Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Vreau sa fac Vin de casa ...

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1255 replies to this topic

#1207
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
Multumesc pt raspunsul detaliat. Totusi, vinul din damigeana mare e posibil sa fi iesit mai bun la gust datorita ca a avut mai multa drojdie, fata de damigeana de 25 l?
PS: m-am uitat acum pe net , sint butoaie de 200 l din polipropilena sau din fibra de sticla. (bine, si din inox , dar sint prea scumpe pt mine)
Care din cele 2 modele se preteaza mai bine pt vin, dpdv al păstrării, spalarii, etc?

Edited by sov, 04 December 2021 - 22:13.


#1208
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

View Postsov, on 04 decembrie 2021 - 22:09, said:

Multumesc pt raspunsul detaliat. Totusi, vinul din damigeana mare e posibil sa fi iesit mai bun la gust datorita ca a avut mai multa drojdie, fata de damigeana de 25 l?
PS: m-am uitat acum pe net , sint butoaie de 200 l din polipropilena sau din fibra de sticla. (bine, si din inox , dar sint prea scumpe pt mine)
Care din cele 2 modele se preteaza mai bine pt vin, dpdv al păstrării, spalarii, etc?
Eu unul n-am nici o experienta cu astfel de butoaie, sigur de inox e bun, din ce a mai citit se practica si din fibra de sticla, dar repet eu n-am folosit. Cred insa ca daca nu folosesti un recipient complet inert e bine sa extragi cat mai repede vinul din el, adica imediat ce se termina fermentatia.

#1209
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
Da, după fermentatie voi trage vinul in damigene de sticla. Trebuie doar sa vad  pana la toamna viitoare, care butoi e mai bun. De fibră de sticla sau de polipropilena. Preturile sint cam aceleasi.

#1210
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Daca a iesit vinul prea acru, după ce l-am tras de pe drojdie(struguri necopti), se mai poate face ceva sau ma hidratez cu vitamima C?

#1211
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

View Postmarxsovignon, on 06 decembrie 2021 - 18:08, said:

Daca a iesit vinul prea acru, după ce l-am tras de pe drojdie(struguri necopti), se mai poate face ceva sau ma hidratez cu vitamima C?
Se poate adauga bicarbonat de potasiu pt neutralizarea acidului tartric. Dupa tratare vinul trebuie tinut la temperatura de sub 7gr C pt ca tartratii sa cristalizeze

Edited by AlexD2, 06 December 2021 - 18:21.


#1212
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
De butoiul asta spun daca e bun : https://www.dedeman....sitor/p/7032204

#1213
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

View Postmarxsovignon, on 09 decembrie 2021 - 22:06, said:

De butoiul asta spun daca e bun : https://www.dedeman....sitor/p/7032204
Conform a ceea ce scrie in descrierea produsului acesta se poate utiliza atat pt fermentarea cat si pentru pastrarea vinului. Am vazut astfel de butoaie si am vazut ca au pe interior o captuseala dintr-un material altfel decat exteriorul, un material lucios  probabil potrivit pt pastrarea vinului. Cu toate ca in prospect scrie ca vinul poate fi pastrat in astfel de butoaie eu unul nu as fi asa de sigur ca e bun pe termen lung si daca pt fermentare si eventual limpezire l-as folosii, pt pastrare, dupa trecerea sezonului rece , cam prin martie cel tarziu as transfera vinul in damigene de sticla.

#1214
Robertozaky

Robertozaky

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 06.01.2016
Salut
Mai am o damigeana de 50 de L de vin plina ochi de la pritocul din decembrie. As vrea sa îmbuteliez vreo 20 de sticle pentru pastrare iar restul sa-l consum. Intrebare: Mai fac pritocul de primavara la vin sau nu mai are rost?

#1215
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,233
  • Înscris: 15.03.2013
Daca vei tine la rece sticlele, nu mai are rost pritocitul.Eu nu le mai pun in sticle, las in damigenele de 50 si scot saptamanal cate 1-2 sticle pentru uz intern. :)

#1216
Robertozaky

Robertozaky

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 06.01.2016
Păi damigeana este in beci. Acum sunt 4 grade dar in functie de vremea de afară se incalzeste si in beci. Vara am si 20 de grade. Mai rezista vinul? Că nu beau eu pâna atunci 50L. Si tot scoțând din damigeană nu ramâne aer?
E prima oara cand am facut vin și de aceea intreb.
Ms

#1217
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

View PostRobertozaky, on 27 martie 2022 - 07:30, said:

Salut
Mai am o damigeana de 50 de L de vin plina ochi de la pritocul din decembrie. As vrea sa îmbuteliez vreo 20 de sticle pentru pastrare iar restul sa-l consum. Intrebare: Mai fac pritocul de primavara la vin sau nu mai are rost?
Depinde cat de bine limpezit este vinul si in cat timp il vei consuma. Daca nu e bine limpezit atunci trebuie protocit din nou apoi dupa cca 1 luna il poti imbutelia cu conditia sa il consumi apoi in 2-3 luni. Daca vrei sa il pastrezi pe termen lung atunci e mai complicat ca ar trebui tinut macar un an in recipiente mari si pritocit periodic. Mai exista posibilitatea de al filtra dar asta era bine de facut dupa pritocirea din iarna. Chiar si dupa filtrare vinul trebuie lasat macar sa treaca de iarna pt a depune cat mai mult din tratrati.
Vinul nu se tine niciodata in recipiente care nu sunt pline ca se degradeaza. Evident nu vorbim de sticle care se consuma in maxim 2-3 zile.

#1218
Robertozaky

Robertozaky

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 06.01.2016
Am inteles. Multumesc pentru sfaturi.

#1219
kysvaly

kysvaly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.02.2014
Salutare! In toamna vreau sa fac pentru prima data vin. Stau la bloc si am o boxa la subsol cu temperaturi intre maxim 21 vara si minim 8 iarna, strugurii o sa.i cumpar. O sa incep cu 1 damigeana de alb, cred ca tamaioasa, si una de rosu, probabil merlot, ambele vreau sa.mi iasa demidulce. Am tot citit pe aici dar nu prea am inteles inceputul, adica procedeul pana la primul pritoc. Urmeaza sa recitesc si sa pun pe hartie pasii necesari, m ar ajuta foarte mult daca mi.ar explica cineva pasii, adica:
1. Am vazut ca in functie de struguri mustul se  tine mai mult sau mai putin pe boasca.
2. Cum, cand si cu ce se sulfiteaza mustul?
3. Este bine sa.i adaug si drojdie selctionata?
Multumesc!


#1220
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 12.06.2010
Mustul nu se sulfiteaza

#1221
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

View Postkysvaly, on 05 mai 2022 - 10:50, said:

Salutare! In toamna vreau sa fac pentru prima data vin. Stau la bloc si am o boxa la subsol cu temperaturi intre maxim 21 vara si minim 8 iarna, strugurii o sa.i cumpar. O sa incep cu 1 damigeana de alb, cred ca tamaioasa, si una de rosu, probabil merlot, ambele vreau sa.mi iasa demidulce. Am tot citit pe aici dar nu prea am inteles inceputul, adica procedeul pana la primul pritoc. Urmeaza sa recitesc si sa pun pe hartie pasii necesari, m ar ajuta foarte mult daca mi.ar explica cineva pasii, adica:
1. Am vazut ca in functie de struguri mustul se  tine mai mult sau mai putin pe boasca.
2. Cum, cand si cu ce se sulfiteaza mustul?
3. Este bine sa.i adaug si drojdie selctionata?
Multumesc!
Daca vrei sa faci vin aromat(de tamaioasa) si rosu (de merlot) mustul trebuie tinut pe boasca. Pt tinerea pe boasca strugurii trebuie neaparat dezcirchinati. Boasca se sulfiteaza cu 0,5ml/litru solutie dioxid de sulf 5-6 %. Bioxidul de sulf are rol antiseptic (omorarea bacteriilor in special cele acetice) si de selectie a drojdiilor nerezistente la dioxid de sulf.
Pt vinul alb de tamaioasa  strugurii se tin pe boasca 24 ore iar drojdiile selectionate pt vinuri din tamaioasa se adauga imediat direct in mustuiala. Daca vinul este de muscat drojdiile selectionate  se adauga dupa presare. Dupa presare se continua fermentarea in vas cu serpentina
Pentru vinul rosu se tine oe boasca 3 zile si drojdiile selectionate  se adauga imediat. Boasca se amesteca de cca 3 ori pe zi pt extragerea culorii. Dupa cele 3 zile se face presarea si se continua fermentarea in vas cu serpentina
Pt un vin demidulce mustul trebuie sa aiba cca 240 -250 gr/l zaharuri masurat imediat dupa zdrobire si dezciorchinare.
Recomandarea mea este ca drojdiile selectionate sa le adaugi la doza maxima si sa respecti cu strictete instructiunile de folosire
Pe parcursul fermentarii sa ai grija ca temperatura sa nu scada sub15-16 gr pt o fermentare cat mai buna. La vinul rosu ar trebui o temperatura mai mare de peste 20 Gr macar la inceput cat tii mustul pe bostina.
Pt un vin demidulce fermentarea ar trebui oprita cand vinul ajunge la cca 15-20 gr/l zahar. Asta in conditii de casa o poti face doar aproximativ dupa gust sau eventual folosind un refractometru de mana cand fermentarea ar trebui oprita cam la 7,2-7,3 Brix. Oprirea fermentarii se face prin tragere de pe drojdie, sulfitare cu minim 1 ml/litru solutie dioxid de sulf 5-6% si pastrare la rece in continuare pt limpezire.
In mare cam despre asta e vorba la producerea vinurilor aromate si rosii in conditii care le-ai putea respecta in casa.

#1222
kysvaly

kysvaly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.02.2014

View PostAlexD2, on 06 mai 2022 - 06:49, said:


Daca vrei sa faci vin aromat(de tamaioasa) si rosu (de merlot) mustul trebuie tinut pe boasca. Pt tinerea pe boasca strugurii trebuie neaparat dezcirchinati. Boasca se sulfiteaza cu 0,5ml/litru solutie dioxid de sulf 5-6 %. Bioxidul de sulf are rol antiseptic (omorarea bacteriilor in special cele acetice) si de selectie a drojdiilor nerezistente la dioxid de sulf.
Pt vinul alb de tamaioasa  strugurii se tin pe boasca 24 ore iar drojdiile selectionate pt vinuri din tamaioasa se adauga imediat direct in mustuiala. Daca vinul este de muscat drojdiile selectionate  se adauga dupa presare. Dupa presare se continua fermentarea in vas cu serpentina
Pentru vinul rosu se tine oe boasca 3 zile si drojdiile selectionate  se adauga imediat. Boasca se amesteca de cca 3 ori pe zi pt extragerea culorii. Dupa cele 3 zile se face presarea si se continua fermentarea in vas cu serpentina
Pt un vin demidulce mustul trebuie sa aiba cca 240 -250 gr/l zaharuri masurat imediat dupa zdrobire si dezciorchinare.
Recomandarea mea este ca drojdiile selectionate sa le adaugi la doza maxima si sa respecti cu strictete instructiunile de folosire
Pe parcursul fermentarii sa ai grija ca temperatura sa nu scada sub15-16 gr pt o fermentare cat mai buna. La vinul rosu ar trebui o temperatura mai mare de peste 20 Gr macar la inceput cat tii mustul pe bostina.
Pt un vin demidulce fermentarea ar trebui oprita cand vinul ajunge la cca 15-20 gr/l zahar. Asta in conditii de casa o poti face doar aproximativ dupa gust sau eventual folosind un refractometru de mana cand fermentarea ar trebui oprita cam la 7,2-7,3 Brix. Oprirea fermentarii se face prin tragere de pe drojdie, sulfitare cu minim 1 ml/litru solutie dioxid de sulf 5-6% si pastrare la rece in continuare pt limpezire.
In mare cam despre asta e vorba la producerea vinurilor aromate si rosii in conditii care le-ai putea respecta in casa.

Super, multumesc mult!
Ai explicat pe intelesul meu.
Poate sa recomande cineva niste drojdii?

Sulfitarea o fac in boasca? Ma gandesc ca nu stiu exact ce cantitate de must este acolo. Sau sulfitez dupa presare dupa ce pun tot mustul in damigeana?

Edited by kysvaly, 07 May 2022 - 14:46.


#1223
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

View Postkysvaly, on 07 mai 2022 - 14:55, said:

Super, multumesc mult!
Ai explicat pe intelesul meu.
Poate sa recomande cineva niste drojdii?

Sulfitarea o fac in boasca? Ma gandesc ca nu stiu exact ce cantitate de must este acolo. Sau sulfitez dupa presare dupa ce pun tot mustul in damigeana?
Cand lasi mustul pe boasca sulfitarea se face direct in boasca pt ca daca o faci dupa pana tii mustul pe boasca toade drojdiile, bacteriile si alte microorganisme se vor dezvolata in boasca si apoi greu scapi de ele..
La drojdii nu ma prea pricep dar pt ce vrei tu stiu ca sunt drojdii pt vinuri albe aromate si drojdii pt vinuri rosii la pliculet de 20 gr (pt max 100 l must). Cred ca poti folosi drojdii tip Uvaferm

#1224
kysvaly

kysvaly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.02.2014
Apreciez, merci omule!
Abia astept sa vina toamna sa ma apuc de treaba, sunt curios daca o sa iasa ceea ce vreau. Mai ramane sa caut o sursa de unde sa cumpar strugurii, de undeva de prin jurul Pitestiului, as vrea sa evit piata sau en.gros-ul.
Sigur o sa revin cu poze din etapele urmate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate