Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

Încălzire/Racire în Pardoseala cu agent termic IPAT

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4129 replies to this topic

#4105
spanu110976

spanu110976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 20.01.2011
Pana stati sa va bateti capul cu ce fel de polistiren sa puneti sub pardoseala, ce fel de folie sa puneti deasupra- de ce nu mergeti la firmele care se ocupa cu vanzarea intregului sistem inclusiv polistirenul care este realizat special pt. incalzirea in pardoseala si are toate calitatile de la A la Z cerute de acest sistem de incalzire.
Parerea mea este ca daca discutati cu titulari acestor firme 100% ajungeti la o intelegere favorabila ambelor parti. Pana umbli si cumperi polistirenul de la X, banda perimetrala de la Y,folia anticondens de la Z, s.a.m.d. iesi mai scump decat daca ai cumpara totul di acelasi loc.
Nu va recomand polistirenul cu nuturi deoarece este foarte scump si nu-si justifica pretul. Calitativ este si mai slab decat placa tacker.

Attached Files


Edited by spanu110976, 22 May 2011 - 22:40.


#4106
ingnstgh

ingnstgh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 17.02.2009
mersi, oricum va tin la curent cu ce cumpar si daca e ceva suspect fac si poze.
nu stiu in legatura cu teva asta tiemme italia de 16*2.0 daca are si bariera anti oxigen dar o sa vad maine, el zice ca e garantata 50 de ani, am vrut rehau dar era la pret dublu si era garantata 100 de ani, a mai lucrat cineva cu tiemme pana acum? aici e si situl lor ca sa va faceti o idee http://www.tiemmesystems.ro sper ca am voi sa-l postez aici dar il fac doar in scop infirmativ sa se stie exact despre ce este vorba, multumesc

View Postscurt_pe_2, on 22nd May 2011, 19:50, said:

Discutand in urma cu cateva zile cu un grup larg de persoane, de diferite profesii, am constatat un fenomen nu tocmai ok(sesizat si in alte cazuri disparate, mai inainte), pe care o sa il abordez mai jos.
Un fenomen ingrijorator pt unele persoane ce ar dori un sistem de incalzire in pardoseala, este teama de inundatie, in cazul in care o teava montata in pardoseala s-ar sparge :D
Pe langa faptul ca o teava PEX cu bariera de oxigen(16*2.0, 17*2.0, 20*2.0 - apartinand oricarui producator consacrat), nu se sparge de la sine(nici cu una cu doua, si nici in 50 sau 100 de ani de uz in instalatie), fara nicio interventie mecanica externa(intotdeauna dura – ex: burghiu/bormasina, cui/ciocan, dalta/ciocan etc), asigur orice persoana care doreste un sistem de incalzire in pardoseala ca in cazul in care o teava se gaureste accidental(de catre beneficiar sau de catre oricine altcineva), cantitatea de apa ce va curge prin acel punct nu va depasi… un pahar de apa. Acest lucru este posibil datorita sistemului performant de incalzire in pardoseala, mai precis automatizarii inteligente(a tuturor componentelor care o alcatuiesc si reprezinta un tandem perfect: actuatoare, master control, termostate de ambient).

vreu sa stiu si eu exact ce este placa asta taker, este practic un polistiren special pe care se prind mult mai usor tevile si prcatic nu mai ai nevoie de folie(si/sau folie de aluminiu) polistiren extrudat si stm. tevile se fixeza direct pe acesta placa taker cu cleme din ce vad in poze nu? scuze de intrebari dar de acesta placa pana acum nu am auzit, imi fac un calcul si daca nu imi mai trebuie totate celalalte si decat placa asta taker si teava iesid aproximativ la acelasi pret mai bine pun acesta placa, astept sfaturile voastre

si inca o chestie, instalatorul meu zice ca in distribuitor nu are rost sa-mi mai puna o pompa si vrea sa mearga pe poma centralei mai ales daca pun o centrala in condensatie, este ok asa nu se duce poma centralei in 2-3 ani?
oricum eu vreu sa pun termostat in fiecare camera(sa pot regla temperatura pe fiecare din ele) mai putin bai si bucatarie, ma gandesc ca in bai si buccatarie nu are rost sa pun termostat

#4107
ingnstgh

ingnstgh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 17.02.2009
am luat polistirenul este de la BRIOtherm, vanzatorul zice ca e 35kg/mc, nu prea cred...banuiesc ca e tot 32kg/mc, este la culoare gri inchis, sper sa fie bun

#4108
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postingnstgh, on 23rd May 2011, 01:01, said:

..instalatorul meu zice ca in distribuitor nu are rost sa-mi mai puna o pompa si vrea sa mearga pe poma centralei mai ales daca pun o centrala in condensatie, este ok asa nu se duce poma centralei in 2-3 ani?..
durata de viata a pompei centralei nu e influentata..
Ref. daca sa montezi o pompa pe un circuit de amestec -citeste in urma, e o intreaga discutie.

Edited by scheleton, 23 May 2011 - 09:33.


#4109
renamed1

renamed1

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 126
  • Înscris: 01.12.2006

View Postscheleton, on 9th May 2011, 10:58, said:

asa-i ca nici n-ati citit .doc ala atasat ..? Omul a intrebat care dintre astea:
Attachment dispozit..._DANFOSS.pdf
(iar loop-and-go a intrebat justificat: pai ce instalatie ai ..? o poza, ceva)

unde gasesc astea la preturile din atasament ?

http://forum.softped...a...t&id=897920

Edited by cosmin.sideras, 23 May 2011 - 12:08.


#4110
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Salut!
M-am apucat de instalatia termica - centrala in condesatie si calorifere. Ieri , sotiei i-a venit ideea ca in living sa bagam pe o portiune si incalzire in pardoseala.Vrea ceva nu prea complicat , sa fie cald parchetul cind calci pe el. Incalzirea efectiva se va face cu calorifere. Caloriferele sunt alimentate printr-un distribuitor.
Peste sapa va fi parchet laminat de 8 mm.
Ce credeti , daca bag pex si trec un circuit si prin el , ar merge?
Multumesc!

#4111
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postingnstgh, on 23rd May 2011, 01:01, said:

... si inca o chestie, instalatorul meu zice ca in distribuitor nu are rost sa-mi mai puna o pompa si vrea sa mearga pe poma centralei mai ales daca pun o centrala in condensatie, este ok asa nu se duce poma centralei in 2-3 ani? ...

Depinde foarte mult de teava pe care o vei folosi. Intr-un post anterior ai scris "Pexul o sa fie unul de la Tieme Italia este bun oare?". Pina la urma ce teava vei folosi: pexal sau pex ?

#4112
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

View PostGERULA2006, on 23rd May 2011, 17:51, said:

Salut!
M-am apucat de instalatia termica - centrala in condesatie si calorifere. Ieri , sotiei i-a venit ideea ca in living sa bagam pe o portiune si incalzire in pardoseala.Vrea ceva nu prea complicat , sa fie cald parchetul cind calci pe el. Incalzirea efectiva se va face cu calorifere. Caloriferele sunt alimentate printr-un distribuitor.
Peste sapa va fi parchet laminat de 8 mm.
Ce credeti , daca bag pex si trec un circuit si prin el , ar merge?
Multumesc!
Trebuie sa controlezi temperatura apei, sa nu depaseasca 50'C.Ai nevoie de o vana termostatica ce va trebui montata in celalat capat al distribuitorului, unde sunt capetele terminale (aerisitor+golire), din ea pleci cu circuitul. Dar mai bine renunta la calorifere, si fa doar Incalzire in pardoseala. Nu-i mai scumpa decat o instalatie cu calorifere profesionala decat cu maxim 20% - garantat. Intreaba din curiozitate cat costa un calorifer de tabla cu alimetare verticala  + cap termostat, H montaj coltar sau drept, eurokonnuri, teava de cupru colac izolata si sigur vei renunta la incalzirea clasica. :peacefingers:

#4113
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Deja am cumparat toate elemntele pt incalzite: cupru colac , calorifere etc.
Revin cu o idee ( nu stiu daca se si poate aplica) - sa trec prin pardoseala returul unui calorifer , eventual doua pentru a nu avea probleme cu temperatura prea mare. Ce parere aveti?

Edited by scheleton, 23 May 2011 - 18:50.


#4114
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Poti baga pexal in portiunea respectiva si sa-l legi normal in distribuitor. Daca vrei si un oarecare control, poti monta la 10-15 cm fata de pardoseala un robinet cu cap termostatic, care sa citeasca temperatura camerei si care sa mai inchida din circuit daca chiar este cazul. Dar in princiupiu ajunge doar teava pexal.

#4115
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007
Robinetul cu cap termostat drept costa 125 lei, vana termostatica 195 lei, macar controleaza temperatura agentului termic. Il poate monta si in distribuitor.
Dar dupa cum zice Florin, daca pe tur ai 70C pexalul radiaza maxim 45-50C :deadtongue:
Robinetul cu cap termostat sa fie de preferat din Nemtia ca sa nu faca zgomot inainte de a inchide  :deadtongue:

Edited by scheleton, 23 May 2011 - 18:51.


#4116
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Deci , sa inteleg , ca merge racordat pexalul din pardoseala la returul unui calorifer! In afara de acea vana termostatica mai trebuie ceva? Centrala va putea sa impinga apa pe o asa distanta? Mai trebuie vreao pompa de recirculare suplimentara?

#4117
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,651
  • Înscris: 30.01.2008
De curiozitate...cine iti garanteaza ca o sa mearga(sau cum o sa mearga)....sau cine garanteaza lucrarea? :w00t:

Edited by gelunechifor, 23 May 2011 - 19:00.


#4118
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View PostGERULA2006, on 23rd May 2011, 17:51, said:

[...] ideea ca in living sa bagam pe o portiune si incalzire in pardoseala. Vrea ceva nu prea complicat, sa fie cald parchetul cind calci pe el. [...]
Părerea mea pentru o soluție garantată: încălzire electrică în pardoseală.  :peacefingers:

#4119
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostGERULA2006, on 23rd May 2011, 19:42, said:

Deci , sa inteleg , ca merge racordat pexalul din pardoseala la returul unui calorifer! ...
Nu, nu-l legi la returul caloriferului. Pexalul il legi normal, ca pe orice calorifer, la turul si returul distribuitorului. Daca bagi 50-80 ml de teava va functiona fara nimic altceva (pompe, vane, etc).

#4120
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

View PostGERULA2006, on 23rd May 2011, 19:42, said:

Deci , sa inteleg , ca merge racordat pexalul din pardoseala la returul unui calorifer! In afara de acea vana termostatica mai trebuie ceva? Centrala va putea sa impinga apa pe o asa distanta? Mai trebuie vreao pompa de recirculare suplimentara?
Racordezi pexalul la unul din circuitele distribuitor - colectorului, ca si cum ai lega un calorifer. Referitor la ce-a zis Gelu...NIMENI  :notangel:

#4121
ingnstgh

ingnstgh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 17.02.2009
m-am uitat si pe baxul de polistiren scrie XPS 35 si grafit 0,027 banuiesc caar trebui sa fie buna, vad ca e facuta unde in dambovita, am cumparat de 5 jos si de 3 sus. voi ce ziceti de frima asta producatoare Briotherm?

View Postlupingo, on 23rd May 2011, 18:18, said:

Robinetul cu cap termostat drept costa 125 lei, vana termostatica 195 lei, macar controleaza temperatura agentului termic. Il poate monta si in distribuitor.
Dar dupa cum zice Florin, daca pe tur ai 70C pexalul radiaza maxim 45-50C :deadtongue:
Robinetul cu cap termostat sa fie de preferat din Nemtia ca sa nu faca zgomot inainte de a inchide  :deadtongue:
am vrut sa fac si eu asa dar era cam scump cu vana respectiva, parerea mea nu stiu daca se mertia decat pentru o camera,ideea era sa faci jos la parter incalzire in pardoseala si sus la etaj prin calorifere

View Postscheleton, on 23rd May 2011, 09:33, said:

durata de viata a pompei centralei nu e influentata..
Ref. daca sa montezi o pompa pe un circuit de amestec -citeste in urma, e o intreaga discutie.
iti multumesc

#4122
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postcosmin.sideras, on 23rd May 2011, 13:07, said:

unde gasesc astea la preturile din atasament ? http://forum.softped...a...t&id=897920
pai nu eu am postat documentul -e o oferta primita de cineva.. verifica cine a scris mesajul initial, mai in urma

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate