Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

Ajutor cu leasingul

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Am un pfa din 2007 - consultanta, caen 7022, fost 7414. Tot din 2007 am si un contract de leasing pt un autoturism.

Leasingul este financiar.

Nu ma trimiteti sa citesc pe forum, deja am studiat toate materialele posibile si imposibile. Ce am inteles:

- deduc TVA pentru rate+dobanda de leasing, mai putin valoarea reziduala (care oricum va fi platita in 2011, dupa "expirarea" oug 34)
- deduc TVA de pe bonurile de benzina (masina folosita doar de mine, in scopul desfasurarii activitatii)
- deduc TVA de pe factura de asigurare - casco+RCA

- lunar inregistrez amortizarea ca si cheltuiala deductibila
- costul combustibilului: deductibil (valoarea fara TVA)
- costul asigurarilor casco+rca: deductibil

O sa fac pentru masina "Foaie de parcurs" ca sa fiu 100% in regula.

Gresesc ceva? Astept parerile voastre...

#2
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Aceeasi chestie cu leasingul am patit si eu numai ca in loc de varianta ta am ales sa o bag pe amortisment:valoarea in lei a vehiculului la data achizitiei impartit la 60 luni (asa era atunci,pe 5 ani) si mi-a iesit o valoare pe care o scad din contabilitate.Mai bag citeodata cite un on de benzina...Acest lucru mi-a fost sugerat de cineva de la Finante care mi-a si facut calculul,eu trebuinda sa-l trec pe curat,adica sa-l pun in practica.

#3
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 08.04.2006
@C.F.S. Da faci bine numai nu stiu cum ai tu TVA la asigurare. Asigurarea nu e purtatoare de TVA, nici CASCO nici RCA, doar daca ti-a preluat banca datoriile catre soc de asigurari. Incearca sa platesti direct la soc de asigurari si scapi de TVA.
Iar asigurarea se deduce in momentul platii, nu lunar, decat daca o platesti de fapt lunar.
Iar dobanda nu e purtatoare de TVA.

@danghetau Acelas lucru l-a spus si @C.F.S. privind amortizarea, numai ca el vorbeste si despre deducerea TVA-ului plus a dobanzii pe langa aceasta amortizare pe 60 de luni.

Edited by msjohntm, 25 July 2009 - 21:14.


#4
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
scuze, am gresit, facturile de asig nu au TVA

pot sa deduc tva pt combustibil? dar cheltuiala in sine?

Edited by C.F.S., 25 July 2009 - 21:18.


#5
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 08.04.2006
Nu stiu cum e la PFA. La SRL poti deduce cheltuielile astea pentru o masina (a administratorului). Pentru PFA (care nu are administrator)mai citeste aici  de la postul 47 in jos si vezi ce intelegi si tu. Sau pe conta.ro

Edited by msjohntm, 25 July 2009 - 21:50.


#6
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Din pacate dobanda la contractele incheiate din 2007 pana in prezent are si tva :(

#7
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
eu nu sint platitor de tva si ca atare am ales aceasta varianta de deducere prin amortisment pe 5 ani.
eu am inteles ca ORI alegi varianta amortismentului ORI pe cealalta...nu poti sa pui si amortisment si alta deducere din rata (gen dobinda,asigurare,etc).
mai deduc ocazional cite un bon de benzina...

#8
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 08.04.2006
Pai depinde ce leasing ai: financiar sau operational. Doar la cel operational deduci toata rata platita. La cel financiar e cum s-a discutat mai sus.

#9
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
leasing financiar.

#10
strabun

strabun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 02.12.2009

 danghetau, on 26th July 2009, 12:04, said:

eu nu sint platitor de tva si ca atare am ales aceasta varianta de deducere prin amortisment pe 5 ani.
eu am inteles ca ORI alegi varianta amortismentului ORI pe cealalta...nu poti sa pui si amortisment si alta deducere din rata (gen dobinda,asigurare,etc).
mai deduc ocazional cite un bon de benzina...
Eu am inteles ca se poate face si amortizarea pentru valoarea masinii (deducere lunara: valoarea masinii impartit la 60 luni; sau se face anual cumva?), dar in acelasi timp se deduce lunar si dobanda, asigurarea si diversele comisioane si taxe. Am inteles gresit?

Dar ce se intampla in cazul in care ai dat deja un avans? Se ignora si se face amortizarea corespunzatoare pretului total al masinii? Sau se considera ca avansul e o cheltuiala deductibila pentru luna in care a fost platit si se face amortizarea doar pe diferenta dintre valoarea totala a masinii si valoarea avansului?
Aceleasi intrebari - cu valoarea reziduala.

Puteti sa ma ajutati, va rog, sa inteleg si eu cum se fac corect aceste lucruri? Multumesc.

#11
LEX-US

LEX-US

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.12.2009
@C.F.S. - obiectul tau de activitate nu intra in categoria exceptiilor pentru deducerea TVA -ului la combustibil, deci raspunsul este NU.
@strabun - ai inteles bine; valoarea avansului si a ratei reziduale intra in val fiscala a masinii, deci "se ignora"  :) ca sa folosesc aceeasi expresie

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate