Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Viteza rds

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 maistoru, on 16th August 2009, 19:17, said:

pai si acuma tot pe fibra esti. si de fapt in prezent platesti 28 de lei.

tu ai acuma abonamentul fiberlink1 care inseamna 5Mbps in extern si 30Mbps in orasul tau in rds.
abonamentul la care faci referire, cel de 39 lei, este fiberlink2 si iti ofera 10Mbps in extern si 50 Mbps in reteaua metropolitana rds.

deci pentru cei 11 lei in plus vei avea viteza aproape dubla. ATENTIE vitezele nu sunt garantate.

schimbarile de pachete se fac in periaoada 1-15 ale lunii pentru a intra in vigoara cu data de 1 a lunii urmatoare.
1.omul a scris clar ca are cable link."platesc cam 25 lei deci e prin cablu tv"
2.la 28lei rds ofera prin fiber.link 30mbit/s in internet si metro.
3.la 39lei rds ofera prin fiber.link 50mbit/s in internet si metro.
vitezele nu sunt garantate, dar de multe ori am viteza de 50mbit la 28lei...

#20
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
hmmmm  my bad. intelesesem ca are si cablu si tel. nu a scris clar ca are cablelink am vazut ca a scris rdslink si asta m-a derutat. deci daca sta la casa si are cablelink trebuie sa se multumeasca cu atat. nu o sa puna rds in veci fibra la case. eventual poate incerca pe internetul 3G de la rds despre care discutaram dincolo : http://forum.softped...54#entry6919790

Edited by maistoru, 16 August 2009 - 18:51.


#21
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
La case or să introducă Fiberlink prin intermediul tehnologiei GPON, dar probabil că va mai dura ceva vreme.

#22
albertooos

albertooos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 01.06.2009

 Ovy123456789, on 13th August 2009, 21:32, said:

Unde ai auzit?  :huh:
Eu stau la casa,la 10 km de Baia Mare si trag cu 11 mb.

de pe o partitie pe alta poate :)

 maistoru, on 16th August 2009, 19:17, said:

pai si acuma tot pe fibra esti. si de fapt in prezent platesti 28 de lei.

tu ai acuma abonamentul fiberlink1 care inseamna 5Mbps in extern si 30Mbps in orasul tau in rds.
abonamentul la care faci referire, cel de 39 lei, este fiberlink2 si iti ofera 10Mbps in extern si 50 Mbps in reteaua metropolitana rds.

deci pentru cei 11 lei in plus vei avea viteza aproape dubla. ATENTIE vitezele nu sunt garantate.

schimbarile de pachete se fac in periaoada 1-15 ale lunii pentru a intra in vigoara cu data de 1 a lunii urmatoare.

nu mai exista viteza interna si externa..nush de unde scoti vitezele astea ca nu mai exista..sau nici nu ai fiberlink si vb doar sa te aflii n treaba..si pe cable link is total alte viteze

#23
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

 albertooos, on 16th August 2009, 21:03, said:

nu mai exista viteza interna si externa..nush de unde scoti vitezele astea ca nu mai exista..sau nici nu ai fiberlink si vb doar sa te aflii n treaba..si pe cable link is total alte viteze

Ma prapadesc de ras. Daca ti-as spune cu ce ma ocup m-ai crede ca stiu foarte bine ofertele rds.
nu mai exista in oferta scrisa de vreo saptamana diferenta intre extern si metro dar asta nu inseamna ca o sa prinda vreun client 50Mbps pe extern.
pe contracte apare de vreo 2 luni ( de cand au fost trecute toate serviciile sub brandul DIGI ) diferenta intre fiber 30/50Mbps si cable 3/5Mbps dar in oferta comerciala de mai putin de 2 saptamani.
http://www.rdslink.r..._abonamente.htm vad ca au schimbat si pe site. inca exista conceptul de metro si extern dar au pus si la extern valoarea de la metro ca sa para mai multi mega atunci cand i se spune oferta unui client nou si ca sa fie peste concurenta cu viteza ;) .
Atasez una bucata poza cu oferta veche si inca una bucata cu vitezele negarantate din anexa contractului.

Attached Files


Edited by Rangerul, 17 August 2009 - 14:25.
"vre-o" "vre-un" ? Unde ati facut scoala ? La Spiru Haret ?


#24
albertooos

albertooos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 01.06.2009

 maistoru, on 16th August 2009, 21:48, said:

=)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) deci ma prapadesc de ras. daca ti-as spune cu ce ma ocup m-ai crede ca stiu foarte bine ofertele rds.
nu mai exista in oferta scrisa de vre-o saptamana diferenta intre extern si metro dar asta nu inseamna ca o sa prinda vre-un client 50Mbps pe extern.
pe contracte apare de vreo 2 luni ( de cand au fost trecute toate serviciile sub brandul DIGI ) diferenta intre fiber 30/50Mbps si cable 3/5Mbps dar in oferta comerciala de mai putin de 2 saptamani.
http://www.rdslink.r..._abonamente.htm vad ca au schimbat si pe site. inca exista conceptul de metro si extern dar au pus si la extern valoarea de la metro ca sa para mai multi mega atunci cand i se spune oferta unui client nou si ca sa fie peste concurenta cu viteza ;) .
Atasez una bucata poza cu oferta veche si inca una bucata cu vitezele negarantate din anexa contractului.

te cam parapadesti degeaba atunci..cu orice te`ai ocupa dar ofertele rds nu prea le cunosti..pe site e schimbat demult(cauta si aici pe forum ca s a vorbit destul despre asta) si te asigur cel putin in Cluj chiar merge cu vitezele respective si pe extern si pe metro(atentie nu ma refer la MB/s !! ) .. iar testele de viteza de pe speedtest nu tot externe is?(in afara de cele din RO).. si cu contractul tau care e faza? iti arat si eu unu unde am trecut "pana la 256 KB/s" de prin 2001? atunci alea au fost vitezele dar nu inseamna ca si acuma tot viteza trecuta in contract o am si nici nu`mi schimba nimeni nimic in contract la fiecare upgrade de banda..asa ca mai ushor cu rasul si mai des cu cititul

#25
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
nu e contractul meu. e contractul general pentru toti cei care incheie abonament la rds sau reinnoiesc de 2 luni incoace.
p.s. daca mergi pe la rdsul din cluj sa il saluti pe sebi din partea mea ;) .

Edited by maistoru, 16 August 2009 - 22:26.


#26
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005

 maistoru, on 16th August 2009, 21:48, said:

Ma prapadesc de ras. Daca ti-as spune cu ce ma ocup m-ai crede ca stiu foarte bine ofertele rds.
nu mai exista in oferta scrisa de vreo saptamana diferenta intre extern si metro dar asta nu inseamna ca o sa prinda vreun client 50Mbps pe extern.

Înseamnă ce zecile de useri care au postat aici din August 2008 pînă azi, spunînd ca ating 30 respectiv 50 Mbps pe extern ( teste / http și torrente ) trăiesc pe altă lume, cumva în Matrix ?
Au fost perioade cînd îmi mergea externul ( download torrente DOAR de la useri din Franța, Suedia, Olanda, Germania etc ) cu 11 MB/s, adica 88 Mbps.
Acum mă mulțumesc cu 50 Mbps :(

Nu știu de ce nu accepti ideea că în Romania, la RDS, în anul 2009, chiar este posibil așa ceva.
Cumva ești matematician ?

#27
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

 InTech, on 17th August 2009, 21:08, said:

Înseamnă ce zecile de useri care au postat aici din August 2008 pînă azi, spunînd ca ating 30 respectiv 50 Mbps pe extern ( teste / http și torrente ) trăiesc pe altă lume, cumva în Matrix ?
Au fost perioade cînd îmi mergea externul ( download torrente DOAR de la useri din Franța, Suedia, Olanda, Germania etc ) cu 11 MB/s, adica 88 Mbps.
Acum mă mulțumesc cu 50 Mbps :(

aceea este viteza pe metropolitan si este valabila de cand zici tu. eu vorbesc acuma de vitezele pe extern !!! pana acuma oferta era de 5/30 respectiv 10/50 extern/metro. dar de doua saptamani este 30/30 cu 50/50. si este viteza maxima in internet si orasul tau ceea ce nu inseamna ca vei atinge 30 sau 50 in extern ci maxim 30 sau 50 in metropolitan.

le : deci vorbesc stric despre oferta comerciala pentru extern. la mai mare cei care au atins si inainte viteze mari pe extern.

Edited by maistoru, 17 August 2009 - 20:37.


#28
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Atunci asta e metro?
Ab. 28 lei

[ http://www.speedtest.net/result/542150446.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/542152110.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Florinbv, 17 August 2009 - 20:44.


#29
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

 Florinbv, on 17th August 2009, 21:41, said:

Atunci asta e metro?
Ab. 28 lei

[ http://www.speedtest.net/result/542150446.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/542152110.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
este extern DAR nu era oferta comerciala pana acu 2 saptamani chiar daca tu prindeai si inainte viteza asta. chiar nu vorbesc bine romaneste? ma bucur ca laudati atat erdeeshul. o sa fac print cu threadul asta sa nu mai strambe lumea din nas si sa zica ca merge prost netul la rds si ca nu vrea sa se aboneze.

Edited by maistoru, 17 August 2009 - 20:48.


#30
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005

 maistoru, on 17th August 2009, 21:29, said:

aceea este viteza pe metropolitan si este valabila de cand zici tu. eu vorbesc acuma de vitezele pe extern !!! pana acuma oferta era de 5/30 respectiv 10/50 extern/metro. dar de doua saptamani este 30/30 cu 50/50. si este viteza maxima in internet si orasul tau ceea ce nu inseamna ca vei atinge 30 sau 50 in extern ci maxim 30 sau 50 in metropolitan.

le : deci vorbesc stric despre oferta comerciala pentru extern. la mai mare cei care au atins si inainte viteze mari pe extern.

Da, da, despre metropolitan vorbesc, desigur.

Nu-mi explic totusi, cum de pot face asa ceva, la orice oră din zi sau din noapte, de 1 an de zile incoace.

Attached File  metropolitanmaistoru.jpg   420.77K   46 downloads

Ce explicație îmi poți da ?

#31
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
cate posturi trebuie sa mai scriu ca sa intelegeti ca vorbesc de oferta comerciala si nu de tzeava finala la user????

atasez doua poze : oferta de pana acum 2 saptamani si noua oferta.

Attached Files



#32
jeekxoo

jeekxoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 04.07.2005
Oferta cu 30Mbps si 50 Mbps a aparut acum cateva luni bune.
Nici vorba sa fi aparut acum doua saptamani.
Contractul asta care precizeaza ca este valabil pana la 30.06.2009 are deja oferta cu 30 si 50Mbps pentru Fiberlink.

#33
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

 jeekxoo, on 17th August 2009, 22:04, said:

Oferta cu 30Mbps si 50 Mbps a aparut acum cateva luni bune.
Nici vorba sa fi aparut acum doua saptamani.
Contractul asta care precizeaza ca este valabil pana la 30.06.2009 are deja oferta cu 30 si 50Mbps pentru Fiberlink.
am postat si eu mai sus anexa aceea cu vitezele si am mentionat ca a aprut de vreo 2 luni de cand au fost unificate serviciile sub umbrela DIGI. dar in bucuresti in pliante a aparut de maxim 2 saptamani.

#34
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 jeekxoo, on 17th August 2009, 22:04, said:

Oferta cu 30Mbps si 50 Mbps a aparut acum cateva luni bune.
Nici vorba sa fi aparut acum doua saptamani.
Contractul asta care precizeaza ca este valabil pana la 30.06.2009 are deja oferta cu 30 si 50Mbps pentru Fiberlink.
eu am un contrct din ianuare si deja acolo era ca 30mbit in internet si metro si 50mbit in internet si metro.
Pagina e internet a rds se actualizeaza....
off:pe info rcs&rds la noi inca apare pana la 4mbit/s...asa ca..
le.nu pliantele sau siteul conteaza, ci ce zic cei care au deja serviciul instalat.

Edited by easy90rider, 17 August 2009 - 21:15.


#35
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

 easy90rider, on 17th August 2009, 22:11, said:

nu pliantele sau siteul conteaza, ci ce zic cei care au deja serviciul instalat.
exact. eu pana acuma am facut referire numai la ceea ce este scris in oferta prezentata posibililor viitori clienti. si garantez ca aici pana acuma 2 saptamani ( maxim 1 luna - intre timp am fost in concediu ) figura oferta veche cu 5 respectiv 10 Mbps in extern.

#36
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 maistoru, on 17th August 2009, 22:19, said:

exact. eu pana acuma am facut referire numai la ceea ce este scris in oferta prezentata posibililor viitori clienti. si garantez ca aici pana acuma 2 saptamani ( maxim 1 luna - intre timp am fost in concediu ) figura oferta veche cu 5 respectiv 10 Mbps in extern.
bine. dar tot 30/50mbit avem de 1an.
ps. e treaba rds ca nu vrea clienti.(intra un om pe site si vede ca ofera doar x mbit si nu afla prin forum/prieteni ca in realitate viteza este x+y si merge la alt ISP)

Edited by easy90rider, 17 August 2009 - 21:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate