Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Homosexualitatea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3158 replies to this topic

#55
Radu161

Radu161

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 14.03.2005

mars0212, on May 11 2005, 14:33, said:

Daca era o chestie genetica din motive mai mult decat evidente nu mai existau homosexuali.

<{POST_SNAPBACK}>

Aici intervine societatea. Până acum, chiar dacă erai homosexual, trebuia să ai relații normale, căci altfel o luai pe coajă. Acum, din păcate, nu se mai pune problema asta. De aceea s-a transmis boala asta. Adică, de voie, de nevoie, homosexualul tot trebuia să f**e o femeie (și invers) și ieșea copil, care moștenea trăsăturile tatălui sau a mamei. O dată cu libertatea asta, s-ar putea să vedem cum numărul homosexualilor scade.  :D

#56
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004
Si, daca homosexualitatea unora este genetica asa cum este si heterosexualitatea noastra, cum putem sa spunem ca aia sunt tampiti?
       Cum s-ar spune mai pe romaneste, asa i-a lasat Dumnezeu. Ii marginalizam pentru asta?

#57
mikhayah

mikhayah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 24.04.2004
Boala, Perversiune sau Preferinta???

...si ce ne facem cu noi, astia bisexualii?
Nevasta-mea zice ca-s cam pervers, amantii se imbolnavesc de ciuda pt ca n-am de gand sa ma las de nevasta (si ma lasa ei)  iar eu am o preferinta pt calea de mijloc  :naughty:

:peacefingers:

Edited by mikhayah, 15 May 2005 - 23:05.


#58
lkv

lkv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 18.05.2004
Parerile sunt impartite. Unii zic ca e o chestie genetica, altii ca se datoreaza influentelor din mediu, si pana la urma se pun toti de acord ca e de fapt o combinatie a acestor factori plus altii. Cei care merg pe partea genetica zic: asa sunt saracii n-avem ce sa le facem ii compatimim dar cand depasesc o limita ceva aruncam cu pietre in ei (care limita de fapt e depasita tot din cauza homofobiei si nerecunoasterii si se creeaza un cerc vicios). Daca o luam pe partea cu influentele din mediu inseamna ca se poate vindeca (terapie, psihologi etc). Insa daca este o combinatie de cele 2 asa zisa vindecare duce la un eventual copil care are sanse sa fie gay...bla...bla...bla. Ne invartim in jurul cozii.

Eu de ex sunt gay habar n-am cat de genetica e chestia sau cat am fost influentat de mediu faza e ca termin o facultate, o sa fac un master si lucrez si undeva pe o suma care depaseste cu mult salariul mediu pe economie. Nu par gay, nu sunt efeminat, si ma enerveaza cand mai vin anumiti tarani (da, nu va suparati ca zic asa dar nici voi n-aveti pic de respect de ce as avea eu) si incep sa isi dea cu parerea ca homosexualii ar trebui exterminati sau mai stiu eu ce. Acele persoane pot sa se duca ele sa se trateze la psiholog...au o problema cu creierul...la fel si cei care vad femeia ca un obiect bun de f*t*t, care mai are rol si de aragaz sau de masina de spalat din cand in cand. Uite un semn care ii place lui Mosotti

:death:  :death:  :death:

(valabil pentru unii membri ai comunitatii majoritare din RO)

#59
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004
Eu personal cred ca este un fel de anomalie (zic anomalie pt simplul fapt ca minoritatea este anomalia iar majoritatea reprezinta normalul), nu cred ca este o chestie genetica in sensul ca nu cred ca se transmite de la o generatie la alta dar cred ca este ceva din nastere. Cat despre factorii de mediu, nu stiu ce sa zic, Ikv, tu crezi ca ai fost afectat de oamenii din jurul tau? Foarte multi gay au probleme cu faptul ca nu sunt acceptati de familie sau, uneori prieteni, acesti sunt cei mai importanti factori de mediu din viata cuiva, si daca acestia sunt heterosexuali, ca sa zic asa, atunci cum este posibila influentarea in cealalta directie?

#60
bbshtrumf

bbshtrumf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 28.04.2005
Eu n-am nimic cu ei atata timp cat stiu ca exista dar nu trebuie sa-i vad.
Rationament care nu se aplica de ex in cazul pedofililor pe care mi-as dori sa-i vad atarnati de streanguri in fata la casa poporului.
Homosexualii sa fie la ei acolo si sa faca ce-or sti.

#61
lkv

lkv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 18.05.2004
@mars0212

"Eu personal cred ca este un fel de anomalie (zic anomalie pt simplul fapt ca minoritatea este anomalia iar majoritatea reprezinta normalul), nu cred ca este o chestie genetica in sensul ca nu cred ca se transmite de la o generatie la alta dar cred ca este ceva din nastere. Cat despre factorii de mediu, nu stiu ce sa zic, Ikv, tu crezi ca ai fost afectat de oamenii din jurul tau? Foarte multi gay au probleme cu faptul ca nu sunt acceptati de familie sau, uneori prieteni, acesti sunt cei mai importanti factori de mediu din viata cuiva, si daca acestia sunt heterosexuali, ca sa zic asa, atunci cum este posibila influentarea in cealalta directie?"

E prost folosit termenul anomalie. Chiar daca tu "pur si simplu" il faci sinonim cu minoritate nu e ok. Sunt putini oameni care au averi peste 1 milion de euro in Romania si nu sunt anomalii. Anomalie implica boala, boala implica tratament. Americanii s-au chinuit zeci de ani si nu i-au gasit tratament. Chestia aia cu revenirea la heterosexualitate e un bullshit. Sunt persoane care sunt mai slabe de inger, care se simt prost in pielea lor si traiesc fortat o viata asa zis normala, desi ei isi doresc altceva, lucru care are repercursiuni psihice majore asupra lor(imagineaza-ti ca majoritatea ar fi gay si tu ai fi fortat sa traiesti alaturi de un gay desi nu iti place ca altfel nu te-ar accepta societatea). Ai ceda psihic iti zic eu. Chestia cu acceptarea de catre familie e mai delicata. Pana la urma asta e o sa imi traiesc viata mea si nu viata parintilor mei sau cum vor si cred ei ca ar fi normal. In legatura cu prietenii se pot selectiona. Prefer mai putin si de calitate decat mult si prost. Prietenii care ma accepta in nici un caz nu au devenit gay sau au avut tendinte numai ca sunt eu asa. Pur si simplu au fost open minded that's all (fiecare cu viata lui). Si mai exista persoane (17-18-19) pe care le cunosc...si au fost si cu mine...au fost si cu fete...e libertatea lor de alegere ce fac, ei intra pe net si isi cauta de curiozitate, nu ii caut eu pe ei. By the way am 23...ca sa nu crezi ca sunt vreun mos pedofil.  

@bbstrumph

"Eu n-am nimic cu ei atata timp cat stiu ca exista dar nu trebuie sa-i vad.
Rationament care nu se aplica de ex in cazul pedofililor pe care mi-as dori sa-i vad atarnati de streanguri in fata la casa poporului. Homosexualii sa fie la ei acolo si sa faca ce-or sti."

Faza ca la ei acolo nu e un loc obscur ascuns de lume. Ii vezi zi de zi trecand pe langa tine pe strada. Procentul de 5-10 % nu e o poveste e obtinut statistic. In alte tari pare mai realist ca e lumea mai deschisa la minte. Nu toti par, nu toti sunt efeminati, unii ies paradoxal cu fete in oras, asa ca nu ai inca bine ochiul format vorbesti un pic in necunostinta de cauza.

#62
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004
Si acei oameni care au peste un milion de euro, sunt anormali, in sensul ca nu fac parte din majoritate, acesta este si felul in care am folosit si eu cuvantul anomalie. Nu este ceva rau dar nu este nici "ordinary"

#63
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005

bbshtrumf, on May 16 2005, 15:47, said:

Eu n-am nimic cu ei atata timp cat stiu ca exista dar nu trebuie sa-i vad.

<{POST_SNAPBACK}>


si inca ce-o sa-i vezi ...... la parada  :w00t:

ta daa: http://www.eveniment...?news_id=186991

"
“Gay Fest 2005”, festivalul dedicat minoritatilor sexuale, incepe astazi in Capitala. Manifestatia va dura o saptamina si urmareste familiarizarea societatii romanesti cu subcultura gay. Cel mai controversat dintre evenimentele “Gay Fest”-ului este marsul lesbienelor, homosexualilor, bisexualilor si al transsexualilor prin centrul Bucurestiului. Organizatorii sustin ca autoritatile locale, dupa ce initial si-au dat acceptul vizavi de ora si traseul manifestatiei, au revenit zilele trecute asupra deciziei. Primarul general al Capitalei, Adriean Videanu, sustine ca homosexualii sint liberi sa se plimbe pe oriunde, dar nici intr-un caz prin centrul orasului.
Intentia minoritatilor sexuale de a defila, la sfirsitul saptaminii, prin centrul Capitalei s-a lovit de refuzul reprezentantilor municipalitatii. Organizatorii afirma ca, initial, au obtinut autorizatie de la primarie, dar, apoi, aceasta a fost anulata.
“Vrem sa aratam ca in Romania exista minoritati sexuale si vrem sa ii incurajam pe cei care nu sint gay sa se solidarizeze cu noi”, a explicat Florin Buhuceanu, presedintele Asociatiei Accept. Marsul, dupa cum afirma Buhuceanu, era programat pentru simbata, 28 mai, ora 18.15, pe un traseu din centrul Bucurestiului,  de Primaria Generala. “In urma controverselor stirnite in jurul festivalului, primaria a retras autorizatia pentru marsul de simbata, justificind ca nu ar fi intrunite conditiile de securitate”, a mai spus presedintele Accept. El a adaugat ca “marsul va avea loc, cu sau fara acordul primariei”. Adriean Videanu, primarul general al Capitalei, a afirmat ca solicitarea pentru organizarea marsului este in analiza la secretariatul general al primariei. “Probabil ca o sa le dau voie sa organizeze demonstratia, dar in nici un caz in centrul Bucurestiului”, a spus Videanu. Edilul-sef a precizat ca, “pina in momentul de fata, nu mi-am dat in nici un sens acceptul pentru data sau traseul unei astfel de manifestatii”.

700.000 de euro pentru combaterea HIV/SIDA

“Costurile “Gay Fest”-ului vor fi suportate printr-o finantare a Fondului Global pentru combaterea HIV/SIDA, a tuberculozei si a malariei”, sustin organizatorii.
“Este vorba despre o finantare de 700.000 de dolari, dar banii nu sint destinati exclusiv “Gay Fest”-ului”, precizeaza Buhuceanu. “Este vorba despre o linie de finantare speciala, pe o perioada de trei ani, destinata minoritatilor sexuale. Banii vor fi folositi pentru activitati de combatere a HIV/SIDA in mai multe orase”, mai spune el.

In 2004, festivalul s-a consumat in discretie

Prima manifestatie dedicata minoritatilor sexuale din Romania, “Festivalul diversitatii”, a avut loc anul trecut, in Bucuresti. Organizatorul, Asociatia Accept, a ales in 2004 o “metoda de exprimare mai usor de acceptat pentru societatea rom‰neasca”, a explicat Florin Buhuceanu.
“Alaturi de minoritatile sexuale, la “Festivalul diversitatii” au fost invitate sa participe si alte grupuri sociale marginalizate: rromii si persoanele infestate cu HIV”, a spus el.
“In ultimul moment insa, acestea si-au anulat participarea, iar festivalul a fost dedicat in intregime minoritatilor sexuale si demersurilor pentru egalitatea intre sexe”, a continuat Buhuceanu. Anul acesta, Asociatia Accept a indraznit mai mult. Festivalul care incepe astazi este dedicat in exclusivitate homosexualilor, atit barbati, cit si femei, bisexualilor si transsexualilor.

35 de ani de la primul mars gay

Marsuri ale minoritatilor sexuale au loc in Statele Unite ale Americii inca din anul 1970. In  iunie 1969, a avut loc o revolta a minoritatii gay impotriva autoritatilor. Homosexualii din barul Stonewall, din suburbia new-york-eza Greenwich Village, au raspuns pentru prima data violent la abuzurile fortelor de ordine. Un an mai tirziu, militantii gay din New York au organizat un mars pentru comemorarea evenimentului, acesta fiind primul mars din istoria minoritatilor sexuale. Fenomenul s-a generalizat, astfel ca, in prezent, acest gen de manifestatii sint lucruri obisnuite in marile orase din Uniunea Europeana si Statele Unite. In Franta, spre exemplu, se desfasoara anual marsuri ale minoritatilor sexuale in 16 dintre cele mai importante orase. "

#64
doigro

doigro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.05.2005

mars0212, on May 9 2005, 22:25, said:

Din ce am citit eu la tine am inteles ca te deranjeaza si dpdv religios chestia asta ori in acest caz, o lesby face exact acelasi lucru ca un homo. Plus ca sa fim seriosi, femeile iau chestia asta mult mai usor. Am vazut chiar mai multe fete sarutandu-se pe gura fara nici o problema, eu, desi nu am nimic cu homosexualii, am probleme si sa pup un barbat pe obraz.
       Nu vreau sa fac din viciu o virtute, dar oare chiar este un viciu. Eu o vad mai mult ca o dereglare psihica, chiar una relativ inofensiva si in orice caz una care nu ar trebui pedepsita.

      :)

     La care post sa-ti raspund ca sunt mai multe?

      Chiar nu este nici un homosexual pe forum?

<{POST_SNAPBACK}>

Exista un homosexual pe forum...  :)

#65
neocreatio

neocreatio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 13.07.2004

doigro, on May 23 2005, 12:25, said:

Exista un homosexual pe forum...  :)

<{POST_SNAPBACK}>


vaaaai, ce discret !
si ce face aici ? e la primire? nu se pronunta pentru "drepturile" lui?
:rantcurse:

#66
bbshtrumf

bbshtrumf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 28.04.2005
@arunescu pai tocmai m-ai atentionat, am sa-i evit :D

#67
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004
Nu stiam ca homosexualii au nevoie de drepturi speciale.

#68
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004
Dar daca ai afla ca un prieten de-al tau este homosexual? ai mai putea fi prieten cu el?

#69
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Si daca esti barbat si o femeie prietena/amica s-ar dovedi a fi lezbi, ai mai fi prieten cu ea.... :rolleyes: Ce intrebari de clasa a IV-a.

#70
neocreatio

neocreatio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 13.07.2004
hai ma nea Stingheru' iesi la rampa nu sta in fundatura !!! fa-ne sa iti intelegem opiniile... poate ne vei convinge finally. :blush:

#71
lkv

lkv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 18.05.2004
1. Intru pe forum din an in paste d-aia raspund mai greu

2. Ziarele au mediatizat GayFest aratand poze de la alte festivale de afara, moment in care toata lumea a sarit curentata....vai noi nu vrem sa vedem barbati in chiloti pe strada...stati linistiti suntem prea inapoiati nu va iesi mai nimeni (asta in cazul in care va mai fi ceva).

3. Un alt exemplu de putere a mass-media a fost suma de 700.000  USD alocata cica GayFest de catre Ministerul Sanatatii. Babele care nu mai aveau ce sa croseteze si anumite persoane din campul muncii au sarit in sus ca "si noi platim la bugetul de stat ce e asta in loc sa faca altceva cu banii Ministerul Sanatatii ii da la 'bulangii' aia". Ce chestie! De fapt suma era pentru combaterea SIDA, o mica parte era alocata festivalului si in nici un caz ghirlandelor de la manifestatie mai mult dezbaterilor, filmelor care au rulat si asa mai departe la care avea acces publicul larg. Si mai nostim stiti ce e? Ca banii nu vin din buzunarele romanilor:

"Unul din obiectivele înscrise în Declarația Mileniului adoptată la Summit-ul ONU din septembrie 2000 se referă la combaterea HIV/SIDA, malariei și a altor boli (obiectivul 6).
În acest context, la inițiativa Secretarului general al ONU, în anul 2000, s-a constituit Fondul Global de Combatere a HIV/SIDA, TBC și Malariei, având ca obiectiv diminuarea, prin proiecte, a impactului acestora.
La inițiativa Comisiei interministeriale de combatere a SIDA și TBC, România a înaintat, în anul 2000, la Fondul Global proiecte privind combaterea HIV/SIDA și TBC. La începutul acestui an, conducerea Fondului a aprobat acordarea pentru România a două credite nerambursabile în valoare de 38,67 milioane US$."

Sursa: http://www.mae.ro/in...k=1&cat=3#fnuap

Adica Ministerul Sanatatii a luat niste bani din afara si i-a alocat unde era obligat sa ii aloce, conform programului. O foarte mica parte a revenit Asociatiei Accept.

Any questions?

#72
Codreanu

Codreanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 10.11.2004
Vreau sa inteleg de ce trebuie sa defileze prin centrul Bucurestului ? In ce scop ? De ce trebuie sa existe un festival gay ?

Dca a fi gay e o chestie "normala" de ce se face atat caz de ea ? De ce nu exista un festival si un mars al heterosexualilor ? Sau a fi hetero nu mai e la moda ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate