Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Santiere Externe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1782 replies to this topic

#1711
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Și ca back-up la electric și gaz?

#1712
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
O icoană mare. 🤣 Incerc totusi sa nu o dau in extreme.



#1713
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007



Sfaturi bune, notat. Asta e si in viziunea mea, camin ....nu carcasa de casa.
Intrebarea despre sageac (ca tot a venit vorba) ramine: are vreun rol structural, de a nu permite rafalelor puternice sa ridice acoperisul , sau se poate monta si folosind panta acoperisului, dandu.i aspect doar?

Ai dreptate, vizitat santier P69, erai acolo.....dar asta era pe vremea cind Peter era revolutionar in solutii.
Acum e pe sudura, mig.uri, mag.uri, profile samd. Nu stiu ce fumeaza :)

#1714
alex_nb93

alex_nb93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 08.10.2020
se pun suruburi si table pentru fixare, rezista la vant

#1715
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
E de fiță. Eu am montat sageac pe căprior direct lăcuit sa vad și capriorii ca-s tare frumoși. Pui doar cât se vede și după astereala.
Doar sa ai grija sa tai frumos căpriorii la unghi drept pe jumate. Adică nu toată secțiunea ci doar jumate tăiată perpendicular cu pământul. Jgheaburi și niște lanțuri cum am văzut la mănăstirea aia din Snagov, sau în fine, drumul spre Snagov n-ai cum sa o ratezi.

View PostMariusvlad2, on 27 ianuarie 2021 - 11:00, said:

O icoană mare. 🤣 Incerc totusi sa nu o dau in extreme.
Mie mi s-a părut frig în living, probabil mi-a întrat în oase după 10 ore pe șantier și am dat imediat drumul la samineu. Aproape ca dorm..

#1716
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
200mc de beton azi început la 6 și terminat la 6. Parte elicopterizat cred ca indienii sunt încă acolo.
Închis banda autobuz pentru pompa de 62m traffic management, operațiuni de dirijare pompa și macara sa nu se intersecteze, făcut slump test și cuburi de beton, cu stația în telefon ca să dirijeze fluxul de cine, zi frumoasa ajuns acasă și cu mâncare la pachet :)
Tot șantierul a lucrat ca de obicei, eu lăsat în pace cu turnarea, comenzile de armatura cam 80-100 tone pe saptamana, cred ca am marcat peste 50 de extrase de armatura, schimbat liniile de turnare să-și îndeplinească clientul programul, rezervat turnare pentru vineri și joia următoare, ajuns acasă cu zâmbet tamp pe fata după o zi grea dar care îmi amintește de ce mi-am ales meseria asta.
Ne vedem când apare ceva inedit.

Attached Files



#1717
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Cam asa arata 1300mc de beton turnati in mai putin de o luna.

Attached Files



#1718
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Mi-a sarit azi o idee sa-mi cumpar teren pe langa Buc si sa-mi fac una d-asta de vacanta.
Intotdeauna mi-am dorit o casa traditionala romaneasca făcută fara compromisuri.
Cu prispa, soba, beci si acoperis din sița.

Attached Files


Edited by Astrul, 18 April 2021 - 18:43.


#1719
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,535
  • Înscris: 03.04.2013
Vezi ca genul ala de case sunt facute din chirpici, o sa miroasa a balega de cal.

#1720
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001

View PostAstrul, on 18 aprilie 2021 - 18:42, said:

Mi-a sarit azi o idee sa-mi cumpar teren pe langa Buc si sa-mi fac una d-asta de vacanta.
Intotdeauna mi-am dorit o casa traditionala romaneasca făcută fara compromisuri.
Cu prispa, soba, beci si acoperis din sița.


Nu este rea deloc ideea, desi era mai ieftin sa o ai acum 4-5 ani (intre timp prrturile la teren au sarit de dublu si mai toate autorizatiile, avizele si utilitatie au devenit mai strice si obligatorii.
Dar eu iti recomand sa te orientezi la casa tip cula ... este tot rustic & traditional dar mai permisiva cu adaptarea solutiilor moderne (casa de chirpici nu prea se impaca cu baia la interior) .... s i mai spatioasa (casele traditiinale sunt scunte prin definitie).
Ceva de genul https://bee-studio.r...culele-gorjene/
Spor

#1721
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 23.02.2007
Aveai un pamant pe langa Bucuresti, facusesi gard la un moment dat. Nu-l mai ai?

#1722
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007

View Postbobitzaaa, on 19 aprilie 2021 - 10:07, said:

Aveai un pamant pe langa Bucuresti, facusesi gard la un moment dat. Nu-l mai ai?
Nu. L-am lasat copilului dar a avut grija ma-sa sa-l vanda ca avea nevoie de bani noul "barbat".
Am gasit deja teren cu casa la mare si probabil il iau luna asta sau viitoare. Romaneasca traditionala doar o spoiala cu var, soba si apa din put. Vie si mult teren, chiar si agricol si acolo o sa fie oaza mea de liniste si impacare sufleteasca.
Daca o sa mai construiesc vreodată ceva in Romania o sa o fac doar de hobby si in stil pur traditional.
Daca mai vad plastice la geam si parchet "melaminat" pe jos o sa-mi dau matele pe afara.

Edited by Astrul, 19 April 2021 - 21:29.


#1723
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Eu mi-am facut asa un soi de review personal so am descoperit ca eu am nevoie de bucatarie ca acolo stau non stop, chiar si dacă lucrez la ceva, un pat sa dorm undeva intre 4 pereti, o buda cu dus si o terasa de unde nu mai plec pana se face frig afara de dardai.
Asa faceam si la bloc, asa am facut prin toate casele pe unde am locuit, indiferent ca am avut 3 4 5 camere living inchis, deschis, nu stiu, nu-s fanul tiparelor, e living acolo trebuie sa "traiesc". In bucatarie pot sa fumez, in bucatarie e băutură, in bucatarie gasesc mancare si inspiratie. Ma uit asa la case peste tot si imi tot zic doamne cata risipa.
Inainte sa cunoar casa in uk am stat undeva langa mare la 5 minute pe jos intr-un apartament de casa, gen 3 intr-o casa tip bloc. Dormitor, dressing transformat din dormitor, bucatarie si living. Nu mai tin minte cum arata living, vred ca era tapet mov. Dar cel mai misto loc, mic curat tot timpul,  organizat ca n-aveai cum lasă un ciorap pe vreundeva ca te împiedicai de el.
Acum am o bucatarie de vreo 18mp pe care o extind si afara la dublu și daca extind si buda de jos intr-o baie cum trebuie nu cred ca mai vad restul casei.

Edited by Astrul, 19 April 2021 - 23:19.


#1724
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View PostAstrul, on 19 aprilie 2021 - 21:27, said:


Nu. L-am lasat copilului dar a avut grija ma-sa sa-l vanda ca avea nevoie de bani noul "barbat".
Am gasit deja teren cu casa la mare si probabil il iau luna asta sau viitoare. Romaneasca traditionala doar o spoiala cu var, soba si apa din put. Vie si mult teren, chiar si agricol si acolo o sa fie oaza mea de liniste si impacare sufleteasca.
Daca o sa mai construiesc vreodată ceva in Romania o sa o fac doar de hobby si in stil pur traditional.
Daca mai vad plastice la geam si parchet "melaminat" pe jos o sa-mi dau matele pe afara.

Ce descrii tu aici este camin: adica o constructie / casa/ atelier la care sa revii cu drag, sa te simti bine si implinit.

Acum, ca au trecut ceva ani de cind s.a construit cu avint (2005-2012), lucrurile se vad altfel. Adica se vad greselile, deciziile pripite: acoperisuri decolorate, ziduri crapate, deteriorare fizica si morala a multor elemente. Cel mai mare minus, este o nesincronizare intre nevoie si vis. Case noi, mari cit o primarie, cu 1-2 camere locuite. Dormitoare sa intorci un autobuz, nelocuite, incalzire cat sa nu faca gheatza. Fara spatiul liber in curte, unde sa faci un foisor sau un loc de joaca pt copii/nepoti.


Btw, ce se construieste acolo pe malul garlei , unde torni beton intruna? Cred ca si la Vidraru e mai putin :)

#1725
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Camin inseamna sa stai zilnic in acea locuinta, sa o personalizezi dupa gusturile tale si sa petreci timp acolo cu familia. NU inseamna o locuinta unde stai din an in Paste ca esti plecat la lucru in strainatate. Aia se numeste casa de vacanta sau refugiu cand iesi la pensie.

#1726
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Eh am eu planurile mele, dacă ma întorc sigur nu o fac la București. Era demult discutata problema sa ne întoarcem la mare dacă va fi sa fie.
Cămin e unde ești cu familia, contează mai puțin culoarea de lavabila de pe pereți.
Nu-s plecat în străinătate la munca, sunt plecat. As vrea sa spun definitiv, am și casa, sunt ancorat 100% dar nu-mi place. Dacă era Italia poate era altceva. Pana acum Germania, Scoția și Anglia nu au fost chiar paradisul descris de alții. Hai in Anglia as putea sa trăiesc dacă mi-as face excursii din luna în luna sa rezist cu plictiseala.


View PostCa Castelul Bran, on 20 aprilie 2021 - 20:15, said:

Btw, ce se construieste acolo pe malul garlei , unde torni beton intruna? Cred ca si la Vidraru e mai putin :)
Probabil și pentru caconstructiile au devenit un job pentru mine și nu neapărat ceva material de avut sau de falit. Pentru mine adidașii sunt sa-i porți la alergat sau fotbal, nu sa-i porți la ieșiri în oraș indiferent cât de scumpi sunt, masina e sa te ducă (cât mai rapid cu putinta) din A in B indiferent ca se cojeste tabla și se zgarie gentile  chiar dacă e M6, l-am băgat doar la interior sa-l scutur de scrum, iar casa e sa-si îndeplinească strict utilitatea. Casa o fac oamenii din ea și nu Grigorescu sau Guță de pe perete.
Am zis-o de nenumărate ori dar mulți or sa o afle pe propria piele în continuare.
Decorativa aia de 5000 de euro peste 5 ani o sa fie decolorata și plina de praful baraganului. În fine nu mai zic ca multe gaturi o sa înghită în sec.
O sa arat eu la anul poate in sfârșit ce inseamna pentru mine un cămin. Și nota de plata la final ca să se vadă ca se poate.

Fac 4 blocuri cu 160 de apartamente. Lucrare mica vreo 5mil £ ca e doar fundația și utilitățile, restul e din prefabricat ca să iasă repede. Pereții vin deja finisați și izolați. Degustibus...
Trag astia de la Bylor de mine sa ma duc la Hinkley Point C la centrala nucleara, pare interesant și de lunga durata dar e prea lung drumul asa ca am alte chestii în perspectiva.
De luni iar devin Project Manager si compania cu care colaborez vrea sa îmi dea lucrări sa le fac singur, cu echipa în spate. E timpul și am și vârstă sa mai pășesc o treapta de la inginer șef dar ma oripilează gândul de a deveni un birocrat politician care vede doar bugete și termene și sa ma departe de partea tehnica care îmi place mie.

Edited by Astrul, 20 April 2021 - 21:49.


#1727
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Nu stiu daca este locul si momentul .... dar de ce vrei "la mare"? ... e fain nici macar 2 luni pe an ... si in acelea se aglomereaza ca vin puhoi toti marlanii si mitocanii sa se dea in stamba.

De cursa lunga ... la clima din Romania zic eu ca este zona subcarpatica ... unde variatiile de temperatura sunt mult mai reduse (raportat la bragan sau litoral) si cu exceptia vaii prahovei mult mai linistita.
Zone superbe ptr tine ca oltean gasesc a fi Valea Jiului, Horezu, etc ... dar in toata tara ... cum am mai spus ... subcarpati

Multa bafta

#1728
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Stai și tu 6 ani în UK și o sa înțelegi:))
Îmi place zona mai ales între "mare" și Tulcea, eu am avut la tara vie si pentru mine via inseamna acasă. N-am cum sa descriu ce inseamna veri petrecute pe canicula sunt bolta de vie jucând remi și table pana la 5 dimineața.
Viata din copilărie ne definește și ne face sa cautam cu jind ce-am pierdut.
Pana și aici am plantat 180 de butasi aduși din tara...dacă nici asta nu e nebunie atunci nu știu ce alta descriere se mai poate face.
E la vreo 20 min de prima plaja zona rurala departe de nebunie, nu e casa în mamaia lângă Yaki.

Edited by Astrul, 20 April 2021 - 22:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate