Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Viteza rds

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Rey_Mysterio

Rey_Mysterio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.02.2008
Salut ! Deci am un abonament rds link..platesc cam 25 lei deci e prin cablu tv + telefon ,  as vrea sa renunt la acest tip de abonament si sa trec la fibra optica la abonamentul de 50 mb/s  ce costa 39 lei . Eu stau in pitesti ,  mai platesc ceva ca sa renunt la abonamentul actual ? sau macar sew poate sa-mi puna fibra optica deci sa am viteza la net mai mare ? Caci diferenta de pret dintre cele doua este destul de mica cam 15 lei . :rolleyes:

#2
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
De ce nu suni la RC si ii intrebi direct daca si in ce conditii poti face trecerea la fiber?

#3
Rey_Mysterio

Rey_Mysterio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.02.2008

View Postvasilemadalincristian, on 13th August 2009, 15:47, said:

De ce nu suni la RC si ii intrebi direct daca si in ce conditii poti face trecerea la fiber?
Stii ? chiar e o idee buna.. :D am uitat k mai sunt si nr. de telefoane...o sa sun chiar acu...poate maine - poimaine copiez un joc de 7 BG cu 50 MB/s  :)

#4
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View PostRey_Mysterio, on 13th August 2009, 18:54, said:

Stii ? chiar e o idee buna.. :D am uitat k mai sunt si nr. de telefoane...o sa sun chiar acu...poate maine - poimaine copiez un joc de 7 BG cu 50 MB/s  :)

Ma gandesc ca ei ar fi cei mai in masura sa-ti spuna daca ai fibra in zona, si daca poti face trecerea (probabil cu o inoire de contract).

Intra pe rdslink.ro la sectiunea contact si afla ce numar trebuie sa apelezi ;)

#5
fussyd3vil

fussyd3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 21.10.2008
Nu ai sa copii in veci cu 50mb/s. Ma informeaza`te si tu in ceea ce priveste chestia asta.

#6
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View Postfussyd3vil, on 13th August 2009, 19:16, said:

Nu ai sa copii in veci cu 50mb/s. Ma informeaza`te si tu in ceea ce priveste chestia asta.

Ocicum fata de cable, fiberul e net superior

#7
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
50Mbs=6.25MB/s. In utorrent viteza practica de 5..6MB/s

#8
snitel

snitel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 25.07.2009

View Postfussyd3vil, on 13th August 2009, 19:16, said:

Nu ai sa copii in veci cu 50mb/s. Ma informeaza`te si tu in ceea ce priveste chestia asta.
Lumineaza-ma

#9
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
La case nu o sa vedeti voi niciodata FTTB, dar in schimb o sa vedeti altceva si anume Gpon am auzit ca se baga la case gpoane deci o sa aiba si cei de la case viteze decente.

Edited by diZy, 13 August 2009 - 20:28.


#10
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Citeste despre megabytes, megabiti, vezi si tu cum sta treaba cu latimea de banda, etc.

#11
Ovy123456789

Ovy123456789

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 12.01.2009

View PostdiZy, on 13th August 2009, 21:14, said:

La case nu o sa vedeti voi niciodata FTTB, dar in schimb o sa vedeti altceva si anume Gpon am auzit ca se baga la case gpoane deci o sa aiba si cei de la case viteze decente.
Unde ai auzit?  :huh:
Eu stau la casa,la 10 km de Baia Mare si trag cu 11 mb.

#12
zildjian

zildjian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.03.2008

View PostdiZy, on 13th August 2009, 21:14, said:

La case nu o sa vedeti voi niciodata FTTB, dar in schimb o sa vedeti altceva si anume Gpon am auzit ca se baga la case gpoane deci o sa aiba si cei de la case viteze decente.
Pe coaxial? :lol:
La mine pe strada (stau la casa) n-au nici un cm de FO.
De la Cablelink 5Mbps la 49lei ma vor trece pe GPON direct la 1Gbps. Ce noroc pe mine!  :lol:

Edited by zildjian, 13 August 2009 - 20:49.


#13
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 10.06.2008
Rey, intai invata sa scrii. Nu ma refer la greselile de tastare...
In al doilea rand, eu, la 30 mbps, ma desclar multumit. In multe teste de viteza obtin aceasta valoare! Testul de pe pagina lor este relevant. In acest moment, eu am 24 Mbps!
Fibra optica in "casa" nu isi are rostul. De ce? FTTB este suficient. De ce spun asta. Capacitatea de transport a uiui cablu UTP, este mare, In prezent se pot face conexiuni gigabite. Ce inseamna asta? GOOGLE! Echpamentele montate pe scarile blocurilor sunt de 10/100 mbps (nu faceti impartirea).
Da, conexiunea cablelink este mai slaba, asa cum este si adsl-ul.

#14
zildjian

zildjian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.03.2008

View Postjoystick, on 13th August 2009, 21:49, said:

...
Da, conexiunea cablelink este mai slaba, asa cum este si adsl-ul.
Da si nu. Nu, pentru ca UPCul a reusit sa ofera viteze peste VDSL pe up/down si cu o arie mai mare de acoperire decat a teribilului VDSL by RTC.

#15
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postzildjian, on 13th August 2009, 21:39, said:

Pe coaxial? :lol:
Nu.. sunt multe proiecte surprinzator de moderne (ex. gpon, iptv, 3G), dar se desfasoara in ritmul caracteristic si numai unde e fezabil (in cazul gpon la case, sau case cu mai multe apartamente). Intentia conteaza, timp e destul :D

View Postzildjian, on 13th August 2009, 21:39, said:

Pe coaxial? :lol:
La mine pe strada (stau la casa) n-au nici un cm de FO.
De la 5Mbps la 49lei ma vor trece pe GPON direct la 1Gbps. Ce noroc pe mine!  :lol:
Pe scurt GPON are o capacitate de 2x mai mare la un split ration de 2x mai ori mic. Un nod optic ar avea 2.5Gbs, iar cu un raport 1:64 ar veni ~35Mbs per abonat. Astfel devine deja fezabil sa modernizezi cu fibra optica si nu coaxial, in afara de costul fibrei in sine s-ar putea ca restul echipamentelor sa fie mai ieftine decat in cazul unei modernizari pe calea Docsis 2.0-3.0. Ar avea si avantajul unei retele complet omogene.

Sursa: http://lw.pennnet.co...speed-for-FTTP/

#16
summer_nights

summer_nights

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 10.01.2009
Intrebare pentru cei din Bucuresti.Cum va merge internetul acum?Nu pot face download cu o viteza mai mare de 25kb/s :))

Abonamentul e cel standard, 28 Ron....

Edited by summer_nights, 16 August 2009 - 18:15.


#17
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

View PostRey_Mysterio, on 13th August 2009, 18:39, said:

Salut ! Deci am un abonament rds link..platesc cam 25 lei deci e prin cablu tv + telefon ,  as vrea sa renunt la acest tip de abonament si sa trec la fibra optica la abonamentul de 50 mb/s  ce costa 39 lei . Eu stau in pitesti ,  mai platesc ceva ca sa renunt la abonamentul actual ? sau macar sew poate sa-mi puna fibra optica deci sa am viteza la net mai mare ? Caci diferenta de pret dintre cele doua este destul de mica cam 15 lei . :rolleyes:

pai si acuma tot pe fibra esti. si de fapt in prezent platesti 28 de lei.

tu ai acuma abonamentul fiberlink1 care inseamna 5Mbps in extern si 30Mbps in orasul tau in rds.
abonamentul la care faci referire, cel de 39 lei, este fiberlink2 si iti ofera 10Mbps in extern si 50 Mbps in reteaua metropolitana rds.

deci pentru cei 11 lei in plus vei avea viteza aproape dubla. ATENTIE vitezele nu sunt garantate.

schimbarile de pachete se fac in periaoada 1-15 ale lunii pentru a intra in vigoara cu data de 1 a lunii urmatoare.

#18
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
El a spus că are Internetul "prin cablu", deci nu cred că are nici Fiberlink 1, nici 30 Mbps în orașul lui. Are un Cablelink cu până la 5 Mbps, fără metro.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate