Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Cum ascunzi ca ai un interviu de angajare in alta parte

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
minette

minette

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.07.2009
Vrei sa te angajezi in alta parte, trimiti cv-uri, esti invitat la interviu, dar nu vrei ca seful tau actual sa-ti afle intentiile.
Toate bune, in afara de faptul ca interviul se intersecteaza cu programul tau de lucru.
Ce faci? Iti moare o ruda? Te imbolnavesti subit? Suna cam incredibil.
Sariti cu idei.......Am nevoie de ajutor.

#2
gelula19

gelula19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.02.2009
Te faci ca iti este cam rau cu o zi inainte de interviu dar tot stai la munca. Apoi iti iei 3 zile de concediu medical cu un pachet de tigari si o punga de cafea :))

#3
minette

minette

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.07.2009
E o idee, mc.
Nu am lipsit niciodata pe motive medicale, mi-e sa nu bata la ochi, desi se mai imbolnaveste omul.

Am nevoie totusi doar de o ora, si nu am idee de ceea ce as putea sa-i spun sefei; trafic- nu e cazul, folosesc metroul; deces - nu merge, am patit-o de scurta vreme; boala...au folosit-o si altii si era cat p`aci sa "zboare"....

#4
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Depinde cit de prezent si cu ochiul pe voi e seful si cit de al dracului e. Ca ar merge si un "la ora X imi vin neamurile din provincie si trebuie sa-i duc acasa/la spital la alta ruda". Sau un telefon panicat in dimineata aia "am inundatie, 'tu-le muma-n c.. de vecini nesimtiti"..

#5
minette

minette

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.07.2009

 934, on 23rd July 2009, 14:55, said:

Depinde cit de prezent si cu ochiul pe voi e seful si cit de al dracului e. Ca ar merge si un "la ora X imi vin neamurile din provincie si trebuie sa-i duc acasa/la spital la alta ruda". Sau un telefon panicat in dimineata aia "am inundatie, 'tu-le muma-n c.. de vecini nesimtiti"..

:) Foarte a dracului si paranoica vis-a-vis de plecarile la alta companie, aia e problema cea mai mare.

Ma gandeam la varianta cu un telefon panicat, dar mi-e ca suna cam incredibil.
...Desi, orice e posibil....

PS. As fi dorit ceva mai elaborat, insa am mintea complet blocata. O chestie de genul problemelor care trebuiesc anuntate din timp...

Edited by minette, 23 July 2009 - 14:06.


#6
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

 minette, on 23rd July 2009, 14:37, said:

Vrei sa te angajezi in alta parte, trimiti cv-uri, esti invitat la interviu, dar nu vrei ca seful tau actual sa-ti afle intentiile.
Toate bune, in afara de faptul ca interviul se intersecteaza cu programul tau de lucru.
Ce faci? Iti moare o ruda? Te imbolnavesti subit? Suna cam incredibil.
Sariti cu idei.......Am nevoie de ajutor.


iti iei si tu liber, in caz ca te intreaba zici ca ai de umblat la banci pentru un imprumut de nevoi personale.

sau trebuie sa vina niste meseriasi acasa sa-ti mestereasca ceva, si tb sa stai cu ochii pe ei.

#7
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
auzi....da la voi nu merge nicicum sa-ti iei o zi de concediu...sau o zi de concediu fara plata...sau pur si simplu o invoire de 2 ore pentru probleme personale.... ca doar nu e inchisoare....

#8
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

 minette, on 23rd July 2009, 14:48, said:

E o idee, mc.
Nu am lipsit niciodata pe motive medicale, mi-e sa nu bata la ochi, desi se mai imbolnaveste omul.

Am nevoie totusi doar de o ora, si nu am idee de ceea ce as putea sa-i spun sefei; trafic- nu e cazul, folosesc metroul; deces - nu merge, am patit-o de scurta vreme; boala...au folosit-o si altii si era cat p`aci sa "zboare"....


daca esti la tzol business , de ce nu lipsesti 2 ore din timpul programului?

asta in caz ca nu ai sefi care fac politie cu angajatii

oricum in perioada asta ai putea sa-ti iei 2 zile de concediu, daca se nimereste a fi la inceputul sau sfarsitul saptamanii, e sezon de vacante, mare,etc..plauzibil

Edited by brigazile_martirilor, 23 July 2009 - 14:06.


#9
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
Capul ce se pleaca sabia nu-l taie.
Te anunt ca au murit oameni in 89 ca tu sa fii nevoit sa pui o asemenea intrebare azi. Enjoy.

#10
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

 jet li, on 23rd July 2009, 15:05, said:

Capul ce se pleaca sabia nu-l taie.
Te anunt ca au murit oameni in 89 ca tu sa fii nevoit sa pui o asemenea intrebare azi. Enjoy.


Jet, nu ai de terminat Papillon a lui Henri Chariere? :P

#11
minette

minette

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.07.2009

 bubalus, on 23rd July 2009, 15:04, said:

auzi....da la voi nu merge nicicum sa-ti iei o zi de concediu...sau o zi de concediu fara plata...sau pur si simplu o invoire de 2 ore pentru probleme personale.... ca doar nu e inchisoare....

Tocmai mi l-am luat.....Astazi trebuia sa aiba loc nenorocitul ala de interviu si s-a amanat, f...i
Asa ca trebuie sa inventez o alta scuza.

Ar fi o chestie si cu meseriasii pentru reparatii, numai ca parca vad ca ma intreaba de ce nu-i chem dupa program.

#12
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

 minette, on 23rd July 2009, 15:19, said:

Tocmai mi l-am luat.....Astazi trebuia sa aiba loc nenorocitul ala de interviu si s-a amanat, f...i
Asa ca trebuie sa inventez o alta scuza.

Ar fi o chestie si cu meseriasii pentru reparatii, numai ca parca vad ca ma intreaba de ce nu-i chem dupa program.


pai dupa programul tau, nu mai au ei program :lol:

#13
minette

minette

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.07.2009

 brigazile_martirilor, on 23rd July 2009, 15:23, said:

pai dupa programul tau, nu mai au ei program :lol:

Da niste exemple de astfel de meseriasi care lucreaza dimineata :)

#14
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

 minette, on 23rd July 2009, 15:25, said:

Da niste exemple de astfel de meseriasi care lucreaza dimineata :)


daca-s de la o firma..instalatori, electricieni, etc

sau vine firma de la cablu sa-ti faca upgrade la fibra optica..hai mai, ca scuze se gasesc, ce naiba, use your imagination :P

#15
minette

minette

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.07.2009

 brigazile_martirilor, on 23rd July 2009, 15:27, said:

daca-s de la o firma..instalatori, electricieni, etc

sau vine firma de la cablu sa-ti faca upgrade la fibra optica..hai mai, ca scuze se gasesc, ce naiba, use your imagination :P

fac un brainstorming ca am blocaj :)

#16
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

 minette, on 23rd July 2009, 15:28, said:

fac un brainstorming ca am blocaj :)


si prin absurd, daca miroase boierul ca mergi la interviu, ce face?

daca vrea sa te dea afara, te dadea pana acum, daca vrea sa te pastreze, iti mareste leafa.

Daca tot esti hotarata sa te cari de la firma respectiva, ia-ti cat mai multe zile libere, ca la noul job, fiind nou angajata nu o sa te intalnesti prea curand cu zilele de concediu.

E si vara, ai alibiuri destule.

Edited by brigazile_martirilor, 23 July 2009 - 14:39.


#17
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
sincer sa fiu io nu pot sa inteleg unde dracu lucreaza majoritatea oamenilor, in echipa lui satan? numai aberatii dintr-astea citesc "cum sa fac sa nu afle sefu ca ma duc la interviu" sau "o sa ma zboare"

in primul rind, cine lucreaza legal, nu poate fi zburat, pentru ca asa i s-a sculat sefului. e o procedura destul de complicata, asta e si motivul pentru care s-au inventat externii. cit despre interviu, foarte bine daca stie. poate iti mareste salariul ca sa nu mai pleci :w00t:

acum fugi si da-ti doua palme si repeta de 100 de ori "nu mi-e frica de nici un sef, pentru ca e om, nu satan care sa ma arda in iad"

#18
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
in alta ordine de idei...ce fel de firma e aia care amana interviuri si care nu cheama oamenii la interviu la o ora convenabila pentru toata lumea.
eu stiu cand am primit oferte pentru interviu am fost intrebat daca imi convine ora stabilita...sau sa propun eu o ora care-mi convine.
iti spun eu ca un angajator care are cv-ul tau in mana si care e interesat de tine....este foarte flexibil fata de disponibilitatea ta de a veni la interviu.
cei care vor pe cineva pentru un post nu f important...poa' sa zica... joi la ora 9 sunt interviuri ...care vine vine...care nu...alegem dintre aia care au venit.

in cocluzie...eu m-as feri de angajatorii care nu te lasa sa negocieze data/ora la care poti participa la interviu.

ps. la penultimul loc de munca ...am fost la intrviu intr-o zi de duminica.... am vorbit cu angajatorii (erau nemti ...si fiind in romania erau in fiecare zi la sevici de plicitseala)...eu lucram in timpul saptamanii...asa ca am convenit de comun acord sa ma duc duminica. am fost si am fost ales....

Edited by bubalus, 23 July 2009 - 15:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate