Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Iliescu l-a chemat pe Cozma in 1990

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
38 replies to this topic

Poll: Este Iliescu vinovat de mineriada din 1990? (61 member(s) have cast votes)

Este Iliescu vinovat de mineriada din 1990?

  1. da (57 votes [93.44%])

    Percentage of vote: 93.44%

  2. nu (2 votes [3.28%])

    Percentage of vote: 3.28%

  3. nu stiu (2 votes [3.28%])

    Percentage of vote: 3.28%

Vote Guests cannot vote

#1
badany2003

badany2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 16.03.2005
Miron Cozma a recunoscut, ieri, in fata procurorilor militari, ca fostul presedinte Ion Iliescu l-a chemat in iunie 1990 sa “curete” Piata Universitatii. El confirma astfel dezvaluirile facute de “Evenimentul zilei” de-a lungul timpului.
• “Pe 13 iunie ma aflam la Lonea, impreuna cu fratele meu, si urmaream la televizor derularea Campionatului Mondial de fotbal. In pauza dintre meciuri am fost sunat de la dispeceratul din Valea Jiului. Mi s-a spus ca m-a cautat la telefon cineva important de la Cotroceni”, a declarat Cozma.
• El a precizat ca, odata ajunsi la Palatul Victoria, minerii au fost intimpinati de presedintele Ion Iliescu. Acesta le-a multumit ca au venit si a adaugat: “Am vorbit si cu Miron Cozma sa faceti curatenie”.
• Cozma vorbeste si despre actiunile altor apropiati ai lui Iliescu: “Am fost asteptat de Gelu Voican Voiculescu in Valea Jiului”; “La Bucuresti, Bebe Ivanovici ne-a adus mai multe camioane cu alimente si schimburi”.

Ce credeti? Ar merita Iliescu sa fie si el acuzat si condamnat? Sau credeti ca unicul mare vinovat e Cozma?

#2
Slash

Slash

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 30.09.2003
era o chestie de timp pana sa se ajunga la dezvaluirile astea si mi se pare normal sa fie si ilici acuzat deoarece cozma era prea prost ca sa faca de unul singur ce a facut.  :peacefingers:

#3
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Clar DA. El le-a multumit pentru "spiritul civic", remember?

Edit: ceea ce nu inseamna ca mieluselul Cozma este complet nevinovat.

Edited by evilone, 29 April 2005 - 13:55.


#4
kopu

kopu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 09.02.2004
Am votat "DA".
Sunt vinovati toti cei care au permis intr-un fel sau altul ca ciomagarii sa faca ordine. Ilici pentru mineriadele din februarie si iunie 90, multi idioti pentru mineriada din '91 (printre care din pacate si Doina Cornea - va aduceti aminte incitarile ei de la tribuna Parlamentului catre mineri), ministrii transporturilor pentru ca au pus la dispozitie garniturile de tren ca si cum minerii erau cine stie ce forta speciala (ehe, unii din ei sunt acu' sus si tocmai isi dau afara procurorii din alt dosar, cel cu niste vapoare :)- desi promisesera ca nu o vor face,  mai are cineva curajul sa vorbeasca ?)

#5
badany2003

badany2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 16.03.2005
Si eu cred la fel...dar nu stiu daca or sa faca cu adevarat ceva impotriva lui Iliescu....macar punere sub acuzare......

#6
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
si de ce, ma rog, a recunoscut tocmai acum?  :death:

#7
badany2003

badany2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 16.03.2005
Iliescu a facut o mare gafa cand a semnat eliberarea lui Cozma....Asa practic si-a semnat iesirea de pa mare scena politica......
Probabil prin acea eliberare a incercat sa-si mai achite din vechile datorii.. :confuzzled:  
Si cum nu a reusit Cozma si-a dat drumul la gura:coolspeak:

#8
badany2003

badany2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 16.03.2005
A vorbit abia acum poate pentru ca  l-a vazut pe Iliescu trantit de pe soclul sau....si a zis ca nu are rost sa mai taca...oricum Iliescu nu-i mai poate oferi nimik

#9
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 12.07.2004
Sa suparat pe Ilici ca la lasat la racoare si nu a luptat pt eliberarea lui.

#10
badany2003

badany2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 16.03.2005
Iliescu poate mai putea face ceva pt el daca ramanea in fruntea PSD...Dar dupa ce a cazut si de acolo direct in cap,tovarasul nu-mi mai poate achita datoriile :console:

#11
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

badany2003, on Apr 29 2005, 15:05, said:

A vorbit abia acum poate pentru ca  l-a vazut pe Iliescu trantit de pe soclul sau....si a zis ca nu are rost sa mai taca...oricum Iliescu nu-i mai poate oferi nimik

<{POST_SNAPBACK}>


serios? de ce n-a facut-o in 96-2000 cind iliescu era dat de pe soclu?

#12
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

Mosotti, on Apr 29 2005, 15:23, said:

serios? de ce n-a facut-o in 96-2000 cind iliescu era dat de pe soclu?

<{POST_SNAPBACK}>


kkt ... atunci patrula pe langa soclu ... now is dead and burried under

edit: badany2003 ... esti Ina ? si 2. Daca apesi pe butoanele alea mari +QUOTE de la diferite posturi si apoi ADD REPLY o sa faci quote pentru toate simultan ... nu mai posta diverse posturi succesive.

Edited by Celestin, 29 April 2005 - 14:34.


#13
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

Mosotti, on Apr 29 2005, 14:23, said:

serios? de ce n-a facut-o in 96-2000 cind iliescu era dat de pe soclu?

<{POST_SNAPBACK}>

Fiindca aveam un presedinte papagal si fiindca Iliescu inca mai putea deveni presedinte, ceea ce a si facut. Now is  :death:
Tradat pana si de propriul partid  :peacefingers:

#14
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
io cred ca daca cineva ar fi judecat pentru subminare & shit si ar risca ani grei de puscarie si in plus ar sti ca el nu-i asa de vinovat precum tocmai seful opozitiei l-ar da in git rapid. da poate cozma a gindit altfel. el a stiu ca ilescu va redeveni presedinte si ca pdsr va ajunge din nou la putere si a mai stiut ca apoi vor pierde din nou si a fost absolut sigur ca pe ultima suta de metri ilescu o sa-l gratieze, pentru ca miron cosma vede viitorul. si daca tot a vazut viitorul poate ca s-a gindit ca nu conteaza 6 ani de inchisoare, atita timp cit idolul sau iliescu, vinovat pina la singe, este liber bine mersi

concluzie:  :roflmaofast:

edit: si mi-a mai venit ceva in cap. ilescu le-a multumit minerilor. da poate ca iliescu se caca pe el de frica, nu? care om normal la cap, in momentul in care se trezeste cu o gloata de haidamaci cu bite ca-i bate la poarta, iese intimpinare si urla: "carati-va, ba, rapandulelor, de unde ati venit!"? si daca iliescu l-a chemat pe cozma in 90 si 91 cind era presedinte, cine l-a chemat pe cozma la ultima mineriada, aia cu pacea de la cozia :death: ? dracu l-a chemat si dracu sa-l ia...

edit2: si dracu l-a si luat :drac:

edit3: ma intreb oare cine e timpitul care a votat "nu stiu"?

Edited by Mosotti, 29 April 2005 - 14:51.


#15
FAKKYU

FAKKYU

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 478
  • Înscris: 21.03.2005
m-ash imbata de l-as vedea pe Cotrocelu' zambind de dupa zabrele ...
Fericire taica ! :worthy:  :rolleyes:  :naughty:

#16
Radu161

Radu161

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 14.03.2005
Chiar s-a făcut un filmuleț despre revoluție și mineriade, în care Iliescu le mulțumea minerilor pentru intervenție.
Dacă sunteți atenți, iliescu seamănă din ce în ce mai mult cu ceaușescu. Aici mă refer la gesturi și la felul de a vorbi.

#17
calandrin

calandrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 19.01.2005
E de mirare cum functioneaza inca-si, ce e foarte grav, la generatiile tinere-mecanismele deformatoare de realitate puse la punct de gasca spurcata a lui Ilici. Eu unul sunt uimit sa vad cum prima intebare care se pune aproape de fiecare data cand cineva face o declaratie sau o dezvaluire, rupe tacerea, trece la atac, recunoaste ceva, arata cu degetul, cere socoteala, etc, etc, etc, prima intrebare, ziceam, este "de ce n-a facut-o in momentul X"? Oameni tineri si nu realizeaza ca prin asta obiectul dicutiei este deformat, agravantele sunt atenuate, totul cade in derizoriu si pana la urma nici un vinovat nu plateste, intreaga Romanie scufundandu-se intr-o uriasa vinovatie colectiva.
Normalitatea ar pretinde o reactie inversa. Face Cosma o dezvaluire? OK, sa intre justitia in paine, sa raspunda cei vinovati. Dupa asta, doritorii n-au decat sa se lanseze in dezbateri pe tema "de ce a spus Cosma ce a spus acum si nu atunci".

#18
mesteru

mesteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.01.2005
Pai normal ca seamana cu Ceausescu doar au fost mina in mina o gramada de timp .
Au aratat astia la Antena 1 acu citeva zile un filmulet in care Iliescu era la dreapta lu Ceasca non-stop.Si sa fi vazut ce inflacarat era si ce lauda  partidul (nu  PSD) si conducatorul iubit .

Asa ca daca au tot fost la bere impreuna (Ilici cu Ceasca ) si-au mai copiat si din ticuri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate