Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

P&S Camera. Ce sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
3024 replies to this topic

#3007
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Atata timp cat nu faci poze raw pe manual cu ambele camere, sa elimini toti ceilalti factori (care nu sunt putini), e greu sa zici ca unul va face poze mai bune la modul general, tinand cont doar de ce zici tu.

Dpmdv, camerele in genul RX100 se suprap7n prea mult dpdv al utilitatii cu un telefon. Si cum telefonul il ai tot timpul la tine, si utilitatea lor e limitata. Iar sa o tii doar pentru ocazii, e ok daca o ai deja. Nu prea e ok daca trebuie sa o cumperi acum.
In ultimii ani am constatat ca singura utilitate a camerelor personale in momentul asta este zoomul (si nu vb de 3-5× ca deja esti pe aproape cu telefoanele) ci de la 15 in sus. Asta pentru cei carora le place sa modifice perspectiva "naturala". Nu vei putea face asta cu un telefon.

Si, bineinteles pozele countrejour cu blitz care mie cel putin imi plac foarte mult. Mai greu asta cu un led de telefon.

Cel putin in cazul meu, cele doua situatii ma fac sa am o camera la mine cand o am. In rest, telefonul e mai mult decat suficient. Iar o camera cum e RX100 acopera doar una dintre ele. Nu doar ca o cari aproape degeaba dar ocupa si locul in buzunar al unei camere cu care poti face mai mult.

Sfatul meu, desi lumea desconsidera astfel de camere, ia una cu zoom de 15+ si cat mai compacta daca vrei sa o si folosesti. Nu va avea super calitate (vizibil sub a unui tel midrange) dar va avea o utilitate dincolo de ce poate face un telefon. Altfel vei inota la deal si in cele din urma te vei lasa pagubas cu o camera care face acelasi lucru ca un telefon, teoretic mai bine dar in realitate cu rezultate discutabile de multe ori.

Edited by underb, 03 May 2021 - 08:51.


#3008
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

View Postunderb, on 03 mai 2021 - 08:40, said:

.. Nu va avea super calitate (vizibil sub a unui tel midrange) dar va avea o utilitate dincolo de ce poate face un telefon. ..
Pai daca nu are calitate de unde mai vine utilitatea unui superzoom vs un telefon? Sunt si telefoane care au ceva zoom optic, cu camera separata.

#3009
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Prin faptul ca acoperi niste situatii in plus fata de un telefon "cu ceva zoom", chestie care e discutabila la un RX100 mk1 care face bine ce face si un telefon bun suficient de bine desi de multe ori va face mai prost daca nu prelucrezi (si nu cred ca va prelucra).


Nu discutam nevoie unei camere ci doar la ce te-ar putea ajuta in conditiile in care ai si un telefon in buzunar. Telefon cu ceva zoom eventual :)

In cazul RX100 "overlap"ul camera/telefon e prea mare.

Din ceva vad recomandarile se bazeaza pe inertii de genul asta :

View PostDizlpower, on 13 aprilie 2021 - 20:24, said:

Cred ca este cu foarte mult peste Samsung S10+...doar daca ne gandim la senzor, lentila etc.

Iar colegul are fara sa vrea dreptate.
Este cu mult peste S10+ DOAR daca ne gandim la senzor si lentila. Dar nu sunt doar alea.

#3010
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004

View Postunderb, on 03 mai 2021 - 16:36, said:

Prin faptul ca acoperi niste situatii in plus fata de un telefon "cu ceva zoom", chestie care e discutabila la un RX100 mk1 care face bine ce face si un telefon bun suficient de bine desi de multe ori va face mai prost daca nu prelucrezi (si nu cred ca va prelucra).


Nu discutam nevoie unei camere ci doar la ce te-ar putea ajuta in conditiile in care ai si un telefon in buzunar. Telefon cu ceva zoom eventual Posted Image

In cazul RX100 "overlap"ul camera/telefon e prea mare.

Din ceva vad recomandarile se bazeaza pe inertii de genul asta :


Iar colegul are fara sa vrea dreptate.
Este cu mult peste S10+ DOAR daca ne gandim la senzor si lentila. Dar nu sunt doar alea.


A fost si un ETC :)) so, am admis acest lucru :D

#3011
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Adevarul este ca daca nu ai nevoie de procesarea facuta de camera sau de reglajele automate facute de camera, ramai in mare cu ce ziceai tu si beneficiezi de niste caracteristici HW si optice superioare in cazul RX100.
Daca ai nevoie si de "etc"uri, situatia se cam schimba.

Dupa cum ziceam exista o inertie in a judeca "brut" situatia dar sunt acele "etc"uri care iti baga in fata rezultatul net.

Pe scurt, daca nu o ia pentru ce face singura cand apasa pe buton, sa o ia. Dar ma gandesc ca daca era vorba de situatia asta, nu mai intreba.

Altfel, daca vrea neaparat sa aiba si o camera si sa si faca cu ea ce nu poate face cu telefonul (si nu ma refer la zoom "chior" fara modificarea perspectivei pe care il poate face oarecum lossless si cu un telefon cu un senzor de peste 50Mp sau cat mai au nativ acum unele telefoane noi), una cu zoom mai mare (gen 20-30x) inca e relevanta dpmdv. La mai mult de atat devine prea mare camera si nu o va avea la el cand va vrea sa o foloseasca.

Plus instantanee naturale daca pot sa zic asa cum doar de la distanta mai mare poti face. Pe lumina buna, evident :)
Ca e dovedit stiintific faptul ca prezenta unui observatorul schimba cursul lucrurilor :)
Inclusiv in experimentele fizice.

Acum depinde de fiecare si de ce face pozele si ce vrea sa imortalizeze sau sa documenteze, dupa caz.

In rest, pentru chestii care se intampla in jurul tau si la care eventual participi, ai telefonul.

Edited by underb, 03 May 2021 - 21:27.


#3012
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017
Un ghid util celor care vor sa își cumpere o camera foto compacta,performanta, în funcție de bugetul lor:
https://www.dpreview.com/buying-guides

#3013
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 07.01.2006
salutare,
ce compacta recomandati pentru travel, buget 2000-3000 lei

ma intereseaza zoom-ul dar si wide landscape eventual si portret :lol:

https://www.f64.ro/s...ng#specificatii

pare ok ?


sau

https://www.f64.ro/p...use-retargeting

#3014
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Primul completeaza un telefon (nu va face poze mai bune decat un telefon dar poate face ce nu poate un telefon) iar al doilea face acelasi lucru ca un telefon cu camera "aragaz" doar ca putin mai bine in unele situatii (cand nu folosesti camera principala la telefon).

Gasesc mai utila prima varianta.

Zoomul ala de 3x al panasonicului nu te ajuta prea mult. Vei reusi aceleasi incadrari si perspective pe care le poti face si cu un telefon cu mai multe camere. Si vei folosi telefonul pana la urma.
"Overlap"ul cu telefonul e mult prea mare ca sa iti pastrezi prea mult timp interesul. La inceput il vei folosi ca e nou si ti-e drag. Dupa aia, mai putin. Ca nu vei vedea rostul.

Am fost oarecum in situatia asta. In rarele momente cand mai folosesc un aparat foto, folosesc un zoom vechi de vreo 10 ani (un 20x generic de la Canon) nu celalalt aparat care e mult mai performant dar are zoomul limitat (tot vreo 3x ca si panasonicul din linkul tau).

PS. Daca iei un zoom din ala cu senzor mic, poti lua si mai ieftin. Cam toate sunt in mare la fel. Diferenta de pret se duce mai mult pe facilitati de care poate ai nevoie sau nu. Nu si pe diferenta majore de calitate a imaginii.

Nice to have ar fi touch focus.

PS2. Daca, din orice motiv, intentionezi sa faci in principal poze 16:9 nu 4:3 cauta un aparat cu senzor 16:9. Adica unul care are rezolutia maxima la 16:9 nu la 4:3.
Sper ca (mai) exista.

Altfel, daca faci poze 16:9 cu un senzor 4:3 vei pierde o parte din suprafata senzorul.

Edited by underb, 10 June 2022 - 11:26.


#3015
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 07.01.2006
Bun..deocamdata nu sunt prea incantat, avand un iphone 13..pozele deja ies destul de ok.

As dori sa fac un salt in calitate totusi.

#3016
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ti-am spus. Dintre cele 2, Sony face ce nu poti face cu telefonul datorita zoomului de 28x dar la o calitate sub cea a telefonului (dar totusi ok afara ziua).
Pt mine a fost ceva valoare in chestia asta si nici nu va disparea prea curand. Dovada e ca il mai folosesc din cand in cand.

Panasonic face cam ce poti face si cu telefonul (are zoom doar 3x) dar la o calitate mai buna decat camerele secundare ale telefoanelor. Fata de camera principala mare diferenta nu e.
Asta anul asta. La anul, cine stie...

Am si un aparat de genul asta. Nu l-am mai folosit de mult. Pur si simplu nu s-a cerut. Sa-l mai si car dupa mine, clar nu.

PS. Daca n-ai nevoie de zoom (pt a modifica in primul rand perspectiva, ca un simplu crop/zoom digital poti face cu orice sau oricarei poze), ai deja tot ce iti trebuie.

Edited by underb, 10 June 2022 - 12:13.


#3017
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Găsesc un aparat Point’n Shoot până în 1600 lei? Cu wide landscape.


#3018
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Mai bun decît o săpunieră:
https://m.olx.ro/d/o...iu-IDfjclu.html

#3019
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Mersi, dar îmi trebuie factura că îmi recuperez banii.
Și pe factura trebuie exact numele ăluia ce plătește.

Am comandat asta
Attached File  Screenshot_2023-08-30-23-38-16-934_com.android.chrome.jpg   86.17K   33 downloads

#3020
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Posted Image ieseai mai castigat daca iti rulai tigari de banii aia Posted Image

Ce ai luat tu se numeste e-waste.

Edited by StefanSC, 31 August 2023 - 09:36.


#3021
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
:)
Azi 30 august am 14 ani de când nu mai fumez (fumat 25 ani).
Nu îs banii mei.
Aparate din astea am vreo 5 într-o cutie nefolosite de +5 ani.
Dar e nevoie de un aparat nou.
Și ....asta e.
Bani mai multi pt un DSLR sau mirrorrless nu erau.
Maxim 1600 lei disponibili.

#3022
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004

View Postdorin_2k, on 30 august 2023 - 22:39, said:

Mersi, dar îmi trebuie factura că îmi recuperez banii.
La asa date de intrare, asa solutie.
Despre ce ai cumparat, nu mai comentez, fiecare face ce vrea cu banii lui.
Dar pretind scuze pentru timpul pe care l-am pierdut pentru prostiile tale.

Edited by Taxon, 31 August 2023 - 16:41.


#3023
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 17.09.2022
Ce concurenți mai sunt pentru Fuji XF10 și Ricoh GR?
Compacte cu senzor APS-C?
Nu mai face nimeni? Fuji când mai scoate un model nou în stilul XF10...?

#3024
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Canon G1x III ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate