Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 

accidenta cu scuterul... sau ,,cum scuterul darama dacia betivului"

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
122 răspunsuri în acest subiect

#1
funfanbizz

funfanbizz

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 23.07.2009
Buna ziua,
Va rog mult dati-mi un sfat!
Am citit pe acest forum despre un caz in care un sofer ce-si recunostea vina era jefuit sistematic de victima... am incercat sa-l inteleg, chiar i-am dat dreptate.
Va prezint  oarecum cu starngere de inima, la randul meu, o situatie in care sper ca nu voi fi acuzat ca vreau sa ,,jefuiesc in mod repetat” pe soferul vinovat:

nepoata mea, studenta anul 3, a fost implicata intr-un accident rutier in timp ce se afla pe un scuter cu prietenul ei, urcand un drum de munte pietruit, ce merge  spre o manastire unde, ca un facut, urma sa ia o iconita pt mama ei plecata la munca in Spania… avea bilet de avion pt. saptamana urmatoare. Era de Sf. Ilie… o Dacie plina de cheflii se intorcea de la gratar, soferul i-a vazut tarziu, a franat brusc, rotile s-au blocat, probabil nici franele nu erau echilibrate, masina condusa cu viteza mare s-a invartit de doua ori pe griblura, i-a acrosat cu partea din stanga spate si i-a azvarlit in sant si s-a oprit cu fata in gard,  contrar directiei de mers. Rezultatul: fata are tibia rupta aproape de glezna taietura a pielii de deasupra genunchiului pe 80% din circumferinta, muschiul smuls, multiple contuzii dar casca a salvat-o... baiatul a scapat mai ,,ieftin” ... doar entorsa si contuzii. Operata de urgenta i s-a pus tija la tibie, i s-a inlaturat pentru igienizare o parte din muschi si s-a cusut muschiul ramas si pielea la loc... Rana arata groaznic...acum piciorul a inceput sa se innegreasca ingrijorator; chiar daca operatia va fi o reusita si nu va fi nici o onfectie ceva (Doamne fereste!), am fost instiintati ca e posibil sa urmeze mai multe operatii estetice reparatorii dupa ce se da jos gipsul, adica dupa 2-3 luni... probabil si o  grefa de piele... iar scoaterea tijei dupa 1 an... Noi speram sa nu apara complicatii. Acum despre sofer: a fost baut si s-a specificat asta in procesul verbal... concentratia de alcool in sange 0.33%;   a incercat sa spuna ca altcineva a condus, din fericire nu i-a tinut. Ma tem ca a aranjat ceva cu politia, avand in vedere ca accidentul s-a intamplat in comuna sa. Acum urmeaza sa ne intalnim, probabil incearca sa ,,dea la pace”... nu vrem neaparat sa faca puscarie, nu ma intereseaza decat ca fata sa se faca bine si eventual ca el sa suporte cheltuielile de spitalizare, avand in vedere situatia materiala deloc stralucita a fetei. DAR CUM? Cand va urma un sir de interventii chirurgicale, pe parcursul unui an... poate si mai mult! De spagi, atentii, medicamente, ca sa nu mai vorbim de suferinta. Cine imi garanteaza ca nu va da bir cu fugitii si ca odata scapat de pericolul inchisorii (daca nu depunem plangere), ne va mai cunoaste si nu ne va rade in nas.
Avand in vedere ca sunt pentru prima data intr-o astfel de situatie si nu stiu mai nimic despre ceea ce trebuie sa intreprind legal, va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Va multumesc in numele copilului care sufera acum pe patul spitalului.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.091
  • Înscris: 24.02.2006
cheltuielile medicale pentru care primesti chitanta sunt suportate de catre asiguratorul vinovatului (cel la care are RCA)
restul cheltuielilor (atentii etc) poti incerca sa le rezolvi cu vinovatul. il actionezi in instanta si ii ceri daune, materiale si morale.

indicat ar fi sa iei legatura cu un avocat, te poate ajuta destul de mult.

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.855
  • Înscris: 22.07.2004
Cea mai simpla cale este o intelegere scrisa avizata la un notar prin care respectivul se obliga sa achite cheltuielile medicale actuale si viitotare care au legatura directa cu accidentul .
    Ceea ce nu intelege multa este ca legea permite aceste intelegeri pe cale amiabila , persoanele implicate procedand la intalniri secreto-manice , ca si cum ar fi vorba de o spaga . Acest comportament duce in cele din urma la premisa unui santaj financiar .

    Soferul in cauza nu va fi totusi total absolvit de vina . In urma accidentului politia il va sanctiona asa cum se cuvine . Suspendarea permisului pentru conducere sub influenta acoolului , amenda si puncte ....in functie de prevederile din regulament . La asta se poate adauga un dosar penal pentru vatamare corporala , dar numai daca victima depune plangere . Asta ar putea sa insemne maxim 1 an de inchisoare cu suspendare .

    Ceea ce conteaza foarte mult este ca situatia sa nu se transforme intr-o vendeta personala . Intelegerea pe cale amiabila se face in scop reparatoriu nu revansard .

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.091
  • Înscris: 24.02.2006
la ce rani are nepoata, cu siguranta or sa fie mai mult de 60 de zile de ingrijiri medicale, deci dosarul penal nu mai poate fi evitat prin intelegerea dintre parti.

in general se reusea o intelegere intre parti, prin care vionovatul sa plateasca o suma de bani, atunci cand erau intre 10 si 60 de zile de ingrijiri medicale. vinovatul dadea banii ca sa evite dosarul penal.
in cazul de fata, aproape sigur o sa se ajunga la judecata.

#5
funfanbizz

funfanbizz

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 23.07.2009

View Post_Smiley_, on 23rd July 2009, 18:37, said:

cheltuielile medicale pentru care primesti chitanta sunt suportate de catre asiguratorul vinovatului (cel la care are RCA)
restul cheltuielilor (atentii etc) poti incerca sa le rezolvi cu vinovatul. il actionezi in instanta si ii ceri daune, materiale si morale.

indicat ar fi sa iei legatura cu un avocat, te poate ajuta destul de mult.

Voi incerca sa avansez fetei si parintilor ei din Spania ideea de avocat si de constituire ca parte civila... am mai incercat sa le sugerez imediat dupa accident dar au refuzat... emotia era  prea putenica si ca sa-i protejam, nici nu am putut sa le spunem toate amanuntele in privinta gravitatii ranilor ei. Multumesc!

View Postcspot, on 23rd July 2009, 22:15, said:

Cea mai simpla cale este o intelegere scrisa avizata la un notar prin care respectivul se obliga sa achite cheltuielile medicale actuale si viitotare care au legatura directa cu accidentul .
    Ceea ce nu intelege multa este ca legea permite aceste intelegeri pe cale amiabila , persoanele implicate procedand la intalniri secreto-manice , ca si cum ar fi vorba de o spaga . Acest comportament duce in cele din urma la premisa unui santaj financiar .

    Soferul in cauza nu va fi totusi total absolvit de vina . In urma accidentului politia il va sanctiona asa cum se cuvine . Suspendarea permisului pentru conducere sub influenta acoolului , amenda si puncte ....in functie de prevederile din regulament . La asta se poate adauga un dosar penal pentru vatamare corporala , dar numai daca victima depune plangere . Asta ar putea sa insemne maxim 1 an de inchisoare cu suspendare .

    Ceea ce conteaza foarte mult este ca situatia sa nu se transforme intr-o vendeta personala . Intelegerea pe cale amiabila se face in scop reparatoriu nu revansard .

Intalnirile secretomanice de care vorbiti le promoveaza chiar politia, cel putin asa a fost in cazul meu: politistul s-a oferit sa paraseasca incaperea in care cel care produsese accidentul dadea declaratie pt. a ma lasa singur cu el in vederea unei intelegeri. Binenteles ca bulversat cum eram si fara experienta in astfel de lucruri am avut impresia ca fac ceva ilegal; si am refuzat, oricum nu eram in stare sa iau eu nici o hotarare, nu eram tatal fetei; doamne fereste de santaj financiar, sau de vendete personale, sper sa nu se ajunga acolo, binenteles ca intelegerea nu poate fi facuta decat in scop reparatoriu. Nu-si doreste nimeni sa-l vada in inchisoare... eu cel putin nu-mi doresc, dar vreau sa contribuie la reparatia urmarilor accidentului, acum si in viitor... pana la vindecare. Dar problema e ca a fost sotia ieri la un notar pentru a se interesa daca se poate face o astfel de hartie... se poate dar doar de ,,impresie artistica"adica sa-l responsabilizeze pe inculpat... dar nu este valabila daca se ajunge in instanta :( Deci asta cu notarul pica... se pare ca doar constituirea ca parte civila poate sa ofere o certitudine a faptului ca  cel ce a produs accidentul nu va abdica de la indatoririle sale.

View Post_Smiley_, on 24th July 2009, 07:47, said:

la ce rani are nepoata, cu siguranta or sa fie mai mult de 60 de zile de ingrijiri medicale, deci dosarul penal nu mai poate fi evitat prin intelegerea dintre parti.

in general se reusea o intelegere intre parti, prin care vionovatul sa plateasca o suma de bani, atunci cand erau intre 10 si 60 de zile de ingrijiri medicale. vinovatul dadea banii ca sa evite dosarul penal.
in cazul de fata, aproape sigur o sa se ajunga la judecata.

Oare in cele 60 de zile de ingrijiri medicale se includ si cele de dupa externare? adica s-ar putea, ma gandesc, ca daca se simte bine si totul evolueaza ca la carte, sa o externeze cu piciorul in ghips... Dar asta e o speranta din ce in ce mai vaga... ieri piciorul era vanat rau si speriat m-am dus dupa doctor care mi-a zis ca e normal sa fie asa, dar azi in schimb, esteticiana i-a zis la vizita ca sigur nu scapa fara o grefa de piele... pielea cusuta la loc nu se prinde... :(

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.091
  • Înscris: 24.02.2006
este vorba de "zile de ingrijiri medicale", nu de "zile de spitalizare". deci da, se includ si cele de dupa externare.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Solutia sigura: plangere penala, constituire ca parte vatamata (si parte civila). Daca rezultatul final o sa fie sub 60 zile de ingrijiri medicale, atunci cand respectivul plateste banii (nu atunci cand se declara de acord sa ii plateasca) se poate retrage plangerea prealabila, in care caz respectivul scapa. Daca o sa fie peste 60 de zile medicale dosarul penal oricum va continua din oficiu, si exista macar certitudinea ca despagubirile se vor obtine ceva mai rapid decat in instanta civila.

#8
8888

8888

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 88
  • Înscris: 05.05.2008
"spre o manastire unde, ca un facut, urma sa ia o iconita pt mama ei plecata la munca in Spania… avea bilet de avion pt. saptamana urmatoare."

Doresti sa sensibilizezi cumva? Nu e important unde se ducea, ce gandea...

ii doresc multa sanatate nepoatei tale.  ;)

#9
roxana_p

roxana_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 60
  • Înscris: 17.08.2008
pana  una alta, din cate inteleg eu, victima este majora, deci ea trebuie sa decida si sa-si asume din punct de vedere juridic orice solutie la care s-ar putea ajunge

#10
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.022
  • Înscris: 12.02.2009
nepoata mea, studenta anul 3, a fost implicata intr-un accident rutier in timp ce se afla pe un scuter cu prietenul ei, urcand un drum de munte pietruit , ce merge spre o manastire

Ar fi bine de stiut daca respectivul drum este drum public sau nu,se mai schimba datele problemei.

#11
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.523
  • Înscris: 04.02.2008
Care sunt concluziile raportului politiei?
Cat era, mai precis, alcoolemia soferului?
Ce martori au fost de fata in momentul producerii accidentului?

#12
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.732
  • Înscris: 10.04.2004

View Post_Smiley_, on 23rd July 2009, 17:37, said:

cheltuielile medicale pentru care primesti chitanta sunt suportate de catre asiguratorul vinovatului (cel la care are RCA)
RCA-ul este nul daca soferul era baut din cate stiu eu...

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostGoofy, on 30th July 2009, 11:48, said:

RCA-ul este nul daca soferul era baut din cate stiu eu...
RCA-ul nu are cum sa fie nul. Un contract nu devine nul: ori este nul (sau anulabil) de la bun inceput, ori este valabil. Adica nu ai dreptate (ca forma).
Nici pe fond nu ai dreptate: RCA-ul nu este o asigurare personala (nu este asigurat soferul), ci o asigurare de bun (este asigurata masina).
Insa intr-un asemenea caz asiguratorul se va intoarce, evident, impotriva soferului pentru recuperarea daunelor.

#14
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.732
  • Înscris: 10.04.2004
Ma rog, in termeni nejuridici, stiam ca daca apare alcool la mijloc, RCA-ul nu plateste nimic, nu ca plateste si apoi recupereaza banii...

#15
oana_scuterista

oana_scuterista

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 43
  • Înscris: 17.09.2009
buna ziua!in primul rand vreau sa va multumesc pt raspunsurile date pana acum.sunt fata care a avut accidentu si acum am intrat si eu pe site pt a va ruga din suflet sa ma ajutati cu anumite nelamuriri.
dupa cum v-a scris unchiul meu piciorul arata destul de rau,incepuse sa se necrozeze foarte rau si tinand cont ca medicul plastician care se ocupa de mine intrase in concediu am luat hotararea sa plec la un alt spital pt un control,pt o alta parere.am ajuns la bucuresti la spitalul clinic de arsi si recuperare plastica.acolo cand medicii m-au vazut m-au oprit de urgenta pt a ma opera.am intrat in operatie pt a-mi curata necroza,iar cand s-au apucat de curatat au gasit puroi pe toata suprafata necrozei.medicii s-au ingrijorat deoarece exista riscul amputarii piciorului tinand cont ca fractura era deschisa.dupa ce a fost inaturata necroza au fost nevoiti sa imi reconstruiasca piciorul luand 2muschi din gamba si acoperindu-i cu o grefa de piele tot de la mine.la 5 zile de la operatie am aflat ca a existat riscul amputarii piciorului.cele 5 zile au fost critice.am trecut prin dureri si usturimi groaznice.numai eu stiu prin ce am trecut.
marea mea dilema este ca nu stiu ce sa fac cu soferul vinovat,deoarece nu as vrea sa intru in judecata cu el,as prefera sa ma inteleg pe cale amiabila cu el.marea problema este ca el nu mai are bani si nici nu se mai poate imprumuta.eu pt a nu depunde plangere i-am cereut 250 mil,bani care sunt pt operatiile viitoare(scoaterea tijei si operatii estetice care vor fi peste 3 ani),pastile,recuperari si drumuri.soferul vinovat a spus ca e dispus sa imi dea 3000 de euro ca mai mult nu are de unde.mie duminica imi expira cele 2 luni pt a face plangerea,iar eu nu stiu ce sa fac deoarece cei 3000 de euro nu imi vor ajunge cu siguranta.daca imi inaintez plangerea o sa o pot retrage in cazul in care imi va da banii ceruti?daca ajung in judecata aveti idee care este suma maxima care o pot primi pt despagubiri?va multumesc anticipat

#16
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postoana_scuterista, on 17th September 2009, 21:12, said:


  Cheltuielile ingrijirilor medicale le va suporta RCA-ul vinovatului.
  Tu trebuie sa te gandesti daca acei 3000E care ti-i ofera respectivul acopera cheltuielile pentru care nu o sa primesti chitanta(drumuri,spagi la doctori) si despagubirile morale .


View PostGoofy, on 30th July 2009, 11:48, said:

RCA-ul este nul daca soferul era baut din cate stiu eu...


  RCA-ul va plati , indiferent de situatie.
  Ceea ce stii tu este despre CASCO , care intr-adevar daca esti vinovat si ai fost baut nu te despagubeste.

#17
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.813
  • Înscris: 26.11.2006
Sumele de bani pe care le soliciți trebuie să fie dovedite!

#18
oana_scuterista

oana_scuterista

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 43
  • Înscris: 17.09.2009
cei 3000e nu imi ajung.dar am inteles ca si intr-un proces daca intru de obicei nu se da mai mult de 3000e despagubire.eu am depus plangerea vineri deoarece soferul vinovat a venit la mine sa imi spuna ca el ar putea sa imi dea pana la 3000e tinand cont ca el mi-a mai dat 44 d mil.imi este destul de frica de procesul ce va urma,deoarece am inteles ca avocatul lui se ocupa cu lucruri murdare(spagi,minciuni),fiind pe bune cu majoritatea judecatorilor.oricum in plangere consultandu-ma cu avocata am hotarat sa cer 300de mil.acum tot ce incerc e sa fac rost de bonuri de la pastile,de la taxiuri ca sa ma pot justifica intr-un fel.eu am zis sa ii cer 3000e pt daune morale si 3000 pt restu.spagile la doctori nu le pot justifica si nici toate drumurile ca nu ma duc mereu cu taxiul.oricum eu nu sunt sigura nici ca imi vor ajunge nici cei 6000e pt ca eu nu stiu sigur cate zile recuperare voi avea si acolo la fiecare sedinta trebuie sa dai spaga,cate drumuri la bucuresti la pansat,la ortoped,cat o sa ma duca spagile pt operatiile viitoare.oricum macar sa ma aleg cu ceva asta e daca voi mai pune si de la mine.mie momentan mi-e frica,ca se va ajunge la proces,el nu va avea de unde sa imi dea banii,casa si ce mai are el trece pe numele altuia ca sa nu ii poata lua nimic si eu nu ma voi alege cu nimic ca nu voi avea de unde.in cazul asta ce imi ramane de facut?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate