Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 datasheet crawling

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 

RCS-RDS HOTI SAU IMBECILI?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Nu o sa intru in detalii, cred ca fiecare s-a lovit de indolenta de tip monopolist al acestui gigant cu picioare de lut. Am fost azi la ei sa achit o gramada de restante pe care nu le-am recunoscut timp de 2 ani, dar neavand factura nu am reusit sa dovedesc ca eram cu plata la zi. Dupa ce achit totul, tipa de la relatii cu clientii ma intreaba ce vreau sa fac cu seviciul de telefonie, ii raspund ca nu am niciun serviciu de la ei, nu am facut vreun contract in acest sens...dar ea imi replica ca FIGUREZ IN BAZA LOR DE DATE CU UN TELEFON MOBIL!!! Unde e acest telefon sau contract nu am idee, am vorbit azi cu prieten caruia cei de la rds ii lasasera telefonul la un vecin!!! fara ca el sa stie acest lucru, norocul lui a fost ca a intrat in posesia telefonului pe care l-a dus urgent inapoi!. Cam asta e problema mea si presupun a mai multor nefericiti de la aceasta firma de 2 bani ( la fel de vechi ca si echipamentele lor), intrebarea e CE SE POATE FACE, OPC-ul nu are nici in clin nici in maneca cu probleme de acest gen, iar un proces sunt sigur ca m-ar priva de serviciile lor la mai multe locatii din bucuresti.

#2
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006
te duci frumos la ei si ceri sa-ti arate contract cu semnatura ta in clar
daca nu-l au sa nu ceara

#3
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006

 Ursul_Polar, on 28th July 2009, 21:40, said:

te duci frumos la ei si ceri sa-ti arate contract cu semnatura ta in clar
daca nu-l au sa nu ceara
asta a fost primul lucru pe care l-am cerut, raspunsul a fost sa fac cerere si ...sa astept. Asta o fac de 2 ani si cel mult reusesc sa ajung la cate o secretara infipta care promite ca ea va rezolva problema. cand cer sa vorbesc cu un "sef" mi-se spune ca nu e posibil, ca ea raspunde de tot ce tine de domeniul reclamatii etc etc
Problema e ca ei nu cer nimic, eu cer cablu tv iar ei imi cer sa le fac pe plac 110%

Edited by anducoj, 28 July 2009 - 20:45.


#4
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006
faci cerere si ii dai numar de integistrare la secretariat ca a intrat documentul in firma
ii faci copie si pastrezi copia
ceri informare in scris referitor la perioada de rezolvare a reclamatiei si daca nu se rezolva poti sa mergi la opc sa mai faci o intrebare
un document intrat in registru ar trebui rezolvat.

#5
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
termenul legal este de 30 zile, dar rds e un stat in stat, iar cand orientarea blocului e pe N-E atunci ai o mareeee problema

#6
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

 anducoj, on 28th July 2009, 21:13, said:

Cam asta e problema mea si presupun a mai multor nefericiti de la aceasta firma de 2 bani ( la fel de vechi ca si echipamentele lor), intrebarea e CE SE POATE FACE, OPC-ul nu are nici in clin nici in maneca cu probleme de acest gen, iar un proces sunt sigur ca m-ar priva de serviciile lor la mai multe locatii din bucuresti.

Pai tot mai vrei sa fii clientul lor dupa toate cele povestite? Ma rog ca ai generalizat niste lucruri in afirmatia "o gramada de restante pe care nu le-am recunoscut timp de 2 ani" si nici tata mare nu ar putea spune a cui e vina ca zici ca sunt restante dar nu prea...

Edited by kineceler, 28 July 2009 - 21:04.


#7
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
de fapt problema nu e rds-ul, ci vecinii. a lasa chestii la vecini este ceva normal, intr-o tara normala, cu oameni normali. noi am fost obisnuiti ca pentru orice sa ne legitimam, ca niste roboti care intorc curu sa le scanezi codu de bare

#8
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Vinovati nu sunt RDS ci agentii iresponsabili. Si eu am fost agent, si nu numai ca nu faceam asa ceva, dar nu se incurajau sub nicio forma astfel de modalitati. De altfel, conform instructajului toata activitatea asta de impartire ar fi trebuit sa fie ireprosabila, agentii iresponsabili in goana dupa comision au stricat foarte mult.

#9
albertooos

albertooos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 01.06.2009

 anducoj, on 28th July 2009, 21:13, said:

Nu o sa intru in detalii, cred ca fiecare s-a lovit de indolenta de tip monopolist al acestui gigant cu picioare de lut. Am fost azi la ei sa achit o gramada de restante pe care nu le-am recunoscut timp de 2 ani, dar neavand factura nu am reusit sa dovedesc ca eram cu plata la zi. Dupa ce achit totul, tipa de la relatii cu clientii ma intreaba ce vreau sa fac cu seviciul de telefonie, ii raspund ca nu am niciun serviciu de la ei, nu am facut vreun contract in acest sens...dar ea imi replica ca FIGUREZ IN BAZA LOR DE DATE CU UN TELEFON MOBIL!!! Unde e acest telefon sau contract nu am idee, am vorbit azi cu prieten caruia cei de la rds ii lasasera telefonul la un vecin!!! fara ca el sa stie acest lucru, norocul lui a fost ca a intrat in posesia telefonului pe care l-a dus urgent inapoi!. Cam asta e problema mea si presupun a mai multor nefericiti de la aceasta firma de 2 bani ( la fel de vechi ca si echipamentele lor), intrebarea e CE SE POATE FACE, OPC-ul nu are nici in clin nici in maneca cu probleme de acest gen, iar un proces sunt sigur ca m-ar priva de serviciile lor la mai multe locatii din bucuresti.


pe contract trebuie sa ai bifat daca ai sau nu telefon + trebuie sa semnezi pt aparat..daca nu au hartiile astea pot sa`si bata coasa RDS`u

#10
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu poti condamna buna credinta. sint vecini, nu uita. mie mi-au dat mobilul fara sa am cnp-ul gazdei sau contractul. e normal, intr-o lume normala

si apropo de restante nerecunoscute, nu ai ce comenta daca nu ai chitanta. de-aia se emite, sa o pastrezi. daca nu s-ar da chitante nu le-ar opri nimeni pe alea sa simuleze ca-ti scrie pe computer ca tu ai platit factura :w00t:

Edited by Mosotti, 28 July 2009 - 21:13.


#11
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

 anducoj, on 28th July 2009, 22:01, said:

termenul legal este de 30 zile, dar rds e un stat in stat, iar cand orientarea blocului e pe N-E atunci ai o mareeee problema

daca o iei asa sa fii fericit cu situatia pe care o ai :mellow:
tu trebuie sa ai ceva la mana
daca tu nu dai numar de inregistrare al cererii si nu primesti o informare referitoare la termenul de solutionare in scris o sa te plimbi pana o sa mori

 Mosotti, on 28th July 2009, 22:11, said:

nu poti condamna buna credinta. sint vecini, nu uita. mie mi-au dat mobilul fara sa am cnp-ul gazdei sau contractul. e normal, intr-o lume normala

e normal intr-un loc unde daca ai bani esti valoros
e normal cand esti dispus sa faci orice pentru bani
e normal cand se permit asemenea abataeri pentru un "bine mai mare"
e anormal ca incerca sa fim normali si nu suntem :)

#12
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006

 kineceler, on 28th July 2009, 22:03, said:

Pai tot mai vrei sa fii clientul lor dupa toate cele povestite? Ma rog ca ai generalizat niste lucruri in afirmatia "o gramada de restante pe care nu le-am recunoscut timp de 2 ani" si nici tata mare nu ar putea spune a cui e vina ca zici ca sunt restante dar nu prea...
la adresa respectiva unde erau restantele a stat cineva care a avut net 3-4 luni, a renuntat, factura a venit 2 ani pe 0, iar dupa 2 ani ma trezesc ca vine cu restanta de 230 lei, adica abonamentul de net pe lunile respective...nu am recunoscut restanta si mi-au intrerupt cablu+net la o alta locatie pe numele meu care nu avea nicio datorie...reclamatii grupa mare dar degeaba...vreau cablu tv si net tre sa achit restanta...am facut 3 sesizari, toate cu nr inreg, toate depuse la sediul lor central din cotroceni si niciun raspuns

 Mosotti, on 28th July 2009, 22:11, said:

nu poti condamna buna credinta. sint vecini, nu uita. mie mi-au dat mobilul fara sa am cnp-ul gazdei sau contractul. e normal, intr-o lume normala

si apropo de restante nerecunoscute, nu ai ce comenta daca nu ai chitanta. de-aia se emite, sa o pastrezi. daca nu s-ar da chitante nu le-ar opri nimeni pe alea sa simuleze ca-ti scrie pe computer ca tu ai platit factura :w00t:
cat este posibil sa pastrezi niste chitante in ziua de azi?? ar insemna sa imi fac o camera speciala in care sa tin toate chitantele/facturile...si pe cati ani?...2 ani am primit factura pe 0, iar apoi, imi vine o restanta cu 230 lei, cred ca orice om normal si fara vreo manie obsesiv-compulsiva incearca sa se debaraseze de gunoi...tu ce ai face daca te-ai trezi cu abonamentul de mobil taiat pe motiv ca ai o restanta de x ani si repectivul provider ar fii singurul din zona in care locuiesti?

#13
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 anducoj, on 29th July 2009, 20:46, said:

cat este posibil sa pastrezi niste chitante in ziua de azi?? ar insemna sa imi fac o camera speciala in care sa tin toate chitantele/facturile...si pe cati ani?...2 ani am primit factura pe 0, iar apoi, imi vine o restanta cu 230 lei, cred ca orice om normal si fara vreo manie obsesiv-compulsiva incearca sa se debaraseze de gunoi...tu ce ai face daca te-ai trezi cu abonamentul de mobil taiat pe motiv ca ai o restanta de x ani si repectivul provider ar fii singurul din zona in care locuiesti?

eu tin facturile numai de la o luna la alta. mi se pare logic ca daca ai o factura 0 pe luna mai si primesti una de 2 milioane pe luna iunie care pretinde ca ai restante de x ani, poti sa mergi cu factura de pe mai si sa-i bip in gura. daca insa nu ai nimic, ce dracu faci, te duci sa te certi cu alea care oricum nu pot face nimic? deci nu pastrezi facturile ani si ani, ci numai o luna-doua, adica intre plati. si facturile e bine sa le tii si pentru simplul fapt ca se poate pur si simplu gresi. mai mult, e bine sa te uiti pe factura cind o primesti, sa vezi daca chiar scrie cit ai platit

si inca o chestie, spui ca a stat cineva inainte si a renuntat si tu primeai facturi pe 0. ei bine, nu te-ai gindit sa mergi sa intrebi de ce dracu primesti facturi, daca nu ai un abonament?

Edited by Mosotti, 29 July 2009 - 21:41.


#14
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006
Ai intrat pe contul tau de pe rdslink sa vezi ce restante si la ce facturi apar?Vezi ca de cateva luni au unificat conturile din diferite locatii.In cazul asta sunt si eu,cablul de la parintii mei e pe numele meu si ei nu pot plati decat daca  platesc si TV+internet+telefoanele mele...vreau sa zic ca poate aveai restante si nu stiai pentru ca tu plateai doar locatia ta si erau separate.

Edited by alexa32, 29 July 2009 - 21:47.


#15
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

 anducoj, on 29th July 2009, 21:46, said:

la adresa respectiva unde erau restantele a stat cineva care a avut net 3-4 luni, a renuntat, factura a venit 2 ani pe 0, iar dupa 2 ani ma trezesc ca vine cu restanta de 230 lei...
dar pe numele cui era abonamentul ala de internet?
daca era al tau si ai reziliat contractul atunci du hartia de reziliere..
dar adevarul este cumva ca nu ai reziliat contractul?

#16
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

 anducoj, on 29th July 2009, 21:46, said:

la adresa respectiva unde erau restantele a stat cineva care a avut net 3-4 luni, a renuntat, factura a venit 2 ani pe 0, iar dupa 2 ani ma trezesc ca vine cu restanta de 230 lei
Mai eu nu stiu ce e la tine acolo dar ceva pute. Factura de internet nu are cum sa vina pe zero pentru ca ai un abonament in valoare de xx lei. Vine cu o valoare sau nu mai vine in cazul in care ai taiat contractul. Doar la telefon unde ai abonament zero euro poate sa vina factura zero daca nu depasesti minutele incluse.

#17
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

 anducoj, on 29th July 2009, 21:46, said:

la adresa respectiva unde erau restantele a stat cineva care a avut net 3-4 luni, a renuntat, factura a venit 2 ani pe 0, iar dupa 2 ani ma trezesc ca vine cu restanta de 230 lei, adica abonamentul de net pe lunile respective...nu am recunoscut restanta si mi-au intrerupt cablu+net la o alta locatie pe numele meu care nu avea nicio datorie...reclamatii grupa mare dar degeaba...vreau cablu tv si net tre sa achit restanta...am facut 3 sesizari, toate cu nr inreg, toate depuse la sediul lor central din cotroceni si niciun raspuns
tu daca primesti o factura de la ZimbabueNet, fie ea si pe zero, nu te gandesti ca figurezi undeva cum ca ai avea contract?
in 2 ani de zile nu te-ai gandit sa mergi sa vezi despre ce e vorba?

netul nu are cum sa fie pe 0, nici cablul TV, nici digi TV si pentru telefonie gratis trebuie sa ai abonament la ceva (cel putin asa stiam).

daca tu ai facut schimbare de titular fara sa verifici daca sunt datorii inseamna ca ti-ai asumat datoriile in cauza.
serviciile se furnizeaza unei locatii nu unui client, clientul confirma ca la acea adresa se primeste un semnal, daca ai "cumparat casa" cu datorii esti nevoit sa le suporti.

#18
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
"onlyone" este foarte subtil insa "anducoj" nu vrea sa fie sincer pana la capat !

Cei de la "RDS-RCS"  au destule probleme interne si este mai mult decat evident ca provoaca destule probleme si clientilor lor .

Poate ca si "Ursul_Polar" are dreptate deoarece este posibil  ca "anducoj" sa fi mostenit fara voie datoriile fostilor proprietari / fostului proprietar !

P.S.

Agentii "RTL kkt" ataca din toate pozitiile , disperarea e tot mai mare !

Edited by Teophileos, 30 July 2009 - 11:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate