Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Santiere Externe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1782 replies to this topic

#1765
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Știam ca-si face o clădire metalica. O scula d-astea intra printr-un profil gros că prin brânză.

#1766
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Acum, cu preturile la fer si corent, cred ca ne vom face case din multe straturi de celofan.
Si eu ma orientasem spre profile grele, dar nu era ieftin deloc!
Oricum, o bormasina d-asta, daca nu ar fi asa scumpa, ar fi bine venita la casa omului.

#1767
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Un soi de cofraje din plastic și plasa pentru fundație că să nu se mai toarne beton de egalizare și să nu mai fie probleme cu mizeria în șanțuri după ploi.
Grinzile prefabricate se așează peste piloni asigurând și acoperirea cu beton de 75mm sub, montat distanțieri de plastic de 45 in lateral și apoi se umple cu pietriș in lateral că să țină totul legat.
Deasupra daca e necesar se mai leagă cate o sarma sa tina grinda la turnare.
Foarte basic sistemul dar merge repede și curat mai ales când ai 100 și ceva de facut.
Din partea mea n-au nevoie de preaulte informații, le-am pus niste bare drept axe și nivelul și-l dau cu laserul. Am lăsat câțiva piloni întregi sa marchez nivelul și ei își setează laserul zilnic din lista cu nivele pentru fiecare casa in parte.
A trebuit să râd cam 300mm de pietriș pentru cealaltă parte de peste rău că am cam rămas fără material reciclat.
Incerc sa schimb placa parter din beton monolit in loc de block&beam, un soi de planșeu porotherm dar făcut din beton. Că să rămână gol dedesubt pentru aerisire împotriva radon și alți poluanți din pământ.
Nu scăpăm fara membrana Sika care sa asigure protecția la gazele nocive din pământ. Nu as locui acolo nici dacă mi-ar dă-o gratis.
Proprietarii vor ști că nu au voie sa planteze chestii cu rădăcini mai adânci de 60cm. Că vor da de folia portocalie care îi avertizează că e teren contaminat. Nu e ceva special pentru UK, multe cartiere sunt construite pe foste zone industriale foarte contaminate. Discutam de benzeni, tolueni, hidrocarburi și cianuri extrem de volatile și cancerigene.
Îmi amintesc când eram în Scoția că pe o plaja era interzis scăldatul pentru că se prăbușiseră niste avioane din WW2 și ceasurile conțineau cesiu. Mirobolant 🤦

Attached Files


Edited by Astrul, 28 October 2022 - 21:31.


#1768
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Poti sa detaliezi despre executia/ forma placii si eliminarea radonului? Cum veti face?
Interesanta cofrarea!

Edited by sacos, 29 October 2022 - 06:29.


#1769
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Sigur.
Una e placa block&beam și cealaltă placa monolit.
Elevația e din bolțari nu din beton armat. După fundație nu mai exista beton și armatura.
De regulă fundația nu e armata, la noi fiind terenul prost cu 4m de umplutura am folosit piloni și practic grinzile sunt suspendate, nu descarcă pe pamant.
Ultima poza e din proiect dar eu nu vreau block&beam.

Attached Files


Edited by Astrul, 29 October 2022 - 11:05.


#1770
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Niste armaturi.
Deși e banal încă e cu dureri de cap să pună distanțierii pe aceeași latura de 40, și monteze L-urile după câteva reguli simple și asta pentru că nu știu să citească un plan de armare.
Socul a venit la proiectanți care n-au citit specificațiile polonilor care vin cu niste sârme împletite că un cablu, că sunt pretensionări înainte de turnare.
Normal armatura din piloni se îndoaie in lungul grinzilor dar astea-s elastica că niște cabluri. Cred că le-am dat sah-mat și mi-e că le va da o gaura de câteva zeci de mii de lire daca trebuie sa montam armaturi cu Hilti in secțiunea pilonului. Nu-s decât vreo 800 instalați până acum din cei 1700 🤣
In plus nici nu cred că se pot monta căci betonul e că sticla, foarte casant făcut cu beton rapid.
O să fie distractiv căci atunci când mi-au trimis contractul le-am semnalat că sunt niște piloni nu foarte uzuali și că nu văd cum am putea face lungimea de montare de 40 de diametre in lungul grinzilor când noi avem cate 7 fire de 4mm in fiecare "armatura".
Che sera, sera.

Attached Files



#1771
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Mă bate gândul să încerc un nou sistem apărut pe piață de radiatoare in plinta.
Încălzire în pardoseală e exclus la mine acasă, iar țevi noi și radiatoare sa montez e cam complicat.
Sistemul funcționează bine la case izolate și cu camere mici că suprafata dar perimetru mare.
Temperatura apei e in zona celei din pardoseala deci mai eficient.
Am niste vechituri din otel, unul s-au umflat și au crăpat sudurile dintre foile de metal in miezul nopții și senzația a fost că cineva se împușcă prin casa 🤦
Daca are cineva experiență cu sistemul asta sa comenteze.
Sunt vreo 2 sisteme, unul din UK și unul italienesc, la căutare merge cu skirting radiators.
Îmi place că totul e la vedere, mentenanță e facila și se pot monta pe langa mobila de bucătărie că să nu ai pierderi termice prin spate.
Plus că dacă faci vreo extensie se taie ușor cu un circular static și se mufeaza la fel de usor.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/buJ4WgUcVlc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#1772
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Foarte fain sistemul! Nu am vazut pana acum, dar daca este asa cum se promoveaza, poate inlocui incalzirea in pardoseala.

#1773
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Sunt panouri de aluminiu care radiază căldură din  țevi. Sistemul italienesc are un soi de mini plăcute radiante  probabil e mai performant dar bănuiesc că și plinta e mai groasa ceea ce nu mă încântă.
Ăștia din UK o fac de 2cm ceea ce e standard, atât că fiind din Al trebuie sa compromiți stilul.
La cat costa o plinta din stejar și tratarea cred că mai taie din costuri.
Problema e că eu as vrea distribuitor și nu o plinta care să-mi înconjoare tot parterul căci la final o sa fie ceva pierderi in ultimele camere.

#1774
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Sunt slabute la incalzire, aproape sunt jucarii, dar si cand da copilul in ele cu premergatorul toate zboara de pe pereti, plus apa.

Edited by danciusergiu84, 12 November 2022 - 20:30.


#1775
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
De sâmbătă a trecut de premergător așa că treabă asta s-a dus. Plus că atunci când o să fie casa gata de termice...pleacă la universitate 🤣🤣🤣
O să fac niște calcule după specificațiile lor sa vad daca sunt fezabile. Plus că în anumite zone se pot monta și calorifere in serie sau paralel.

Edited by Astrul, 12 November 2022 - 22:57.


#1776
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Estimez in 2 săptămâni să terminăm de turnat primele 71 de fundații.

Attached Files



#1777
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
După care punem stop, pe partea cealaltă a raului tocmai am reconfigurat pozitia celor 33 de case rămase de inceput. De 6 ani urlu in pustiu și spun că proiectul e greșit și casele sunt îngropate în deal in loc sa fie poziționate pe malul raului și fix înainte să începem sa instalam pilonii de fundație și-a dat în sfârșit seama că am dreptate când am început să sapam în deal și a inceput sa colapseze. Eu greu să-i convingi dar pana la urma am câștigat.
Refăcut planurile, nivelul, drumul și canalizarea pe foaie momentan, nasol e că cei 100k plătiți pentru canalizare se pierd și trebuie să facem alta. Asa-i când ești prost.
Între timp am inceput in forță la celălalt șantier unde sunt in tratative cu o companie de la care importam pamant. Trebuie sa ridic nivelul întregului șantier cu 1.5-2m că să-l scot din zona inundabilă înainte să mă apuc de piloni. Și acolo sunt vreo 96 de case noi plus vreo 30 de apartamente în câteva clădiri ce a trebuit sa le păstrăm pentru heritage.
Deja într-una sunt la rigipsari, bătăi de cap sa modific toate planurile făcute de arhitecți că n-au loc nici căzile proiectate în bai, culoare mai înguste decât golurile de uși și țevi de canalizare pe coloana care servesc apartamente alăturate cu intrări la același nivel. Pentru cine nu înțelege, când rahatul meu se duce pe țeavă poate fi aruncat spre țeavă vecinului înapoi. Așa că trebuie să adaug coloane noi pentru canalizare, reconfigurat bai căci la subsol am arcade făcute din cărămidă și nu pot gauri 20cm una langa alta căci mi-e frica sa nu colapseze pardoseala.
Mai sunt câteva clădiri de care trebuie să mă apuc în curând, rezolv iar probleme de proiectare, negocieri cu inspectorii de la primărie pentru diverse detalii și încerc și aici sa schimb detaliile de fundare astfel încât sa torn placi in loc sa fac din prefabricate.
Nu-mi place, nu e pe nișa mea, dar macar învăț multe despre building regs, zilnic răsfoiesc manuale de sute de pagini despre ventilații, acces, protecție acustica și foc și alte nspe manuale pe care trebuie sa le visezi înainte să bagi un cui în perete.
Și asta cu auditori săptămânale de la firma de garanție, de la inspectorul de la primărie și de la ofițerul care se ocupa de conservarea patrimoniului britanic. As prefera sa torn betoane zilnic dar macar e ceva nou, intru pe refurbishing și mai bifez ceva in neuronii mei deja obosiți de atâta informare.

Cine are vreo nelămurire cu privire la vreun detaliu ce tine de aproape orice poate fi gândit la o casa merita sa arunce un ochi aici. Cu putina engleză și multe explicații pe schițe poate învăța lucruri interesante.
Sunt manuale întregi despre fiecare domeniu aplicabil la construcția unei clădiri. Chiar merita aruncat un ochi. Sunt gratis și în PDF pot fi vizualizate și pe telefon. Eu o bază buna mai ales pentru un proiectant, nu mă refer la structuri desi și acolo sunt câteva chestii bune mai ales la partea de zidărie și sarpante.
https://www.gov.uk/g...roved-documents

Edited by Astrul, 04 March 2023 - 11:37.


#1778
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 26.11.2001
tu chiar nu te plictisesti .....

#1779
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Cum scandau javrele pe stadion...până la moarteee 🤣
N-am cum să mă plictisesc, in paralel cu astea 250 de case vreau sa iau și alte lucrări de proiectare in privat, sa fac survey de șantiere, propuneri de ansambluri rezidențiale, obținere de planning permission, mai mut vreun rău cu agenția de mediu, drumuri, canalizări, ape pluviale, deja îmi dau masterul după 6 ani de proiectat ce n-au fost capabile firme care au încasat bani grei.
N-oi putea la nesfârșit să mă prostituez pe câteva mii când pot eu lua grosul și să fac și treabă buna.
Să fiu prost sa nu fructific cat timp am pierdut pe aici. Doar eu, mintea mea, fara Dorei, fara patron, doar clienți care asculta cuminți și plătesc la fel de cuminți. Vise umede...
Măcar mă bucur că am rămas singur, patron (cum as dori sa fiu si eu) s-a decis să-și pape milioanele cat timp o mai avea și acum iau deciziile după capul meu.
Rămân cum îmi place mie lup singuratic

Edited by Astrul, 04 March 2023 - 23:43.


#1780
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Cică "placi" pa model englejesc. Ăștia fac cam 4-5 case/placi pe zi, mă aștept că până la sfârșitul lui Ianuarie sa termine toate 70 de pe partea asta.
Incepem canalizarea și pluviale după sărbători.
Mie mi se rupe, gândul meu e la snitzele si paste in Italia de nord in vacanta asta. Mi-e lehamite de UK că n-am mai ieșit de peste un an de pe insula asta.

Attached Files



#1781
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 26.11.2001
Aia sunt boltari sau un soi de bca ?

#1782
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Bolțari de făcut garduri și cotete de porci. Se pun până sub nivelul cotei terenului care e 15cm sub cota finala a pardoselei. Mai sus vine cărămidă plina la exterior și bolțari de 14cm la interior, între izolație de 10cm și gol de aer de 5. Daca se tencuiește pe exterior atunci pun tot bolțari de 10cm. Plăcile de la etaj sunt din grinzi de lemn. Compartimentare din rigips. Acoperiș terasa din om vedea, poate tot grinzi de beton sau din lemn, desi e terasa circulabila, aia e gradina Ca teren nu au nici cât să iasă pisica să-și facă nevoile.
Un proiect normal englezesc unde contează să scoți 10 case pe 600mp, nici trotuare sau alei nu vrea să pună că nu are loc așa sunt de înghesuite.
O să meargă oamenii cu lanterna pe strada că nici stâlpi de iluminat nu a prevazut. E pe naturel return to basics si probabil o sa ceară peste juma de milion pe cotețele astea...

Edited by Astrul, 16 December 2023 - 12:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate