Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Vreau sa fac Vin de casa ...

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1255 replies to this topic

#1243
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,564
  • Înscris: 10.01.2019
Nu stiu ce gradatie ai avut pe mustimetru dar dupa corelatia valorilor inclin sa cred ca l-ai avut gradat in grade Balling, adica ai avut 27 grade balling, 15 desitate Be (astea doua fiind in corelatie) Scara Balling este in procente de masa masurate cu un densimetru la 17 gr C. Rezulta ca ai avut o concentratie initiala de 270 g/kg masa zaharoasa si una finala de 60 gr/kg masa zaharoasa. Daca facem diferenta insemna ca o cantiate de 210 gr/kg de zaharuri s-au transformat in alcool. Ceea ce reprezina cca 12,3 gr alcoolice (densitatea finala fiind apropiata de 1)
Deci acum vinul tau are cca 12,3 gr alcool si 60 gr/l zahar. Este posibil sa ai ceva mai putin zahar pt ca aceste 60 gr/l nu sunt in totalitate zahar o parte fiind substante solide dizolvate nezaharoase care maresc densitatea (in special saruri minerale de genul tartrati, citrati) Este un vin dulce cu o tarie buna dar este posibil ca la primavara, cand da caldura, sa inceapa sa fermenteze din nou.
Din ce stiu eu in comert nu exista vinometre mai precise cu care sa poti masura continutul de alcool. Exista metode de laborator, dar sunt prea complicate pt a le putea aplica acasa.

#1244
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016
Multumesc!

#1245
misuiancu

misuiancu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.05.2011

View Postkysvaly, on 07 mai 2022 - 21:09, said:

Apreciez, merci omule!
Abia astept sa vina toamna sa ma apuc de treaba, sunt curios daca o sa iasa ceea ce vreau. Mai ramane sa caut o sursa de unde sa cumpar strugurii, de undeva de prin jurul Pitestiului, as vrea sa evit piata sau en.gros-ul.
Sigur o sa revin cu poze din etapele urmate.

salut Kysvaly
a trecut 1an de zile si nu ai revenit cu poze
sau nu ai mai facut vin Posted Image

#1246
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Dacă vinul din damigene a stat din fiert, pot scoate dopul cu aerisitor sa  gust din vin? Sau aerul ii va dăuna?

#1247
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,564
  • Înscris: 10.01.2019
Poti scoate dopul dar e bine sa il si pritocesti sau , daca vrei sa-l mai lasi sa se limpezeasca (ceea ce nu-ti recomand prea mult timp) sa umpli vasul daca nu e plin.

#1248
nanpeter

nanpeter

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 28.11.2020
Salut! Am cumparat must de Jidvei feteasca regala+muscat ottonel am folosit drojdiile oferite de ei ,nu a avut fermentatie tumultoasa fermenteaza lent de o luna de zile.Asi vrea sa obtin un vin demisec ,ce sa fac sa il opresc din fermentatie? Am cumparat si dioxid de sulf si tannisol ce sa folosesc ?

#1249
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006

View PostAlexD2, on 05 noiembrie 2023 - 06:56, said:

Poti scoate dopul dar e bine sa il si pritocesti sau , daca vrei sa-l mai lasi sa se limpezeasca (ceea ce nu-ti recomand prea mult timp) sa umpli vasul daca nu e plin.
Multumesc pt raspuns. Am inteles ca pritocitul trebuie sa se facă pana în 30 zile de la oprirea fermentației, as mai avea ceva timp, fermentația s-a oprit acum vreo 10 zile.
Dar la un butoi de 200 l din fibra de sticla, cum se procedează? După ce scot vinul din el, arunc drojdia și îl spăl, pot pune înapoi vinul, sau sa îl bag în damigene de sticla? Adica dacă îl repun în butoi și ulterior, tot scot câte un pic , nu va avea probleme vinul din butoi? Pt ca știam ca atunci când desfaci o damigeana trebuie sa o golești de tot, nu stiu cum e la butoi.

#1250
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,564
  • Înscris: 10.01.2019
Daca poti il pui in damigene de sticla il sulfitezi si il lasi la rece sa se depuna sarurile tartice. Prin primavara cand incepe sa se incalzesca il pritocesti si sulfitezi din nou. Abia pe la Paste vinul isi arata calitatea adevarata. La prima pritocire poti sa il si filtrezi daca dispui de un filtru.

Edited by AlexD2, 07 November 2023 - 19:11.


#1251
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Deci sa îl pun înapoi în butoi nu e o soluție bună?

#1252
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,564
  • Înscris: 10.01.2019
Daca dispui de damigene de sticla mai bine sa pui in ele. Ideea este, cum s-a mai spus ca vasele cu vin trebuie tot timpul mentinute pline si atunci daca ai un vas mare si consumi din el, oricum esti obligat sa-l golesti in vase mai mici. O solutie mai buna e cu vase de inox cu capac flotant, ca cu astea n-ai probleme cu plinul recipientului, ca poti cobora capacul si vasul e tot timpul plin chiar daca consumi din el. Exista si solutia sa-l ti sub perna de CO2 dar asta e mai complicat  Parerea mea

#1253
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Am înțeles. Ma gândeam totuși la bunicii noștri care țineau tot anul vinul în butoaie de 200 l și tot luau  de la canea fără sa se altereze vinul.

#1254
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,564
  • Înscris: 10.01.2019
Depinde ce intelegi prin altearea vinului si ce pretentii ai de la vinul respectiv. Daca singurele alterari care iti displac sunt otetirea, tulburarea, eventual balosirea poti intradevar ca un vin cu un grad alcoolic suficient de ridicat,  sulfitat prin arderea sulfului in butoi, bine limpezit si tras de pe drojdie, sa nu se altereze. Insa vinul respectiv daca vasul nu e pastrat plin, cu timpul isi va pierde aromele, gustul va devenii unul comun, fad, de lichid acrisor, se va oxida, isi va schimba culoarea, eventual se va maderiza daca temperatura nu e suficient de scazuta, dar va ramane cu mare parte din alcoolul continut si daca il bei ti se va urca la cap.

#1255
ciresel

ciresel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.03.2007
Mi a trăsnit o idee prin cap. Sunt acele aparate de făcut sifon acasă cu butelie de co2. Oare dacă pun vin în loc de apa, ar ieși spumant?

#1256
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 15.03.2013
Iese spritz (dar nu Aperol). Cre' ca ar merge cu vin alb si sa-l tii la rece :)

Edited by calincosma, 22 December 2023 - 20:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate