Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Incepator: antena, cablu, sau amandoua ?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
krebs

krebs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.10.2005
Salut,

Am un Sony Bravia KDL32W4000, full HD, cu tuner incorporat DVB-T / DVB-C, respectiv MPEG-2 MP@ML / HL, H.264 /,MPEG-4 AVC,[email protected], [email protected].
As vrea sa stiu daca imi trebuie, pt. televiziunile care emit si in HD, antena sau cablu tv. Anul trecut am prins TVR HD prin UPC, dar anul asta n-am mai gasit nimic.
Scuze pt. intrebarea banala si pt. faptul ca n-am avut timp sa "periez" forumul.

Mersi.

#2
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Daca vrei canale in HD pune-ti antena , dar nu oricare alta ci de DVB-T gasesti in magazinele de profil sau daca nu poti pune alceva vezi celelalte
topice. DVB-C e pentru cablu tv pentru al transforma din analog in digital , deci nu vei avea HD pe DVB-c

#3
krebs

krebs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.10.2005

 Shieu, on 28th July 2009, 00:32, said:

Daca vrei canale in HD pune-ti antena , dar nu oricare alta ci de DVB-T gasesti in magazinele de profil sau daca nu poti pune alceva vezi celelalte
topice. DVB-C e pentru cablu tv pentru al transforma din analog in digital , deci nu vei avea HD pe DVB-c

Ok, antena va fi.
Multumesc mult!

#4
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Salut , "SHieu" numai debita atatea prostii la oameni
Poti sa-mi scrii si mie care este/sant diferentele intre o antena normala fif/uif si una dvb-t ?
La fel poti sa-mi scrii si mie cum faci tu transformarea din analog in digital pe partea de dvb-c ?


Krebs , vad ca locuiesti in Bucuresti si acum depinde in ce cartier
De pe forumurile de specialitate am citit ca in cartierul MIlitari si locuind la un etaj superior , poti receptiona ambele prg. actuale hd (protv hd si tvr hd)
Personal eu locuiesc in Pantelimon si pe deasupra stau si la parter si nu receptionez decat protv hd si foarte dificitar tvr hd
Iti recomand 2 solutii legat de antena:

  - Exista candva in talcioc/magazin-ul Bucur-Obor o antena turceasca , care in fata "ligheanului" aveea 2 antenute mai mici si care puteau fii reglate : 1 - mijloc - stanga 90* si alta mijloc - dreapta 90*
    Acest model ti-l recomand tocmai pt. ca ai posibilitatea reglari/directionari catre emitatorul celor 2 prg. actuale hd
    In plus stiu ca venea si cu un amplificator , care la o adica ti-ar fii si acesta de folos , ma repet in functie de zona/cartierul in care locuiesti vis-a-vis de emitatorul prg. aferente

- Tot in Bucur-Obor la vreo 500.000 exista la vanzare o antena motorizata cu telecomanda daca nu ma insel pt. motoras
    Acest model are in schimb incovenientul ca trebuie rotita catre directia emitatorului prg. hd care vrei sa-l urmaresti


Ca idee , notiunile de "antene dvb-t" la ora actuala sant mai mult de marketing , fiindca receiverul/tv-lcd-ul face receptia/prelucrarea semnalului emis digital
Tot ce trebuie sa indeplineasca o antena pt. dvb-t este sa aibe un castig cat mai mare si acesta se poate rezolva prin construirea unei antene dedicata canalului pe care emite respectivul prg.
Cum in Bucuresti teoretic se poate receptiona 3 canale/frecvente (can.30 - protv hd , can. 54 - tvr hd si can. 59 - diverse prg. in sd) , ar trebui sa avem 3 antene + sumator + amplificator
Da cum practica este tocmai opusul teoriei , atunci incercati IN FUNCTIE DE LOCATIA VOASTRA VIS-A-VIS DE EMITATOARELE RESPECTIVE o cale de mijloc , adica o antena de uif ca. 21-69 + amplif. unde este cazul sau una din cele 2 variante de mai sus date ca exemplu

Marea diferenta intre receptia analogica si cea digitala , fiind ca numai poti urmari prg. digitale cu "purici" cum era in cazul semnalului analogic si prindeai ceva da cu purici acceptabili , in digital ori ai semnal , ori nu , calea de mijloc ducand la blocajele decodorului de semnal


Legat de "transformarea din analog in digital pe dvb-c" , va scriu ca este o mare prostie scrisa , de ce :

- Fiindca mai toate receiverele/tv-lcd-urile care pot receptiona dvb-t (sd si hd) au cate un "slot" in care se introduce o "interfata = cam" a sistemului de codare folosit + cartela aferenta abonamentului la un dth autohton
   Personal stiu pe cineva care foloseste o cartela de "akta tv" + cam-ul aferent sist. de decodare pe un tv-lcd Sony pt. dvb-c
   Tot atat de bine dth-urile autohtone la introducerea de noi prg. stiti foarte bine ca isi fac reclama prin lansarea free a respectivului prg. o perioada de timp pt. a atrage clienti , de aceea probabil ca ai reusit sa receptionezi tvr hd-ul la upc , acum fiind codat si inclus intr-un abonament
   Oricum cele scrise mai sus nu au de a face cu nimic legat de receptia in analogic si deci implicit transformarea din analogic in digital
   DVB-C poate exista atat in analogic cat si in digital , numai ca atat rcs cat si upc au o grila anume pt. cablu analogic si daca treci la cablu digital ambele dth-uri iti vor da un receiver/decodor + cartela imperecheata cu respectivul receptor/decodor

#5
soke

soke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.01.2005
Salut!
Mi-am luat de curand un lcd tv cu tuner DVB-T. Am cumparat o antena digitala si am reusit sa prind Protv HD si Tvr1 HD. De asemenea, am cablu de la UPC. Problema e ca ma deranjeaza faptul ca trebuie sa schimb mufa in spatele tv-ului de fiecare data cand vreau sa vad HD sau analogic. Banuiesc ca e nevoie de un sumator pt. a introduce in acelasi timp ambele intrari in TV. A facut cineva chestia asta? Daca da, de unde pot cumpara si eu asa ceva?

#6
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 29.04.2006
http://forum.softped...t...t=0&start=0

#7
soke

soke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.01.2005
ok, merci.

#8
micu_vali

micu_vali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 14.07.2009
am incercat dar fara succes

#9
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
Am un teveu ( TV Plasma Panasonic TX-P 42S10 Full HD) dar nu stiu cum sa receptionez semnal HD (TVR HD and ...restul). Are o setare(cauta canale dvb-t), am scanat, dar mi-a dat "toate canalele sunt analogice", mentionez ca am cablu de la RDS plus receiver. Ce trebuie sa fac pentru a receptiona canalele HD? Cu antena receptiona ? Stau in galati.

Edited by Spaghete, 12 October 2009 - 16:15.


#10
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 29.04.2006
In Galati nu exista transmisie DVB-T. Si da, trebuie sa-l conectezi la o antena exterioara, si modelul tau de televizor trebuie sa "citeasca' semnal MPEG-4.

#11
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
Citeste semnal MPEG-4.Deci...cu o antena exterioara(daca-mi dai si un link sugestiv ar fi excelent) pot receptiona respectivele canale HD, sau nu?

#12
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 29.04.2006
In Galati cu antena exterioara, nu acum. In prezent doar cu antena de satelit poti receptiona astfel de transmisii in Galati. Poate vor da drumul la DVB-T si-n zona voastra pana-n 2042...

#13
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
Ahaaa, sunt optimist, nutresc sperante mari. Provincia "rulez"!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate