Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Santiere Externe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1782 replies to this topic

#1729
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Apropo, când o sa am timp și chef o sa fac un letopiset despre experienta mea de cum am început la lucrez în UK, nu n-am luat-o de la vase și wc-uri :)
Cred ca o sa fac un mic manual pentru inginerul roman care vrea sa emigreze în UK. Dacă ai ceva creier peste medie n-ai cum sa nu te descurci și când spun "descurci" ma refer la remunerațiuni de genul directori de Enel nu începători în IT la multinaționale.

Edited by Astrul, 20 April 2021 - 22:42.


#1730
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
https://www.bristolp...und-200-5321579
Pentru niște indivizi acri ce tot încercau sa ma sicaneze cu plecatul meu din Uk. Asta e pentru mine motivul principal pentru care nu vreau sa-mi cresc copilul aici, știu ca e un fenomen foarte raspandit in toata Europa, dar chiar refuz sa cred ca la asemenea amplitudine.
Săptămâna trecută am găsit un plic de cocaina în șantier de la unul din fierari. Sunt prea bătrân și bătut în cap sa ma pot împacă cu gândul asta.

#1731
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View PostAstrul, on 20 aprilie 2021 - 22:23, said:

Stai și tu 6 ani în UK și o sa înțelegi:))
Îmi place zona mai ales între "mare" și Tulcea, eu am avut la tara vie si pentru mine via inseamna acasă. N-am cum sa descriu ce inseamna veri petrecute pe canicula sunt bolta de vie jucând remi și table pana la 5 dimineața.
Viata din copilărie ne definește și ne face sa cautam cu jind ce-am pierdut.
Pana și aici am plantat 180 de butasi aduși din tara...dacă nici asta nu e nebunie atunci nu știu ce alta descriere se mai poate face.
E la vreo 20 min de prima plaja zona rurala departe de nebunie, nu e casa în mamaia lângă Yaki.


am locuit aproape 2 ani in Belgia ... , inteleg de ce nu-ti place acolo ..., Dobrogea "muntoasa" are intradevar farmecul ei .... fiecare cu gustul si alegerile proprii Posted Image, eu am oroare de extereme meteo ... iar zona respectiva nu este ferita.
Asa cum te-ai clarificat deja vita de vie poate fi plantata si crescuta oriunde, la nivel de amator ca pentru profesionalizare deja nu mai este loc (mai toate podgoriile sunt preluate si administrare de concerne multinationale).

View PostAstrul, on 21 aprilie 2021 - 07:49, said:

https://www.bristolp...und-200-5321579
Pentru niște indivizi acri ce tot încercau sa ma sicaneze cu plecatul meu din Uk. Asta e pentru mine motivul principal pentru care nu vreau sa-mi cresc copilul aici, știu ca e un fenomen foarte raspandit in toata Europa, dar chiar refuz sa cred ca la asemenea amplitudine.
Săptămâna trecută am găsit un plic de cocaina în șantier de la unul din fierari. Sunt prea bătrân și bătut în cap sa ma pot împacă cu gândul asta.


tare-mi este teama ca nici pe la noi nu o sa fie lipsa de asfel de evenimente, dupa umila mea opinie solutia nu este fuga ci gasirea de solutii de a evita pe cat se poate contactul .... coroborat cu educatia odraslelor de a nu se lasa "implicate" ... e grele stiu ... dar nu prea sunt alternative oriunde te-ai refugia.

Edited by Tarzy, 21 April 2021 - 10:53.


#1732
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Da dar, pe terenul ala e deja o mica podgorie, o iau deja gata facuta nu astept ani sa creasca.
Eu am un principiu, daca vrei sa stai la Capitala iti iei apartament la Universitate, daca vrei la munte direct in Poiana sau la Bran, daca vrei la mare oriunde langa o plaja, fara compromisuri.
Am vrut sa iau un teren langa Bucuresti, am vazut cu cat se vand parcelele de porumb si am zis pas. Daca vreau la tara printre tarani prefer sa iau all inclusive, daca mai e si langa mare e bonus.
Noi suntem cu 50 de ani in urma oricum, pana sa ajunga treburile astea liberale si pe la noi mai e o paine de mancat. Poate nepotii mei sa prinda stilul occidental.

#1733
yocha85

yocha85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.11.2015

View PostAstrul, on 20 aprilie 2021 - 22:23, said:

Stai și tu 6 ani în UK și o sa înțelegi:))
Îmi place zona mai ales între "mare" și Tulcea, eu am avut la tara vie si pentru mine via inseamna acasă. N-am cum sa descriu ce inseamna veri petrecute pe canicula sunt bolta de vie jucând remi și table pana la 5 dimineața.
Viata din copilărie ne definește și ne face sa cautam cu jind ce-am pierdut.
.....
E la vreo 20 min de prima plaja zona rurala departe de nebunie, nu e casa în mamaia lângă Yaki.

Maine poimaine aflu ca suntem vecini..

Edited by yocha85, 23 April 2021 - 10:40.


#1734
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
N-ai vrea sunt groaznic de antisocial când sunt acasă:)


#1735
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
De 2 săptămâni de când gestionez singur șantierul cam asa arata. Nu mai e mult.

Attached Files



#1736
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
A incercat cineva glet pe baza de var? Vreau sa fac un experiment intr-o camera unde scot tapetul englezesc si trebuie sa gletuiesc, apoi sa dau cu vopsea pe baza de var. Știu ca procesul e mai complicat dar rezultatul ma intereseaza mai mult atat pentru cum arata cat si pentru proprietatile benefice.
Ma intereseaza pareri de la cei ce au folosit, pareri pe google si YouTube gasesc si singur.
Am un aparat cu aburi care scoate si lipiciul de pe pereți asa ca vor fi destul de curati.

Edited by Astrul, 16 May 2021 - 18:37.


#1737
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostAstrul, on 16 mai 2021 - 18:36, said:

A incercat cineva glet pe baza de var? [...]

Da. Eu. Am folosit SuperCalco de la Carmeuse. Ce anume te intereseaza?

#1738
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Tu ai folosit probabil H pentru cânepă.
Irelevant, eu am nevoie de condiții de renovare, pereti vechi, scos tapet, bucăți de lavabila și vopsea intrate in beton, etc..
Problema mea e adeziunea, gletul pe care vreau eu sa-l folosesc e pretențios. Are nevoie de suprafețe curate și sincer n-am chef sa gletuiesc camere întregi, sa aștept câte o zi sa se usuce mâinile date ca apoi sa umfle la zugrăvit.. tot cu limewash.
Am citit experiente și sunt asa și asa, mulți au dat peste ce au avut și rezultatele au fost destul de proaste. Eu nu am chef sa dau tencuieli și gleturi jos, am doar 2 luni sa renovez toată casa dar trebuie sa o fac eco friendly.
Ca și constructor pare lame sa cer păreri despre glet și lavabila însă eu nu sunt pe interioare ci pe structuri, iar ce interioare am făcut oamenii erau mai mult fixați sa iasa perfect la becul de 500W pus pe perete decât ca ce rahaturi de chimicale inspira.
Ultima renovare am facut-o înainte sa se nască fata și ma usturau ochii de la lavabila, ma gândesc câte chimicale sa fie în pereții aia din care o sa respiri încă 10-15 ani. Mi-am adus aminte ce mișto mirosea la tara când spoiam cu var casa și nu dădea petec de mucegai și pereții respirau. Cam asa vreau și aici.

Edited by Astrul, 18 May 2021 - 23:44.


#1739
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Uaaai, ce ai descris este casa bunicii, care era  vopsita (improspatata) in fiecare primavera, ca var stins. Mirosul si aerul acela placut l.am mai intilnit doar in ceva case de la Muzeul Satului.
Ma refer la casa :)

Tehnica era folosirea varului stins (tinut in beci, intr.o groapa de var), intins cu mina (protejata in manusi de eletrician). Nu iesea drept, doar alb.

Aceeasi metoda ar trebui sa aplici si tu, doar ca ai peretii cu resturi de glet/adezivi vechi (si s-ar putea nu faca priza). Incearca intr.un colt, nu ai nimic de pierdut: manusi de cauciuc, o galeata si nisip fin.

Pont: din manusile de cauciuc, de electrician , tai o banda de 3-4 cm; dintr.o limba de pantof vechi si o bucata de sfoara faci o prastie marfa.
Scut anti gugustiuci.
Asta daca nu ai masca de gaze....


#1740
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostAstrul, on 18 mai 2021 - 23:40, said:

Tu ai folosit probabil H pentru cânepă.
Irelevant, [...]

Mda ... Daca intrebai, intelept ramaneai. Nu, nu am folosit H. In fine ... o sa te descurci, tu, cumva ...

View PostCa Castelul Bran, on 19 mai 2021 - 06:08, said:

[...] Mirosul si aerul acela placut l.am mai intilnit doar in ceva case de la Muzeul Satului.
Ma refer la casa Posted Image[...]

Asa mirosea, casa mea, cand am treminat finisajul peretilor Posted Image

#1741
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Pe vremuri se facea o spoiala cu var si aracet ca sa faca aderenta la glet dar aracetul nu e chiar env-friendly. Au astia de vand gletul un soi de amorsa cu VOC<0.1% dar o sa fac niste teste de aderenta inainte sa cumpar si amorsa.
Avand in vedere ca e construita prin 70 si sub tapet sau lavabila sunt nspe maini de adezivi si vopseluri de ulei cum se dadeau pe vremuri bucatariile in comunism trebuie sa incerc sa reduc nivelul de poluanti. Nu miroase urat in casa dar nici a iarba proaspat cosita.
Varul mai schimba putin aerul. Azi am comandat un detector de aer sa imi zica ce e in casa cat si un detector de radon pe care il trimiti la lab dupa 3 luni. Aici e problematic cu uraniul iar eu am pardosea de beton ceea ce nu e chiar bine pentru uk. Ei fac pardoselile de lemn cu gol dedesupt si grile de ventilatie special pentru eliminarea radonului. Am cumparat folie anti-radon dar era prea tare sa o pot monta sub sapa de 5cm. Aia se monteaza sub placa.

#1742
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Na ca a venit brexitul sau covidul si ne-a lasat fara ciment, e criza in tot UK. Se pare ca sectorul de constructii a inceput anul în forță incat distribuitorii de ciment au început sa gâfâie.
Drept urmare inca de ieri am cate o turnare de 100mc pe zi pana la finalul săptămânii viitoare.
Pentru mine care verific și tin toata calitatea șantierului e nebunie totala, nu apuc sa rezolv o problema ca apar alte 3. Dar e ok inca in grafic.
Mai am vreo 3 saptamani pana la terminarea proiectului si imi iau concediu ca n-am mai avut unul cum trebuie de vara trecuta.

#1743
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Cam asa arata un santier in Uk.
Primul bloc prefabricate, intr-o saptamana deja au pus planseul.
Al doi-lea bloc structura pe inca 2 etaje dupa care prefabricate.
Al 3-lea bloc fundația iar Al 4-lea se monteaza grinzile metalice pentru aleea pietonala pe langa rau.
M-am obișnuit asa tare cu genul asta de lucrari, cand ma gandesc ca acum 7 ani ma enervam pe Dorei ca nu vibreaza betonul sau ca o caramida nu era perfect in boloboc mi se pare ca eram la gradinita.

Attached Files



#1744
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Gata si santierul am terminat lucrarea saptamana trecuta, am terminat cartea constructiei ieri si de saptamana viitoare ma intorc la cele 2 proiecte la care am mutat raul.
Mi-a ajuns stresul de a turna betoane zilnic, timpul sa revin la camasa si pantaloni si sa lucrez inteligent si nu din greu.
Poze cu raul nou construit in noiembrie.

Attached Files


Edited by Astrul, 20 June 2021 - 04:06.


#1745
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

View Poststephanatsea, on 20 ianuarie 2021 - 21:36, said:

Asa este,Germania. Initial am fost uimit cat de putin beton folosesc la case. Apoi am intrebat si mi s-a explicat de ce. Tară neseismica.
De ceva timp am observat si ferestrele duble dar cu o parte mai mica, fixă . Mai ieftine si mai etanșe.
Insa cel mai mult am fost impresionat de lemnul pentru acoperis. Uscat, finisat foarte bine si dat cu ceva ce-l tine bine in timp.
Rar am vazut casa fara pivniță. Toate cu ferestre amplasate in U-ul acela din beton prefabricat care vine atasat de pivniță ca in poza 2.
In Irlanda case cu p+1+2 se construiesc fara stalpi si centuri. Au temelie, caramida se zideste , se imbina pe colturi, deaupra ferestrelor vine ceea ce cred ca este beton sau similar dar mic, depaseste frereastra 10-20 cm pe fiecare parte. Fara plansee, tavane cu grinzi de lemn.

Nu sunt cutremure doar uragane Posted Image

View PostAstrul, on 27 ianuarie 2021 - 02:07, said:

Casa mea e prevazuta cu șemineu. Pe care niște prosti l-au astupat ca să pună unul electric de prost gust. Eu doar l-am restaurat.
Faza cea mai tare e ca mi s-a ars placa de baza de la centrala fix a doua zi dupa ce am terminat șemineul in plina iarna în decembrie înainte de Crăciun.
2 zile mi-a încălzit toată casa, l-am făcut miere.
Și sincer toată vacanta de iarna am făcut focul pe fiecare seara sentiment mai plăcut sa te scufunzi în canapea când pocnesc lemnele în semineu și sa adormi la tv e vis. Bate orice ipat ca viata nu e făcută doar sa o trăiești după specificații tehnice.
Crede-ma viata mea profesionala e 100% bazata pe specificații tehnice, acasă vreau doar liniște și căldură sufleteasca.
Semineul e pentru...oameni. punct.
Fa-ti aprinde-ti bucura-te de el apoi da verdicte bazate pe experientele personale. Hai sa lăsăm judecățile ca nu suntem toți Dumnezei pe pământ. Cel puțin nu voi:)

Ce ciudat îmi e după 6 ani plecat sa vad cât de diferita e mentalitatea noastră de cea a ălora din vest.
Și dacă îți pui o tigaie în cap și te plimbi pe strada cu o găină în lesa oamenii spun ca-i treaba ta, dacă ție îți face placere ce treaba au ei sa critice sau sa judece.
La noi în schimb...toți judeca de parca ar fi Dumnezeii care au conceput lumea, au descifrat ei tainele lumii de la schimbat etrieri la frâne pana la politica externa, întotdeauna vei găsi vreunul sa știe el mai bine cum sta treaba.
In Irlanda casele noi nu mai ard nimic, toate cu pompa de caldura. S-a dat legea si brusc toate casele noi si fara semineu, lumea nu a comentat nimic, si vorbim de zona unde casele aveau semineu de cand lumea si pamantul. Si ce imi place nu au incercat cu alte avriante de semineu, electric, lumini, etc, scos complet. Mare diferenta, mers la un amic intr-un orasel cu case de prin 80, miros/fum de carbune si motorina, multe case cu centrala pe "oil". La noi nimic,  doar miros de scortisoara, pompe de caldura :).

Attached Files



#1746
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

View PostTarzy, on 21 aprilie 2021 - 10:58, said:

am locuit aproape 2 ani in Belgia ... , inteleg de ce nu-ti place acolo ..., Dobrogea "muntoasa" are intradevar farmecul ei .... fiecare cu gustul si alegerile proprii Posted Image, eu am oroare de extereme meteo ... iar zona respectiva nu este ferita.
Asa cum te-ai clarificat deja vita de vie poate fi plantata si crescuta oriunde, la nivel de amator ca pentru profesionalizare deja nu mai este loc (mai toate podgoriile sunt preluate si administrare de concerne multinationale).




tare-mi este teama ca nici pe la noi nu o sa fie lipsa de asfel de evenimente, dupa umila mea opinie solutia nu este fuga ci gasirea de solutii de a evita pe cat se poate contactul .... coroborat cu educatia odraslelor de a nu se lasa "implicate" ... e grele stiu ... dar nu prea sunt alternative oriunde te-ai refugia.

Dupa cateva testari prin Europa, sediu central Dublin, casa la mare Denia, Spania, cateva case si ap  Armeneasca/Universitate. Cand sunt in tara, inlcusiv acum cand tastez, Ratesti, Berca Buzau. Resturat vechea scoala a satului, casa de peste 100 de ani. Cum sunt inginer de meseie toate au fost de renovat, resturat. Casa la tara vie si livada, dealuri subcarpatice, padure, raul Buzau. Frumos dar fara parintii care mai dau pe acolo ... nu prea o sa mai abe rost.
Cat de spre europa, evoloueaza asa cum suntem si noi parte din ea cu bune si rele. Nu mai existe oazele din anii 80 cand suedia era tara civilzata. Toate tarile sunt viu colorate acum, chiar si UK cu brexit nu poate opri evolutia.
Eu cand am ajuns in 2013 in Dublin si am vazut lumea "fumand" la petreceri, chiar si romanesti am ramas surpins. Acum vad ca nici ro nu a ramas in urma. Nu mai conteaza tara, doar orasul/cartierul/zona, cercul tau de prieteni, vecinii.

Nici eu nu consider ca Irlanda este tara perfecta, in primul rand nu mai exista tara perfecta, si tocmai de asta nu traiesc doar acolo, ce imi lipseste acolo gasesc ro sau restul europei. Europa este tara noastra si sa fim multumiti ca am fost nascuti in ceea mai buna locatie in timpurile noastre. Si sa fi roman sa dovedit a fi norocos, sa poti locui, munci in zona ce cel mai ridicat nivel de trai din lume. Colegii mei din state gelosi pe invatamantul nostru, bun/rau dar gratuit :), sansa copilului de tractorist la CAP,  moi :), sa ajunga departe cu acces la educatie si sanatate.
Dar pandemia a dat un mare imbold muncii remote, mult mai usor sa locuiesti unde vrei.

PS Betonul si-a trait apogeul, cum umaniatea se trezeste in al 13 lea ceas, lemnul se intoarce puternic
https://www.dezeen.c...mber-buildings/
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/L4QYkEpw9pA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files

  • Attached File  tara.jpg   730.28K   66 downloads


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate