Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

P&S Camera. Ce sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
3024 replies to this topic

#2971
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
XH80 vad ca are si ecran rabatabil. Cat de mult merita o astfel de camera depinde de ce fel de poze faci. Eu de ex folosesc mult zoomul pt a modifica perspectiva si gasesc destul de limitat zoomul lui RX100. Am si un  DSLR cu obiectiv similar RX-ului 100.

#2972
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Vezi poze facute cu ele, daca te multumesc ia-l.

#2973
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu are nicio relevanta. 90% din poze sunt "nepostabile" pe net iar alea postabile nu stie nimeni in ce conditii au fost facute si daca pot fi replicate a 2a zi.

Am facut poze misto, "Instagram style" Posted Image cu un tel SonyEricsson Elm din 2010, acum nu prea mult timp. Lumea aplica filtre sa iasa asa. Eu doar am folosit un tel vechi.

Cum  ziceam nu de mult, inca consider f folositoare compactele astea travel/(semi)ultra zoom pt ca imi place sa ma joc cu perspectiva, sa pun subiectul pe un background indepartarat adus aproape. Sa vezi portrete pe la 10x cu o compacta daca backgroundul e suficient de departe. Bokeh mai placut decat cu un obiectivul kit de la un Apsc.
Inca o chestia pe care o fac des sunt selfiuri countrejour cu bliz. Poveste! Inca nu exista tel sa faca asta.
In rest, da, folosesc tel si rar DSLRul dar compactele de genul asta inca sunt folositoare daca stii ce vrei sa faci.

Edited by underb, 29 September 2018 - 19:54.


#2974
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Si pe mine ma tentează ideea sa iau o camera foto compacta ceva mai buna, dar vad ca Sony RX100 are zoom optic doar 3.6x, care mi se pare foarte putin. Sony HX60 si HX80 imi fac cu ochiul din cauza pretului mic. Inca nu sunt decis ce camera foto vreau sa cumpăr, pentru un fotograf amator ca mine. Astept Black Friday.

#2975
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
De ce crezi ca sunt asa de ieftine? Calitatea pozelor este sub cea a unui smartphone asa ca majoritatea care vor ceva mai bun decat un smartphone nici nu le iau in considerare. Ele sunt pentru cei care sunt asa de naivi incat sa ia teapa cu asemenea aparate. Din vanzari se vede ca sunt din ce in ce mai putini.
Smartphone-urile au senzori chiar mai mici insa au grija sa puna obiective luminoase si ISO de baza mai mici pentru a aduce cat mai multa lumina pe senszor. Acele camere au senzori mici si obiective putin luminoase care aduc putina lumina pe senzor. Cand e lumina puternica nu e mare problema insa nu ai intotdeauna lumina puternica (si in Scotia cu atat mai putin).

#2976
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Eu am renuntat oarecum la ideea de compacta si cred ca o sa iau o Sony A5000 sau A6000 :)
Ma mai gandesc.

View Postbaloo2009, on 30 septembrie 2018 - 14:08, said:

Calitatea pozelor este sub cea a unui smartphone
Sub a carui smartphone? Hai sa zicem ca iei un Galaxy S9 Plus (asta vad ca e in top) si dai pe el 3500 de lei. Dar in <5 ani vei fi nevoit sa-l schimbi, daca nu il scapi cumva pe jos mai repede.

Eu iau telefoane ieftine pe care le schimb la 2-3 ani, au camera slaba. Insa aparatul foto il am de vreo 10 ani si inca merge fara probleme.

#2977
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
S8, ne-plus, la 80 EUR fără TVA, la abonament, e OK? De unde naiba găsiți voi numai chestii scumpe?! S9, și cu plus, normal că e scump acuma. Încearcă la anu' și va avea un preț modic.

#2978
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Auzi la ăla, smartphone-urile fac poze mai bune decât o camera foto digitală! :)) Chiar si cele mai scumpe smartphone-uri sunt  la capitolul foto sub o camera foto compacta ceva mai bună, mai ales in conditii de luminozitate scăzută. Când vine vorba de zoom optic, stabilizare optica si flash, toate smartphone-utile lasă de dorit. Smartphone-urile fac poze bune, doar in conditii de luminozitate ridicată. Vorbesc din propria experiență. PS De când mai toata lumea are smartphone si le foloseste la făcut poze, vânzările la camerele foto compacte au scăzut, implicit si preturile. Dar daca vrei sa faci poze de calitate, iti iei camera foto. Pozele făcute cu smartphone-ul sunt bune, doar sa le postezi pe retelele sociale.

#2979
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Poti verifica. Majoritatea smartphone-urilor au un senzor cu factorul de crop de 7,2, f/2 si ISO 50 de baza (de pilda Samsung A5 care costa mai putin decat camere la care te uiti). Camerela care te uiti au factor de crop 5,55, f/3,5 si ISO 80. Acum sa facem aducere la acelasi numitor comun. Sa luam FF ca e mai cunoscut. Ai la smartphone f/14,4 si ISO 50 iar la acele camere f/19,4 si ISO 80 (f/25 si ISO 50 ca sa fim in acelasi sistem de referinta). Deci smartphone-ul are un avantaj de 0,8 stopuri. In conditii de iluminare mai slaba (ISO 50, f/2, 1/20 s) ai intr-adevar IS pe camerele compacte si-ti mai scoti din parleala

Edited by baloo2009, 30 September 2018 - 16:51.


#2980
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
N-arata asa rau imaginile, chiar si la iso mare https://www.ephotozi...60-review-25531 O fi telefonul misto si optica f1.8, dar e lentila fixa, de obicei wide.
Sa vad eu ce faceti voi cu dslr in low light, comparativ...

Edited by crokodilu, 30 September 2018 - 19:38.


#2981
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Samsung Galaxy Note 9 si iPhone XS care costa o "caruta de bani", au doar 2x zoom optic, in timp ce Huawei P20 Pro care are 3 camere, are doar 3x zoom optic. Din cauza zoom-ului optic si a stabilizarii optice superioare, prefer o camera foto digitala in dauna unui smartphone. Unde mai pui ca, toate smartphone-urile au un blitz extrem de slab. Cum am mai spus, smartphoneurile fac poze bune doar in conditii de luminozitate ridicata si cand vrei sa fotografiezi ceva de aproape. PS Cu cca 300 de euro iti cumpari camera foto, care este peste orice smartphone la capitolul foto/video. PS2 Numai cei care nu au nicio treaba cu fotografia, folosesc doar  smartphone-ul sa facă poze.

#2982
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postsenzanome, on 01 octombrie 2018 - 17:44, said:

.. PS2 Numai cei care nu au nicio treaba cu fotografia, folosesc doar  smartphone-ul sa facă poze.
Sa nu exageram cu concluziile generaliste..

#2983
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Ce vrem sa-ti spunem ca nu are rost sa dai bani multi pentru ceva care este mai prost decat ceva care oricum ai. Nu iei un smartphone pentru ca are camera jmechera, desi s-ar putea sa fie si asemenea persoane, ci pentru ca ai nevoie de ce face un smartphone si in plus mai ai si o camera decenta in lumina puternica.
Nivelul unui smartphone este cam nivelul sub care nu trebuie sa treci.
De aceea cand iei o camera specializata, care are mai multe avantaje, este bine sa nu iei ceva care e si mai prost decat smartphone dar are zoom. Va face poze slabe la orice focala. Daca tot faci efortul sa iei ceva specializat macar ia ceva peste din punct de vedere al rezultatului final (poza).

#2984
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Voi astia care va dati pe aici cu părerea, ati avut (folosit) vreodată măcar o camera foto digitala compacta decenta? Sau sunteti genul care ati făcut la viața voastră doar poze cu smartphone-ul?

#2985
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Aș vrea să-mi iau și eu o compactă decentă, m-am cam săturat să fac poze cu telefonul. Tu ce recomanzi? Arată și tu niște poze cu compacta aia pe care o recomanzi.

#2986
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010
Eu am o compacta veche de 6 ani care, cand vine vorba de fotografie, matura pe jos cu telefoanele voastre destepte.
Fujifilm X10:
  • 12MP 2/3" EXR CMOS sensor
  • 28-112mm equivalent F2.0-2.8 lens
  • Optical viewfinder (85% coverage)
  • 2.8", 460,000 dot LCD
  • Extensive manual control
  • Raw shooting and in-camera Raw conversion
  • Continuous shooting up to 7fps at full resolution (10fps at 6MP)


#2987
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Deci posibila concluzie, ia fuji x10, daca e veche sigur o gasesti la o suma modica pe olx gen.

#2988
Arizona

Arizona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 29.11.2005
Dacă tot veni vorba de Fuji, cochetez de ceva vreme cu o eventuală compactă pentru vacanță și anume Fujifilm XF10. Poze cu familia, portrete, ceva peisaje, copii mici la joacă, o plajă, o barcă, copaci toamna... Nimic spectaculos, amator 100%. Păreri?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate