Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 

Grecia - Peloponez

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1274 replies to this topic

#91
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Cu Mistras, Mani si Monemvasia m-ai facut praf...
Multumesc pentru descrieri si fotografii ! Acum îi înjur si mai tare pe transportatorii de combustibil ca mi-au întrerupt "excursia" la Monemvasia.
Nu stiu de ce, dar cred ca peste doi ani voi reveni aici, în partea de sud-est. A intrat deja microbul în mine  :thumbup: !

#92
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postflorinbad, on 25th August 2010, 13:11, said:

Acum îi înjur si mai tare pe transportatorii de combustibil ca mi-au întrerupt "excursia" la Monemvasia.

Salutare și mulțumiri danielaionela și florinbad !

Florin, dacă voiai să vii prin Leonidio - Kosmas, îți mai dau 2 motive de înjurături:
1. Moni Eloni
2. Moni Agiou Nicolaou Sintzas
Și mai e și Geraki de văzut.
Se pot cumula într-o excursie de o zi (funcție de locul de cazare).
Moni Eloni trebuie vizitată dimineața (e cu fața spre est - am văzut pe google-maps), cealaltă e un pic la vest de Leonidio; sunt 2 văi adânci unde ar putea fi, satelitul nu o vede.
Cum am mai spus, mă gândesc serios la o cazare la Mavrovouni (lângă Githio).

PPS-ul cu Vasta (primit anul ăsta în iarnă) văd că nu merge uploadat, dar ai spus tu cam tot ce trebuie.

Sănătate și tcb !

Attached Files


Edited by OvidiuNS, 25 August 2010 - 13:30.


#93
luzdeluna

luzdeluna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 25.08.2010
felicitari Florine, pentru blog si forum

ar trebui sa faca moderatorii un subforum separat pentru turismul cultural, ca m-am saturat sa citesc impresii despre plaja cu nisip au ba sau despre allinclusive cu sau fara bautura

la Sparta ai fost?

#94
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View Postluzdeluna, on 25th August 2010, 20:06, said:

la Sparta ai fost?
Buna seara !
Multumesc pentru aprecieri  :wave: !
La Sparta nu am reusit sa ajung din cauza grevei transportatorilor de combustibil...
Trebuia sa urmez traseul: Tolo-Nafplio-Paralia Astro-SPARTA-Mistras-Ghitio-Monemvasia.
Asta este, poate în alta viata sau poate cine stie, peste doi ani :thumbup: !
Anul urmator mi-am propus sa ajung la TROIA-EFES-BODRUM-PAMUKKALE (Hierapolis) (destinatia finala fiind Marmaris-Turcia).

Urmatorul "reportaj" de la fata locului va fi despre Micene. Vor urma: Epidaur, Nemea, Atena-Acropole si Delphi.

Edited by florinbad, 25 August 2010 - 21:20.


#95
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postluzdeluna, on 25th August 2010, 20:06, said:

la Sparta ai fost?

Salutare !

Am trecut eu de 3 ori în aceeași zi prin Sparta. Știam că sunt niște ruine năpădite de bălării, undeva la granița de nord a orașului, nimic special. Nu mai există nimic din antica Spartă care era pe malul de vest al râului. Totul a fost refolosit ca material de construcție pt. orașul nou, care e pe malul de est și n-are nimic special.

Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 26 August 2010 - 00:21.


#96
gecuhd

gecuhd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.07.2009
Superb, OvidiuNS si Florinbad,va multumesc pt.posturile voastre va salut!

#97
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postflorinbad, on 28th September 2010, 14:15, said:

... doua poduri "miceniene", construite în stilul micenian, of course. Indicatoarele te atentioneaza din timp asupra acestor poduri ("Micenian bridge 3 km", de exemplu), care pot fi vazute direct de pe drumul principal, poduri care au rezistat timp de aproape 3500 de ani !

...

Probabil, în afara verii, în restul anului scena metalica este scoasa de acolo.

...

Apollo si-a smuls copilul din pântecele muribundei si l-a dat spre crestere centaurului Hiron.

...

De la o vreme a început sa învie si mortii, fapt care l-a suparat pe Zeus cel iubaret de femei si l-a traznit pe semizeu. Insa, în loc sa moara, Asclepios devine zeu în toata regula.

Salutare !

Am citit cu nesaț ce-ai scris (ca de fiecare dată). Acum îmi pare rău că n-am vizitat decât teatrul, poate data viitoare ...

Despre podurile miceniene eu n-am mai amintit. Pun acum 2 poze.

Din păcate schelele metalice erau acolo și-n mai 2009 (vezi poza 2 din mesajul #86, pag.5).

Aș completa un pic cele spuse despre Asclepios (Aesculapius în latină) - sper să nu te superi:
- faptul că a fost smuls din pântecele mamei sale muribunde de către Apollo se pare că i-a oferit lui Asclepios cunoașterea secretelor morții și puterea de a-i învia pe cei morți (am un ghid românesc foarte bun, apărut în 1999 și scris de medicul C.O. - și-n el scrie chestiile astea);
- când a început să resusciteze morți, Asclepios i-a îngrijorat atât pe Zeus, cât și pe Hades (care a văzut pericolul de a nu mai avea spirite noi în lumea subpământeană). Acesta din urmă l-a rugat pe Zeus să-l elimine pe Asclepios (vezi http://en.wikipedia....iki/Asclepius);
- trăsnindu-l, Zeus l-a omorât pe Asclepios, care a fost înmormântat sub tholosul de la Epidavros (asta zice ghidul M);
- wikipedia mai spune că Apollo, supărat, i-a ucis pe ciclopii ce produseseră trăsnetul pt. Zeus, ceea ce l-a făcut pe Zeus să-l dea jos de pe cerul nopții, lăsându-l drept slujitor al lui Admetus, regele Thessaliei.

Și încă un fapt (din ghidul M): în 1822, în teatrul de la Epidavros a fost proclamată independența Greciei moderne.

Sănătate și tcb !

Attached Files


Edited by OvidiuNS, 29 September 2010 - 22:48.


#98
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Posturile lui Florinbad au fost mutate aici http://forum.softped...howtopic=714079

#99
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postflorinbad, on 6th October 2010, 11:49, said:

... un muzeu excelent, modern, care încearca sa ne ajute sa întelegem exponatele si ruinele, pâna ce acestea vor fi excavate complet.

Superb, ca de obicei ! Știam doar de prima muncă a lui Hercule (uciderea leului din Nemea).

Referitor la muzeu, în ghidul M. zice de tezaurul de 312 piese (multe din pietre și metale prețioase) găsite în cimitirul micenian de la Aidonia.
Când am fost acolo (și era închis situl) abia așteptam să văd bijuteriile. Tezaurul ăsta nu mai este expus ?


LE: Oops, au fost mutate posturile. Întrebarea mea rămâne.

View Postferrellroo, on 6th October 2010, 22:34, said:

Posturile lui Florinbad au fost mutate aici http://forum.softped...howtopic=714079

El a fost de acord ?
Era mai bine să fie doar copiate acolo și să rămână și aici. Așa unele posturi legate de ale lui Florinbad par ciudate, rămânând scoase aiurea din context.
Poate te gândești la o soluție să nu dispară din topicul ăsta. Așa ar fi mai corect, logic și frumos.
În fine ...

Sănătate și tcb !

LE: văd că topicul nou nu e închis. Se poate posta acolo ?

Edited by OvidiuNS, 06 October 2010 - 22:59.


#100
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View PostOvidiuNS, on 6th October 2010, 23:51, said:

El a fost de acord ?
Era mai bine să fie doar copiate acolo și să rămână și aici. Așa unele posturi legate de ale lui Florinbad par ciudate, rămânând scoase aiurea din context.
Buna dimineata !
Eu am solicitat ca posturile mele si ale lui OvidiuNS sa fie mutate.
De ce ? Fiindca atunci cand am inceput sa postez in topicul despre Peloponez, acesta se afla undeva uitat pe pagina a doua, pe prima pagina tronand fireste eternele intrebari ale mancarii-bauturii-drumului spre Halkidiki, Thasos, Paralia Katerini si Corfu...
Am considerat ca, desi este mai departe pentru turistii români, Peloponezul isi merita importanta lui pentru relieful, plajele, orasele, satele, porturile si obiectivele turistice de importanta internationala, culturala si educationala. Citind posturile mele si ale lui OvidiuNS, poate din ce in ce mai multi turisti romani se vor "aventura" mai jos de Paralia Katerini, cu masinile proprii, in special. Toata lumea se inghesuie in partea de nord a Greciei mai mult pentru a reduce costurile si prea putini incearca sa ajunga macar la Atena.
Nu sunt o persoana instarita, însa am vrut sa demonstrez ca doar cu 1000 de euro (doi adulti si un copil de 11 ani: mancare - bautura - benzina - cazare - intrare la obiective turistice - suveniruri - alte placeri ale vietii), am petrecut o vacanta de vis in Peloponez (cautati pe site-ul Hotnews vaicareala unui turist care a primit la Costinesti doar bataie de joc, in suma a 750 de euro, Costinestiul fiind prin Australia sau Thailanda sau Brazilia, cine stie...).
Cu putin efort, cu strangerea banilor incet-incet inca din luna septembrie, cu folosirea site-ului Booking.com penru cazare, cu alimentare full dus-intors din Bulgaria, pana a dat benzina pe afara, am reusit sa nu depasesc mia de euro. Am avut avantajul ca copiii au gatuitate la obiectivele turistice si faptul ca din cele 8 nopti, am dormit "gratis" o noapte in Atena.
Deci, familiile cu copiii pana in 12 ani, pot petrece o vacanta de vis in Peloponez, daca doresc acest lucru. Faptul ca m-am cazat in Tolo m-a ajutat in acoperirea a 4 obiective arheologice mari: Tyrint, Micene, Nemea, Epidaur. Se mai pot vizita lejer site-urile arheologice si castelele din: Nafplio, Corint si Argos. Deci 7 obiective turistice relativ apropiate, un cerc cu diametrul de 70 km, Corintul aflandu-se cel mai departe (70 km - o ora de mers). Puteti face si plaja, asta insemnand renuntarea la Olympia, Patras, Mani, Monemvasia si Pylos (enumerari aleatorii).

#101
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
Pt. florinbad: cum e cu muzeul, pls. ?

Pt. bela: cât de relative sunt toate; până la urmă poluarea topicului prin copierea întregului mesaj s-a dovedit benefică !!!


Sănătate și tcb !

Edited by ferrellroo, 07 October 2010 - 15:10.


#102
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
In muzeu am patit ca la Micene: la primul fash am fost "certat" sa nu mai fotografiez. "Fara flash se poate?", am intrebat.
Da, se putea. Asa ca am fotografiat cu flash numai sculptura care infatiseaza moartea lui Opheltes, iar fara flash schema intregului asezamant, cateva tipuri de monede, vasele si statuetele pe care le vedeti atasate celui de-al 8-lea articol si inca una cu doi preoti. Deci nu am fotografiat si tezaurul.
Tezaurul amintit de tine este expus, insa sunt numai copii ale componentelor lui. Originalele se afla la Muzeul National din Atena. In muzeele in care vezi numai ingrijitori inseamna ca nu se afla (principalele) piese originale. Acolo unde vezi o groaza de body-guarzi trebuie sa te astepti sa vezi originalele.

#103
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postflorinbad, on 7th October 2010, 13:38, said:

Tezaurul amintit de tine este expus, insa sunt numai copii ale componentelor lui. Originalele se afla la Muzeul National din Atena.

Ok, exact cum mă așteptam. Toate originalele (cu 4 excepții - cred că am mai spus asta pe undeva) sunt la Muzeul Național de Arheologie din Atena.
Excepțiile sunt Macedonia, Olympia, Delfi și Creta.

Merci, sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 07 October 2010 - 13:50.


#104
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Am gasit pe net o fotografie cu tezaurul de la Adonia.
Imaginea este din Muzeul de Arheologie de la Nemea, din ultima camera (cum intri in muzeu o iei la dreapta - nu spre toalete, care sunt imediat la intrare  :coolspeak: , ci mai mergi cam 5-6 m in interior).

Attached Files



#105
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007

View PostOvidiuNS, on 6th October 2010, 21:51, said:

LE: Oops, au fost mutate posturile. Întrebarea mea rămâne.



El a fost de acord ?
Era mai bine să fie doar copiate acolo și să rămână și aici. Așa unele posturi legate de ale lui Florinbad par ciudate, rămânând scoase aiurea din context.
Poate te gândești la o soluție să nu dispară din topicul ăsta. Așa ar fi mai corect, logic și frumos.
În fine ...

Sănătate și tcb !

LE: văd că topicul nou nu e închis. Se poate posta acolo ?
1. Dupa postare, posturile nu iti mai apartin, ele fiind proprietate Softpedia. Daca doresc sa iti mut posturile,nu am nevoie de acceptul tau.Vezi Regulamentul, insa el a trimis un mesaj pe privat.
2. Posturile mutate fac parte din poveste, nu am mutat alte posturi. Daca cineva a dat reply la un ditamai postul sa intrebe cu e apa in Grecia, a gresit. Cand am timp voi sterge acele posturi fara sens.
3. Acel topic ii apartine lui Florinbad, daca mai doreste sa add ceva o poate face daca nu il inchid pt. a ramane mereu "curat" si usor de citit.  

Posturile lui Ovidiu nu are rost sa le mut, Nu pot amesteca vacantele si nici 2 topicuri pe aceeasi tema nu isi au rostul.
Pentru alte intrebari folositi PM, nu aglomerati topicul cu offtopic-uri.
Multumesc mult.

Edited by ferrellroo, 07 October 2010 - 15:13.


#106
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postflorinbad, on 7th October 2010, 14:58, said:

Am gasit pe net o fotografie cu tezaurul de la Adonia.
Imaginea este din Muzeul de Arheologie de la Nemea, din ultima camera ...

Salutare !

Merçi, am reținut, sper ca anul viitor să vizitez Nemea (în drum spre sud). Se conturează mai multe obiective (nevizitate sau vizitate parțial) ce pot fi combinate cu plaja/baia, dar cu cazare în sud (Mavrovouni - lângă Githio - îmi stă pe creier).


View Postferrellroo, on 7th October 2010, 16:02, said:

Posturile lui Ovidiu nu are rost sa le mut ...

Să trăiești, m-am liniștit !

Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 07 October 2010 - 18:12.


#107
vmaster

vmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 24.06.2009
Ma bag si eu in seama cam ca in zicala "hop si nea Ion ca si el e om".

Anul trecut am postat in "totul despre Grecia", un comentariu despre Peloponez, la intrebarea cuiva daca a fost cineva si poate sa povesteasca ce e de vazut.
Ca vechi si statornic iubitor de Grecia, am povestit de un tur care se poate face in Peloponez, tur pe care l-am facut de doua ori, in 2001 si in 2007. Spun lucrurile astea pentru ca am vazut ca mai intreaba lumea de felul in care ar trebui vazut Peloponezul. Parerea mea e ca trebuie cam 2 saptamani ca sa poti cuprinde tot si sa nu te simti haituit si grabit. Asigur pe toti iubtorii de turism de calitate ca vor privi cu mare deatasare si nepasare o destinatie ca Thassos si vor deveni alregici la paralia Katerini.

Poate moderatorii vor dori sa dauca postul meu dela pag 214 din topicul susamintit si colegii de forum interesati de destinatia asta superba se vor putea inspira in viitoarele lor calatorii.

PS Scuze de ortografie la acel post. L-am recitit si tot ce pot sa zic in apararea mea e ca a fost scris ffff dimineatza.

Edited by vmaster, 09 October 2010 - 23:09.


#108
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postvmaster, on 9th October 2010, 23:57, said:

Anul trecut am postat in "totul despre Grecia", un comentariu despre Peloponez ...

Adică ăsta, nu ? Superb.


Daca esti ca mine din Bucuresti, poti pleca dimineata devreme de acas' si seara sa fi la 80 km de Atena. In principiu poti ajunge si la Atena dar nu vrei pt ca e zavera mare si mai bine te opresti dupa Lamia la Kamena Vourla. Statiune mica si cu cazari ok. Dormi acolo cu 30 euro / camera f bine. Te plimbi pe malul apei, mananci la taverne etc etc. Infinit mai bine decat sa ajunci la Atena si sa cauti o cazare scumpa si sa behai dupa un loc de parcare.
Bun am incheiat cu prima zi.
Ziua 2 pleci in Peloponez. autostrada pana acolo. Ideea e sa faci un tur al tuturor "degetelor". Ajungi la Nafplio dar mergi inca 8 km pana la Tolo. Statiune la mare cu preturi ok la cazari. 3 nopti la Tolo. E de vazut: Epidavros, Micene si Nafplio. Orasul e dementza. daca ai chef te mai poti plimba cu masina spre Drepano, la sud de Tolo. Intalnesti o suita de restaurante la malul apei si poti manca delicios cu valu-n glezne.
Ziua 5 pleci spre sud pe drumul de coasta : Paralia Astros, Paralia Tirou, prin Leonidio (atentie ca la Leonidio e soseaua mica rau si eu am gabatat oglinzile la un Peu 407 ca sa trec printre casele lor. Extraordinar!!) pana sus la Kosmas. Pauza la Kosmas pt ca e un super satuc si chiar merita sa te opresti in piatza centrala la o cafea. Cobori apoi pana la Ghithio si te cazezi la Mavrovuni la 2 km de oras. vreo 5 cazari toate la plaja. 3 nopti. Mergi si mananci la Ghithion in port. Aici ai de vazut asa: degetul din dreapta cum te uiti la harta. Mergi pana la Monemvasia. sunt 70 km pe sosea. pleci dimineatza vizitezi si mananci acolo si te intorci seara. Ca optiune eu am mai fost si la Neapoli, in extremul sud. in stanga, in degetul din mijoc, neaparat la Pirgos Dirou. Pleci tot diminetza din Mavrovuni. O alta tura ar fi in jurul degetului 2. Esti inpeninsula mani cu case ca niste ceteati.
Ziua 8 Pleci dimineata pe druml de coasta spre degetul al treilea. merita sa bei o cafea la Kardamyli. treci de Kalamata ca ne nimic de vazut si ajungi in cel mai vestic deget unde cobaori pana la Koroni. Vezi cetatea si oraselul ca e frumu. Mai departe soseaua te duce prin Finiounda si Methoni la Pylos. Sfatul e sa treci de Pylos si sa stai la Gyalova. 4 nopti. Faci baie si plaja acolo la Gyalova si sau la Methoni la un castel ca in filmele cu Cruciade. Plaja si la Voidokilia neaparat. si evident in golful Navarino.
Ziua 12. Pleci pe coasta de vest prin Kiparissia si faci o pauza la Olympia. Nu stai mult ca nu e foarte mult de admirat. doar ca aici au fost inute jocurile antice si de aici pleaca flacara la jocurile moderne. Mai departe treci podul la Patra ( Rio - Antirio) si mergi pe coasta nordica a golfului peloponez pana la Itea. Nani aici 1 noapte pe malul apei.
Ziua 13 pleci spre Delfi si dupa ce vezi oracolul cobori mai departe la Lamia si apuci autostreda pana la paralia katerini. cazare si baie acolo. Nu iti va placea deloc. Vi din paradis si ajungi la paralia katerini, bleah!!!
Ziua 14 pleci dimineata spre tara si ajungi seara acasa unde in Bucuresti, pe soseaua Giurgiului, la stop te claxoneaza unu in secunda in care se face verde. Nasol. Dar si mai nasol e ca uitasei de chestiile astea. Veneai din Peloponez.....


Apropo de Kardamyli, acolo se poate explora la picior defileul Viros (mi-am printat de pe net o hartă).

Ai putea să ne dai și nouă ceva detalii despre cazări ?
Așa cum am mai spus, aș vrea să mă cazez în Mavrovouni (de unde să vizitez/revizitez partea de sud), dar ar fi util de știut și ce cazare ai avut la Itea (pt. înnoptat la întoarcere).

Sănătate și multe mulțumiri !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate