Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 

Orange Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
25 replies to this topic

#1
Al3xT

Al3xT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 29.06.2004
Ce se intampla frate cu astia de la Orange!!!
Mi/am facut un abonamente pe 2 ani si acum regret de moarte!!!

Am facut un cost suplimentar mai mare putin de 70$!! Astia mi-au inchis abonementul spunand ca "Ai un cost suplimentar prea mare si va suspendam Abonamentul pana platiti un avans de 85$" Bazat!!!!! :death:

Ce tre sa fac acuma????  :cursing:
Nu primesc factura acasa si Le dau telefon si le spun ca platesc pe 15 mai!! Il intreb pe respectivul operator de la Orange daca este posibila plata la 15 Mai fara sa-mi suspende de tot abonamentul!!!!

Ei Ieri mi-au suspendat de tot abonamentul!!!!

Ce Firma este mai buna si ieftina??? Connex? Zapp??? Orange???

Chestia asta s/a intamplat numai la mine sau s/a intamplat si la altii!!! Sunt astia de la Orange Romania Incompetenti sau neglijenti???

Raspundeti!!!

#2
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
Ai cum sa scanezi contractul sa il postezi aici? Ce scrie cu privire la platile anticipate sau in intarziere? Este cumva pe undeva specificat faptul ca Orange Romania isi rezerva dreptul sa bla bla?

later edit:
cine pusca mea te pune sa iti faci abonament? tu nu ai invatat pana acum ca in România cel mai sanatos e sa ai cartela? ca de fapt e doar o impresie ca platesti mai mult? in fine... ce-ti spun eu acum e frectie la picior de lemn. ce-i facut e bun facut. daca poti, scaneaza si posteaza contractul.

Edited by CapitanuPICARD, 06 May 2005 - 08:35.


#3
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
Mi-a povestit cineva ca la fel se intampla si la Connex. Cica ii cereau 3 mil in avans desii nu intarzia cu plata   :death:

#4
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
meciul meu cu connex a inceput in urma cu ceva vreme (niste ani de zile) cand am facut greseala sa imi fac abonament la ei exact inainte de sarbatorile de iarna. si pentru ca am dat multe telefoane de la multi ani, lor li s-a parut ca am vorbit prea mult intr-un timp prea scurt, motiv pentru care mi-au taiat abonamentul exact in data de 24 dec ora 13.10.

asadar nene alext, poti posta contractul? eu atunci nu am avut nimic specificat in contract, actiunea lor fiind un abuz.

#5
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

cerbra, on May 6 2005, 09:07, said:

Mi-a povestit cineva ca la fel se intampla si la Connex. Cica ii cereau 3 mil in avans desii nu intarzia cu plata   :death:

<{POST_SNAPBACK}>


acum vreo 2 ani, daca erai student, la connex iti cereau un "depozit" (ii spuneau ei) de 1.5 mil lei, care iti era returnat dupa 6 luni de abonament!! altfel nu puteai sa faci abonament, fiind student!!

Edited by TIC, 06 May 2005 - 09:34.


#6
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
Dar sunt astea nise clauze contractuale? Pentru ca daca nu sunt, ceea ce fac ei este un abuz si pot fi pedepsiti

#7
u9511160

u9511160

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 16.02.2005
Apropo....daca tu intarzii la plata facturii (la oricare din operatori) ti se impune sa platesti o dobanda colosala (365% pe an). In schimb ei nu se sinchisesc sa ceara milioane in avans de la clienti......

Ontopic: Stiu pe cineva care a vrut sa faca transfer de responsabilitate pentru un abonament (de pe numele tatalui pe numele ei) si atunci i s-a cerut un depozit de 100 USD cu explicatia ca "fratele dumneavoastra intarzie la plata abonamentului."......desi ea nu intarziase niciodata nici macar 1 zi.....

#8
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

TIC, on May 6 2005, 10:31, said:

acum vreo 2 ani, daca erai student, la connex iti cereau un "depozit" (ii spuneau ei) de 1.5 mil lei, care iti era returnat dupa 6 luni de abonament!! altfel nu puteai sa faci abonament, fiind student!!

<{POST_SNAPBACK}>


prietena mea e studenta,si-a facut acum 2 ani abonament si nici pomeneala de depozit.
a intrebat-o dealerul unde lucreaza,ea a spus ca e studenta,a intrebat(probabil de curiozitate  :P )ce surse de venit are,ea a raspuns "confidential" si au semnat contractul....

#9
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

IP-XENTRIC, on May 7 2005, 23:48, said:

prietena mea e studenta,si-a facut acum 2 ani abonament si nici pomeneala de depozit.
a intrebat-o dealerul unde lucreaza,ea a spus ca e studenta,a intrebat(probabil de curiozitate  :P )ce surse de venit are,ea a raspuns "confidential" si au semnat contractul....

<{POST_SNAPBACK}>


Crede-ma ca stiu ce vb. Chiar eu am fost sa fac un contract pt. un abonament cu o prietena care era studenta anul 1, in septembrie 2002, al Germanos pe Elisabeta. Nu am vrut sa dau/dea 1.5 mil. de lei si am facut abonamentul pe numele meu. Eu nu mai eram student! Dupa 1 an de abonament am vrut sa transfer de abonament pe numele ei si, ghici!!, au cerut din nou un depozit de 1.5 milioane. In momentul ala am avut o discutie mai aprinsa cu nu stiu ce sefa de la magazinul connex din Unirea, la finalul careia i-am bagat in ma-sa, si am luat cartela! Nu a contat ca i-am spun tipei ca tot timpul anului, abonamentul l-a platit prietena studenta, desi contractul era pe numele meu, si nu a avut nici o intarziere la plata lunara!

PS. Ca fapt divers, inainte sa ma cert ce aia in magazin, am vb cu unu' Giacomo (chiar asa scria pe ecuson!)), care avea ungiile facute cu lac si habar n-avea pe ce lume traieste!!!!

#10
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

TIC, on May 8 2005, 00:59, said:

Crede-ma ca stiu ce vb. Chiar eu am fost sa fac un contract pt. un abonament cu o prietena care era studenta anul 1, in septembrie 2002, al Germanos pe Elisabeta.

<{POST_SNAPBACK}>


si eu stiu despre ce vorbesc...ea si-a facut abonament,eu am ramas cu telefonul :coolspeak:

contractul l-am semnat la Universitate-n pasaj,la singurul dealer CNX de acolo.foarte draguti baietii.

PS.Giacomo precis avea pile

#11
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004
Lasand la o parte politica financiara, la capitolul servicii de calitate is la pamant.

In iasi, cel putin, in centru orasului, poti suna oricat la un telefon deschis ca tot iti intra mesageria. Sau suni, iti raspunde interlocutorul si dupa 10 secunde pica reteaua. Repeti operatiunea de 2-3 ca sa poti purta o conversatie.

Nu-s singurul patit. Am clienti, rude, prieteni care se plang de acelasi lucru. Dupa 6 ani de Orange, cred ca am sa trec pe Connex. Is mai seriosi.

Nici GPRS-ul nu merge bine pe Orange. Eu sunt dependent de internet, si cand vine timpul sa ma conectez la net de pe mobil, imi vine sa dau cu terminalul de pamant.

Daca nu fac ceva vor pierde mult.

#12
sonic_adi

sonic_adi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.11.2004

Adonis, on May 8 2005, 00:12, said:

Lasand la o parte politica financiara, la capitolul servicii de calitate is la pamant.

In iasi, cel putin, in centru orasului, poti suna oricat la un telefon deschis ca tot iti intra mesageria. Sau suni, iti raspunde interlocutorul si dupa 10 secunde pica reteaua. Repeti operatiunea de 2-3 ca sa poti purta o conversatie.

Nu-s singurul patit. Am clienti, rude, prieteni care se plang de acelasi lucru. Dupa 6 ani de Orange, cred ca am sa trec pe Connex. Is mai seriosi.

Nici GPRS-ul nu merge bine pe Orange. Eu sunt dependent de internet, si cand vine timpul sa ma conectez la net de pe mobil, imi vine sa dau cu terminalul de pamant.

Daca nu fac ceva vor pierde mult.

<{POST_SNAPBACK}>


Stai linistit ca si in Cluj e la fel dar de data asta in caminele studentesti sau de cele mai multe ori la concerte cand nu mai fac fatza antenele  :D

Merita sa pun eu o copie pe contract Orange ?

:peacefingers:

#13
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

cerbra, on May 6 2005, 10:07, said:

Mi-a povestit cineva ca la fel se intampla si la Connex. Cica ii cereau 3 mil in avans desii nu intarzia cu plata   :death:

<{POST_SNAPBACK}>


asta cu "avans" mi s-a intamplat si mie. de fapt, un fel de depozit.

cand m-am carat afara cu lucrul, mi-au cerut un "depozit" de 50 de para, ca sa-mi activeze roamingu'.

vreo 2 saptamani mai tarziu, cand *cica* depasisem aia 50 de para, au sunat la ai mei (unde eu nu mai locuiesc de.. o groaza de vreme) sa le spuna sa plateasca telefonu', ca altfel il opresc...ce pot spune, am sunat si eu la ei cand am venit in tara , sa-i iau la injuraturi grupa mare. pot spune, mi-am varsat nervii pe nefericita care mi-a raspuns.

#14
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
asta pt ca n-aveai un 1 an in retea.dupa 1 an ti-l activeaza chiar fara sa ceri,chiar daca  ai contul parolat..... :cursing:

Edited by IP-XENTRIC, 08 May 2005 - 19:19.


#15
SE

SE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 16.07.2004
Connex, Orange, Zapp, Romtelecom ... the same shit. Cel mai sigur e cu porumbei.

Eu am abonament connex (cu facturi maricele) de 6 ani si mi-au dat 100 min in retea gratuit. Le-am zis ca e jenant, insa ei mai mult nu puteau sa-mi dea.

#16
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

SE, on May 8 2005, 23:03, said:

Connex, Orange, Zapp, Romtelecom ... the same shit. Cel mai sigur e cu porumbei.

Eu am abonament connex (cu facturi maricele) de 6 ani si mi-au dat 100 min in retea gratuit. Le-am zis ca e jenant, insa ei mai mult nu puteau sa-mi dea.

<{POST_SNAPBACK}>


nu puteau sau nu vroiau? :P

#17
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

IP-XENTRIC, on May 8 2005, 20:18, said:

asta pt ca n-aveai un 1 an in retea.dupa 1 an ti-l activeaza chiar fara sa ceri,chiar daca  ai contul parolat..... :cursing:

<{POST_SNAPBACK}>


ai dreptate. n-aveam un an in retea.
ci 2 ani si jumatate...

#18
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
well nu mai stiu ce sa zic,decat mea culpa.

ps.poate i-ai permis prea multe operatorului tau,nu ti-ai aratat coltii la timp.
pe vremuri aveam cate o "interventie" pe saptamana,dar cel putin i-am pus la respect....acuma nu ma mai aburesc,imi raspund direct la intrebare cu Da/Nu/Nu stiu/Va multumim pt interventie :coolspeak:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate