Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri
 Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix
 

accidenta cu scuterul... sau ,,cum scuterul darama dacia betivului"

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#109
oana_scuterista

oana_scuterista

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 17.09.2009
dupa cat timp mi se prescrie executarea?dupa 3 ani?
as putea sa il actionez in vreun fel in instanta,acum dupa atata timp?eu ma gandeam sa il dau in judecata pt neplata scuterului.dar nu stiu daca mai merge dupa atata timp.sau pot da spitalul in judecata ca mi-a sosit instiitarea dupa atata timp?
oricum mi se pare o mare prostie: eu accidentata si tot eu sa imi platesc si spitalizarea.ma gandesc la bietii oameni care sunt accidentati si nu sunt nici despagubiti si nu au nici ei de unde plati.asigurarile ar trebui sa suporte tot,chiar daca e accident sau boala,ca pentru asta le platim

#110
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Poți da în judecată atât spitalul cât și pe autorul accidentului însă nu cred că vei rezolva ceva în interesul tău!
Executarea unei datorii nu cred că se prescrie...

#111
oana_scuterista

oana_scuterista

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 17.09.2009
dar pentru ai da in judecata am nevoie de o acuzare.acum de ce as mai putea sa il acuz pe autorul accidentului?sau chiar spitalul?de ce crezi ca nu as avea sanse de castig?

#112
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008

View Postoana_scuterista, on 6th June 2010, 00:45, said:

asigurarile ar trebui sa suporte tot,chiar daca e accident sau boala,ca pentru asta le platim
Chiar din al doilea post ți s-a spus asta... și să discuți cu un avocat. Trebuia deschis dosar de despăgubire la societatea la care avea RCA vinovatul.

De dat în judecată spitalul... pentru ce? că nu te-au informat mai din vreme că ai de plătit spitalizarea? dar tu știai că va trebui să plătești, ți s-a spus asta!
Iar pe autor... da, pentru repararea scuterului, dar depinde la ce fel de pretenții ai renunțat când ai primit cei 2800 de euro.

#113
oana_scuterista

oana_scuterista

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 17.09.2009
am discutat cu un avocat de la bun inceput.si vreau sa-ti reamintesc,ca soferul care m-a accidentat era beat,iar in astfel de cazuri RCA-ul nu despagubeste cu nimic.
in al doilea rand mi se pare incorect ca dupa un an de zile sa imi vina spitalizarea.tinand cont ca in timpul in care am fost internata mi s-a spus in nenumarate randuri ca eu nu voi plati spitalizarea ca sunt asigurata si sunt studenta.
cand am primit cei 2800 de euro mi-am retras plangerea si am zis ca nu mai am nicio pretentie.dar scuterul nu este pe numele meu,este pe numele tatalui meu.adica el ar trebui sa-l dea in judecata.dar ma intreb daca nu este prea tarziu,tinand cont ca a trecut un an de atunci.

#114
oana_scuterista

oana_scuterista

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 17.09.2009
am revenit si eu cu o intrebare. in situatia in care spitalul ma da in judecata ca nu vreau sa platesc spitalizarea se poate face ceva sa nu platesc eu si sa plateasca soferul vinovat? daca da cum?va multumesc mult

#115
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005
Nu cred ca ai ce face decat sa platesti si sa mergi in regres impotriva aluia. Dar daca prin actul cu care acceptai cei 2800 te obligai la una alta, e posibil sa te fi lipsit benevol de aceasta optiune.

#116
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postoana_scuterista, on 9th July 2010, 00:01, said:

am revenit si eu cu o intrebare. in situatia in care spitalul ma da in judecata ca nu vreau sa platesc spitalizarea se poate face ceva sa nu platesc eu si sa plateasca soferul vinovat? daca da cum?va multumesc mult



Spitalul are treaba cu tine, pentru ca tu ai fost spitalizata, dar nu inteleg ce vrea de la tine?
De ce nu ai platite contributiile?
Nu ai nici o ocupatie?
Pe de alta parte nu poti sa te mai indrepti impotriva celui cu Dacia pentru ca deja ai scris in declaratia ta, ca renunti la pretentii materiale fata de el. Nu?

#117
oana_scuterista

oana_scuterista

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 17.09.2009
am fost studenta.aveam asigurare,dar mi s'a spus ca in caz de vatamare corporala se plateste spitalizarea.si cum eu m'am impacat cu respectivul asta inseamna ca trebuie sa platesc eu.nu stiu ce sa zic ca vad ca pana in momentul de fata mi'a venit spitalizarea decat de la un singur spital.banuiesc ca nu are cum sa imi vina si de la celalat dupa un an de zile.intradevar am scris in declaratie ca nu mai am nicio pretentie de la el, dar totusi eu ii zisesem sa'mi dea 3000 de euro, din care mi'a dat decat 2800.i'am facut chitanta sa'mi dea si restul de 200 de euro pana in iulie.el a fost atat de nesimtit incat dupa ce mi'a dat banii nu mi'a mai dat nici macar un tel sa ma intrebe cum ma simt.momentan sunt plecata la parintii mei in spania,dar cand voi reveni in tara (peste o saptamana) il voi cauta sa'mi dea si restul de bani.nu ii ceream, dar pentru faptul ca a fost nesimtit si nu m'a sunat macar o data in atatea luni o sa ma port si eu cu el l la fel.daca nu e posibil sa il mai dau in judecata?asa poate rezolv ceva si cu spitalizarea.

#118
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
1. Te putem ajuta numai in masura in care ne atasezi o copie a procesului verbal.
2. Fiind asigurata (in calitate de studenta la zi), ai la indemana o contestatie impotriva deciziei (despre ce spital este vorba?) de plata a cheltuielilor de spitalizare.
3. Din topicul tau reiese ca, dupa ce te-ai vindecat miraculos intr-un interval de 45 de zile, te-ai impacat cu soferul. Acum vad ca, de fapt, spitalizarea a durat mult mai mult, poate primesti ingrijiri medicale in continuare, fapt care ar avea drept consecinta redeschiderea dosarului si trimitarea din oficiu a inculpatului in judecata (alta incadrare juridica). in concluzie, daca nu te simti bine si te internezi din nou, la ultima externare mergi la medicul legist pentru a-ti prelungi numarul de zile de ingrijiri medicale. Peste 60 de zile de ingrijiri medicate (consulta art. 184 C. pen.) nu mai ai posibilitatea retragerii plangerii, instanta fiind obligata sa stabileasca vinovatia ori nevinovatia soferului. Ideam in cazul in care era beat. Multa sanatate si rezolvare pe cale amiabila!   :)

Edited by clara_spiele, 09 October 2010 - 19:39.


#119
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Dacă partea vătămată a dat declarație că își retrage plângerea împotriva autorului, faptei, NU mai există posibilitatea ca acesta să fie tras la răspundere pentru fapta pentru care partea vătămată și-a exprimat acordul de voință!
Dacă ar exista această posibilitate, instanțele de judecată ar fi sufocate de procese intentate de astfel de părți vătămate nemulțumite de cuantumul despăgubirilor obținute la un moment dat...

#120
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Legea penala este foarte clara: peste 60 de zile de ingrijiri medicale, autorul faptei este trimis in judecata din oficiu.

#121
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Deci, în cazul unor vătămări corporale care necesită pentru vindecare mai mult de 60 zile de îngrijiri medicale. împăcarea părților nu mai operează.
Cazul inițiatoarei subiectului care a  fost victima unui accident rutier a fost închis definitiv când a scris cu mâna ei (cu siguranță, deși nu am fost de față) că și-a retras plângerea formulată împotriva conducătorului autoturismului (Dacia) care a lovit-o!
Nu are nici o importanță că acum, sau peste câțiva ani, partea vătămată are probleme de sănătate, după ce și-a exprimat în mod clar acordul de voință că renunță la plângerea penală față de autorul infracțiunii de vătămare corporală din culpă!

#122
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Puneti mana pe un Penal si cititi ce inseamna infractiune progresiva!

Edited by clara_spiele, 13 October 2010 - 15:54.


#123
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Da.
Cineva ar trebui să studieze prevederile articolului 10, litera h, din Codul de Procedură Penală!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate