunurile prin munca

Edited by tictacseb, 23 August 2009 - 15:58.


#46
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
De ce exista paturi sociale? Pentru ca desi ne nastem egali din punct de vedere al drepturilor, din punct de vedere genetic nu. Iar pe de alta parte trebuie sa exista ceva care sa motiveze evolutia. Chiar daca exista filantropi, majoritatea sunt motivati de elementul material, financiar.

Nu mi se pare corect sa castigam toti egal, principiul acesta contravine oricarei legi naturale. Exista un echilibru.
Oricum, "rau" le este personaleor care refuza orice forma de educatie, formare profesionala sau pasiune/ forta de munca. Pana acum nu am intalnit om care munceste sa nu fie fericit pentru realizarile sale : de la muncitor, la sofer, de la inginer la medic. Doar o minte redusa isi doreste egalitate, doar unul necompetitiv.

Daca reusesti sa accepti ca unii au mai multe pentru ca au muncit/studiat mai mult, atunci esti cu siguranta pe cale sa iti schimbi "norocul", care defapt este mentalitatea.

Din pacate, la noi, ca in toate statele "ex" mentalitatea de asistat persista, luatul fara niciun merit persista. Si daca le dai ceva, vand, beau si petrec dupa care iarasi cer, ca doar li se cuvine. Mai exista si aceia ca doresc sa fie sus dar prin formare, sunt jos, de tot. Ei fac rate pentru masini, plasme si telefoane, in timp ce nu au nimic care sa le sustina. Ei vor egalitate.

Edited by Tom_Cat, 23 August 2009 - 16:01.


#47
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008

 maistoru, on 23rd August 2009, 16:50, said:

am terminat o facultate si sunt inscris la un master, lucrez la o firma foarte cunoscuta si castig la ora actuala muuuult mai bine decat parintii mei. eu nu iubesc comunismul, dar decat democratie in care se fura pe fata fara pic de rusine si lumea moare de foame mai bine viata de pe vremea lu impuscatu'.
Pun pariu ca in facultatea aia n-ai invatat mai nimic! Si mai pun pariu ca nu folosesti la firma aia ce-ai invatat in facultate. Acum nu e democratie, acum e FSN-ul (=PCR-ul) la putere, asa ca si aici ai dat-o-n bara.
Eu castig 5-6.000 Euro pe luna, lucrand IN MEDIE maxim 6 ore pe zi (am zile in care lucrez 14 si zile in care nu lucrez deloc). Dar folosesc in fiecare MINUT o mare parte din ceea ce am invatat la doua facultati. Am firma mea iar sursele mele de venit sunt atat romanii saraci cat si occidentalii (mai mult de limba germana).

#48
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

 Tom_Cat, on 23rd August 2009, 17:00, said:

Nu mi se pare corect sa castigam toti egal, principiul acesta contravine oricarei legi naturale. Exista un echilibru.

nu toti egali dar sa fie o moderatie. nu sa aibe unii bani sa intoarca cu lopata, sa arunce pe x5-uri, lautari sau vile scumpe ( si aici nu ma refer numai la tigani ci si la "albii" care fac treaba asta, am zis albii deoarece toti suntem romani ) iar altii sa nu aibe dupa ce sa bea un pahar cu apa.

#49
flaviux

flaviux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.05.2007
Si de ce nu? Daca eu vreau sa intorc banii cu lopata (nu e cazul da mno) si am de gand sa muncesc zi si noapte intelectual si fizic pentru asta, sa ma chinui sa am un viitor mai bun si mai multi bani in buzunar, bineinteles ca vreau sa fiu platit dupa masura efortului depus si normal ca nu-mi convine ca, dupa efortul depus sa primesc la fel de multi bani cat un vanzator sau poate un pic mai mult. E normal ca cine merita multi bani pentru munca sa ii si primeasca. Din pacate nu e intotdeauna asa si ne trezim ca pleca doctorii si multi altii din cauza salarilor mizere ce le primesc. Sunt si cazuri in care se dau mai multi bani decat se merita, astea cred ca deranjeaza, aka puturosii din parlament si altii care ne jermanesc tara de bani.

Edited by flaviux, 23 August 2009 - 16:15.


#50
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008
Am gasiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit! Imi aduc aminte de un lucru care imi placea in anii '80: puteai sa mergi oriunde in Bucuresti cu BICICLETA! Din pacate, erau cumplit de proaste (bicicletele). Daca as fi avut in loc de Pegasul ala de doi bani un mountain bike ca acum, cu schimbator de viteze, n-as fi simtit nevoia de ITB niciodata. Bineinteles, iarna ar fi fost mai greu: dupa ce am luat cateva cazaturi urate cu Pegasul din cauza suprafetelor alunecoase, m-am lecuit sa-l mai scot din casa sub zero grade.

#51
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
[ http://www.tohan.ro/pegas3820.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si ii desfaceam coarnele si le intorceam invers ca sa fie ca la "semicrusiera"  :thumbup:
[ http://images.okazii.ro/auctions/2008/08/01/6304693-1-500_500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#52
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

 flaviux, on 23rd August 2009, 17:11, said:

Si de ce nu? Daca eu vreau sa intorc banii cu lopata (nu e cazul da mno) si am de gand sa muncesc zi si noapte intelectual si fizic pentru asta, sa ma chinui sa am un viitor mai bun si mai multi bani in buzunar

la ce sa te epuizezi fizic si psihic doar ca sa intorci banii cu lopata? muncesti atat cat e nevoie pentru a avea bani de : casa, masa, masina, concediu, cresterea si educarea copiilor si batranete fericita. atat. ce e in plus e munca in zadar.

#53
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Eu am avut o "Ukraina". Era grea, avea o singura viteza, insa de atunci mi-a ramas pasiunea pentru biciclete. Si aici (ok, occident, unde ai si infrastructura), prefer bicicleta in oras. Si nu ma numar neaparat printre "ecologistii inraiti"!

Edited by alalaltu, 23 August 2009 - 16:27.


#54
tictacseb

tictacseb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.08.2009

 maistoru, on 23rd August 2009, 17:21, said:

la ce sa te epuizezi fizic si psihic doar ca sa intorci banii cu lopata? muncesti atat cat e nevoie pentru a avea bani de : casa, masa, masina, concediu, cresterea si educarea copiilor si batranete fericita. atat. ce e in plus e munca in zadar.
de ce?Pentru ca vrea? Si poate?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate