Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

Parcul National Plitvice-Calator pe meleaguri de basm

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
313 răspunsuri în acest subiect

#127
misspiss

misspiss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 120
  • Înscris: 31.05.2009

View PostBuhani73, on 24th February 2011, 21:54, said:

sunt vreo 250 de km. sincer e cam greu fara masina in Croatia..doar daca gasesti ceva agentii care fac excursii dar la 500 km dus-intors...nu stiu ce mare lucru mai vezi


iar pt cealalta postare-sunt cam 270 km.se face intrarea pe la 1 si poti merge pe jos plus vaporas si te intorci cu acel autobus.iar cu traseele..mergeti pe unde va taie capul.ai harta inclusiv pe bilet
uite si linkul lor
http://www.np-plitvi...e...0&Itemid=71
Multumesc mult, o sa vad daca renteaza. Pare destul de obositor. Alte sugestii?

#128
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Totusi este un topic despre Croatia.........

#129
shoarezu

shoarezu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 67
  • Înscris: 08.06.2009

View Postskiritelu, on 24th February 2011, 19:50, said:

La sfarsitul verii plec la Porec si incep sa adun informatii inca de acum sa nu mi se mai para lunga asteptarea. La Plitvice o sa mergem a treia zi deci o sa plec din Porec.
Puteti sa ma ajutati si pe mine:
1. Cu un traseu bun Porec - Plitvice ( am gasit 3 pe http://www.tzplitvic...apDest_rute.php - dar nici unul din Porec);
2. Daca vin din Porec accesul in parc il voi face pe la intrarea 1? (este vreo diferenta intre intrari - ma refer la trasee);
3. Cu programul de vizitare si cu pretul intrarii per adult/ copil - am citit despre reducerile pentru studenti si copii (trebuie sa iau carnetul de note cu mine?) dar ma mai intereseaza si daca au reduceri de grup fiindca o sa fim cel putin 10 adulti si 2 copii de 12 ani;
4. Am gasit aici 2 linkuri cu informatii despre parc dar din pacate nu am putut deschide nici unul - ma puteti ajuta cu alte linkuri de unde sa pot sa ma informez mai mult referitor la trasee; din cate am citit  traseul H  ar cuprinde cam tot ce trebuie vazut ptr prima oara, dar va rog sa-mi spuneti cum sa-l abordez? intai se merge cu vaporasul apoi pe jos apoi cu trenuletul sau cum...... Din experienta voastra asta e traseul cel mai spectaculos?(ca peisaje) sau ma sfatuiti sa urmez alt traseu.
Deocamdata atat ca oricum sunt multe intrebari si vad ca pe aici lumea inca viseaza la frumoasele peisaje pe care le-au admirat in vara. Fericitilor !!!!!

toate traseele sunt spectaculoase si nu are importanta dc intri pe la intrarea 1 sau 2. ideal e sa faci traseul cel mai lung, sa vezi cat mai mult; avand copii destul de mari, poate fi abordat, dureaza 6 maxim 8 ore. traseele sunt desenate pe biletele pe care le primesti la intrare, in parc sunt indicatoare, nu are sens sa te stresezi dinainte (cum am facut eu :D ). noi am intrat pe la intrarea 1, am mers intai pe jos, am vzt marea cascada si ce e in zona de intrare, apoi am luat vaporasul si am traversat lacul koziak, dupa care am mers iar pe jos. cu trenuletul (de fapt e un minicar, ca la noi la mare) am mers putin, spre final, in partea de coborare. cu harta de pe bilete te descurci. dupa cum am scris si mai sus, traseele nu sunt dificiledar frumusetea de acolo iti taie rasuflarea. si incearca sa intri in parc cat mai de dimineata, dupa ora 10 ajung autocarele si se aglomereaza.

#130
skiritelu

skiritelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 143
  • Înscris: 13.05.2008

View Postshoarezu, on 27th February 2011, 17:47, said:

toate traseele sunt spectaculoase si nu are importanta dc intri pe la intrarea 1 sau 2. ideal e sa faci traseul cel mai lung, sa vezi cat mai mult; avand copii destul de mari, poate fi abordat, dureaza 6 maxim 8 ore. traseele sunt desenate pe biletele pe care le primesti la intrare, in parc sunt indicatoare, nu are sens sa te stresezi dinainte (cum am facut eu :D ). noi am intrat pe la intrarea 1, am mers intai pe jos, am vzt marea cascada si ce e in zona de intrare, apoi am luat vaporasul si am traversat lacul koziak, dupa care am mers iar pe jos. cu trenuletul (de fapt e un minicar, ca la noi la mare) am mers putin, spre final, in partea de coborare. cu harta de pe bilete te descurci. dupa cum am scris si mai sus, traseele nu sunt dificiledar frumusetea de acolo iti taie rasuflarea. si incearca sa intri in parc cat mai de dimineata, dupa ora 10 ajung autocarele si se aglomereaza.

Sper sa avem o zi cu soare, sa nu ploua sa ne bucuram de spectacolul naturii. Am retinut ca trebuie sa avem ceva de rontait, incaltari comode o pelerina de ploaie pentru orice eventualitate si bateriile de la aparatul foto incarcate.  
Multumesc de raspuns.

#131
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 803
  • Înscris: 05.11.2008
nu te mai stresa atata.efectiv ia-o ca o iesire in natura.totul e amenajat acolo
iar cu mancarea...doar daca vrei sa iesi mai ieftin.gasesti si la ambele intari, unde se ia vaporasul si unde e capatul liniei de autobus.doar ca e mai scumpa.apa de baut sa va luati cu voi pe traseu

#132
skiritelu

skiritelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 143
  • Înscris: 13.05.2008

View PostBuhani73, on 5th March 2011, 08:49, said:

nu te mai stresa atata.efectiv ia-o ca o iesire in natura.totul e amenajat acolo
iar cu mancarea...doar daca vrei sa iesi mai ieftin.gasesti si la ambele intari, unde se ia vaporasul si unde e capatul liniei de autobus.doar ca e mai scumpa.apa de baut sa va luati cu voi pe traseu

De 3 ani vreau sa ajung in Croatia si nu reusesc .Azi am platit hotelul si am scapat de tot stresul.

#133
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View Postmisspiss, on 26th February 2011, 18:33, said:

Multumesc mult, o sa vad daca renteaza. Pare destul de obositor. Alte sugestii?
Din moment ce nu ai masina nu mai are nicio importanta traseul pe care mergi. Ruta va fi aleasa de agentia turistica sau de firma de transport. Oricum,va fi o zi obositoare,dar care va merita efortul,mai ales daca prinzi o zi senina.

#134
cornel11

cornel11

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 09.05.2008
Si eu vreau sa ajung la Plitvice cu masina de ceva ani.Va rog puteti sa imi spuneti un drum mai scurt spre Plitvice din Bucuresti.

#135
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 394
  • Înscris: 19.08.2009

View Postcornel11, on 8th March 2011, 17:39, said:

Si eu vreau sa ajung la Plitvice cu masina de ceva ani.Va rog puteti sa imi spuneti un drum mai scurt spre Plitvice din Bucuresti.
     Urmeaza pasii- sectiunea TRAVELING-Turism auto si Cu masina spre Croatia si vei gasi cele mai bune informatii care  le cauti pe aceasta linie.Succes in cautari si vacante placute,concediul in Croatia si implicit vizitarea Parcului natural Plitvice sunt ceva de neuitat. :coolspeak:

#136
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 803
  • Înscris: 05.11.2008

View Postcornel11, on 8th March 2011, 17:39, said:

Si eu vreau sa ajung la Plitvice cu masina de ceva ani.Va rog puteti sa imi spuneti un drum mai scurt spre Plitvice din Bucuresti.


daca nu vrei sa te incurci cu drumul prin Bosnia, atunci ruta clasica ar fi Buc-Belgrad-Zagreb-Karlovac, unde iesi de pe autostrada-Plitvice(cam la 80 de km si unde ajungi pe un drum foarte bun)

#137
cornel11

cornel11

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 09.05.2008
Multumesc.

#138
misspiss

misspiss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 120
  • Înscris: 31.05.2009

View Postbaril, on 8th March 2011, 16:32, said:

Din moment ce nu ai masina nu mai are nicio importanta traseul pe care mergi. Ruta va fi aleasa de agentia turistica sau de firma de transport. Oricum,va fi o zi obositoare,dar care va merita efortul,mai ales daca prinzi o zi senina.
Multumesc. Intre timp a aparut si masina cu care sa ajungem din Split la parc. Mai ramane sa alegem traseul din parc. Am vazut ca exista unele pe site-ul parcului in functie de cate ore aloci. Sper sa ma descurc, dar, cu bucurie, accept un sfat sau o sugestie.

#139
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View Postmisspiss, on 9th March 2011, 21:33, said:

Multumesc. Intre timp a aparut si masina cu care sa ajungem din Split la parc. Mai ramane sa alegem traseul din parc. Am vazut ca exista unele pe site-ul parcului in functie de cate ore aloci. Sper sa ma descurc, dar, cu bucurie, accept un sfat sau o sugestie.


Totul depinde de timpul alocat si de ...vreme. Probabil ca si tu ai vizualizat traseele de pe site http://www.np-plitvi...e...1&Itemid=85. Recomand intrarea 1 ,pentru ca faciliteaza un tur complet si deductibil. Incepi cu Veliki Slap [ marea cascada], plutesti peste laculete [ mergi pe poteci suspendate], iei vaporasul din P3 pana in P2 si de acolo urmezi malul drept pana in ST4.De-aici,in functie de timp sau de conditia fizica, poti sa te intorci pe jos sau cu"KiKi carul".La fel de bine poti evita vaporasul,dar asta presupune timp mai mult si ....mai multa miscare.

#140
misspiss

misspiss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 120
  • Înscris: 31.05.2009

View Postbaril, on 10th March 2011, 09:22, said:

Totul depinde de timpul alocat si de ...vreme. Probabil ca si tu ai vizualizat traseele de pe site http://www.np-plitvi...e...1&Itemid=85. Recomand intrarea 1 ,pentru ca faciliteaza un tur complet si deductibil. Incepi cu Veliki Slap [ marea cascada], plutesti peste laculete [ mergi pe poteci suspendate], iei vaporasul din P3 pana in P2 si de acolo urmezi malul drept pana in ST4.De-aici,in functie de timp sau de conditia fizica, poti sa te intorci pe jos sau cu"KiKi carul".La fel de bine poti evita vaporasul,dar asta presupune timp mai mult si ....mai multa miscare.
Multumesc mult Baril. Vizitasem site-ul parcului dar consider ca e mai bine sa ai un feedback de la cineva care a trecut pe acolo si poate evalua obiectiv situatia. Thx.

#141
marius teo

marius teo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 236
  • Înscris: 27.06.2006
haideti sa pun cateva poze de acolo ca sa stiti ce va asteapta.
obligatoriu trebuie sa faceti traseul complet pt ca e pacat altfel. te plimbi aprox 5-6 ore printr-o minunatie a naturii.

Fișiere atașate


Editat de marius teo, 13 martie 2011 - 21:40.


#142
skiritelu

skiritelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 143
  • Înscris: 13.05.2008

View Postmarius teo, on 13th March 2011, 21:34, said:

haideti sa pun cateva poze de acolo ca sa stiti ce va asteapta.
obligatoriu trebuie sa faceti traseul complet pt ca e pacat altfel. te plimbi aprox 5-6 ore printr-o minunatie a naturii.

Sunt de vis peisajele. Nu inteleg cum de poate fi apa asa de albastra. Pana si copilul a intrebat daca sunt reale pozele.

#143
misspiss

misspiss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 120
  • Înscris: 31.05.2009

View Postmarius teo, on 13th March 2011, 21:34, said:

haideti sa pun cateva poze de acolo ca sa stiti ce va asteapta.
obligatoriu trebuie sa faceti traseul complet pt ca e pacat altfel. te plimbi aprox 5-6 ore printr-o minunatie a naturii.
Superb. Sper sa ajung sa le vad. In ce perioada ai fost? Ceva sfaturi despre incaltari, tinuta, logistica? Thx

#144
marius teo

marius teo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 236
  • Înscris: 27.06.2006
sfarsitul lui iulie era atunci.
temperatura este conform lunii iulie, tinuta(din toate punctele de vedere) trebuind sa fie lejera.
sa va luati apa cu voi macar un litru de persoana.
daca vreti sa mancati acolo, exista restaurante situate la mijlocul dinstantei totale de parcurs, deci nu se moare de foame. la fel si cu apa.
puteti sa va luati un sanwich de acasa, de acasa doreste.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate